«Осень 2024»

Ю. Яновський. Новела «Подвійне коло» з роману «Вершники»

Материал, который поможет проанализировать противостоянии общечеловеческих ченностей в произведении

Олимпиады: Химия 7 - 11 классы

Содержимое разработки

Тема. Ю. Яновський. Новела «Подвійне коло» з роману «Вершники». Ідея протиставлення загальнолюдських вартостей класовим. Проблема розпаду роду, родини як трагедія народу.

Мета:

  • допомогти учням усвідомити порушені в тексті проблеми в проекції на сучасність, ідейно-художні особливості твору;

  • розвивати навички аналізу прозових творів малих форм, висловлювати власні думки щодо прочитаного;

  • виховувати пошану до загальнолюдських цінностей, роду, гуманізму.

Обладнання: портрет письменника, текст твору, мультимедійний додаток, ілюстративний матеріал, технологічні картки, картки самооцінювання, схеми «Уроки історії»; хліб на вишитому рушнику, букет соняшників, свічка.

Тип уроку. Урок історичної правди з використанням ІКТ


Епіграф.

Важка історія й кривава,

Там кожна буковка жива,

Про жодну з них не маєм права

Ані на хвильку забувать.

Микола Адаменко

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності школярів

  1. Вступне слово вчителя. (Слайд)

Рік за роком поволі спливає,

Кожен з них історію складає…

Цими рядками я хочу розпочати сьогоднішній урок – урок історичної правди.

Затамуймо подих. Послухаймо, як дихає історія. Варто лише підняти завісу, і нам відкриється…

Ні! Не бунт і повстання, не революція, а Людина.

Ми повинні бачити в історії – Людину.

« О, дев’ятнадцятий рік… Рік незнайдених образів і трагедій, рік любові й смерті, трепету повсталих сердець, простоти жертв, солодкості ран і висоти класових почувань, о милий піднесений рік!»

Таку печать високої патетики і піднесеної емоційності має роман у новелах «Вершники», над яким будемо сьогодні працювати. Отже, тема уроку… (Слайд)

Народна мудрість стверджує: «З родини йде життя людини», «Без сім'ї нема щастя на землі», «Де в сім'ї лад, там без вад», «В сім'ї наймолодше — найсолодше», «Сім'я без Бога — убога», «Сім'я — не церква, а люди — не ангели, усяко буває». 

Пропоную вам утворити асоціативне гроно, в центрі якого буде стояти слово родина.

А тепер хочу запропонувати сій варіант.


ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

На уроці ми повинні … (Слайд)

У вас на столах технологічні картки. (Слайд) На них записані ціле-покладання. Виберіть собі, будь ласка, те, про що б хотіли дізнатися на уроці.

Технологічна картка

Цілевизначення

На цьому уроці я хочу:

  • Глибше зрозуміти зміст твору.

  • Обмінятися думками з приводу зображених у новелі подій.

  • Брати участь в обговоренні проблемних питань, у літературних дискусіях.

  • Давати власну оцінку подіям.

  • Спробувати себе в ролі історика.

  • Спробувати себе в ролі літературознавця.

  • Зрозуміти уроки історії.

  • Усвідомити цінність твору для сучасності.

  • Моїми помічниками на уроці будуть експерти (2), вони фіксуватимуть оригінальні відповіді, ідеї, допомагатимуть в об’єктивному оцінюванні.

( Слайд) Слово вчителя. «Вершники» - перлина творчості

Ю. Яновського. «Я вклав у цей твір всі свої сили!» - зізнався митець. Павло Тичина сказав, що саме цим романом новітня українська література склала екзамен на атестат зрілості. Тема громадянської війни постає у творі по-справжньому героїчною і романтичною. Автор правдиво показує трагедію цілої родини Половців, яких революція розкидала по різних ідеологічних фронтах.

За жанром «Вершники» - роман у новелах. (Слайд)

Вдома ви вже познайомились із цим твором. Я пропоную переглянути буктрейлер до нього.

  • Пригадайте, який твір називається новелою.

Звернемося до словника літературознавчих термінів.

(Новела – малий епічний прозовий художній твір, у якому стислий виклад, напружений сюжет, несподівана розвязка).

(Роман у новелах – це твір, що складається з кількох сюжетно завершених новел, пов’язаних спільною темою). «Вершники» складаються з восьми сюжетно завершених новел, які в сукупності передають панораму періоду громадянської війни, показують розшарування українського суспільства. Роман починається новелою «Подвійне коло», яка, як бачите, є темою нашого уроку. Ви мали випереджувальне завдання: створити портфоліо цього твору. (Слайд)

Портфоліо

  1. Жанр: новела

  2. Тема: зображення родини Половців у кривавих подіях громадянської війни 1919 року.

  3. Ідея новели: засудження братовбивства й недотримання закону народної моралі «тому роду не буде переводу, в котрому браття милують згоду», протиставлення загальнолюдських вартостей класовим.

  4. Головні герої: брати Половці: денікінець Андрій, петлюрівець Оверко, махновець Панас і 14-річний Сашко, командир інтернаціонального загону Іван; батько Мусій Половець, червоний комісар Герт.

  5. Порушені в творі проблеми: платформи різних політичних сил, проблема братовбивчої громадянської війни, розпад родини заради ідеї.

(Слайд) Давайте сформулюємо проблемне питання нашого уроку: у чому причини трагедії родини Половців.

Слово вчителя. «Лютували шаблі, і коні бігали без вершників. …Дехто простягав руки – і йому рубали руки, підіймав до неба, вкрите пилом і потом обличчя – і йому рубали шаблею обличчя, падав до землі – і їв землю, захлинаючись передсмертною тугою, - і його рубали по чім попало і топтали конем… Висвистували шаблі, хряскотіли кістки… «. Так звучить перша фраза роману, фраза, що несла в собі справді вражаючу динамічність.

Але найстрашніше, найтрагічніше було попереду… На полі брані зустрілися рідні брати «одного роду, та не одного класу».

Скажіть, які політичні переконання мав кожен із братів Половці?

Давайте звернемось до історичної довідки.

«Тому роду не буде переводу, в котрому браття милують згоду». То аксіома.

А що натомість? Чи дотримались брати заповіді батька? Перегорнімо сторінки новели «Подвійне коло», і ми дізнаємось про поведінку і вчинки братів Половців того гарячого серпневого дня 1919 року.

Вчитель. Звернемося до нашого проблемного питання: у чому трагізм родини Половців? Висловлюйте свої думки.

( У різних політичних переконаннях, нетерпимості, сваволі і жорстокості, а також в обставинах часу, що цьому сприяли).

Вчитель. Пропоную вам хвилинку вільнодумства (Слайд)

«Я думаю так»

  • Чому новела має назву «Подвійне коло»?

(Клас і рід – це те подвійне коло, у якому замкнуте життя 5-ох братів; це боротьба правди й кривди, добра і зла, правди багатих і правди бідних. Подвійне коло подій – на фронті і в тилу, у степу й підпіллі).

  • А ви сьогодні сидите в одному колі. Як це пояснити?

  • Чи є зв'язок між діями братів та їх прізвищем?

( Натяк на дикі кочові войовничі племена, які нападали, вбивали, палили, нищили К.Р.)

  • Чи можна братовбивство виправдати якоюсь високою і благородною ідеєю?

  • Чим небезпечна втрата людьми, народом своїх коренів, родинних зв’язків?

* Що споріднює героя новели Хвильового «Я (Романтика)» і братів Половців?

Вчитель. Власне, всі герої цих творів уже втратили себе. Вбивства, жорстокість вже перепинили їм шлях у завтрашній день. Перед ними мертва дорога, дорога в нікуди, бо знищені одвічні загальнолюдські цінності. Не забуваймо, що суспільство, побудоване на численних людських жертвах, замішане на невинній крові, не має майбутнього, не може жити.

Вчитель. На початку уроку кожен із вас отримав технологічну картку. Чи справдилися ваші очікування? (2-3)




(Слайд) Підсумок уроку «Уроки історії». Перед вами два символи: світле сонечко і темна безвихідь. Сонечко символізує світлу життєву дорогу, а темне хмара – дорогу в нікуди. Поділіться своїми враженнями від прочитаної новели: «візьму в життя», «засуджую» і приклейте тут.











Слово експертам.

Домашнє завдання.

Високий рівень – творча робота: на основі тексту скласти психологічний портрет одного з братів Половців.

Достатній рівень – письмове висловлювання: доведіть або спростуйте одну з тез (підручник, 113 с., завдання ІІІ ).

Вчитель. Шановні одинадцятикласники! Незабаром ви підете у світ дорослих. То не райський сад, то ринг, де вирішується людська доля. Без родини ми сироти, відламані гілочки від дерева. І так хочеться, щоб сьогодні, у вік Інтернету, ми черговий раз не констатували: «Лютували шаблі, і коні бігали без вершників».

Час невмолимий, його зупинити не можна. І ніхто не вгадає, куди кожного з вас понесуть життєві вітри, та дім своїх перших весен пам’ятайте. Не забудьте і тривогу матері, і поради батька, теплі очі брата і сестри, пташині зграйки в повітрі, кучеряву кульбабку на ріднім подвір’ї і оцю родинну благодать: вишитий рушник, соняшник біля хати, хліб на столі. вогник тепла й любові. Хай це ніколи не згасає у вашому серці, хай гріє у будні і свята. Ідіть у життя зі світлим розумом і чистою совістю, бо вона – наш внутрішній суддя і не дозволить зійти на криву стежку. Я вірю вам.

Щиро дякую всім за співпрацю, за вашу активність, творчість, за вміння висловлювати свої думки.

На згадку про нашу зустріч я подарую вам вірш, з якого ви зрозумієте мою позицію щодо сказаного на уроці.

Нема ніде так добре, як удома,

Усі стежки ведуть нас до рідні, -

Засяє вогник в рідному вікні –

Зникають вмить і темрява, і втома.

Мені тут кожна шпарочка відома,

Тут рідна й тінь, відбита на стіні, -

Люблю, коли збираються всі рідні

В сімейнім колі, у родинному теплі.












ПОРТФОЛІО НОВЕЛИ



  • Жанр:



  • Тема:



  • Ідея новели:



  • Головні герої:





  • Порушені у творі проблеми:



ПОРТФОЛІО НОВЕЛИ



  • Жанр:



  • Тема:



  • Ідея новели:



  • Головні герої:





  • Порушені у творі проблеми:






Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Осень 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее