Тема урока: Let’s buy …..
Задачи урока: развивать умения диалогогической речи по теме;
составлять высказывания с помощью опор;
Планируемые результаты:
1. Личностные результаты: формирование у учащихся способности к саморазвитию
2. Метапредметные результаты:
регулятивные УУД: планирование деятельности при работе в парах и группах, самокоррекции, способность к самооценке и рефлексии;
познавательные УУД: умение осознанно строить высказывание по теме в устной форме;
коммуникативные УУД: умение слушать и вступать в диалог; участвовать в коллективном обсуждении.
Оборудование: мультимедийный проектор
План урока
Организационный этап.
T: Good morning! I’m glad to see you! What date is it today? What day of the week is it today? What is the weather like today?
2. Постановка целей и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся
T.: Now look at the screen and answer my questions
-What’s this?
P.: This is a person and different things, prices…
T: Guеss the topic of the lesson using the following:
Usually two or more people take part in this process.
We do it in a special place.
We do it very often.
Usually women like to do it, men don’t like.
We can’t do it without money.
Pupils answer…..
T.: So, what will we talk about?
P.: Maybe, we are going to talk about people and shopping….
T.: You’re right. The topic of our lesson is «Let’s buy… ».
3. Активизация ранее изученной лексики по теме «Покупки» (речевая зарядка, нахождение соответствий)
T: Match the words and phrases.
Expensive | Продавец |
Cheap | Назначить завышенную цену |
Overcharge | Дорогой |
Purse | Быть стесненным в средствах |
Vendor | Кошелек |
To be on a tight budget | Дешевый |
T: Do you have your own purse?
Have you ever been on a tight budget?
Is the IPhone-8 expensive or cheap?
How often do the vendors overcharge you?
P.: No, they don’t.
T.: Now we are going to read about “Online shopping”, then do some tasks connected with the text. Open your books at p. 20 ex.3. Read the text one by one.
T.: Very good. It’s time to do tasks. Choose the right options.
T.: Now we’ll choose and write down the advantages and disadvantages in two columns.
Advantages | Disadvantages |
We can go shopping without leaving our house | We can buy a pig in a poke |
… | … |
4 Развитие умений диалогической речи
T.: Dear pupils now pretend that you are going to buy something (a skateboard, a book, a dress, etc.) in a virtual shop. Your friend (sister, brother or smb else) doesn’t agree with you. Make the dialogue using arguments from your copy-books. The next words and phrases will help you. (Slide 6)
I think
Then
Furthermore
Nevertheless
Another thing is that
Moreover
Pupils do the dialogues and the teacher listens to them.
5 Рефлексия
6 Подведение итогов
1) Объяснение домашнего задания.
2) Оценка итогов работы учащихся.
T.: Write down your home tasks – p. 29 ex. 14.You’ve got a letter from your friend. Write a letter and answer her/his four questions. Write 100-120 words.
T.: Thank you for the lesson. Good-bye.