«Весна — лето 2024»

Модельдер құру, зерттеу.

Сабақтың тақырыбы: Модельдер. Ақпараттық модельдеу. Компьютерде модельдерді зерттеу.

Сабақтың мақсаты: Модельдеу түрлерін жаңа технологиялық ақпаратты қолдана отырып, ақпараттық модельмен жұмысты бейнелеп көрсету.

Білімділік: Ақпараттық модель туралы толық мәлімет беру.

Дамытушылық: Оқушылар логикалық ой-өрісін, зейінін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты меңгеру.

Олимпиады: Информатика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру

Алматы облысы

Еңбекшіқазақ ауданы

Бөлек ауылы

«М.Горький атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Информатика пәнінің мұғалімі Оспанбаева Бағлан Өмірғалиқызы



Сабақтың тақырыбы: Модельдер. Ақпараттық модельдеу. Компьютерде модельдерді зерттеу.

Сабақтың мақсаты: Модельдеу түрлерін жаңа технологиялық ақпаратты қолдана отырып, ақпараттық модельмен жұмысты бейнелеп көрсету.

Білімділік: Ақпараттық модель туралы толық мәлімет беру.

Дамытушылық: Оқушылар логикалық ой-өрісін, зейінін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты меңгеру.

Сабақтың түрі:  бекіту сабағы.

Әдіс-тәсілдері: Жеке, топпен жұмыс, өз бетімен жаңа білім алу, бекіту жаттығулары.

Пәнаралық байланыс: Математика, биология, география, технология

Көрнекі құралдар: Үлестірме тапсырмалар, тұсаукесер, карточкалар.

Техникалық құрылғы: Компьютер, проектор, тұсаукесер, магниттік тақта.

Сабак барысы:

 1.Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, балаларды түстер арқылы топқа бөліп отырғызу. Топ басшыларын анықтау.

2. Миға шабуыл:

3.  Жаңа сабақ:

Модель дегеніміз – нақты объектіні, процесті немесе құбылысты ықшам әрі шағын түрде бейнелеп көрсету.

Модель – көрнекі түрде жазбаша жоспар, сызба ретінде жасалады.

Модельдеу – объектілерді, процестерді немесе құбылыстарды зерттеу мақсатында  олардың моделін (макетін) құру.

Модельді қасиеттеріне қарай мынадай  топтарға:

Қолданылу аймағы.

Модельде уақыт факторын ескеру.

Білім саласына қарай топтау.

Модельді көрсету тәсіліне қарай топтау.

Ақпараттық модель- зерттеудегі объект туралы  қажетті  ақпараттың бәрін қамтитын шамалар жиынтығы. Ақпараттық моделді  қолмен ұстап, көзбен көре алмаймыз, себебі олар тек ақпараттардан ғана құралады.

Мысалы: әрүрлі құбылыстар: экономикалық, физикалық, химиялық.

Материалдық модель - нақты нысандар, мысалы: глобус, схемалар, манекен, ұшақ моделі.

Ақпараттық модельдің түрлері:

Геометриялық модель – графикалық пішіндер мен көлемді конструкциялар.

Ауызша модель – иллюстрацияны пайдаланып, ауызша және жазбаша сипаттаулар.

Математикалық модель – объект немесе процестің әр түрлі параметрлерінің байланысын көрсететін математикалық формулалар.

Құрылымдық модельдер – схема, графиктер мен кестелер.

Логикалық модель – ой қорытындысы мен шарттарды талдау негізге алынған іс-әрекеттерді таңдаудың әр түрлі нұсқалары көрсетілген модельдер.

Арнайы модельдер – ноталар, химиялық формулалар.

Компьютерде модель  құру кезінде  объектіге зерттеу мақсатында, зерттеу құралдары мен адамның білім дәрежесіне қарай әртүрлі  ақпарат жинақталады. Мысалы: өсіп тұрған гүл жөнінде  биология маманы, дәрігер және оқушының алатын мәліметтерін салыстырайық.

4. Сергіту сәті

5. Топпен жұмыс: әр топқа карточкалар ұсынылады. Тапсырма бойынша әр топ модель құрады.

6. Бағалау

7. Қорытындылау: сұрақ-жауап

8. Рефлексия: сабақтан алған әсерлерімен бөлісу, стикерге жазып ілу.



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее