«Весна — лето 2024»

Емделемін. Разработка урока по казахскому языку для 5 класса русской школы

Разработка урока на тему "Емделемін" для 5 класса

Олимпиады: ЗОЖ 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Өскемен қаласы әкімдігінің «№7 орта мектебі» КММ қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі Жакиянова Жанна Мадениетовна

Сабақтың тақырыбы : Емделемін , 5 орыс сыныбы

Мақсаты:

Білімділік: Тақырып аясында қарапайым сөйлемдер құрау арқылы жаңа сөздерді меңгерту , қазақ тілінің орфоэпиясын меңгерту.

Дамытушылық: Тілдесім барысында сын тұрғысынан ойлауға үйретудің белсенді элементтерін пайдалану негізінде оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру

Тәрбиелік : Тілдесім әрекетіне құрылған қарапайым сөйлемдер негізінде оқушылардың сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, салауатты өмір салтын насихаттау

Сілтеме : Оқу бағдарламасы,қазақ тілі оқулығы

Жетістік критерийлері: Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ) – емхана туралы ақпарат бере алады

Оқушының орта жетістігі(ООЖ) –қарапайым сөйлемдер арқылы емхананы, дәрігердің қабылдауын сипаттай алады

Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ) – тақырып аясында өз бетімен мәтін құрайды ,қарапайым үлгілер арқылы тілдесімге келеді

Негізгі түсініктер: дәрігер, емхана , тыңдау, тексеру,қан тапсыру, тіс дәрігері, балалар дәрігері, дәріхана

Сабақта қолданатын материалдар :интерактивті тақта, слайдтар, А4 парағы, тақырыпқа қатысты альбомдар, маркерлер, буклеттер, сайликтер

Оқыту әдістері: әңгімелеу, сипаттау, түсіндіру, сұрақ-жауап, «Көңіл-күйді анықтау» тренингі, «Ой шақыру » әдісі, «Ыстық орындық», ассоциограмма, «Дәрігерде» рөлдік ойыны, «Жеке әңгіме» техникасы, сергіту жаттығулары, деңгейлік тапсырмалар

Дереккөздері: Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік





Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушылар іс-әрекеті:


Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті




Оқушыларға

психологиялық ахуал

туғызу

«Көңіл күйді анықтау» тренингі

Параққа маркермен өзінің көңіл күйін сипаттайтын суретін салады

(хормен)

-Сәлеметсіз бе , алтын күн!

-Сәлеметсіз бе, көк аспан!

-Сәлеметсіз бе , туған жер!

-Сәлеметсіз бе, қонақтар!


ткен тақырыпты тексеру

Ө


Өткен материалды тексеру


Өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды,дұрыс жауапты «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды

1. Қызығушылықты ояту

Қызығушылықты

ояту

«Емханада» фильмін көрсетеді

«Емхана» сөзіне ассоциограмма құрғызады

Жақсы сөздер жазған оқушыларға смайликтер беріледі

Үзіндіні сипаттайды, ассоциограмма құрады

Жақсы сөздер жазған оқушылар смайликтер алады

2. Мағыныны тану

Сурет бойынша слайд көрсету

1) Сөздікпен жұмыс

Анықтама(көрсетіледі)

Қызыуы көтерілді (градусникпен көрсету)

Жөтелу(жөтеліп көрсету)

Дәрі әкеліп көрсету

Тамақ(омоним екеніне назар аудару!)

Қай жерің ауырады?

2) Мәтіналды жұмыс

а)Жазылым.Айтылым 1-тапсырма

Тілдесім. Айтылым 2-тапсырма диалог құрады

Бағалау критерийлері

тапсырмалар

ұпай

Дәрігер не істегенін сурет бойынша айта алады

1сөйлем-1ұпай

2 сөйлем- 2 ұпай

3 сөйлем- 3 ұпай

Сұрақтарға қатесіз жауап жазады

3-тен көп қате 1ұпай

2 қате-

2 ұпай

Қатесіз-3 ұпай

Барлығы

6 ұпай –«5»

5 ұпай – «4»

3-4 ұпай-«3»

Одан төмен –«2»




3)Мәтінмен жұмыс

Тыңдалым. Айтылым.

Бағалау критерийлері

сұрақ

ұпай

Диалог не туралы?

1 ұпай

Дәрігер Әлібектен не сұрады?

1 ұпай

Әлібектің қай жері ауырады?

1 ұпай

Дәрігер Әлібекке қандай кеңес берді?

1 ұпай

Барлығы

4 ұпай –«5»

3 ұпай -«4»

2 ұпай –«3»


Тапсырмалар

Ұпай

Диалог не туралы?

1 ұпай

Тыңдалым.Оқылым.

Айтылым

Сөз тіркес, сөйлем құрастырады. Жақсы сөз тіркес,сөйлем құрғандар смайликтер алады










Бағалау критерийлері бойынша өздеріне баға қояды


Ойтолғаныс

Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар таратып береді

Бағалау критерийлері

2-3 деңгей

7-8 дұрыс жауабы- «5»

6-5 дұрыс жауабы- «4»

3-4 дұрыс жауабы- «3»

2-1 дұрыс жауабы- «2»

1 деңгей

1. 5-6 сөйлем болуы керек -1 ұпай

2. Сөйлемдер дұрыс құрылуы керек- 1 ұпай

3. Қазақ тіліне тән дыбыстар дұрыс айтылуы керек -1 ұпай

4. Өткен сабақтардың материалын ұтымды пайдалану керек- 1 ұпай

Барлығы «5»- 4 ұпай

«4» -3 ұпай

«3» - 2 ұпай

«2»- 1 ұпай


3деңгей

Жүрегің ауырса,... көрін.

2. Тісің ауырса,... бару керек.

3. Тұмауың болса,... бару керек.

4. Көзің ауырса,... бар.

5. Құлағың ауырса,... бару керек.

6. Дәрі керек болса,... бар.

7. Емделсең,... жазыласың.

8. Жазылсаң,... шығасың, сабаққа барасың.

Қажетті сөздер: кардиологқа, терапевтке, лорға, дәріханаға, тіс дәрігеріне, окулистке, жұмысқа, тез.

2 деңгей

Сөздерге жіктік

жалғауын жалға.

Мен ем аламын.

Сен

Сіз

Ол

Біз

Сендер

Сіздер

Олар

1 деңгей

Ауырып жатқан досыңа қандай тағам жеуге болатынына кеңес бер

Бекіту

Бекіту

Кестедегі ақпараттың мәтінге сәйкестігін тексер

Әлібектің тісі ауырды.

Ол емханаға барды.

Әлібектің қызуы көтерілді.

Әлібектің құлағы ауырды.

Әлібек ауырса да сабаққа барды.

Әлібекке суық тиген.

Ол құлпынай тосабымен шай ішті.

Дәрігер Әлібектің тамағын қарады.

Дәрігер дәрі жазып берді.

Әлібекке анықтама жазып береді.

«Иә» не «жоқ» деп жауап береді

Бағалау


Формативті бағалау

«Жеке әңгіме» техникасы бойынша бағаланады


Үйге тапсырма беру

69 бет, 5 тапсырма



Рефлексия

Мұғалім тақтаға бүгінгі сабақтың өтілу

барысын сипаттайтын суреттер іледі.


Оқушылар өзіне ұнаған суреттің

тұсына желім қағаздарды

жапсырады








Қосымшалар

1-тапсырма. Сөздерге жіктік жалғауын жалға.

Мен ем аламын.

Сен

Сіз

Ол

Біз

Сендер

Сіздер

Олар





2-тапсырма. Сөздерді тәуелде.

Менің дәрігерім, денсаулығым

Сенің

Сіздің

Оның

Біздің

Сендердің

Сіздердің

Олардың













Дұрыс жауаптары

1-тапсырма. Сөздерге жіктік жалғауын жалға.

Мен ем аламын.

Сен ем аласың

Сіз ем аласыз

Ол ем алады

Біз ем аламыз

Сендер ем аласыңдар

Сіздер ем аласыздар

Олар ем алады





2-тапсырма. Сөздерді тәуелде.

Менің дәрігерім, денсаулығым

Сенің дәрігерің, денсаулығың

Сіздің дәрігеріңіз, денсаулығыңыз

Оның дәрігері, денсаулығы

Біздің дәрігеріміз, денсаулығымыз

Сендердің дәрігерлерің, денсаулықтарың

Сіздердің дәрігерлеріңіз, денсаулықтарыңыз

Олардың дәрігерлері, денсаулықтары







Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее