07.02.2017
9 клас
Тема: Урок – узагальнення з теми «Ти – людина, значить маєш права»
Мета: - перевірити та узагальнити знання про права та обов’язки людини і громадянина, рівень сформованості вмінь, вміння пояснювати поняття, розповідати про права та обов’язки, моделювати та оцінювати ситуації; - перевірити, наскільки усвідомили учні необхідність дотримання прав та обов’язків;
виховувати учнів свідомими громадянами України.
Тип уроку: урок-гра
Хід уроку
Організаційний момент
Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні перед нами стоїть завдання узагальнити Ваші знання з теми «Ти людина, значить маєш права», над якою Ви працювали впродовж останніх уроків. Пропоную здійснити це за допомогою комп’ютерної гри «Палати розуму Шерлока Холмса»
Рівень І.Тестові завдання.
1. Оберіть правильний варіант відповіді:
А) Україна визнає подвійне громадянство, якщо його визнає також
країна другого громадянства;
Б) Україна визнає подвійне громадянство лише на підставі двосторонніх
міждержавних угод;
В) Україна не визнає подвійного громадянства у жодних випадках.
Г) в Україні немає особливих обмежень щодо отримання іншого громадянства
відповідь: В.
2. Визначте умови, які відповідно до Закону України “Про громадянство”
необхідні для набуття громадянства України іноземцями:
А) відмова від громадянства іншої держави;
Б) наявність законних джерел існування;
В) володіння українською мовою в обсязі, достатньому для спілкування;
Г) всі вище згадані умови.
відповідь: Г.
3. Укажіть, хто може бути членом політичних партій
А) особи без громадянства
Б) громадяни у віці від 16 до 18 років
В) громадяни, які голосували за дану партію на попередніх виборах
Г) громадяни, які досягли 18 років
відповідь: Г.
4 . Укажіть, що не належить до компетенції місцевих рад
А) установлення правил щодо благоустрою території
Б) забезпечення порядку торгівлі на ринках
В) дотримання чистоти й порядку в населеному пункті
Г) призов до лав Збройних Сил України
відповідь:Г.
5. Визначте, яке твердження відповідає законодавству України:
А) альтернативна служба не передбачена законодавством України;
Б) право на альтернативну службу в Україні мають громадяни лише за
своїми релігійними переконаннями;
В) право на альтернативну службу в Україні мають громадяни за своїми
політичними переконаннями.
Г) ніякого положення про альтернативну службу в законодавстві нема
відповідь: Б.
6. Укажіть, що означає в перекладі з грецької термін «політика»
А) керівництво Б) верхівка держави
В) державна діяльність Г) управління людьми
Відповідь: Г
Рівень ІІ. Дати визначення
Конституція
Самоврядування
Демократія
Відповідь:
1) Конституція – Основний Закон держави, що має найвищу юридичну силу.
2) Самоврядування - надане законом право місцевих органів самостійно розв'язувати коло питань, що входять до їхньої компетенції; діяльність щодо реалізації цього права.
3) Демократія – це політичний режим, за якого єдиним легітимним джерелом влади в державі визнається її народ.
Після цього блоку відбувається обговорення з учнями відповідей на запитання, декілька хвилин залишаємо на дискусійні запитання або запитання до вчителя.
Рівень ІІІ. Розв’язати юридичні задачі
Юридичні задачі.
1. 50-річна Петренко звернулася до призовної комісії з проханням звільнити від проходження військової служби її 18-річного сина Сергія. До заяви додала довідку про склад сім’ї, з якої видно, що інших дітей у неї немає, і довідку про те, що жінка є інвалідом 1-ї групи. Чи має Сергій право на відстрочку?
Відповідь: Так, Сергій має право на відстрочку згідно зі ст. 17 Закону України “Про загальний військовий обов’язок і військову службу”.
2. Олеся після закінчення 9-го класу у зв’язку з поганими оцінками відмовилася вступати до 10-го класу, незважаючи на вмовляння батьків. Документи до коледжу вона також не подала. Чи має Олеся право робити такі вчинки? Відповідь обгрунтуйте.
Відповідь: Ні, Олеся повинна здобути повну базову освіту згідно Закону України «Про освіту»
Рівень IV. Заповнити схему
Підсумки уроку
Рефлексія:
Я дізнався ...
Я навчився ...
Я зрозумів, що можу ...
Мені сподобалося ...
Для мене стало новим ...
Мене здивувало ...
У мене вийшло ...
Я придбав ...
Мені захотілося ...
Мене надихнуло ...
Домашнє завдання – повторити вивчений матеріал, підготуватися до контрольної роботи