«Осень 2024»

Ашық сабақ киіктің айласы

Сабақтың тақырыбы:Әуелбек Қоңыратбаев. «Киіктің айласы»

Сабақтың мақсаты:

Сабақтың білімділігі:Әуелбек Қоңыратбаевтың «Киіктің айласы»әңгімесінің мазмұнын ашып,идеясын түсінуге жағдай жасау.

Сабақтың дамытушылығы: Өзен жағасындағы киік пен қасқыр оқиғасын түсініп, дәлелдеуге оқушылардың сыни ойлауына жағдай жасау.

Сабақтың тәрбиелілігі: Жауынан қорғанған киіктің айла-тәсіліне баға бере отырып,өзіне-өзі қиын сәтте қорғануға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Тақырыптық суреттер.Маркер,плакат

Сабақтың түрі: аралас.

Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау.

Сабақтың барысы

I.Қызығушылықты ояту:

Сұрақ :Қай үй жануарын жеті қазынаның бірі деп ойлайсыңдар?(Ит)

Мағзұм Сүндетовтың «Қайырымдылық»әңгімесі

Топтптастыру стратегиясы(күшіктің пайдасы)

5 жолды өлең құрастыр.

1.Зат есім- -

2.Сын есім- -

3.Етістік- - -

4.Сөйлем- -

5.Синоним -

Жаңа сабақпен байланыс,кіріс әңгіме

Сұрақ:

1.Жануарларды қандай топқа бөлеміз?

-Үй жануарлары және жабайы жануарлар деп екіге бөлеміз.

2.Олардың айырмашылығы қандай?

-Үй жануарларын адам бағып, өсіреді.

-Ал жабайы жануар өз бетінше табиғатта өседі.

3.-Балалар жұмбағым бар жасырған.Шешіп оны көріңдер.

4.Жұмбақ

Зырлар –жүйрік,

Қарғып биік.

Жосып жортар,

Бұл қай жануар? (киік)

5.Киікті қандай жануар деп ойлайсыңдар? (Топтастыру стратегиясы)

ІІ Мағынаны тану.

Сұрақ :

Блалар, біз бүгін қай жануар туралы әңгіме оқимыз.

-Киік туралы.

Әуелбек Қоңыратбаевтың «Киіктің айласы» әңгімесі.

Мағынасы түсініксіз сөздерді «түртіп алу стратегиясымен оқыту.

Сөздікпен жұмыс

Сәске- таңертеңгі күннің біраз көтерілген кезі.

Суат-су алатын,мал суаратын жер.

Арандай-аузын кең,үлкен ашу, қанғатсыз.

Бұйрат –тау сағасы.

Жосып –жылдм жүру.

Шоқы-биік төбе, дөң.

Шоқырықтау –қатты шашпай желе,секіре жүретін жүріс.

«Кубизм стратегиясы бойынша жұмыс істеу.

1.Киікті сипаттау.

2.Зерттеу.

3.Салыстыру.

4.Қарсы шығу

«Топтастыру»стратегиясын сөздерін толықтырылады.

ІІІ.Ой толғаныс

Стратегия «Жазушы орындығы»

-Балалар,өздеріңді ақын, жазушымыз деп есептеңдер.

а)Сендер осы мәтінді қалай өзгертер едіңдер немесе жалғастырар едіңдер «Жазушы орындығына» отырып, оларды ортаға салыңдар.

ә) Ән тыңдау.

Киікті қазақ халқы «киелі» деп есептеген.Оны әнге,күйге қосып аңыз әңгімелер айтқан.

-Сендер киікке байланысты қандай аңыз,не ертегі білесіңдер?

-Енді ән тыңдай отырып,көз алдымызға елестету арқылы киіктің суретін салайық.

IV Қорытынды

Киікке байланысты қандай жаңа мәлімет алғандарын сұрау.

V.Үйге:Әңгімені оқып келу.

VI.Бағалау: Оқушы бағасын айтып,күнделігіне қою.

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы:Әуелбек Қоңыратбаев. «Киіктің айласы»

Сабақтың мақсаты:

Сабақтың білімділігі:Әуелбек Қоңыратбаевтың «Киіктің айласы»әңгімесінің мазмұнын ашып,идеясын түсінуге жағдай жасау.

Сабақтың дамытушылығы: Өзен жағасындағы киік пен қасқыр оқиғасын түсініп, дәлелдеуге оқушылардың сыни ойлауына жағдай жасау.

Сабақтың тәрбиелілігі: Жауынан қорғанған киіктің айла-тәсіліне баға бере отырып,өзіне-өзі қиын сәтте қорғануға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Тақырыптық суреттер.Маркер,плакат

Сабақтың түрі: аралас.

Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау.

Сабақтың барысы

I.Қызығушылықты ояту:

Сұрақ :Қай үй жануарын жеті қазынаның бірі деп ойлайсыңдар?(Ит)

Мағзұм Сүндетовтың «Қайырымдылық»әңгімесі

Топтптастыру стратегиясы(күшіктің пайдасы)

5 жолды өлең құрастыр.

1.Зат есім- - - - -

2.Сын есім- - - - -

3.Етістік- - - - - -

4.Сөйлем- - - -

5.Синоним -

Жаңа сабақпен байланыс,кіріс әңгіме

Сұрақ:

1.Жануарларды қандай топқа бөлеміз?

-Үй жануарлары және жабайы жануарлар деп екіге бөлеміз.

2.Олардың айырмашылығы қандай?

-Үй жануарларын адам бағып, өсіреді.

-Ал жабайы жануар өз бетінше табиғатта өседі.

3.-Балалар жұмбағым бар жасырған.Шешіп оны көріңдер.

4.Жұмбақ

Зырлар –жүйрік,

Қарғып биік.

Жосып жортар,

Бұл қай жануар? (киік)

5.Киікті қандай жануар деп ойлайсыңдар? (Топтастыру стратегиясы)















ІІ Мағынаны тану.

Сұрақ :

Блалар , біз бүгін қай жануар туралы әңгіме оқимыз.

-Киік туралы.

Әуелбек Қоңыратбаевтың «Киіктің айласы» әңгімесі.

Мағынасы түсініксіз сөздерді «түртіп алу стратегиясымен оқыту.

Сөздікпен жұмыс

Сәске- таңертеңгі күннің біраз көтерілген кезі.

Суат-су алатын,мал суаратын жер.

Арандай-аузын кең,үлкен ашу, қанғатсыз.

Бұйрат –тау сағасы.

Жосып –жылдм жүру.

Шоқы-биік төбе, дөң.

Шоқырықтау –қатты шашпай желе,секіре жүретін жүріс.

«Кубизм стратегиясы бойынша жұмыс істеу.

1.Киікті сипаттау.

2.Зерттеу.

3.Салыстыру.

4.Қарсы шығу



«Топтастыру»стратегиясын сөздерін толықтырылады.







ІІІ.Ой толғаныс

Стратегия «Жазушы орындығы»

-Балалар,өздеріңді ақын, жазушымыз деп есептеңдер.

а)Сендер осы мәтінді қалай өзгертер едіңдер немесе жалғастырар едіңдер «Жазушы орындығына» отырып, оларды ортаға салыңдар.



ә) Ән тыңдау.

Киікті қазақ халқы «киелі» деп есептеген.Оны әнге ,күйге қосып аңыз әңгімелер айтқан.

-Сендер киікке байланысты қандай аңыз,не ертегі білесіңдер?

-Енді ән тыңдай отырып ,көз алдымызға елестету арқылы киіктің суретін салайық.

IV Қорытынды

Киікке байланысты қандай жаңа мәлімет алғандарын сұрау.

V.Үйге:Әңгімені оқып келу.

VI.Бағалау: Оқушы бағасын айтып,күнделігіне қою.

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Осень 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее