«Весна — лето 2024»

"Жылан" (бақылау жасау) сабақ жоспары

Алматы облысы

Балқаш ауданы

Көкжиде ауылы

«Балдырған» балабақшасы

Идрисова Гаухар Берегеновна

Білім беру саласы: Таным

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет түрі: Экология негіздері

Тақырыбы: Жылан (бақылау жасау)

Мақсаты: жорғалаған жыланға сипаттама бере отырып таныстыру. Жыланның тіршілігі, қозғалуы туралы ұғым қалыптастыру. Табиғаттағы тіршілік иелеріне деген қызығушылығын оята отырып қамқор болуға тәрбиелеу.

Көрнекілігі:Жыландар туралы түсірілген бейнетаспа, суреттер.

Қажетті құрал-жабдықтар: Жыланның суреті бейнеленген бірнеше бөлікке бөлінген қағаздар, музыка әуені, бейнетаспа көруге және музыка тыңдауға арналған құралдар.

Әдіс-тәсілдері: сөздік жұмыс, ойын,әңгімелеу.

Олимпиады: Дошкольникам "Тайны волшебного леса"

Содержимое разработки

Алматы облысы

Балқаш ауданы

Көкжиде ауылы

«Балдырған» балабақшасы

Идрисова Гаухар Берегеновна

Білім беру саласы: Таным

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет түрі: Экология негіздері

Тақырыбы: Жылан (бақылау жасау)

Мақсаты: жорғалаған жыланға сипаттама бере отырып таныстыру. Жыланның тіршілігі, қозғалуы туралы ұғым қалыптастыру. Табиғаттағы тіршілік иелеріне деген қызығушылығын оята отырып қамқор болуға тәрбиелеу.

Көрнекілігі:Жыландар туралы түсірілген бейнетаспа, суреттер.

Қажетті құрал-жабдықтар: Жыланның суреті бейнеленген бірнеше бөлікке бөлінген қағаздар, музыка әуені, бейнетаспа көруге және музыка тыңдауға арналған құралдар.

Әдіс-тәсілдері: сөздік жұмыс, ойын,әңгімелеу.


Кезеңдер

Педагогтың іс-әрекеті



Мотивациялық-қозғаушылық





Педагог балаларды шаттық шеңберіне шақырады. Музыка әуені естіледі.

-Балалар сендер күннің шуағынан жылылықты сезіндіңдер ме?

-Олай болса біз де күнге әдемі күлкімізді сыйлайық.

Балалар шеңбер бойына отырып, ақырын ғана көздерін жұмады.

Балалар өздерінің қиялдары бойынша айтады.

-Маған Күн «мен саған таңнын атқанын естіртуге келдім»,-деді.

Балалар жымиып ризашылығын білдіреді.

Ұйымдастырушылық-ізденістік

«Кім жылдам»?топтық ойыны.

Ойын шарты бойынша балалар музыка аяқталғанша алдарында бірнеше бөлікке бөлінген қағаз қиындыларын құрастырып шығулары тиіс. Музыка аяқталған кезде ойынды аяқтайды.

-Балалар, ненің бейнесін құрастырдыңдар.

-Бұл-жылан. (Жыландар туралы түсірілген бейнетаспа көреді).

Жыландар жер шарының суық аймақтарынан басқа аймақтардың бәріне дерлік тараған. Қазақстанда жыландардың көптеген түрлері мекендейді. Жыландардың көптеген түрі жер бетінде топырақта, кейбір түрі құмда өмір сүреді суда тіршілік ететін түрлері де кездеседі.Тілі екі айыр және ұшында улы болып келетін сұйықтық болады. Көздерінің қабағы қозғалмалы, ойнақшып тұрады. Қауіп төнгенде жорғалап қашады. Жыландардың басым бөлігі жұмыртқалайды. Олар өздерінің жемтігін арбап сосын жұта бастайды.

Сөздік жұмыс:жылан,су жылан,құм жылан.

Билингвалді компонент:

жылан-змея.

Сергіту сәті:

Құс секілді ұшамыз,

Көбелек боп қонамыз.

Жылан болып жорғалап,

Билеп-билеп аламыз.

Дәптермен жұмыс:

Жеке жұмыс жүргізіледі.

Дидактикалық ойын: «Жыланды таны»

Мақсаты:баланың таным білімін ашу.Бір-бірінен ажыратуға дағдыландыру.

Шарты:ойынға балалардың барлығы қатысады.Олар бір-бірінің белдерінен ұстап жылан сияқты ирелеңдейді,бірде тоқтап орнында қалуы тиіс . Педагогтың қадағалануымен ойналады.

Педагог балалардан бүгінгі оқу іс-әрекетінен алған әсерлерін, көңіл күйлерін, немен айналысқандарын, не үйренгендерін сұрайды. Осы тақырып жайлы естеріне түсіріп, сұрақтар қоя отырып пысықтайды.

Белсене қатысқан балаларды мадақтау.

Екі топтың да балалары қағаз қиындыларын құрастырады.

Қиындылардан екі түрлі жыланның бейнесі шығады.



-жылан

-су жылан

-құм жылан














Қайталайды.

-Жылан


-жылан-змея.

Барлығы бірге қимыл-қозғалыстар жасайды.



-Балаларға жыландарды бояу ұсынылады.

Қызыға ойынға қатысады.


Балалар сұрақтарға жауап беруге тырысып,

топқа оралғаннан кейін көңіл күйлерін дәптердегі таңбаларға белгілейді.Құрастырған

суреттерін ата-аналар көрмесіне қояды.

Рефлексиялық-

түзетушілік

Педагог балалардан бүгінгі оқу іс-әрекетінен алған әсерлерін, көңіл күйлерін, немен айналысқандарын, не үйренгендерін сұрайды. Осы тақырып жайлы естеріне түсіріп, сұрақтар қоя отырып пысықтайды.

Белсене қатысқан балаларды мадақтау.

Балалар сұрақтарға жауап беруге тырысып,

топқа оралғаннан кейін көңіл күйлерін дәптердегі таңбаларға белгілейді.Құрастырған

суреттерін ата-аналар көрмесіне қояды.


Күтілетін нәтиже:

Біледі:Жыланды танып, ажырата алады, олардың ерекшеліктерін айта алады;

Игереді: Немен қоректенетінін,қай жерлерді мекендейтінін;

Меңгереді: сұрақтарға еркін жауап бере білуді, бейнетаспадан көргендерін жауап беру кезінде пайдалануды, жануарларға қамқорлықпен қарауды.



















































Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее