«Весна — лето 2024»

"Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі"

Барлық оқушылар: Геометриялық фигуралардың(үшбұ-рыш, шаршы, тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшеуді және оларды салыстыруды үйренеді.

Көптеген оқушылар:Жазық фигуралар мен кеңістік фигу-ралардың анықтамасымен танысады. Кеңістік фигуралардың жақтарын анықтауды үйренеді.

Кейбір оқушылар:Геометриялық фигуралардың қабырға-ларын өлшеп сыза алғандықтан,жазық және кеңістік фигу-раларды модельдеу жұмысын жүргізе алады.

Олимпиады: ЗОЖ 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Оқу ісінің меңгерушісі:________________

Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1

Мектеп: №148 МГ

Сынып:1 А

Күні:

Мұғалім: Жошыбаева

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі

Осы сабақта қол жеткізіле-тін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.3.1.3 Геометриялық фигуралардың (үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшеу және салыстыру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Геометриялық фигуралардың(үшбұ-рыш, шаршы, тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшеуді және оларды салыстыруды үйренеді.

Көптеген оқушылар:Жазық фигуралар мен кеңістік фигу-ралардың анықтамасымен танысады. Кеңістік фигуралардың жақтарын анықтауды үйренеді.

Кейбір оқушылар:Геометриялық фигуралардың қабырға-ларын өлшеп сыза алғандықтан,жазық және кеңістік фигу-раларды модельдеу жұмысын жүргізе алады.

Бағалау критерийлері

Геометриялық фигуралардың қабырғаларын өлшейді. Гео- метриялық фигуралардың қабырғаларының ұзындықтарын салыстырады.Берілген өлшем бірліктері бойынша үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрышты өлшеп сызады. Жазық фигуралар мен кеңістік фигураларды ажыратады. Кеңістік фигуралар-дың жақтарын табады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология: Геометриялық фи-гуралар:(шаршы, тіктөртбұрыш, үшбұрыш, дөңгелек, жақ, мм, см, дм)

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Геометриялық фигуралардың қажеті бар ма?

- Ұзындықты қандай өлшем бірліктермен өлшейсіз?

- Қабырғалардың ұзындықтарын қалай салыстырасыз?

-Жазық фигураларды қалай анықтайсыз?

-Кеңістік фигуралардың жазық фигуралардан қандай айырмашылығы бар?

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық құндылықтарын дарыту.

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Видео ролик «Play.nis.edu.kz»; Флипчартта қаламмен геомет-риялық фигураларды сызып, қабырғаларын сызғышпен өлшеп көрсету, Smart тақтада орындалатын тапсырмалар

Бастапқы білім

Геометриялық фигуралардың атауларын біледі. Олардың суреттерін сыза алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Берілген уақыт

Сабақтың басы

7 минут































































Сабақтың ортасы

29 минут












































































































































Сабақтың соңы

9 минут

Модельдеу

















































Рефлексия

3 минут





Қызығушылығын ояту

Балалар, назарларыңызды тақтаға аудар-саңыздар?

-Тақтадан не көріп тұрмыз?

-Геометриялық фигуралар

-Жақсы

-Сіздер осы фигурларды кезек-кезек рет-ретімен атап шығасыздар.Атаған фигура-ларыңызды ұмытпай есте сақтаңыздар. Себебі, сол бойынша топтасамыз.

І топ – үшбұрыш

ІІ топ – шаршы

ІІІ топ – тіктөртбұрыш

ІV топ – дөңгелек

Төрт топқа топтасып отырады. Топ ере-жесін еске түсіреді. Оқушылар сабақ мақсатымен танысады.

-Балалар, біз бүгін үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшеп, сызып үйренеміз. Және жазық фигуралар мен кеңістік фигураларды бір-бірінен ажыратып, жақ деген ұғыммен таныса-мыз.


Ширату тапсырмасы (Белсенді оқу)

(ДЖ)«Диірмен» әдісі арқылы

Әр оқушының алдына тапсырма тараты-лады. Тапсырмада геометриялық фигура-ның бір бөлігі кем. Сіздер қоршаудың ішінде тұрған фигуралардан жетпей тұр-ған бөлікті табасыздар және оны бояй-сыздар. Орындауға 3 минут уақыт беріле-ді.


ШПрямоугольник 11Параллелограмм 10аршы

Фигура, имеющая форму буквы L 18Блок-схема: объединение 16

Прямоугольник 25



Үшбұрыш

Прямая соединительная линия 71Прямая соединительная линия 72Прямая соединительная линия 30Прямая соединительная линия 37Прямая соединительная линия 28Прямая соединительная линия 29Прямоугольник 27

Прямоугольник 75Фигура, имеющая форму буквы L 74Равнобедренный треугольник 73

Прямая соединительная линия 76




Тіктөртбұрыш

Прямоугольник 77Прямоугольный треугольник 80Овал 79Прямоугольный треугольник 78


Прямоугольный треугольник 81



Дескриптор:

Еш қате болмаса – шеңбер

Бір қате болса – төртбұрыш

Екі қате болса – үшбұрыш

Уақыт аяқталғандажұмысты тоқтатып, назарларын интербелсенді тақтаға ауда-рады. Тақтадан дұрыс жауап шығады, оқушылар соған қарай отырып өз-өздерін геометриялықфигуралар арқылы баға-лайды.


(ҰЖ)

Тыңдалым дағдысын қалыптастыру

Электронды оқулықтан геометриялық фигуралар жайлы шағын ролик көрсеті-леді. Мақсаты: Өткен білімді қорытынды-лап өтеді.

(ҰЖ)

Жазылым дағдысын қалыптастыру

-Балалар, осы геометриялық фигуралар-дың қабырғаларын өлшеудің қандай қажеті бар? Олай болса, үшбұрыштың қабырғасының ұзындығын өлшеп көрелік

-Өлшеу үшін қандай құрал қолданамын?

(Сызғышпен қалай өлшеу керектігі іс жүзінде орындатылып, түсіндіріледі.) Әр фигураның өлшем бірлігін фигураның қабырғасына жазып үйренеді.

Дескриптор:

1.Шаршының бір қабырғасы өлшенді

2.Үшбұрыштың екі қабырғасы өлшенді

3.Тіктөртбұрыштың екі қабырғасы өлшенді.

Бағалау

Жұпта бір-біріңіздің дәптерлеріңізді Бағдаршам көздері арқылы тексеріңіздер.



(ҰЖ)

Айтылым дағдысын қалыптастыру

-Балалар, тіктөртбұрыш пен шаршыда айырмашылық бар ма? (жабық сұрақ)

-Қандай? (Ашық сұрақ)

-Дұрыс!

Шаршының барлық қабырғалары тең болады. Тіктөртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары өзара тең болады деген анықтамаларды өздері айтып көреді. Негізгі мақсат өткен сабақты пысықтай отырып, жаңа сабаққа көпір орнату. (фигураны толықтырта отырып, анықта-масын айтқызу. Бұл фигуралар белгілі бір жазықтықта жатқандықтан оларды біз жазық фигуралар деп атаймыз.)


(ТЖ) (Бірлескен оқу); (Саралау)

«Ой шақыру» әдісі, Венн диаграммасы

1.Балалар, алдыларыңыздағы ақ қағазға (конус, пирамида, параллепипед, текше)мына фигуралардыңтабанын сызып шы-ғыңыздар.

Берілген уақытта төрт фигураның да табанын сызып үлгеріңіздер.

2. Шыққан фигураны қиып алыңыздар.

3. Мен берген фигурамен салыстыры-ңыздар.

-Балалар, не байқадыңыздар? Әр топкөргендері бойынша қорытынды жасай-ды. Конустың үстел үстінен жоғары тұр-ғанын, оның тек табаны ғана үстелде жатқанын, ал дөңгелек түгелімен үстел бетінде орналасқанын бақылау арқылы қорытынды жасайды. Сондықтан конус пен дөңгелектің екі түрлі фигуралар болатынын айтады.

-Қай фигураны қолмен ұстауға болады?

(Ойларын айтады)

Олардың негізгі айырмашылығы: дөңгелек — жазық, ал конус — кеңістік геометриялық фигура екендігін айтып, қорытынды жасайды.

-Балалар, тағы да қандай фигура арқылы дөңгелекті салуға болады?

Жауаптарын айтқызып, олардың дұрыс-тығын тексеру ұсынылады. Оқушылар шар мен цилиндрді айтуы мүмкін. Цилиндрді қолданып, тәжірибені қайта-лап көруге мүмкіндік беріледі және сыз-ғаннан пайда болған дөңгелекті көрсете-ді. Ал шарды бастырып сызудың мүмкін емес екенін, бірақ ол да кеңістік фигура-сына жататынын айтып қорытындылай-ды. Кеңістік фигураның жақтарын анықтайды. Сонымен шар мен цилиндр — кеңістік фигуралары, ал дөңгелек — жазық фигура екеніне тәжірибе арқылы көз жеткізеді.


Венн диаграммасы арқылы жазық, кеңістік фигураларды салыстырады. (Әр топтан бір-бір оқушы шығады. І топ-жазық, ІІ топ-кеңістік, ІІІ топ-ұқсастығын

ІV топ-тексеруші)

Бағалау:

Топтар бір-бірін отшашу арқылы баға-лайды. (Әр топ)


Оқулықпен жұмыс

(ЖЖ)Оқу әңгімелері

-Балалар, қандай тапсырма берілген деп ойлайсыздар?

Иә, жасырын тұрған фигураларды өз мекеніне орналастырыңыздар. (Анықта-масын айтып, анықтауымыз керек.)

Бұрын болған балаға осы фигуралардың жақтарын анықтау тапсырылады.

Дескриптор:

*Үшбұрыштың анықтамасын айтты

*Тіктөртбұрыштың анықтамасын айтты

*Шаршының анықтамасын айтты

*Дөңгелектің анықтамасын айтты

Бағалау:

Топтар бір-біріне Басбармақ арқылы баға береді.


Дәптермен жұмыс(ДЖ) (Саралау)

Болған оқушыға:-Ұзындығын өлшей алатын фигуралар бар ма? Анықтаңыз.

Бағалау

Мұғалім дұрыс жауапты интербелсенді тақтада шығарады. Сол бойынша тексе-ріп дәптеріне геометриялық фигура белгісін қояды.


(ТЖ) СТО (Оқушының танымдық қажеттіліктерін қанағаттандыру)

(Бірлескен оқу және Белсенді оқу)

Әр топқа жеке-жеке тапсырма беремін.

І топ: Сіріңке таяқшалары мен ермексаз-ды пайдаланып, жазық фигураларын жасайсыздар. (Тапсырманы орындау ба-рысында оқушылар жазық фигуралар туралы алған білімдерін қолдана біледі.)

ІІ топ: Айналасын зерттей отырып, пі-шіні жазық фигуралар болатын немесе ізі жазық фигураның пішінін елестететін заттарды тауып, сызасыздар. (Тапсырма-ны орындау барысында оқушылар жа-зық фигуралар туралы алған білімдерін елестете алады.)

ІІІ топ:Суреттегі заттарға мұқият қарап, олардың жақтарының қандай пішін құ-райтынын анықтайды.


(Тапсырманы орындау барысында оқу-шылар кеңістік және жазық фигуралар туралы алған білімдерін талдай біледі.)

ІV топ:

Берілген фигураларды топтарға бөліп, (жазық және кеңістік) әр топты өзіне тән тұйық сызықпен айналдырып сыза-сыздар. (Жазық-жасылмен, кеңістік-көк

пен). (Тапсырманы орындау барысындаоқушылар фигуралардың типтерін ажырату дағдысын дамытады.)

Нәтижесінде көрме ұйымдастырылады.

Бағалау:

Топтар бір-бірлерін смайликтер арқылы бағалайды.




үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш

дөңгелек суреттері




топ атаулары

жазылған куветкалар













Г.Ф. бейнеленген тапсырмалар

























Интербелсен. тақта (дұрыс жауап)

Овал 84

-Прямоугольник 82өте жақ.

-Равнобедренный треугольник 83жақсы

-нашар






Электронды оқулық






Флипчартта сызылған фигура, сызғыш








Овал 19

«Овал 205 ұпай»

Овал 21 «4,3 ұпай»

«2,1 ұпай»











Жазық фигуралар












Конус, пирамида, параллепипед текше, қайшы, қағаз











дөңгелек















Шар, цилиндр

?
















оқулық


























Интербелс. тақта г.ф.

Овал 90

-Прямоугольник 88өте жақ.

Равнобедренный треугольник 89 -жақсы

-нашар









Сіріңке, ермексаз, таяқшалар





Жазық фигура







Кеңістік фигуралар бейнеленген суреттер











фигуралар











-өте ж.

- жақсы

- нашар



Стикер

3 минут

























4 минут







































2 минут






3 минут





















3 минут


















10 минут















































5 минут









3 минут

























3 минут


















6 минут
















































3 минут







Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлаймын. Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырмын.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлаймын

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға қор-шаған ортадан жазық фигураларға ұқсайтын кеңістік фигураларын тапқызамын. Үлгермей отырған оқушыларға жекелей барып көмек көрсетемін.


Оқушылардың тапсырманы дұрыс орындағанын бір-бірін топта «Бағдаршам», «Басбармақ» және «Отшашу» арқылы бағалауынан, өзін-өзі(геометриялық фигуралар) арқылы бағалауынан және кері байланыста«Вагондар» арқылы қадағалап отырамын.

Сергіту сәті

(сымбаттылыққа байланысты және көз, қол жаттығуы)






Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее