«Весна — лето 2024»

Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру.Жылдамдықтың графигі.

Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру.Жылдамдықтың графигі. Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі дененің бастапқы жылдамдықсыз орын ауыстыру. Есептер шығару.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға тең айнымалы қозғалыс туралы түсінік тереңдету;

Дамытушылық: оқушылардың алған білімдерін есеп шығаруда қолдана білу дағдыларын қалыптастыру, дамыту;

Тәрбиелік: іздемпаздыққа, ұқыптылыққа, тездікке баулу.

Сабақтың түрі : бекіту сабағы

Сабақ әдісі : Блум таксономиясы.

Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта, слайдтар, семантикалық карта, сәйкестендіру, тапсырмалар.

Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру бөлімі (3 мин.) 1). Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеріп, сабақтың мақсатымен таныстыру. ІІ. Негізгі бөлім (40 мин.) Б.Блум жүйесі «Оқыту – екі есе оқу» технологиясы білім мен қабылдауды 6 деңгейге бөлінетіндіктен, сабақтың жоспары 6 кезеңнен тұрады: 1. Білімділік - ақпараттық деңгей. (бұрынғы білімді еске түсіру) (5 мин)

«Миға шабуыл» (деңгейлік сұрақтар) 2. Түсіну – тезаурустық деңгей (алған білімді пысықтау) Мәселені шеш! (10мин)

«Ел ертеңі білімді ұрпақ»; Оқулықпен жұмыс. 3. Қолдану – методикалық деңгей. (алған білімді өмірде қолдануға үйрету)

(10 мин.) Жасырын әріптерді тап! «Физикалық эстафета ойыны»

4. Талдау (анализ) – технологиялық деңгей (Бұрынғы білім негізін пайдалана отырып, жаңа проблеманы шешу). (10 мин.) Тез ойлай білеміз бе? «Кім жылдам?» (Сәйкестікті анықта) «Физикалық дуэль» 5. Жинақтау (синтез) – зерттеушілік деңгей (жалқыдан жалпыға, жеке бөлшектерден жаңа дүние жасау). «Өтілген тақырыпты бекіту» (5 мин.) Тест.

ІІІ. Қорытындылау бөлімі (2 мин.) Рефлексия

Олимпиады: Физика 7 - 11 классы

Содержимое разработки

19.09.2016 физика 9 - сынып

Сабақтың тақырыбы: Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру.Жылдамдықтың графигі. Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі дененің бастапқы жылдамдықсыз орын ауыстыру. Есептер шығару.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға тең айнымалы қозғалыс туралы түсінік тереңдету;

Дамытушылық: оқушылардың алған білімдерін есеп шығаруда қолдана білу дағдыларын қалыптастыру, дамыту;

Тәрбиелік: іздемпаздыққа, ұқыптылыққа, тездікке баулу.

Сабақтың түрі : бекіту сабағы

Сабақ әдісі : Блум таксономиясы.

Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта, слайдтар, семантикалық карта, сәйкестендіру, тапсырмалар.

Сабақтың жоспары: 
І. Ұйымдастыру бөлімі (3 мин.) 
1). Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеріп, сабақтың мақсатымен таныстыру.
ІІ. Негізгі бөлім (40 мин.) 
Б.Блум жүйесі «Оқыту – екі есе оқу» технологиясы білім мен қабылдауды 6 деңгейге бөлінетіндіктен, сабақтың жоспары 6 кезеңнен тұрады: 
1. Білімділік - ақпараттық деңгей. (бұрынғы білімді еске түсіру) (5 мин)

«Миға шабуыл» (деңгейлік сұрақтар)
2. Түсіну – тезаурустық деңгей (алған білімді пысықтау) Мәселені шеш! (10мин)

«Ел ертеңі білімді ұрпақ»; Оқулықпен жұмыс.
3. Қолдану – методикалық деңгей. (алған білімді өмірде қолдануға үйрету)

(10 мин.) Жасырын әріптерді тап! «Физикалық эстафета ойыны»

4. Талдау (анализ) – технологиялық деңгей (Бұрынғы білім негізін пайдалана отырып, жаңа проблеманы шешу). (10 мин.) Тез ойлай білеміз бе? «Кім жылдам?» (Сәйкестікті анықта) «Физикалық дуэль»
5. Жинақтау (синтез) – зерттеушілік деңгей (жалқыдан жалпыға, жеке бөлшектерден жаңа дүние жасау). «Өтілген тақырыпты бекіту» (5 мин.) Тест.

ІІІ. Қорытындылау бөлімі (2 мин.) Рефлексия

IV Бағалау (2 мин.) 

V Үйге тапсырма (1 мин.) 

1. Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды түгелдеу , сабаққа ынтасын аудару; Сабақтың мақсатымен таныстырып, нұсқау беру.

2. Негізгі бөлім (40 мин.) 
Б.Блум жүйесі «Оқыту – екі есе оқу» технологиясы білім мен қабылдауды 6 деңгейге бөлінетіндіктен, сабақтың жоспары 6 деңгейден тұрады: 

І. Білімділік - ақпараттық деңгей. (5 мин)

«Миға шабуыл»

1. Суретте кескінделген орын ауыстыру векторының х

осіндегі проекцияларының таңбаларын анықтаңдар. Осылай

орын ауыстырғанда дененің координаталары қалай өзгереді?

2. Дененің жүрген жолының мәні тым үлкен болып, ал орын

ауыстыру векторының модулі өте аз болуы мүмкін бе? Мысал

келтіре отырып дәлелдеңдер.

3. Суретте Г.Х.Андерсеннің «Түймеқыз»

ертегісі бойынша диафильмнің кадры

көрсетілген. Кадрдегі текстің физика

тұрғысынан дұрыс емес екендігін

түсіндіріңдер.

Түймеқыз ағыспен аға берді. Ағыс қатты болғандықтан, бақа Түймеқызды қуып жете алмады.


ІІ. Түсіну – тезаурустық деңгей (алған білімді пысықтау) Мәселені шеш!

  • тең айнымалы қозғалыс туралы түсінік беру: оның тең үдемелі, тең баяулайтын қозғалыстар д/аталатын түрлері туралы бірнеше мысалдар келтіре отырып түсіндіру;

  • жылдамдықтың өзгеру шапшаңдығын сипаттау үшін қоданылатын физикалық шамамен, оның формуласымен, өлшем бірлігімен жеке-жеке таныстыру:;

  • Үдеудің формуласынан жылдамдықты тапсақ: . Координата осьтеріндегі проекциялары енетін теңдеуді түрінде жазуға болады.

  • формуласынан барлық үш вектор (, o, а) бір түзудің (хо )бойында жатқандықтан, олардың проекцияларының модульдері векторларының өздерінің модульдеріне тең болады.

  • Егер o және а векторлары проекцияларының таңбалары бірдей болса, онда дене жылдамидығының модулі уақыт өтуімен артады.

  • Егер o және а векторының проекцияларының таңбалары қарама-қарсы болса, онда дене жылдамдығының модулі уақыт өтуімен кемиді.

ІІІ. Қолдану – методикалық деңгей. (алған білімді өмірде қолдануға үйрету)

(10 мин.) Жасырын санды тап! «Физикалық эстафета ойыны» 4-жаттығу

33. Автомобиль жылдамдық алып қозғала бастаған кезіндегі жылдамдықтың уақытқа тәуелділігі x=0.8t теңдеуімен берілген. Жылдамдықтың графигін салыңдар және автомобильдің бесінші секундтың аяғындағы жылдамдығын табыңдар.

 (м/с)

Шығарылуы: 100

Берілгені: x =0,8 t; to = 5с Шешуі: x(to )=0,8·5=4 м/с

Табу керек: vx(to ) - ? 50

Жауабы: x(to )=4 м/с t(с)

20 40 60 80 100

№34. Поездың жылдамдығы 20 с ішінде 72-ден 54 км/сағ –қа дейін кеміді. Жылдамдықтың уақытқа тәуелділігінің формуласын жазыңдар және осы тәуелділіктің графигін салыңдар.

v(м/с)





t(с)



№35.

Суреттегі жылдамдық графигін пайдаланып бастапқы жылдамдықты, төртінші секундтың бас кезіндегі және алтыншы секундтың аяқ кезіндегі жылдамдықты табыңдар. Үдеуді есептеп шығарыңдар және x = x(t) тәуелділігінің теңдеуін жазыңдар.

Шығарылуы:

Сергіту сәті

IV. Талдау (анализ) – технологиялық деңгей (Бұрынғы білім негізін пайдалана отырып, жаңа проблеманы шешу). (10 мин.) Тез ойлай білеміз бе? «Кім жылдам?» «Физикалық дуэль»

- тең айнымалы қозғалыс деп қандай қозғалысты айтады?

- тең айнымалы қозғалыс кезінде жылдамдық қалай өзгереді?

- үдеу дегеніміз қандай физикалық шама?

- үдеу қандай формуламен өрнектеледі және оның өлшем бірлігі қандай?

- үдемелі қозғалыстың баяулайтын қозғалыстан айырмашылығы неде?

-Үдеумен қозғалатын дененің жылдамдығы нөлге тең бола ала ма?

- Үдеу нөлге тең болғанда (а=0), қозғалыс қандай сипат алады?

V. Жинақтау (синтез) – зерттеушілік деңгей (жалқыдан жалпыға, жеке бөлшектерден жаңа дүние жасау). «Өтілген тақырыпты бекіту» (5 мин.) Тест.

20. графигінде жылдамдығы үлкен дене

Line 45

Line 49 1

Line 48 2

Line 47 3


Line 46

A) 1. B) 2. C) 3. D) Үшеуінің жылдамдығы бірдей. E) 2 және 3. {Дұрыс жауап}= A

21. Велосипедшінің жылдамдығының уақытқа тәуелді графигі бойынша бастапқы 4с-тағы үдеуі

A) 12 м/с2. BLine 50) 6 м/с2. C) 3 м/с2. D) 4 м/с2. E) 9 м/с2. {Дұрыс жауап}= C

22. График бойынша дененің үдеуі мен 10 с-тағы орын ауыстыруы

A) -0,4 м/с2; 20 м. B) -0,3 м/с2; 35 м. C) -0,1 м/с2; 25 м. D) -0,2 м/с2; 30 E) -2 м/с2; 40 м.

{Дұрыс жауап}= D

VI. Қорытындылау бөлімі (2 мин.) 

Рефлексия

Бағалау (2 мин.) 

V. Үйге тапсырма. § 30













20. графигінде жылдамдығы үлкен дене

Line 45

Line 49 1

Line 48 2

Line 47 3


Line 46 A) 1. B) 2. C) 3. D) Үшеуінің жылдамдығы бірдей. E) 2 және 3.

21. Велосипедшінің жылдамдығының уақытқа тәуелді графигі бойынша бастапқы 4с-тағы үдеуі

A) 12 м/с2. BLine 50) 6 м/с2. C) 3 м/с2. D) 4 м/с2 E) 9 м/с2.

22. График бойынша дененің үдеуі мен 10 с-тағы орын ауыстыруы

A) -0,4 м/с2; 20 м. B) -0,3 м/с2; 35 м. C) -0,1 м/с2; 25 м. D) -0,2 м/с2; 30 E) -2 м/с2; 40 м.

20. графигінде жылдамдығы үлкен дене

Line 45

Line 49 1

Line 48 2

Line 47 3


Line 46

A) 1. B) 2. C) 3. D) Үшеуінің жылдамдығы бірдей. E) 2 және 3.

21. Велосипедшінің жылдамдығының уақытқа тәуелді графигі бойынша бастапқы 4с-тағы үдеуі

A) 12 м/с2. BLine 50) 6 м/с2. C) 3 м/с2. D) 4 м/с2. E) 9 м/с2.







22. График бойынша дененің үдеуі мен 10 с-тағы орын ауыстыруы

A) -0,4 м/с2; 20 м. B) -0,3 м/с2; 35 м. C) -0,1 м/с2; 25 м. D) -0,2 м/с2; 30 E) -2 м/с2; 40 м.

{Дұрыс жауап}= D





















Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее