«Весна — лето 2024»

"Ақпаратты тасымалдау"

Ақпарат – информация – information

Ақпарат арналары – информационные каналы – information channels

Көз-eyes

Мұрын-nose

Құлақ –ears

Сезу-sensitivities

Ақпарат беруші дегеніміз.

Ақпарат арналары дегеніміз не.

Ақпарат тасымалдау үдерісі дегеніміз.

Олимпиады: Информатика 1 - 11 классы

Содержимое разработки



Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ақпаратты тасымалдау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.1.3 – ақпаратты беруші және қабылдаушы арналарына мысал келтіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

ақпаратты беруші және қабылдаушы арналары туралы түсінік қалыптастыру

Оқушылардың басым бөлігі:

Ақпарат тасымалдаушы үдерісін ажырату

Кейбір оқушылар:

Ақпарат қасиеттерінің мәнін бағалауды, алған ақпараттың белгілі қасиеттерге ие екендігіне мысалдар келтіру

Бағалау критерийі

- ақпаратты беруші және қабылдаушы арналары туралы түсінік қалыптастыра алады

- Ақпарат тасымалдаушы үдерісін ажырата алады

- ақпаратты беруші және қабылдаушы арналарына мысал келтіре алады

Тілдік мақсаттар


Ақпарат – информация – information

Ақпарат арналары – информационные каналы – information channels

Көз-eyes

Мұрын-nose

Құлақ –ears

Сезу-sensitivities

Ақпарат беруші дегеніміз ...

Ақпарат арналары дегеніміз не...

Ақпарат тасымалдау үдерісі дегеніміз ...

Құндылықтарға баулу




«Мәңгілік Ел» идеясын білім беру мен тәрбиелеуде іске асыру тетіктеріне білім беру құндылықтарын, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікті, ашықтық пен ынтымақтастықты қалыптастыру, өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі, биология

Алдыңғы білім


Әр түрлі ақпаратты атап шығу және көрсету



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

(9 минут)


Топқа бөлу

(2 минут)


Үй тапсырмасы

(7 минут)

Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру: шаттық шеңберін құру, бір-біріне жақсы тілек айту. 1, 2 сандарын санау арқылы арқылы 2 топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын «Өрмекші торы» арқылы сұраймын.

  1. Сымсыз желі дегеніміз не?

  2. Сымсыз желінің сымды желіден қандай артықшылығы бар?

  3. Сымсыз желінің қандай топологиясын білесіңдер?

  4. Қандай жағдайда сымсыз Wi-Fi желісіне жалғауға болады?



Дескриптор

  • Сұрақтар бойынша жауап береді


Смайликтер

Сабақтың ортасы

(23 минут)


Топтық жұмыс

(8 минут)







Жеке жұмыс

(6 минут)




























Жұптық жұмыс

(8 минут)















Деңгейлік тапсырмалар

1-тапсырма.

«Көршіңмен бөліс» әдісі (топпен жұмыс)

6-сынып оқулығы бойынша оқушылар жеке өз бетімен кітапты оқып шығып, оқыған білімін келесі топ оқушыларына түсіндіреді, өзара диалог жасайды.

Дескриптор:


  • Ақпаратты тасмалдау тақырыбын талқылайды

  • Мысалдар келтіреді

2-тапсырма

«Сәйкестендіру» әдісі (жеке жұмыс)

Сәйкестендіру кестесін толтырыңыз.

Ақпарат беруші

Ақпарат өткізуші, ақпарат тасымалданатын орта

Ақпарат арнасы

Ақпаратты алушы нысан

Ақпарат қабылдаушы

Ақпаратты ұсынатын нысан

Ақпарат арналары: биологиялық

Телефон,теледидар, компьютер т.б.

Ақпарат арналары: техникалық

Көз, құлақ, мұрын, тіл, тері

Телеграф

Дыбыс пен суретті, бейнені тасымалдауға мүмкіндік береді.

Радиобайланыс

Дыбысты, адамдардың сөздерін тасымалдау үшін пайдаланылады

Телефон

Әріп бойынша ақпаратты тасымалдау үшін пайдаланылады

Телеарна

Өткізгіштер мен кабельдерді қажет етпейтін құрылғы


Дескриптор

- Атаулар мен анықтамаларды дұрыс сәйкестендіреді

3-тапсырма

Жұптық жұмыс. «Ойлан, тап!»

- Неліктен ақпаратты сезім мүшелері арқылы қабылдаймыз? Суретке қарап ақпаратты қабылдау түрлері жайлы айтып береді.Компьютер, оқулық


Дескриптор

- ақпарат түрлерін біледі;

- ақпарат түрлерімен сезім

мүшелері арасындағы байланысты

біледі;

Қалыптастыру бағалау ( өзін - өзі ): «Басбармақ»

Кері байланыс

Оқу құралдары








































Плакат, түрлі-түсті маркер


Сабақтың соңы

8 минут

Өтілген тақырыпты қайталау үшін «Ұшақ» әдісі арқылы қорытындылаймын

Оқушылар қағаздан ұшақ жасайды. Ұшақ қанатына тақырыпқа қатысты сұрақтар жазып (әр оқушы жеке жазады) І топ оқушылары ІІ топқа, ІІ топ оқушылары І топқа лақтырады

Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.

«Рефлексия»

«Досқа хат» әдісі

Бүгін мен ................білдім

Маған .....................қызық болды

Мені....................... таң қалдырды

Мен......................... үйрендім

Қалыптастыру бағалау ( өзін - өзі ): «Басбармақ»



Үйге тапсырма: Ақпаратты тасымалдау арналарына мысал келтіріп келу.



Қағаз, кеспе қағаздары

СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Сабақта «Өрмекші торы», «Көршіңмен бөліс», «Сәйкестендіру» «Ойлан, тап» әдістері арқылы топтық,жеке тапсырмалар дайындадым.«Ойлан, тап» әдісі арқылы оқушылар ақпаратты сезім мүшелері арқылы қабылдайды.Яғни суретке қарап ақпаратты қабылдау түрлері жайлы айтып береді, жеке жұмыс орындайды. Өтілген тақырыпты қайталау үшін «Ұшақ» әдісі арқылы қорытындылаймын

Оқушылар қағаздан ұшақ жасайды. Ұшақ қанатына тақырыпқа қатысты сұрақтар жазып (әр оқушы жеке жазады) І топ оқушылары ІІ топқа, ІІ топ оқушылары І топқа лақтырады







Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.



Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее