«Весна — лето 2024»

Ашық сабақ жоспары

Білім саласы: Қатынас

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Көркем әдебиет

Тақырыбы: "Бағдаршам" Ә. Табылдиев

Мақсаты: балаларды көлік түрлерімен таныстыруды жалғастыру. Бағдаршам туралы түсініктерін жетілдіру.

Білімділік: балаларды жолда жүру ережесімен және бағдаршам қызметімен таныстыру.

Дамытушылық: Зейінін, есте сақтау, түсті айыра білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: көшеде жүру ережесін білу арқылы жолда жүру мәдениетін үйретіп, сақтыққа тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, саяхат, технологиялар арқылы өлеңді жаттау.

Көрнекіліктер: бағдаршам суреті, жол белгілері, сызбалар. т.б.

Олимпиады: Дошкольникам "Тайны волшебного леса"

Содержимое разработки


Білім саласы: Қатынас

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Көркем әдебиет

Тақырыбы: "Бағдаршам" Ә. Табылдиев

Мақсаты: балаларды көлік түрлерімен таныстыруды жалғастыру. Бағдаршам туралы түсініктерін жетілдіру.

Білімділік: балаларды жолда жүру ережесімен және бағдаршам қызметімен таныстыру.

Дамытушылық: Зейінін, есте сақтау, түсті айыра білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: көшеде жүру ережесін білу арқылы жолда жүру мәдениетін үйретіп, сақтыққа тәрбиелеу .

Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, саяхат, технологиялар арқылы өлеңді жаттау.

Көрнекіліктер: бағдаршам суреті, жол белгілері, сызбалар. т.б.

Іс- әрекет кезеңдері

Тәрбиешінің іс-әрекеттері

Балалар іс-әрекеті

Мотивациялық кезеңі













Ұйымдастыру кезеңі





































































Рефлексия

I. Шаттық шеңбері

"Балауса" атты бақшаның

Тәрбиелі балауса

Алдыменен қонақпен

Амандасып алады

Сәлеметсіздер ме қонақтар!

Сәлеметсіздер ме балалар!

̶ Балалар бізде бүгін жай сабақ емес, ерекше сабақ. Өйткені, біз сендермен өз қаламыз Екібастұзды аралап, саяхаттап қайтайық. Ал кеттік ендеше.

̶ Балалар, біз бір аялдамаға келдік. Ол қандай аялдама екен.


̶ Дұрыс, мұнда кімдер жұмыс істейді?

̶ Оларды атқаратын міндеттері қандай?


Ал енді ары қарай кеттік

̶ Балалар қарандаршы тағы да бір аялдамаға келдік. Бұл қандай аялдама екен?

̶ Ия дұрыс. Мұнда кімдер жұмыс істейді?

̶ Дұрыс. Олар балаларға сабақ үйретеді.

̶ Жаяу жүргіншілер жолына жақындағанда жол сақшысы ( полиция) тоқтатады.

̶ Сәлеметсіңдер ме, балалар!

̶ Сендер қайда бара жатсыңдар

̶ Сендер неге тоқтап тұрсыңдар

̶ Бағдаршамның "жасыл"көзі жанғанын тосып тұрмыз

̶ Дұрыс,"қызыл"көзі жанғанда "тоқтаймыз"

̶ Сары жанғанда "дайындаламыз"

̶ Ой, сендер бәрін біледі екенсіңдер.

̶ Бағдаршамға нелер бағынады?

̶ Қандай көлік түрлерін білесіңдер?

̶ Сендер ақылды екенсіңдер.

̶ Жолдарың болсын! абайлап жүріңдер.

̶ Ал балалар ары қарай кеттік.

̶ Біз балабақша аялдамасына келдік. Өзіміздің балабақшамызға жеттік "Балауса" балабақшасына келдік.

̶ Жаңа балалар біз сендермен не көрдік?

̶ Ия бағдаршам көрдік.


Қазір біз сендермен Ә. Табылдиевтің

"Бағдаршам" өлеңін жаттаймыз.

̶ Бұл өлеңнің авторы ̶ Ә. Табылдиев портретін көрсету

Бағдаршам ( traffic light)

Менің атым̶ бағдаршам

Кеудем толы жанған шам

Қызыл көзім жанғанда

Сақ болыңдар тоқтаңдар!

Сары көзім жанғанда

Сабырлылық сақтаңдар!

Жасыл шамды көрсеңіз

Бола береді өтсеңіз!

Дидактикалық ойын:

̶Үнтаспадан көлік түрлерінің ( пойыздың гудогі, ұшақ дауысы, т.б. көліктердің) дыбыстарын естіп қандай көлік екенін айтады.

Дидактикалық ойын:

̶ Кімге не керек? Сызықпен қос.

мақсаты: балаларға мамандық түрлерін атап, олардың керекті құралдарын көрсету.

Сабақты сұрақ-жауап арқылы қорытындылау.

̶ Біз сендермен саяхаттағанда жолда нелерді кездестірдік ?

̶ Біз бүгін сендермен қандай өлеңді жаттадық , ол не жайлы?

Қортындылау

̶ Жолда ойнауға болмайды.

̶ Көліктерге тас лақтыруға болмайды.

̶ Жолда бір-біріңді итеруге болмайды.

̶ Көліктерге жармасуға болмайды.

Балалармен бірге:

Жол жүрудің тәртібін ережесін білеміз. Сақтанғанда қатерден сау-саламат жүреміз.






̶ Сәлеметсіздер ме? апайлар!

̶ Good morning! Hello teacher




̶ ауырухана аялдамасы hospital stop


̶ дәрігер

̶ науқастарды емдейді.




̶ мектеп аялдамасы School stop

̶ мұғалімдер teacher


̶ жол сақшысыPolice tap

̶ сәлеметсіз бе?

̶ қаламызды аралап


̶ саяхаттап жүрміз

̶ жүреміз

̶ тоқтаймыз

̶ дайындаламыз



̶ көліктер

̶ суда жүретін

̶ ауада ұшатын

̶ жерде жүретін

̶ балабақша аялдамасы

̶ kinder stop


̶ жол сақшысын

̶ бағдаршамды

̶ traffic light





Тәрбиеші өзі бірінші мәнерлеп оқиды. Екінші схема арқылы көрсетеді. Айтып береді.Сосын 1-2 баладан сұрайды.






̶ ұшақ

̶ отарта



̶ балаларға таратылады





̶ аялдамалар

̶ бағдаршам

̶ жолсақшысы

̶ бағдаршам



балалар кезек -кезек айтады.




Балалар хормен бірге айтады.

Күтілетін нәтиже:

Біледі: жолда жүру тәртібін және " Бағдаршам" өлеңін жатқа біледі.

Игерді: жолда ойнауға болмайтынын және

Меңгерді: көліктердің түрлері көп екенін.
















Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее