«Зима 2025»

Ашық сабақ ІІ бөлім. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайын қайталау.

Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігінің 25 жыл аясында «Ұлы Дала елі-Тәуелсіздігінің 25 негізін» үйретуде оқушылардың бойында Отансүйгіштік, елін,жерін құрметтеу, ұлттық сананы қалыптастыру, ұлт-азаттық көтерілісінің, бабалар тарихын, ұрпақтар сабақтастығын бүгінгі күнмен байланыстыру.

Олимпиады: Немецкий язык 2 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы

ІІ бөлім. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайын қайталау.

Сабақтың мақсаты

Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігінің 25 жыл аясында «Ұлы Дала елі-Тәуелсіздігінің 25 негізін» үйретуде оқушылардың бойында Отансүйгіштік , елін,жерін құрметтеу, ұлттық сананы қалыптастыру, ұлт-азаттық көтерілісінің , бабалар тарихын , ұрпақтар сабақтастығын бүгінгі күнмен байланыстыру.

Жалпы мақсат

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Мәселені тарихи шындық тұрғысынан бағалау қабілеттерін қалыптастыру.Ұжымдасып өзара көмек көрсете білуге ,өзара сыйластыққа үйрету, ұлттық патриоттық тәрбиеге баулу.

Күтілетін нәтиже

Қазақ халқының патша үкіметіне қарсы көтерілісінің себептерін түсініп, оқиды. Ұлт-азаттық көтерілістердің , тарихи оқиғалардың мәнін аша біледі.

Бірлесе жұмыс жасау арқылы өзара сыйластық,ынтымақтастық ахуалы қалыптасады.

СТО әдістері арқылы пәнге белсенділігі артады.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Блум тақсономиясы, СТО стратегиялары, топпен жұмыс


Қолданылатын ресурстар

Оқулық , интербелсенді тақта, маркерлер, тақта, стикерлер, ватман.

Ұйымдастыру кезеңі








Тренинг

Журектен жүрекке тренингі і арқылы бір-бірімен амандасады, бір-біріне бүгінгі күнге сәттілік тілейді. Топқа бөлу – әртүрлі түстер таратады, топ ережелерін басшылыққа алып, топтық жұмыс жасайтындарын айтады.Оқушыларға бағалау критерийлерімен таныстыру,бағалау парағын тарату.

Оқушылар бір-біріне амандасуды жалғастырады. Оқушылар бір түстімен бірігіп 4 топ құрайды, топ ережесін сақтайды. Топтар: бөлінеді

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті


Білу


Қызығушылық

тарын ояту

«Егер мен» ойыны

арқылы үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді

Үйге берілген тапсырма сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Тақтадағы сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау, соңына егер мен ойыны арқылы топптар өзера талқыласады

Оқушылар берген тапсырманы орындау. «егер мен» ойыны бойынша оқушылар өткен тапсырма жайында өзқортындыларын жасайды

Түсіну

Жаңа сабақты түсінуде «Кемпірқосақ» әдісін пайдалану

Бұл әдісті пайдалану кезінде сыни ойлатуға жол бере отырып, бірнеше сұрақтар қойған кезде үнсіз отыратын оқушылардың өздері сабақта диалогтық қарым-қатынасқа түседі.

топта өздеріне берілген тақырыпты меңгеру керек үйренгендерін бір-біріне үйретеді, келесі топта әр оқушы өз тобында талқылағандарын ортаға салды. Бұл әдіс жаңа сабақты түсіну үшін өте тиімді әдіс.

Қолдану

Топпен жұмысАкадемиялық дау –дамай әдісі

арқылы жаңа тақырыпты түсініу үшін арнайы тапсырмаларды қолдану

Оқушыларға тақырып төңірегінде тапсырма таратылады,тапсырманы топ ішінде отырғызып топпен талқылату Олүшін академиялық дау –дамай әдісін пайдалану

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап, өз ой-пікірлерімен санаса білуі, топпен жұмыс жасауы.

Сергіту сәті

«Балапандар биі» атты жаттығу жасау

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.

Талдау

Топпен жұмыс

Ыстық орындың әдісі арқылы тапсырма беру

Топтарға жаңа тақырып бойынша тапсырмалар тартып, түсіктерін ортаға әр топтан шығартып айтқызу

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру

Жинақтау

Кім жылдам

арқылы сабақты жинақтайды

Әр топтан 2 оқушы ортаға шығып сұрақтарға жауап береді

Топтар өзара жарысады, ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды

Бағалау

Өзін-өзі бағалау (2 мин)

Бағдарша, бағалау парақшалары

Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату

Өзін өзі топпн бағалайды

Рефлексия

Стикерлерді толтыру

Екі жұлдызбір тілек

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру

































Сабақтың тақырыбы

ІІ бөлім. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайын қайталау.

Сабақтың мақсаты

Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігінің 25 жыл аясында «Ұлы Дала елі-Тәуелсіздігінің 25 негізін» үйретуде оқушылардың бойында Отансүйгіштік , елін,жерін құрметтеу, ұлттық сананы қалыптастыру, ұлт-азаттық көтерілісінің , бабалар тарихын , ұрпақтар сабақтастығын бүгінгі күнмен байланыстыру.

Жалпы мақсат

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Мәселені тарихи шындық тұрғысынан бағалау қабілеттерін қалыптастыру.Ұжымдасып өзара көмек көрсете білуге ,өзара сыйластыққа үйрету, ұлттық патриоттық тәрбиеге баулу.

Күтілетін нәтиже

Қазақстанның жеріндегі көтерілістер туралы мәліметтер алады.

Қазақ халқының патша үкіметіне қарсы көтерілісінің себептерін түсініп, оқиды.

Ұлт-азаттық көтерілістердің , тарихи оқиғалардың мәнін аша біледі.

Бірлесе жұмыс жасау арқылы өзара сыйластық,ынтымақтастық ахуалы қалыптасады.

СТО әдістері арқылы пәнге белсенділігі артады.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Блум таксономиясы, СТО стратегиялары, топпен жұмыс

Қолданылатын ресурстар

Оқулық , интербелсенді тақта, маркерлер, тақта, стикерлер, ватман.

Ұйымдастыру кезеңі









Тренинг

Журектен жүрекке тренингі і арқылы бір-бірімен амандасады, бір-біріне бүгінгі күнге сәттілік тілейді. Топқа бөлу – әртүрлі түстер таратады, топ ережелерін басшылыққа алып, топтық жұмыс жасайтындарын айтады.Оқушыларға бағалау критерийлерімен таныстыру,бағалау парағын тарату.


Оқушылар бір-біріне амандасуды жалғастырады. Оқушылар бір түстімен бірігіп 4 топ құрайды, топ ережесін сақтайды. Топ басшыларын сайлайды.Бағалау парағы арқылы топбасшылыр өз топ мүшелерін бағалап отырады.

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу

«Миға шабуыл»


Үй тапсырмасын тексеру. Интерактивті тақтадаға «Қайталау-оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі.

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады.

1.Тәуке ханның мирасқоры кім?

2.Жеті жарғы заңдар жинағын жасаған ?

3.Сыртқы жаулардың қазақ жеріне басып кіріуінің себебі неде?

4.Қарақұмда неге бас қосты?

5. Ақтабан шұбырынды Алқакөл сұлама кашан болды?

6.Қалмақ қырылған шайқасы?

7.Бұланты шайқасы?

8.Тевкелев бастаған елшілік қандай қызмет атқаруға тиіс болды ?

9.Кіші жүздің Ресейге қосылуы?

10.Ордабасы тауында бас қосқан жыл?

11..Абылайдың өмір сүрген жылдары?

12.Барон Игельстром реформаларының көздегені не?

13.Е.Пугачев неліктен көпұлтты әскер жасақтай алды?

14.1773-1775 ж.көтеріліс басшысы?

15.1783-1797 ж. көтеріліс басшысы ?

16. 1789 ж. ашылған мектеп?

17.Патша үкіметі қазақтардың дәстүрлі билер сотына қатысты қандай саясат ұстанды?

18.Жәңгір хан басқарып тұрған жылдары қандай елеулі өзгерістер орын алды?

19. «Сібір қырғыздары туралы Жарғы » күшіне енген жыл?

20.Ақмола қаласының ортағасырлық атауы?

Оқушылар сұраққа қол көтеру арқылы топ мүшелері кезектесіп жауап береді.Оқушылар еске түсіреді,талдайды.

Түсіну

Мағынаны тану

Оқулықпен,мәтінмен жұмыс

Мәтін бойынша топтық жұмыс беру.Берілген мәтінді оқып,топпен бірлесе отырып,талқылайды.

Тірек сөздерді қолданып, постер жасату.


Топпен жұмыс жасау.

1 топ С.Датұлы

2 топ Исатай мен Махамбет

3 топ Кеңесары

4 топ Н.Назарбаев

Постер арқылы бар білімдерін топпен талқылайды.

Қолдану

Постерді қорғау. РАФТ стратегиясы

Постерді қорғатады.

Рафт оқушылардың тілін дамытады, қиялын өрбітеді, өз ойларын қағаз бетіне түсіру арқылы эссе жазуға жетелейді, ресми іс қағаздары жөнінде түсініктері қалыптаса түседі

Қорғайды ,жеке пікірлерін айтады.

1 топ С.Датұлы

2 топ Исатай мен Махамбет

3 топ Кеңесары

4 топ Н.Назарбаев

РАФТ стратегиясы бойынша жоғарыдағы тұлғаларға хат жазады.

Сергіту сәті

«Егерде сен» атты жаттығу жасау

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадан жаттығулар жасайды.

Талдау

«Полиглот» ойыны

Термин сөз

дерімен жұмыс. Терминдерді үш тілде айту.

Оқушыларға интербелсенді тақтадан термин сөздердімен жұмыс жасатады. Термин сөздер: құрылтай,аманат,шежіре,расправа, жырау,мешіт,жарғы,манап,фискаль,

отар,сепаратизм,алғадай.

Оқушылар интерактивті тақтадан терминдермен жұмыс жасайды,үш тілде айтады.

Жинақтау

Фишбоун стратегиясы

Тақырыбы: ХІХ ғ. –Мәңгілік Ел стратегиясы.



Сабақтан алған білімдерін «Фишбоун» әдісі арқылы бекіту.


Жеке жұмыс , дәптерге орындайды


Бағалау

Критерилері:

Үй тапсырмасы бойынша топ белсенділігі;

Мәтінді талдауы;

Сұрақтарға жауап беруі;

Бірлесе жұмыс атқаруы:

Өзіндік пікірі.


Оқушыларды мадақтау арқылы және ынталандыра отырып бағалаймын. Олардың топқа берген бағаларын тыңдаймын. Жалпы бағасын шығарамын

Өзін өзі топпен бағалайды

Оқушылар алдарына берілген бағалау парағын толтырады. Тақтаға шығып топқа баға береді. Ал қасындағылардың бағаларын ауызша айтады.

Рефлексия


Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру

Үйге тапсырма

$ 13-20 қайталау

Мәңгілік ел туралы эссе жазу.




















Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее