Пәні: Химия
| Мектеп: «№ 19 М.Мақатаев атындағы жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мектебі | ||||||
Сабақтың тақырыбы: Атомдар мен молекулалар. Заттар | |||||||
Күні: | Мұғалім: Битабарова Х.И. | ||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты: | 7.1.2.1 -Атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу | ||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: | ||||||
Атом мен молекула ұғымдарына анықтама береді және не екенін түсінеді | |||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | |||||||
Атомдар мен молекуланың қасиеттерін оқи отырып айырмашылығын ажыратады | |||||||
Кейбір оқушылар: | |||||||
Айырмашылығын ажыратып, мысалдармен дәлелдейді | |||||||
Бағалау критерий | Барлық оқушылар: | ||||||
Атом мен молекула ұғымдарына анықтама бере алады | |||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | |||||||
Атом мен молекуланың қасиеттерін оқи отырып айырмашылығын ажырата алады | |||||||
Кейбір оқушылар: | |||||||
Айырмашылығын ажыратып, мысалдармен дәлелдей алады | |||||||
Тілдік мақсат: | Оқушылар: 1.Жаттығу жасайды. 2.Ғалымдардың ойларымен танысады. 3.Шарөзекті модель құрастырады. | ||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | |||||||
Атомдар, молекулалар, жай заттар және күрделі заттар | |||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: | |||||||
Атом дегеніміз________________________________________ Молекула дегеніміз ____________________________________ | |||||||
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: | |||||||
Атомдар, молекулалар, заттар, бөлшектер, ұсақ бөлшектер, Атоммолекулалық ілім, химиялық реакциялар | |||||||
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: | |||||||
1. Барлық заттар________ тұрады (молекуланы Ломоносов солай деп атаған) 2. _______элементтен тұрады (атомды Ломоносов солай деп атаған) 3. Бөлшектер_______ және_______ үнемі қозғалыста болады 4. Жай заттың молекулалары бірдей_______ , ал күрделі заттың молекулалары әр түрлі _________ тұрады | |||||||
Құндылықтарға баулу | Денсаулық, достық, қамқорлық құндылықтырын дамыту | ||||||
Пəнаралық байланыс | жаратылыстану, физика | ||||||
Алдыңғы оқу: | Атом мен молекулар (физика) | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар: | |||||
Сабақтың басы:
| Сәлемдесу.Сынып оқушыларын «Атом мен молекула» әдісі арқылы топқа біріктіреміз.«Атом мен молекула» атом дегенде балалар жан-жаққа шашырайды, ал молекула 2,3,4 балалар жиналады . Оқушыларды екі топқа бөліп аламын. Оқушылардың зейінін шоғырландыру және үй тапсырмасын пысықтау мақсатында белсенді оқытудың бір тәсілі "Жедел" тест Бұндай тестті мұғалімнің өзі немесе оқушылар дайындап әкелуге болады.Тест 5 сұрақтан құралады.Оқушылар бағалау өлшемімен танысады.Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі. Оқушылар дәптерлеріне бағандап 1-ден 5-ке дейін сандар жазып қояды.Мұғалім әр тапсырманы оқып тұрғанда оқушылар сәйкес санның қасына бір ғана сөзбен жауабын жазады. Тапсырма орындалып болған соң, оқушылар дәптерлерін көршілерімен алмастырады. Тест жауабы тақтаға жазылады. Оқушылар алдарындағы жұмысты бағалау өлшеміне сәйкес бағалайды. Мысалы: Оқушы дәптерінде: 1.Физикалық денелерді құрайтын нәрсе? 1. Зат 2.Заттардың бір бірінен айырмашылыгын көрсететін белгілер? 2. Қасиеттері 3.Құрамына кіретін заттардың бөлшектері микроскоп арқылы да көрінбейтін қоспа? 3. Біртекті 4. Шынының балкуы қай құбылысқа жатады? 4. Физикалық 5. Темірдің тат басуы қандай құбылысқа жатады 5. Химиялық Әдістің тиімділігі: Тек 5 сөз жазу арқылы барлық оқушының үйден қаншалықты даярланғанын анықтап, бағалауға болады.Қажет жағдайда 1 қосымша сұрақ дайындап әкелуге болады.(Көп оқушы төмен баға алып қалған жағдайда)
| Тақта, бор, кеспелер | |||||
Сабақтың ортасы: 25 минут Жаңа сабақты оқушылардың өз беттерімен меңгерулеріне жағдай жасау.
| Жаңа ақпаратпен жұмыс. Жаңа ақпаратпен жұмыс дағдысын жетілдіру мақсатында «Болжау ағашы». Оқушыларды мəтіннің тақырыбымен немесе мəтінге байланысты суреттермен таныстырып алып, мəтін не жайында деп ойлайсыңдар деген сұрақ қойып, жауаптарын стикерге жаздырып ағашқа ілдіремін немесе осы мəтін не жайында деп ойлайсыңдар соған байланысты білгілерің келген мəселе бойынша сұрақ жазып ағашқа іліңдер деп тапсырма беріп,оқушыларды сыни тұрғыдан ойландырып алуға болады.Соңынан мəтінді өз беттерімен оқыттырып, өздерінің ойларын яғни болжауларын дəлелдеп немесе басқа да ойларын ортаға салғызамын
Дескриптор - атом мен молекуланың ұғымына анықтама береді - атом мен молекуланың қасиеттерін көрсете алады - мысалдармен дәлелдей алады
Слайдпен жұмыс
| Ғаламтор , оқулық , жұмыс дәптері, интербелсенді тақта
| |||||
Сабақтың соңы: 10 минут |
Белсенді оқытудың тағы бір тәсілі. «Серпілген сауал» әдісі. Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарды лақтырыңыз.
Дескриптор
. Кері байланыс түрлері |
| |||||
Қосымша ақпарат: | |||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс | |||||
*Үлгерімі төмен оқушыларды үнемі назарда ұстап, мейлінше өзара оқытуға тарту керек, дарынды оқушыларға импровизация жасату.
| *Топтар өзара бағалайды және көшбасшылар таңдау арқылы белгіленеді. | *Физика пәнімен байланыс орнатылған, интербелсенді тақтада тақырыпқа сай таныстырылым болады, ғаламтормен жұмыс жүргізіледі, әдіс-тәсілдер үндесіп, бір-бірін толықтырып отырады. | |||||
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
| Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Оқу мақсаты тақырыпты толық меңгертуге нұсқау жасады. Сыныпта оқушылар еркін сөйлеп, қате жауаптар үшін қорықпай, оларды өздері түсіне отырып түзетті. | ||||||
Оқушылар өзара оқытуға тез тартылады және дарынды балалар өздерінің әртістік қабілеттерін аша білді. Оқушылар тапсырмаларды мейлінше тез орындап, уақыт тапсырмалардың барлығына жеткілікті болды. Жоспарда тек топтық жұмыс қарастырылды, келесі сабақ жоспарына топ ішіндегі жұптық жұмыстың жүргізілуін қамтуға тиіспін. | |||||||
Қорытынды бағамдау: Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.Тақырыптың кілт сөздерін оқушылар өз беттерінше тапқаны.
2.Ғаламтормен жұмыс.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.Сабаққа арналған таныстырылым нақты тапсырмалардың ретін көрсетіп отырды.
2.Топтардың өзара бағалауы тиімді өтті.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Келесі сабақтарға нақты дискрипторлар арқылы бағалауды нақтылай түсуім қажет және уақытты үнемдеу жағын қарастыруым керек. |