«Зима 2025»

Education and career. My step in the Future.

Данная разработка знакомит учащихся с разными профессиями, расширяет активный и пассивный словарь в сфере выбранной темы. Дети приходят к осознанию важности правильного выбора професии. Также учатся писать завление о приеме на работу.

Олимпиады: Английский язык 2 - 11 классы

Содержимое разработки


Урок английского языка в 10 классе

Тема: Education and career. My step in the Future.(Образование и карьера. Мой шаг в Будущее)

Цели урока:

1. Обучающие.

  • Актуализировать и расширить активный и пассивный словарь в сфере темы «Образование и карьера»

  • Добиться усвоения необходимого запаса специальных терминов и понятий, связанных с видами письма

  • Формировать умение учащихся отличать друг от друга правила написания формальных и неформальных писем

  • Совершенствовать навыки чтения, аудирования, письма и разговорной речи на материале данного урока

2. Воспитывающие.

  • Создать условия для проявления гуманных отношений в парной и групповой работе

  • Прививать интерес к общению на английском языке при выполнении коллективных коммуникативных заданий

  • Прививать навыки внимательного слушания собеседника

3. Развивающие.

  • Способствовать развитию языковых, интеллектуальных и творческих способностей учащихся

  • Содействовать развитию умений коллективной деятельности

4. Личностные

  • Осознавать потребность и готовность к самообразованию



      1. Регулятивные



  • Умение самостоятельно определять цели своего обучения

  • Умение понять свои интересы, увидеть проблему, задачу. выразить её словесно



6. Познавательные

  • Умение анализировать, обобщать, классифицировать, самостоятельно выбирать основания и критерии для классификации

  • Умение выделять главное



      1. Коммуникативные

  • Умение работать индивидуально и в группе

  • Умение задавать вопросы по теме



Оборудование:

Учебники, тетради, карточки с заданиями для работы в группах, мультимедийная презентация, магнитофон.

ХОД УРОКА:

  1. Оргмомент.

-Hello, boys and girls. Glad to see you today. Don’t forget you must be ready for the lesson and it means that you must have your text books, activity books, exercise books, daybooks and pencil cases on your desks. So, check it up, and if everything’s OK, you may sit down.

- Let's meet each other with smile, turn around and smile. Надеюсь, что наша встреча пройдёт в доброжелательной приятной атмосфере.

  1. Постановка цели.

- Let’s imagine a house. Oh, I can even draw it on the board) включаю экран, слайд 1 What does it consist of? Yes, it can be made of logs or stones or breaks слайд 2 for example. No matter, in fact. Now let’s imagine, that this house is our society. слайд 3 So, what are its “ breaks” or its parts? (government, culture, laws, people, mass media, medicine and so on) And now let me choose one of these breaks for this word- TEENAGERS. So, do you agree, that you-teenagers-are one of important parts of our society? So prove this. What is your role in our society? (School, studying, classes)Absolutely agree. слайд 4 Your main role is studying and choosing your future career. And I hope that you’ve already guessed the theme of our lesson. What do you think, Nadya? (I think we’ll speak about studying, schools, and maybe universities.) Правильно, мы будем говорить о профессиях.

Тема нашего урока « Образование и карьера. My step in the Future.»(запишите дату и тему)

- Выбор профессии у вас впереди, многие уже задумывались над этой проблемой. Как найти то дело, которое будет по душе и будет соответствовать твоим способностям? Предлагаю в этом разобраться.

Само слово «Профессия» означает - Объявляю своим делом

Profession - declare his business.(запишите)


- Какое дело выбрать и не ошибиться? Каждому человеку важно правильно сориентироваться в жизни, выбрать именно ту профессию, которая принесет радость, чтоб в ней человек был успешным, а его работа- эффективной. У вас будет сегодня возможность проявить свои таланты и показать знания про мир профессии.

- We are going to speak about different professions and today you’ll also get knowledge слайд 5 how to write a letter of application (письмо о желании занять ту или иную должность). Do you think it’s important information for you? Why, Kristina? (We are finishing school now and very soon we’ll enter the universities and get different professions. Nowadays well-paid jobs are difficult to be found without good English. And even more, there are foreign companies in Russia and if we want to get a job there we’ll have to write our letter of application in English.)

Thanks for your full and rather clever answer. You are such a farseeing person.

So, let’s start our lesson. выключаю экран


- Наша сегодня игра будет напоминать игру в классики, ступеньки вы видите на стенде, их мы будем постепенно открывать.


  1. Основная часть.

We’ll start from your work in teams. One of you will get a sheet of paper with some word combinations and the other one – with their descriptions. Your common task is to find pairs as quickly as you can. (выполняют задание)

So, let’s check it up. включаю экран слайд 6 Answer my questions. And everybody check your answers.

  • What is a boarding school? (It’s a school which students live in during school term.)

