«Осень 2024»

План-конспект урока английского языка по теме «What do you do in the evening?» в 4-м классе

План-конспект урока английского

языка по теме «What do you do in the evening?»

в 4-м классе

Олимпиады: Английский язык 2 - 11 классы

Содержимое разработки

План-конспект урока английского

языка по теме «What do you do in the evening?»

в 4-м классе



Предмет: английский язык

Тема урока: «What do you do in the evening?»

Тип урока: комбинированный

Практическая цель (прогнозируемый результат):

Активизировать употребление лексики в речи учащихся. Предполагается, что к окончанию урока учащиеся смогут рассказывать о том, как они проводят день.

  1. Образовательная: изучение новой лексики по теме «Daily life».

  2. Развивающая: развитие навыков чтения, говорения и восприятия речи на слух

  3. Воспитательная: формирование навыков общения, умения рационально использовать время в течении дня .

Задачи:

  1. развивать речевые умения и навыки по теме;

  2. активизировать употребление лексики по теме, расширять словарный запас;

  3. способствовать развитию умений использовать в устной речи информацию, полученную в ходе восприятия иноязычной речи на слух;

Задачи для учащихся:

учиться высказывать свою точку зрения на английском языке;

учиться применять полученные знания на практике.

Оборудование урока: компьютер, интерактивная доска , раздаточный материал, наглядность на доске.


Ход урока

1.Организационный этап


Good afternoon!

I’m glad to see you. Sit down, please.

How are you?

What’s the weather like today?

What day is it today?

How many days are there in the week?

What are they? Good!


2. Речевая зарядка

Before we begin our lesson, let’s play a little ball game. I will through you a ball and ask you questions and words about daily routine. I will say them in Russian and you will answer in English. Are you ready?


Model. 11 – eleven; ходить в школу – go to school; etc.


Now please go to the blackboard. Take a paper, turn it over and answer the questions.

        1. When do you go to school? (I go… at…)

        2. When do you get up? (I get up at…)

        3. What do you have for breakfast? (I eat… I drink…)

        4. Do you do morning exercises? (Yes, I do)

        5. When do you brush your teeth? (I brush at…)

        6. Do you wash your hands and face? ( Yes, I…)

        7. When do you have breakfast? (At…)



3. Сообщение целей

Good. I see you are ready to work. So , how do you think, what is the topic of our lesson? It’s “What do you do in the evening? ”. At this lesson we are going to learn some new words and listen a story about a nice caterpillar.


4. Активизация ЛЕ в речевой деятельности, тренировка ЛЕ


Lets begin with our new words and I ask you to open your books p. 63 ex. 1a.

Now look at the blackboard. Let’s read the sentences and guess the meaning of our new words.

(Слайд)


  1. It’s evening. I come home at 6 o’clock.

  2. I have dinner at 7 o’clock. After dinner I wash the dishes.

  3. I have a little mess. I tidy my room.

  4. I wash the dishes and tidy the room. I do housework every day.

  5. I watch TV and then I take a shower.

  6. I go to bed at 11 o’clock.


Let’s check, if you remember all new words or not. Say me, please:

When do you wash the dishes/take a shower/ go to bed/tidy the room/ come home?


Good, but I want to check you properly. I have some broken sentences. Help me to put them back tohether.


  1. Come\at \ 7 o’clock \ I \ home

  2. Every \ I \ day\ dishes \ the \ wash

  3. Shower \ a \ I \ evening \ take\ every

  4. Comes \ brother \ my \ at \ o’clock\ home \ 8

  5. Go \ o’clock \ my\ bed\ parents \ 11 \ to\ at


  1. I come home at 7 o’clock.

  2. I wash the dishes every day.

  3. I take a shower every evening.

  4. My brother comes home at at 8 o’clock.

  5. My parents go to bed at 11 o’clock.



5. Физкультминутка

We are a little bit tired. We should have a rest and sing a song. All your attention to the blackboard. (Слайд с видеоматериалом).

Hickory Dickory Dock


Hickory Dickory Dock one mouse ran up the clock. The clock struck one and he came down. 
Hickory Dickory Dock. Tick tock tick tock tick tock tick


Hickory Dickory Dock two mice ran up the clock. The clock struck two down they flew. 
Hickory Dickory Dock. Tick tock tick tock tick tock tick


Hickory Dickory Dock three mice ran up the clock. The clock struck three and they did flee. 
Hickory Dickory Dock. Tick tock tick tock tick tock tick


Hickory Dickory Dock four mice ran up the clock. The clock struck four they went down to the floor. Hickory Dickory Dock. Tick tock tick tock tick tock tick


Hickory Dickory Dock five mice ran up the clock. The clock struck five and they did dive. 
Hickory Dickory Dock. Tick tock tick tock tick tock tick


Hickory Dickory Dock no more mice ran up the clock. 
Hickory Dickory Dock no mice ran up the clock.
Hickory Dickory Dock 



6. Работа с учебником

Open ypur books p. 64 -65 ex. 5a.

Look at the picture. It’s Jessica, a caterpillar. Is she nice?


tired [ˈtaɪəd] усталый

caterpillar [ˈkætəpɪlə] гусеница


Lets listen a story about Jessica’s day.

(Слайд с аудиозаписью)


Lets listen one more time. Is she tired in the evening?


Now lets complete the sentences about Jessica’s day. Will you help me to complete them? Use the words from the help box.


Helpbox

In the morning

In the evening

In the afternoon


  1. I get up …

  2. I brush my teeth…

  3. I eat carrots…

  4. I have apples for lunch …

  5. I go to school…

  6. I sing…

  7. I dance…

  8. I tidy my room…


Very good. We have some time left, so we can do some grammar exercises and repeat pronouns. Take a paper with the tusk in front of you. Put in pronouns my\his\her\your\our\their.






7. Подведение итогов урока

We were working very well today and I hope youliked this lesson as I did. Thank you very much for your work. I believe that you’ve enjoyed our lesson.



8.Рефлексия

Now look at the blackboard and put a paper on the point you are agree with.

(дети крепят на доску цветные стикеры)



9.Оценочный этап и объявление домашнего задания.


I think your work was great today so you get only good and perfect marks. Your home tusk is WB p.52-53 ex. 2b, 3.4 (WB Cтр. 54 – 55, упр. 1,2а,2b)



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Осень 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее