«Зима 2025»

Екі таңбалы сандарды бағандап қосу және азайту.

Қосу және азайту амалдарын баған түрінде орындалудың үлгісін көрсетіп беру, амалдар алгоритмдердің сәйкес кезеңдері және орындалатын іс-әрекеттерге алгоритмге машықтандыру.

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы сандарды бағандап қосу және азайту.

Сабақтың мақсаты: Қосу және азайту амалдарын баған түрінде орынлаудың үлгісін көрсетіп беру, амалдар алгоритмдерінің сәйкес кезеңдері және орындалатын іс-әрекеттерге алгоритмге машықтандыру. Кестелік қосу және азайту дағдыларын қалыптастыру.


Сабақтың дамытушылығы: Оқушыларлды білімділікке, сауаттылыққа, тапқырлыққа баулу, ойлау қабілетін дамыту.


Сабақтың тәрбиелілігі: Оқушыларға ұлттық тәлім-тәрбие беру. Ұқыптылыққа, ерлікке, сұлулыққа адамгершілікке тәрбиелеу.


Сабақтың көрнекілігі: Шығармашылық есеп жазылған плакат, топшамалар, рейтинг кестесі, геометриялық фигуралар.


Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, есептеу


Пәнаралық байланыс: Ән сабағы, ана тілі, сурет


Сабақтың түрі: Ойын сабақ

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру бөлімі

/балалардың сабаққа әзірлігіне шолу, зейіндерін сабаққа аудару/


ІІ Үй тапсырмасын тексеру

/әртүрлі сақрақтар қою арқылы үй тапсырмасын жан-жақты тексеріп шығу/

1 Екі таңбалы санға екі таңбалы санды қалай қосамыз және азайтамыз?

2 Не байқадыңыздар?

ІІІ Жаңа сабақ

1 Топтарға бөліну

«Қыз Жібек» тобы «Төлеген» тобы

/қыздар/ /ұлдар/

/сабақтың мақсаты хабарланады/

-Қыз Жібек пен Төлеген туралы не білеміз?

/балалардан білетіндерін сұрау/

2 Ауызша есептеулер

а) сандарды қосу және азайту

б) масса бірліктерін еске түсіру

в) ұзындық бірліктері

г) геометриялық фигуралар /периметр табу/

д) қосудың заңдары



3) Математикалық диктант

/өрнектің нәтижесін жазу/

1 онд - 1 бірл = 9 онд + 1 онд = 47+3 =

2 онд + 3 бірл = 10 онд - 2 онд = 60-2 =


9, 23, 100, 98, 50, 58


4) Оқулықпен жұмыс

/тақтада түсіндіріледі/

27 63 44 72

36 27 28 44

63 36 72 28


/оқушыларды қатыстыра отырып ауызша түсіндіріледі/


5) Өз бетімен жұмыс

«Қыз Жібек» тобы «Төлеген» тобы

29 42 34 61

13 13 27 34


3 мысал /тақтаға түсіндіріледі/

IV Сергіту сәті

Логикалық жаттығулар


*1 Мына сандарды пайдаланып нәтижесі 87 болатын қосындыны жаз

64, 39, 21, 66, 48, 24, 76, 11


+ = 87 + = 87

+ = 87 + = 87


  • 7 саны туралы не білеміз?

  • 7 ата туралы

5 есеп

/есепті оқып, талданады/

-есепте не белгілі?

-есепте не белгісіз?

-есепте нені табу керек?


Домбыра – 3 бала Ән - 7 немере

Ән - 7 немере Би - 6 немере

Би - 6 немере ? Ж: 6+7=13 ?

Ж: 3+6+7=16 Ж: 13 немере

Ж: 16 адам


Есептердің шешуі, сұрағы салыстырылады


Логикалық есеп

/үнтаспадан тыңдалады/

«Қыз Жібек» тобына «Төлеген» тобына

4+6+6=16 5+6+6=16

6+6=12өрнегі 5+6=11 өрнегі

бойынша есеп құру бойынша есеп құру

Ойын: 1 «Кім жылдам?»

Ондықтар: 4,5,6,7 шыққан санды

Бірліктер: 8,9,0,5 тез ата


2 Топ басшысы жарысы

/саұрақтарға ия немесе жоқ деп тез жауап беру/

Теңдеу шеше білеміз бе?


а1а2а3-х=а1 Төлеген – х = Төле

х =а1а2а3- а1 х = Төлеген - Төле

х =а2а3 х = ген

а1а2а3- а2а3= а1 Төлеген – ген = Төле

а1= а1 Төле = Төле

4 мысал /өз бетімен/



5 см 4см


7 см 6 см


6 см – 4 см=2 см 6см + 5 см = 1 дм 1 см

7см -5 см = 2см 7 см + 4 см = 1 дм 1см

V Қорытынды

/екі топтың ұпайларын рейтинг бойынша есептеу/

  • Сонымен біз не үйрендік?

  • Ек таңбалы сандарды бағандап, қалай қосып азайтамыз?

VІ Бағалау

/мақтау, мадақтау әдістері/

VІІ Үйге тапсырма

6 мысал есеп құрастыру / ++= /

/ -(+)=/


Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее