Интегрированный урок (английский язык/ учитель Зарипова Г.А. - әдәби уку/ учитель Мухлисова Ф.Ф.)
в условиях реализации ФГОС
Учебник УМК « Звездный английский».
Класс 4 класс
Тип урока: урок развития речи / урок развития речи
Тема урока: В гостях у сказки/ Әкияттә кунакта.
Цель урока: Формирование навыков говорения/Әкиятне анализлау өчен шартлар тудыру.
Бурычлар:
1. Белем бирү максаты: хикәянең төп фикерен укучы аңына җиткерү өчен шартлар тудыру.
2. Фикерләү сәләтен үстерү максаты: анализлау, чагыштыру, гомумиләштереп, нәтиҗә ясау күнекмәләрен үстерүне дәвам итү.
3. Тәрбия бирү максаты: бәхетле булу кешенең үзеннән тора икәнлегенә ышандыру.
Планлаштырылган нәтиҗәләр:
1. Предмет нәтиҗәләре: хикәянең темасын аңлау һәм формалаштыру, идеясен күрсәтү.
2. Шәхескә кагылышлы нәтиҗәләр: герой кылган гамәлләр аша хезмәткә хөрмәт белән карарга өйрәнү.
3. Метапредмет нәтиҗәләр:
- регулятив: әсәрнең төп проблемасын табу, герой эшчәнлеген бәяләгәндә, үзеңнең һәм башкаларның фикерен дөрес бәяләү, төп нәтиҗәне чыгару эшчәнлегендә катнашу өчен тырышу.
- танып-белү: булган белемнәргә таянып, “хезмәт” төшенчәсенә кагылышлы мәгълүматны табу һәм анализлау аша аны бәяләү, гомуми нәтиҗәне чыгару.
- коммуникатив: бәхет турында төп фикергә килгәнче, төрле җавапларны тыңлау; төркемнәрдә эшләгәндә, төрле мисаллар белән үз фикереңне дәлилләү, әсәрнең төп фикерен табу һәм формалаштыру.
Этап урока | Деятельность учителя | Деятельность учащихся | Формируемые УУД |
Осуществляемые действия | Осуществляемые действия |
| |
Мотивация к учебной деятельности
| Талгын гына музыка уйный (“Каменный цветок”) Для того чтобы понять о чем будет идти речь на уроке что мы должны делать? | Слушают музыку и внимательно разглядывают иллюстрацию. | Познавательные: • развивать умение анализировать иллюстрацию Личностные:
|
Актуализация знаний. Организация пробного учебного действия. | 1.Что напоминает эта музыка? Кто главный герой? Какие еще герои встречаются в этой части сказки?
2.Фонетическая зарядка.(повторение слов из текста) 3.Проверка дом. работы (чтение и перевод текста)на английском. | 1.Эта музыка напоминает мелодию из сказки. Главным героем является Данила. Кроме Данилы есть Хозяйка Медной горы. 2. Рассуждают. Высказывают разные мнения. Пытаются доказать. Делают вывод о том, что недостаточно знаний. | Регулятивные:
Познавательные: • развивать умение анализировать, сравнивать, сопоставлять и обобщать. Коммуникативные: • создать условия для учебного сотрудничества с учителем и сверстниками; • помочь ребенку в аргументации своего мнения. |
Целеполагание | Просит назвать тему, задачи урока. | Называют тему, цель урока английского языка. Определяют задачи урока. | Регулятивные:
Коммуникативные: • помочь ребенку в аргументации своего мнения. |
Открытие нового знания.
| 1.Предлагает проверить собственные высказывания в статье учебника «Окружающий мир». 2. Задает уточняющий вопрос: «Что означает данное слово?»
3.Татарча җөмләләр төзергә тәкъдим ителә.
4. “Һөнәр” төшенчәсен ничек аңлыйсыз? Кешеләрнең һөнәре бер төрлеме? (сораулар бирелә) | 1. Читают рассказ в учебнике. Делают вывод о правильности своих суждений, называют новые слова (Профессия - profession Малахит- malachite- малахит, на холме- on the hill- калкулык, красивая женщина- a beautiful woman- чибәр хатын, хозяйка Медной горы- Mistress of Copper Mountain- Бакыр тау хуҗасы, огромный кусок малахита- a huge piece of malachite- зур малахит кисәге, очень счастлив- very happy- бик бәхетле, из-за камня- because of stone – таш аркасында, красота камня- the beauty of the stone – таш матурлыгы, настало время жениться- it’s time to get married- өйләнергә вакыт җитте, свадьба- wedding- туй, каменный цветок- a stone flower – таш чәчәк).
2. Отвечают на вопросы. Әдәби уку дәресе буенча бурычларны аңлау. | Регулятивные:
Познавательные: • продолжать работать над формированием умений работать с текстом. Коммуникативные: • создать условия для учебного сотрудничества с учителем и сверстниками; • помочь ребенку в аргументации своего мнения..
|
Физминутка (татарча һәм инглизчә) Максат: укучыларны ял иттерү. | Физминутка үткәрүгә җаваплы укучының эшен оештыру. |
Күнегүләр ясыйлар. | Шәхси: төрле ял итү күнегүләре ясау. Регулятив: күнегүләрне дөрес эшләүне контрольдә тоту. |
Первичная проверка понимания.
| 1. Эшкә юнәлеш бирүче сораулар куя. Барысының да һөнәре бар. Һәр персонажның бәхетле булырга хакы бар. Бу сорауга җавапны ничек табарга мөмкин? (ищем новые слова из текста)
2. Уен. Төркемнәрдә пазллардан текст төзү. Татарча җөмләләрне аерып бирәбез, укучылар һәр төркемдә текст төзиләр.
3. Тагын бер эпиграфка игътибар итегез. Ул Данилага туры киләме? Тормышта кешенең бәхетле минутлары бөтенләй булмыймы? Бу кайсы өлештә күренде? 4. Үз-үзеңне тикшерү өчен мөстәкыйль эш. Работа с учебником английского языка (упражнения). Тикшерү соравы куела. Ул дәреслектә каралмаган һәм көтелмәгән җаваплар бирүне таләп итә. 5. Төркемнәрдә чәчәк ясарга кушыла. Укучылар, сез бүген нәрсә турында өйрәндегез? 6.Самооценка | 1. Төркемнәрнең тәкъдимнәре тыңлана, план төзелә. Тексттан яңа сүзләрне табу. Һәр укучының үз эшчәнлеген мөстәкыйль оештыруы, төркемнәрдә фикерләшү һәм төп нәтиҗә ясау күнекмәләрен ныгыту.
2. Индивидуаль фикерләр тыңлана, төркемнәрдә тикшерелә, нәтиҗә ясала
3. Кешене хезмәт бизи. Мәкальләрне аңлату. Төркемнәрнең вакытка җавап бирүе.
4. Выполняют задания. Төркемнәрдәге һәр укучының фикере тыңлана һәм системага салынып, дәфтәрләргә языла.
5. Төркемнәрдә чәчәк ясау Һәр команда үз чәчәген аңлата.
6. Һәр төркемнең эшенә һәм индивидуаль чыгышларга, үз эшләренә укучылар бәя бирәләр, билге куялар. | Регулятивные:
Познавательные: • развивать умение анализировать, сравнивать, сопоставлять и обобщать при работе с объектами; Коммуникативные: • создать условия для учебного сотрудничества с учителем и сверстниками; • способствовать осуществлению взаимодействия ребенка в группе; • помочь ребенку в аргументации своего мнения. Личностные:
|
Итог урока. Рефлексия. |
|
| Регулятивные:
Познавательные: • развивать умение анализировать, сравнивать, сопоставлять и обобщать при работе с опорой; Коммуникативные: • помочь ребенку в аргументации своего мнения.
|