  • What is a single-sex school? (It’s a school for only boys or only girls.)

  • What is a co-educational school? (It’s a school for boys and girls.)

  • What is a state school? (It’s a school owned by the government.)

  • What is a private school? (It’s a school you usually have to pay to go to.)

  • What is a specialist school?(It’s a school students go to for a particular reason.)

Good job!

  • Now we know that there are different types of schools with different rules. But what is common слайд 7 for all these schools? Alina? (I think that all schools have a common purpose) Yes, you are absolutely right! And what is the main purpose for any school? Sasha? (The main purpose is to give well educated people to our society, who would be able to get a profession and then find a job) I agree with you.

But there are so many professions! How to choose the only one, that will suit you? Ann?

(I suppose that it depends on person’s characteristics and interests )


  1. 1. Professiogram

So, divide into two groups, look at the board слайд 8 and try to complete the table with the adjectives you get: determined, creative, brave, sociable, patient / courageous, caring, imaginative, confident, bright

nurse

singer

journalist

fire fighter

businessman

taxi driver

























dancer

scientist


producer



fire fighter

artist


translator

pilot


manager

doctor



(выполняют задание в группах на листочках)

  • Have you finished? Now I want one member of each group to do this task on the board. (выходят, записывают, доказывают) OK, prove that a singer must be…/ a nurse must be…

Don’t forget, that you are one team, so help each other. And don’t afraid to ask for help.Thanks for your work!


2 .Следущая ступенька называется Взаимоотношения человека и объекта действия (The relationship between man and the object of the action)


- Все профессии принято разделять на 5 категории в зависимости от типа отношений человека и объекта действия.

человек-природа,

человек-человек,

человек-техника,

человек-художественный образ,

человек - знаковая система.

Я буду называть профессию или специальность, вы ответите,к какой категории она относится.За правильный ответ получите баллы – профики.


Аll professions are divided into 5 categories depending on the type of relationship between man and the object of the action-human nature, person-person, person-machine, person-artistic image, the man - sign system.
I'm going to call occupation or profession, you answer ,what category it belongs
A correct answer will get the points .


(sculptor , Navigator aviation civil engineer - geologis , programmer, conductor of the passenger car,photographer, meteorologist, art historian, machinist, flight engineer,microbiologist, chemist, pioneer , the district inspector)


(скульптор 4, штурман гражданской авиации5, инженер-геолог1, программист5, проводник пассажирского вагона2,фотограф4, метеоролог1, искусствовед4, машинист3, бортинженер3,микробиолог1, химик5, пионер 5, участковый инспектор2)


ФИЗМИНУТКА

- I see you’re a little tired, aren’t you? (Yes!!!)I’m going to give you a good opportunity to have a rest and to move your body. Put your chairs back. Let’s play. Listen to the rules of the game. I pronounce different professions and if it’s typical for men, boys must stand up, if for women-girls must stand up, if for both men and women, everybody must stand up. Is it clear?(Yes!!!) So, let’s start!

house keeper

bodyguard

mechanic

pilot

nurse

lawyer

writer

vet

plumber

guard

beautician

florist

gardener

dentist

dancer

hairdresser

librarian

secretary

singer

teacher

surgeon

fire fighter

translator

officer

(играют)

3

Вlitz quiz Gather a proverb.(It cut in half)

A lazy sheep thinks its wool heavy.
Ленивой овце и собственная шерсть тяжела.

As is the workman, so is the work.
Какой работник, такая и работа.

Business before pleasure.
Сначала дело, потом развлечение.

He that will not work, shall not eat.
Кто не работает, тот не ест.

He that would eat the fruit must climb the tree.
Кто хочет съесть плод, должен влезть на дерево.

His foot is too large for his shoe.
Не в свои сани не садись.

The best fish swim near the bottom.
Без труда не вынешь и рыбки из пруда.

The tree is known by its fruit.
Дерево познается по плоду.

  1. The profession of famous people

  2. Профессии известных людей

  • Each team will see on the screen the face of a famous person. You should say who he is and his specialty.

  1. Каждая команда будет видеть на экране лицо известного человека. Вы должны сказать ,кто это и его специальность.

    1. А.П.Чехов, писатель, врач

    2. Девид Бекхем, футболист «Манчестер Юнайтед» (Был признан в 2011 году самым высокооплачиваемым игроком в футболе, а в настоящее время его имя является мировым торговым брендом. Футболист женился на Виктории Адамс, известной певице из группы "Spice Girls". Эти знаменитые люди Англии сегодня весьма известны в мире моды. В данный момент в семье трое сыновей и дочь.)

    3. Ю.А.Гагарин, летчик – космонавт, полковник

    4. Чарли Чаплин, киноактёр, сценарист, композитор, кинорежиссёр, продюсер и монтажёр.. (В 1910 году, подобные комедии были самым популярным жанром немого кино. Этот великий человек начал свою карьеру в возрасте всего лишь 13 лет, когда он впервые вышел на сцену мюзик-холла, и на протяжении 75 лет активно работал, практически до смерти. На рубеже тысячелетий жители Великобритании назвали его десятым из ста великих звезд мирового кинематографа. Гениальному комику посвящено множество книг, о нем снят не один десяток различных фильмов, художественных и документальных. Имя Чарли Чаплин стало нарицательным, что говорит об огромной популярности, которая не уменьшается до сих пор.)

    5. Сергей Есенин, поэт

    6. Андрей Миронов, актер, артист эстрады

    7. С.Ротару, певица

    8. Диана, принцесса, воспитатель

    9. А. Волочкова, балерина

    10. У.Шекспир, поэт, драматург.( Каждый из нас знаком со знаменитым изречением "Быть или не быть?". Самым популярным и любимым его творением является "Ромео и Джульетта". Очень известны также истории о Гамлете, Короле Лире, Отелло и Макбете. Однако словарный запас Уильяма Шекспира составлял около 30 тысяч слов! Он умер в начале 17 века, но его творения живы до сих пор.)

    11. Е. Плющенко, фигурист,но не просто фигурист ,а Олимпийский Чемпион (работа с учебником с.4., с текстом)

  1. Просмотр видео

  2. Letters

  • Great! You are very attentive! I hope that you are ready to work hard now.

  1. We have already spoken a lot about professions, but it’s not so easy to find a job. And one of important steps is writing a letter of application.

  2. Are these letters formal or informal? How do you think? Egor?(Formal)

  3. So, choose characteristics of formal writing. слайд 9 You should cross out odd characteristics. Look at the board, think, discuss it in pairs.(обсуждают)

  4. Now help me to cross out odd characteristics.(выполняют на доске)

  5. I can give you a minute to discuss this task in groups. Pick up your hands who wants to fill in the gaps.

  6. (выполняют на доске)

  7. Дорогие господин или Госпожа., Я пишу, чтобы подать заявку на работу помощника с исследовательским проектом Антарктике, который был объявлен в Лондоне на 18 августа. Мои причины для присоединения к команде связано с тем, что я всегда был очарован дикой природой и мне бы очень хотелось расширить свои знания о ней, проводить исследования такого рода. Я прилагаю свое резюме. Как вы видите, я работал в двух ветеринарной практиках в своё свободное время и также был на севере Англии, помогая ветеринарам во время сезона окота. С уважением, Адриан Робертс, Адриан Робертс

  8. Finish (много букв)

  9. Honorificabilitudinitatibus слово из 27-ми букв придуманное Шекспиром из пьесы "Бесплодные усилия любви" и значит "Быть способным для достижения почестей"

  10. Supercalifragilisticexpialidocious Слово 34-х букв из музикла "Мэри Попинс" и значит что-то типа "что-то сказать когда нечего говорить"

  11. 4. Домашнее задание.

  12. So, I see that you’ll be able to write this type of letter at home and prefer аn information of your favourite sporting hero with his photo. слайд 12

  13. It will be your home task.

  14. So, write your home task in your daybooks.

  15. 5. Подведение итогов.

  16. Thanks a lot for your work. I give fives to …………. You were very active and helpful at the lesson. And I give fours to………… Good work, but there weresome mistakes in your English. And …….., let me see you your work more often at our English lessons.

  17. 6. Рефлексия.

  18. We started the lesson speaking about teenagers’ main role in our society. So, what is it? (Studying)

  19. Look at the board слайд 13 and read the phrase:

  20. EDUCATION IS THE MOVEMENT FROM … TO …(Образование – это движение…)

  21. /Allan Bloom, US philosopher/

  22. Think and try to finish this phrase. So, your thoughts?

  23. (from little to big, from nothing to everything, from ignorance to knowledge, from A to Z, from dream to reality, from simple to hard, from darkness to light.)

  24. слайд 14 My congratulations!!! You can be our own philosopher! You have guessed Allan Bloom’s words! So, this medal is yours)

  25. Мне понравилось, как вы сегодня работали.

  26. Сегодня я узнал..

  27. Сегодня я научился….

  28. Очень важно в выборе профессии…

  29. Я попробую..

  • В конце встречи хочу сказать, что счастлив тот человек, который занимается любимым делом, тот, кто правильно выбрал себе профессию. Про такого человека говорят, что он на своём месте ,а еще говорят, что у нее золотые руки. Я искренне желаю вам стать именно таким счастливым человеком. Я желаю вам всем успехов и вдохновения. Спасибо за внимание!

  1. The lesson is over, don’t forget about your home task.

  2. Good bye! (выставление оценок)

  3. Finance

  4. Финансы

  5. Advertising

  6. Реклама

  7. Management

  8. Управление

  9. Education

  10. Образование

  11. Social study

  12. Наука

  13. Business

  14. Бизнес

  15. Building

  16. Строительство

  17. Сonsulting

  18. Консалтинг

  19. Тelecommunications

  20. Телекоммуникации

  21. Medicine

  22. Медицина

  23. Logistics

  24. Логистика

  1. nurse

  1. singer

  1. journalist

  1. fire fighter

  1. businessman

  1. taxi driver

  1. Determined решительный

  2. creative креативный

  3. brave храбрый

  4. sociable общительный

  5. patient терпеливый

  6. courageous мужественный

  7. caring заботливый

  8. imaginative творческий

  9. confident уверенный

  10. bright

  11. яркий

  1. nurse

  1. singer

  1. journalist

  1. fire fighter

  1. businessman

  1. taxi driver

  1. Determined решительный

  2. creative креативный

  3. brave храбрый

  4. sociable общительный

  5. patient терпеливый

  6. courageous мужественный

  7. caring заботливый

  8. imaginative творческий

  9. confident уверенный

  10. bright

  11. яркий

  1. A lazy sheep thinks

  2. As is the workman,

  3. Business before

  4. He that will not work,

  5. He that would eat the fruit

  6. His foot is too large

  7. The best fish swim

  8. The tree is known

  9. its wool heavy.

  10. by its fruit.

  11. near the bottom.

  12. for his shoe.

  13. must climb the tree.

  14. pleasure.

  15. so is the work.

  16. shall not eat.


  17. Honorificabilitudinitatibus

  18. Supercalifragilisticexpialidocious

  19. 21 Alexis Mansions
    London
    N14 7FD

      21
    st August 2011

  20. The Antarctic Research Project
    15 Queen's Road
    London SW2 WPD

    Dear Sir or Madam,
    I am ¹_____________to ²________________for the job of helper with the Antarctic Research Project, which was ³ ______________in the London Times on 18 August.
    My reasons for wishing to
    _____________the team are that I have always been fascinated by wildlife and I would like to ______________my knowledge of wildlife by doing research of this kind.
    I have
    ______________my CV. As you will see, I have worked in ________________veterinary practices in my ________________ time and have spent some time in the north of England ______________a vet during the lambing season.
    I ¹
    ______________forward to ¹¹ __________________from you.
     
     Yours ¹² _______________,
     Adrian Roberts

  21. 21 Alexis Mansions
    London
    N14 7FD

      21
    st August 2011

  22. The Antarctic Research Project
    15 Queen's Road
    London SW2 WPD

    Dear Sir or Madam,
    I am ¹_____________to ²________________for the job of helper with the Antarctic Research Project, which was ³ ______________in the London Times on 18 August.
    My reasons for wishing to
    _____________the team are that I have always been fascinated by wildlife and I would like to ______________my knowledge of wildlife by doing research of this kind.
    I have
    ______________my CV. As you will see, I have worked in ________________veterinary practices in my ________________ time and have spent some time in the north of England ______________a vet during the lambing season.
    I ¹
    ______________forward to ¹¹ __________________from you.
     
     Yours ¹² _______________,
     Adrian Roberts



  23. join •two •expand(расширить) •free •enclosed (прилагать) •hearing(понимание) •helping • sincerely(уважение) • advertised(объявлять) •apply (подать) • writing •look (ожидать)

  24. join •two •expand(расширить) •free •enclosed (прилагать) •hearing(понимание) •helping • sincerely(уважение) • advertised(объявлять) •apply (подать) • writing •look (ожидать)

  1. Step 5

  2. Letters

  3. Step 5

  4. Letters







  1. Today I found out…

  2. Today I learned…

  3. It is very important in the choice of profession…

  4. I will try…

  5. Today I found out…

  6. Today I learned…

  7. It is very important in the choice of profession…

  8. I will try…

  9. Today I found out…

  10. Today I learned…

  11. It is very important in the choice of profession…

  12. I will try…

  13. Today I found out…

  14. Today I learned…

  15. It is very important in the choice of profession…

  16. I will try…

  17. Today I found out…

  18. Today I learned…

  19. It is very important in the choice of profession…

  20. I will try…

  21. Today I found out…

  22. Today I learned…

  23. It is very important in the choice of profession…

  24. I will try…

  25. Today I found out…

  26. Today I learned…

  27. It is very important in the choice of profession…

  28. I will try…

  29. 6 step

  30. «Finish»

  31. 5 step

  32. «Letters»

  33. 4 step

  34. « Professions of famous people»

  35. 3 step

  36. «Gather a proverb»

  37. 2 step

  38. «The relationship between man and the object of the action»

      1. step

  1. Professiogram

  1. Education

  2. and

  3. career.

  4. My step

  5. in

  6. the Future.

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее