«Весна — лето 2024»

Виды школ и школьная жизнь

Урок разработан для расширения эрудиции учащихся, их общего и лингвистического кругозора на основе практического овладения английским языком.

Олимпиады: Английский язык 2 - 11 классы

Содержимое разработки

Класс: 10-А

Дата: 06.11.18

Тема: Школьные будни и работа

Тема урока: Виды школ и школьная жизнь

Цели урока:

Практическая: развитие навыков аудирования, устной речи. Совершенствование коммуникативно-познавательной компетенции учащихся по теме;

Образовательная: расширение эрудиции учащихся, их общего и лингвистического кругозора на основе практического овладения английским языком;

Развивающая: развитие языковых, интеллектуальных и познавательных способностей учащихся;

Воспитательная: воспитание у учащихся культуры общения, терпимого отношения к мнению других людей.

Тип урока: урок усвоения новых знаний.

Методы обучения: репродуктивный, частично-поисковый.

Формы работы: фронтальная, индивидуальная, парная, групповая.

Оснащение урока: учебник, видео, карточки для работы в парах.

Ход урока

1. Организационный момент.

Good morning dear children! How are you? I’m glad to see you. At the beginning, I want you to watch a short video. After viewing, it be ready to name our today’s topic for discussion (video 1).

2. Речевая разминка

Did you recognize the place? What was that?

Every day you come here. Schooling is the most important part of your life, isn’t it?

Do you like your school? Why? What do you like most?

3. Основная часть урока.

Активизация ЛЕ по теме урока, структурирование информации. 

Well, to start our discussion we need some words and phrases. What comes to your mind when you hear the word “school”? Take this cluster and write down your ideas.

Учащиеся, работая в парах, заполняют кластеры а затем проговаривают их перед классом.


4. Осмысление новой информации.

T: Thanks a lot. But do you know that schools can be different? Look at the screen and match the types of the schools with their descriptions.

T: What type of school do you study in?

Pupil – We study in the co-educational state school.

5. Прием «Групповая дискуссия»

T: You know that there are some school rules, which all students must follow. You can read some of them on the screen. Which of them are true for our school. Let’s discuss what you would like to change.

  1. There are lots of rules.

  2. Facilities and equipment are good. (e.g. libraries, science labs, sports equipment e.t.c)

  3. The teachers are strict.

  4. Students are motivated.

  5. There is a selection of unusual subjects to choose from.

  6. Students sit a lot of exams.

  7. Most students take part in extra-curricular activities (Ex. drama, sports)

  8. Students get a lot of homework.

  9. Most students live nearby.

  10. Students wear a school uniform.

Учащиеся выбирают правила и комментируют их, высказывают свою точку зрения:

P1 : Students have to wear a uniform in our school. I don’ think that school uniform is a good idea. It isn’t comfortable and doesn’t show our individuality.

P2: As for me, I think we should wear a uniform because it is our dress code.

P3: Facilities and equipment are good. We have a science lab and a modern gym but it would be good to have a swimming pool or a stadium in our school. Etc

6. Прием «Инсерт»

T: And now let’s read about different schools around the world. Open you books at page 46 and do exercises 2 and 3. While reading the text make these notes:

  • “ !” – I like this idea.

  • V” – I don’t like this idea.

  • ?” – I don’t understand it.

После того, как учащиеся закончат работу с текстом, они прослушивают его аудиозапись, во время которой самостоятельно проверяют правильность выполнения упражнения 3а. Затем идет обсуждение текста. Учащиеся объясняют пометки, которые они сделали в тексте:

P1 - I was surprised to know that in some American schools students can study such subjects as comic book art, song writing or photography. I would like to study them too.

P2 – I don’t like that in one Chinese school training starts at 5.30. I think it’s too early. P3 – I agree that cleaning of the school before leaving it is a good idea, because if we cleaned our school we would not make it dirty. Etc.

(video 2)

T.: And now we shall make a discussion with 2 groups, a TV bridge between the British and the Russian students. Let’s talk about your schools:

  • When does your school start?

  • How do you get to school?

  • Do pupils in your school wear a school uniform?

  • What languages do you teach?

  • Do your students take part in extra-curricular activities?

  • Do you have any exams?

  • What about Information Technology and computers? Do you have any?

  • What about your homework? Do you have much?

  • What are the relations between teachers and students in your countries?

T: Thanks for your answers.

7. Заключительная часть урока

Подведение итогов урока.

Our lesson is coming to the end. What do you feel by the end of the lesson? Are you tired? Was the lesson interesting for you? What was the most interesting task for you?

Выставление оценок.

Объяснение домашнего задания.















































Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее