«Весна — лето 2024»

Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.

Барлық оқушылар: Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеуді орындайды;

Оқушылардың басым бөлігі: формулаларын қолдана отырып күрделі функцияның туындысын табады.

Кейбір оқушылар: күрделі функцияны құрастырып,оның туындысын табады.

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2В бөлім.Натурал сандардың бөлінгіштігі.

Мектеп: «Ш.Тоқжігітов атындағы орта мектебі» КММ

Күні. 05.10.2021 жыл

Мұғалімнің аты-жөні:Үркімбай Сәуле Мұратжанқызы

Сынып: 5 Қатысқандар: 13 Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.7- натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеуді орындайды;

Оқушылардың басым бөлігі: формулаларын қолдана отырып күрделі функцияның туындысын табады.

Кейбір оқушылар: күрделі функцияны құрастырып,оның туындысын табады.

Бағалау критерийі:

Құрама сандарды жай көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде жазады.

Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаттары

-бөлінгіштік белгілерін қолданып, құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу алгоритмін талдайды;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу;

- бөлінгіштік қасиет;

- жай сандар;

- құрама сандар;

- бөлгіш;

- еселік;

Диалогқа,жазылымға қажетті тіркестер:

- кез келген құрама санды бірден өзгеше кез келген екі көбейткішке жіктеуге болады;

- егер санның соңы ... аяқталса,онда ол ... бөлінеді;

- егер натурал санның қосындысы... бөлінсе,онда ол... бөлінеді;

- кез келген құрама санды жай көбейткіштерге жіктеуге болады;

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы» 6- құндылығы негізінде оқушыларды үштілділікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Геометрия

Алдыңғы білім

Арифметикалық амалдардың компоненттерін білу: натурал сандарды бөлу және көбейтуді, жұп және тақ сандардың анықтамаларын, 2,3,5 бөлінгіштік белгілерін біледі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин).

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Психологиялық ахуал туғызу «Эрестофен елегі»

III.Топқа бөлу.Эростофен елегі бейне таспасындағы айтылған жай және құрама сандар арқылы оқушыларды туған күндерімен оқушыларды «Жай сан», «Құрама сан» деп екі топқа бөлеміз.

ІY.Үй тапсырмасын тексеру.

1-топ. «Көңілді сандар» (жалғасын табыңдар)

  1. 1,2,3,4,5,6,7 сандары ... (натурал сандар)

  2. 0,2,4,6,8 цифрларымен аяқталса ... (жұп сандар,2-ге бөлінеді)

  3. 1,3,5,7,9 цифрларымен аяқталса ... (тақ сандар)

  4. 4,6,15,21 сандары ... (құрама сандар)

  5. 0 мен 5 цифрларымен аяқталса...(5 санына бөлінеді)

  6. 2,3,5,7,11,13,... сандары ... (жай сандар)

  7. Санның цифрларының қосындысының мәні 21 болса...( санына бөлінеді).

2-топ.

  1. II.Үй тапсырмасын тексеру

«Формулаға қалайсың?» «Жалғасын тап» әдісі. Өткен сабақты еске түсіру мақсатында функциялардың туындыларын табу ережелері. Оқушы жауабын экраннан өзін-өзі бағалайды.

Қосындының туындысы

Айырымының туындысы

Көбейтіндінің туындысы

Бөліндінің туындысы

Дәреженің туындысы

Күрделі функцияның туындысы

Күрделі функцияның жалпы түрі



III.Топқа бөлу.Түрлі-түсті тастармен түсіне қарай үш топқа бөлінеді.

1-топ 2-топ 3-топ



Мақсат пен бағалау критерийлерін оқушылармен талқылау.




























1,2,3Сабақтың ортасы

(20 мин.)

IY.Топтық жұмыс. «Аялдама әдісі»

1) күрделі функциясын құрайтын f және g функцияларын анықтықтап,туындысын табыңдар:

Дескриптор:

1.Күрделі функцияның анықтамасын қолданады;

2. f, g функцияларын анықтайды;

3. Күрделі функцияның туындысын табады.

2)Функцияның туындысын есептеңдер:

Дескриптор:

1.Күрделі функцияның туындысын табу формуласын қолданады;

2. Дәрежелік функцияның туындысының формуласына ажыратады;

3.Қосындының,айырманың туындысын табу ережелерін қолданадып,туындыны есептейді.

3) , g(х)=5х, функцияларынан күрделі функция құрастырып,туындысын табыңдар

Дескриптор:


1.Күрделі функцияны құрастырады;

2.Күрделі функцияның туындысының формуласын қолданадып, туындысын табады.

ҚБ: «ПОПС» әдісі.Берілген жауаптары бойынша оқушылар топты бағалайды.


Қарқыны жоғары оқушыларға арналған тапсырма:

а-ның қандай мәнінде f(х) функциясы туындысының мағынасы болады:

Дескриптор:

1. Функцияның туындысын табады;

2. Анықталу облысын табады;

3.Теңсіздікті шешеді;

4.Функцияның а-ның қандай мәнінде мағынасы болатынын дәлелдейді.


Y.Сергіту сәті. «Ауадағы сандар»



http://expert.mektep.kz/ru/shop/120670-10_klass_og/122784-algebra_10/1

















Сабақтың соңы

(10 мин.)

YI.Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар:

Бағалау критерийі:

-Берілген функциялардан күрделі функцияны құрастырады және туындысының формуласын қолданады.

Тапсырма:

Қарапайым берілген. а) және функцияларынан тұратын күрделі функцияларын жазыңдар;

ә)Күрделі функцияның туындысын табыңдар.

Дескриптор:

1.Күрделі функцияның анықтамасын қолданады;

2.Күрделі функцияның туындысының формуласын қолданады;

3. Дәрежелік функцияның туындысының формуласын қолданады;

4. Туындысын табу ережесін қолданады.

Рефлекция:« Нысана»

Үйге тапсырма беру: №222 (в),118 бет







Алгебра,

10 сынып,Алматы «Мектеп» 2010,

А.Әбілқасымова, З.Жұмағұлова






Саралау -Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?


Бағалау -Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау тәсілдері: тапсырма,диалогқа түсу және қолдау,қарқын.

Оқушыны мақсатқа жеткізу барысында диалог және жеке тапсырмалар тәсілін қолданамын


«Жалғасын тап» әдісі. Оқушылар өзін-өзін бағалайды.

«Аялдама» әдісі. Оқушылар топты бағалаймын.

«ПОПС» әдісі.

Дескрипторы бар тапсырмалар құрастырдым.

Оқушыларды топтастыру кезінде денсаулықтарын ескеремін.

Сергіту сәтін өткізу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтаймын.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ?Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее