«Зима 2025»

Дененің қозғалу бағытына әрекет ететін күштің жұмысы. Қуат

Күштің жұмысы мен қуат туралы мәліметтер. Жаңа стратегиялар бойынша жазылған

Олимпиады: Физика 7 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақ

Күні:

Сынып: 7

Пән: Физика

Сабақтың тақырыбы

Дененің  қозғалу бағытында  әрекет  ететін күштің жұмысы. Қуат.

Сабақтың мақсаты

Күшке әрекет ететін жұмыс, қуат туралы оқу, жұмыстың, қуаттың формуласымен танысып, оны есеп шығару барысында қолдануға үйрену

Әдіс-тәсілдер

Ой сергіту, диалог,

Модульдердің кіріктірілуі

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Дерек көздер, көрнекілік-тер

1.Кіріспе

3 мин

I.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Тренинг «Шаттық шеңбер» Бүгінгі сабаққа жағымды тілектер айтады.

Оқушылар жақсы тілек білдіреді.


слайд

8 мин

II.Үй жұмысы

Тест тапсырмалары

1.Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шама…..

А)  күш

Ә)  аудан

Б) қысым

В) масса

Д) тығыздық

2.Қысымның өлшем бірлігі көрсетіңіз

А)  Н

Ә)  м

Б) с

В) Па

Д) Дж

3.Сұйықтар мен газдардың қысымды барлық жаққа бірдей жеткізетінін дәлелдеген ғалым

А) Блез Паскаль

Ә) Ньютон

Б) Джоуль

В) Ленц

4.p=

а) ауырлық күші әрекет еткен сұйықтың қысымы

ә) қысымның

б) тығыздықтың

в) массаның

5.Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал

А) Манометр

Ә) Барометр

Б) Сорғылар

Д) Паскаль шары

6.Қалыпты атмосфералық қысым

А) 500 мм сын.бағ.

Ә) 720 мм сын.бағ

Б) 760 мм сын.бағ

Д) 160 мм сын.бағ

7.Қысым айырымын өлшеу үшін қолайлы аспап

А) Манометр

Ә) Барометр

Б) Сорғылар

Д) альтиметр

8.Сұйыққа батырылған денеге оның сұйыққа батқан бөлігі көлеміндегі сұйықтың салмағына тең ығыстырушы күш әрекет етеді.

А) Паскаль заңы

Ә) Ньютон заңы

Б) Архимед заңы

Д) кысымның анықтамасы

9.Сүттің майлылығын анықтау үшін қолданылатын ареометрлер

А) манометр

Ә) барометр

Б) сорғылар

Д) лактометр

10.Кеменің төменгі батқан тереңдігі…………… деп аталады.

А) шөгім

Ә) су ығыстырылым

Б) ватерсызық

Д) сүңгуір қайық

Бағалау парағы

жауабы

1

Б

2

В

3

А

4

А

5

Ә

6

Б

7

Б

8

А

9

Б

10

А


9-10 «  7-8 «4» 5-6 «3»


Сұрақтарға жауап береді.






Формулаларды сәйкестіндіреді.








Слайд









карточка

Жаңа тақырыпқа видео көрсету.

5 мин

ІІІ. Мағынаны тану

«Үш тұғырлы тіл»

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Жұмыс

Работа

Power

Қуат

Напряжение

Work



Оқушылар түсініп көреді.

видео

Жаңа тақырыпты меңгеру.

10 мин

Параграфты түсініп оқу.

Не түсіндіндер?


Орындарында оқиды.

Сұрақтарға жауап айтады.

оқулық

3.Жаңа сабақты қолдану

3 мин




Сематикалық карта

Кестені толтыру

Физикалық шама

Белгіленуі

Формуласы

Өлшем бірлігі

 

Қуат

N

N=A/t

 

Джоуль

 

Жұмыс

A

A=N*t

 

Ватт

 

Уақыт

t

t=A/N

 

Секунд


Есте сақтау қабілетін тексеру

Карточка




4

3 мин

VІ. Сергіту сәті

«Өзгердіме байқашы»

Қолды жаттықтыру

5

6 мин

VІІ. Бекіту.

«Тірек сөз» табу арқылы

Р

Э

Р

Е

П

Ә

Ң

Ғ

М

П

М

И

Л

Л

И

В

А

Т

Т

О

Ә

В

З

Ө

H

Ы

Ң

Ц

И

В

Н

А

Ғ

І

Ы

Л

Г

О

І

А

E

С

Ж

Қ

Ү

Д

Қ

У

А

Т

Т

С

М

Е

Г

А

В

А

Т

Т

И

А

Ч

C

Д

М

В

Қ

І

И

К

Г

Р

Ц

Ж

Ұ

М

Ы

С

А

М

И

К

Р

О

В

А

Т

Т

Л

Л

С

Е

К

У

Н

Д

Ө

Ч

Д

Ы

О

К

И

Л

О

В

А

Т

Т

Қ

П

О

Ө

Ь

Е

М

Й

Д

Қ

Тірек сөздің жауаптары:

  1. қуат, ватт, жұмыс, джоуль, уақыт, секунд, киловатт, мегаватт, милливатт, микроватт

Оқушылар тақырыпқа байланысты сөздерді табады.

Карточка (жұппен жұмыс)

6

3мин

VІІ. Рефлексия. «Мақсатқа жету жолы»

Толық түсіндім

Түсіндім, бірақ көмекті қажет етем

Түсінген жоқпын (қосымша жұмысты қажет етем)

Оқушылыр өз ойларын жазады.

Стикерлер.

7

3 мин

VІІІ. Бағалау


Бағаланады



8

1

мин

ІХ. Үйге тапсырма.

Күнделікке жазады











Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее