Пәні | Ағылшын тілі | |
Сынып | 8-сынып | |
Тақырыбы | New Zealand | |
Мақсаты | New Zealandға байланысты сөздерді өз сөздік қорында пайдалануға үйрету, өз пікірлерін айта білу және сөйлеу қабілеттерін дамыту - Сыни тұрғыдан ойлауға итермелеу
| |
Күтілетін нәтиже | - New Zealandға байланысты сөздерді өз сөздік қорында пайдаланып үйренеді, сөйлеу қабілеттерін дамытып үйренеді - Сыни тұрғыдан ойлап үйренеді | |
Ресурстар | Нұсқаулық, интернет | |
Сабақ әдісі, тапсырмалар | АКТ,Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,оқушылардың жас ерекшелігіне байланысты оқыту, көшбасшылық | |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Кіріспе (4 мин) | 1.Сәлемдесу көңіл-күйлерін сұрау - Қызығушылықтарын ояту -Good afternoon my dear pupils! How are you? -Would you like to dance? | Cәлемдеседі, көңіл куйлерін смайликтер арқылы көрсетеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді Оқушылар пингвинмен бирге билеп бир сергіп алады |
Үй тапсырмасы (5 мин) | 2.What was your home task for today? | Оқушылар үй тапсырмасына жауап береді |
Негізгі бөлім (18 мин) | 3.Look at interactive board please. I would like to show video. (False information) What are we talking about? What do you know about New Zealand? 4. Would you like sweets? I would like to divide you into three 5. I give texts to each groups. Your will do with method of sink vein 6. Your task is to advertise the new Australia You know that we have guests, they will be a buyer 7. I would like to give you stickers, your task is to write wishes to each other’s workNew Zealand is an island country in the Southwest Pacific Ocean. It lies about 1 600 km southeast of Australia and about 10 500 km southwest of California. New Zealand belongs to a large island group called Polynesia. The country is situated on two main islands — the North Island and the South Island — and several dozen smaller islands. Most of the smaller islands are hundreds of kilometers from the main ones. Wellington is the capital of New Zealand and Auckland is the largest city. English is the official language of New Zealand and is spoken throughout the country. Many native people speak their own language, Maori, in addition to English. The country once belonged to the British empire. Today it is an independent member of the Commonwealth of Nations, an association of Britain and a number of its former colonies. New Zealand is a constitutional monarchy. The British Monarch, Queen Elizabeth II of the United Kingdom, is the monarch of New Zealand. She appoints a governor general to represent her, but the governor general has little power. The legislation, prime minister, and Cabinet run the national government. Britain gave New Zealand a constitution in 1852, when it was a British colony. But through the years the New Zealand legislature has changed almost all its provisions. Today, the nation has no written constitution. The first people who settled in New Zealand were a brownskinned people called Maoris. They came from Polynesian islands located northeast of New Zealand. The country was discovered by Europeans in 1642, but they did not start to settle in the islands until the late 1700's. Today, most New Zealanders are descendants of the early European settlers. Maoris make up about 12% of the country's population. New Zealand has one of the highest standard of living in the world. For many years, the economy of the country depended largely on agriculture. Today agriculture, manu- facturing, and service industries are all important to the economy. New Zealands economy depends on trade with many countries - Australia, Britain, Japan and the United States.
| Оқушылар интерактивті тақтадан видео кореді.
Оқушылыр сабақтың тақырыбы қандай екенін табады
Тандалған тәттілер арқылы топқа бөлінеді, топта спикер, таймкипер, дизайер, секретри сайланады
Таратылған мәтінді оқып, синквейн әдісіне салады
Мысалы
Әр топ флипчартқа жарнамалайды, топта әңгімелеседі, ортақ пікірге келеді
Оқушылар бір-бірінін жұмысына тілектер жазады |
Сергіту сәті(2мин) | Game is called “Simon says” | Бұл ойында оқушы New Zealadға байланысты сөздерді мұғалім айтса шапалақ ұрады, егер айтылатын сөз оған қатысты болмаса аяқтарын тарсылдатады. |
Қорытынды бөлім (10 мин) | Let’s play the game. «Hot chair» Who wants to sit this «Hot chair»
| Әр топтан бір оқушы шығып, орындыққа отырады, қалған оқушылар оған сабаққа қатысты сұрақтар қояды.
|
Бағалау ( 2мин) | Өзін-өзі бағалау | Бағалау парақшаларын толтырып, мұғалімге өткізеді |
Рефлексия (2мин) | Кері байланыс Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді смайликке жазыңыздар | Оқушылар түрлі түсті қағазға бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады |
Үй жұмысы ( 1 мин) | Жаңа сөздер | Презентация |