«Весна — лето 2024»

Ғабит Мүсірепов. Автобиографиялық әңгімесі, баланың дүниеге келуі.

Мақсаты: Ғабит Мүсіреповтің автобиографиялық әңгімесіндегі баланың дүниеге келуі жайлы мағлұмат беру,оқушылардың білімдерін тереңдету.

Міндеттері:

  • оқушылардың сөздік қорын,тіл байлығын,сөйлеу мәдениетін қалыптастырып,еркін ойлау,ауызекі сөйлеу тілдерін жетілдіріп дамыту.
  • Ғабит Мүсіреповтың әңгімелерін үлгі ете отырып, адамдарды құрметтей білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың типі: танымдық сабақ

Сабақтың көрнекілігі: портреті, шығармалары Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру,әңгімелеу,мәнерлеп оқу,сұрақ-жауап,іздену,жұптық жұмыс

Интеграциялық мүмкіндігі: тарих, орыс тілі, қазақ тілі Сабақтың барысы:

Олимпиады: ЗОЖ 1 - 4 классы

Содержимое разработки

7- сынып ---------- Қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы: Ғабит Мүсірепов. Автобиографиялық әңгімесі, баланың дүниеге келуі.
Мақсаты: Ғабит Мүсіреповтің автобиографиялық әңгімесіндегі баланың дүниеге келуі жайлы мағлұмат беру,оқушылардың білімдерін тереңдету. 

Міндеттері:

  • оқушылардың сөздік қорын,тіл байлығын,сөйлеу мәдениетін қалыптастырып,еркін ойлау,ауызекі сөйлеу тілдерін жетілдіріп дамыту. 

  • Ғабит Мүсіреповтың әңгімелерін үлгі ете отырып, адамдарды құрметтей білуге тәрбиелеу. 
    Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың типі: танымдық сабақ

Сабақтың көрнекілігі: портреті, шығармалары 
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру,әңгімелеу,мәнерлеп оқу,сұрақ-жауап,іздену,жұптық жұмыс 

Интеграциялық мүмкіндігі: тарих, орыс тілі, қазақ тілі
Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй жұмысын тексеру 
1.« Кім болғым келеді?» эссе жазу. 
Мұғалімнің кіріспе сөзі.
ә/ Психологиялық дайындық 
-Бір-бірімізді қолымыздан ұстап,алған жылуы арқылы жылы лебіздер тілейік. 
1.Елімізге тыныштық тілеймін 
2.Күніміз жарық болсын. 
3.Аспанымыз ашық болсын. 
4.Деніміз сау болсын. 
5.Нанымыз көп болсын. 
6.Көк туымыз биік болсын 
7.Аналарымыз аман болсын. 
8.Еліміздің тірегі-әкелеріміз аман болсын. 

ІІІ.Жаңа сабақ

а/ Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Ғабит Мүсіреповтің «Автобиографиялық» әңгімесі бойынша жұмыс.

а/ Жаңа сөздермен жұмыс (тыңдалым, айтылым, оқылым,жазылым іс – әркеттерін іске асыру, оқулықтан оқу, сөздік дәптерге жазу, сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем

құрастыру).

2. «Даналық ойдан дән ізде» айдары бойынша жазушы жайлы ойтолғау.

3. «Тілші және жазушы» рөлінде сұхбат құрастыру, оқушының ой пікірін білу.

4. Мәтінмен жұмыс.

а/ Мәтінді мәнерлеп оқу, аудару, сұрақтар мен

тапсырмаларға жауап беру, мазмұндау.

ә/ Әңгіме желісі бойынша кластер жасау.






Баланың дүниеге келуі


б/ Әңгіме неге «Автобиографиялық әңгіме» деп аталған ?

Ауыл табиғатына және баланың дүниеге келуіне сипаттама беріңдер?


Ауыл табиғаты

Баланың дүниеге келуі



в/ Оқулықтан «Артық болмас білгенің» айдарын оқып білу.

г/ Әңгімеге сатылай кешенді талдау жасау.

1. Авторы –

2. Тақырыбы –

3. Әдеби жанр түрі –

4. Әңгіменің негізгі идеясы –

5. Әңгіменің композициялық құрылысы -

5.1. Сюжеттің басталуы-

5.2. Сюжеттің байланысы –

5.3. Әңгіменің шешімі-

6. Әңгімедегі кейіпкерлер бейнесі –

6.1. Жағымды, жағымсыз кейіпкерлер

7. Тәрбиелік мәні-

8. Әдебиет теориясы –


ІҮ. Сабақты бекіту

  1. Наурыз қандай ай?

  2. Әңгіме не себепті «Автобиографиялық әңгіме» деп аталады

  3. Әңгімеде не суреттеледі?

  4. Балалар білімді қалай алған?

  5. Бекет Өтетілеуов деген кім?


Ү. Үйге тапсырма.

1. Жазушының өмірін оқу.

2. «Автобиографиялық әңгіме» әңгімесін мазмұндау.



















Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее