«Осень 2024»

Қазақстанның өсімдіктері мен жануарлары

Барлығы: Қазақстанның өсімдіктері мен жануарларының түрлері мен олардың санын, таралу аудандарын айта алады.

Көпшілігі: Қазақстанның өсімдіктері мен жануарларын топтастырып сипаттайды, маңыздылығына талдау жасайды.

Кейбіреулері: Қазақстанның өсімдіктері мен жануарларының түрлерін айтады, болжам жасайды.

Олимпиады: Химия 7 - 11 классы

Содержимое разработки








Мектебі: С.Сейфуллин атындағы №7 мектеп-гимназия

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Қапенова А.А

Сынып: 8сынып Қатысқандар: Қатыспағандар:







Сабақтың тақырыбы

Қазақстанның өсімдіктері мен жануарлары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)

Қазақстанның өсімдіктері мен жануарларының түрлері мен танысу, олардың таралған аймақтарын анықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Қазақстанның өсімдіктері мен жануарларының түрлері мен олардың санын, таралу аудандарын айта алады.

Көпшілігі: Қазақстанның өсімдіктері мен жануарларын топтастырып сипаттайды, маңыздылығына талдау жасайды.

Кейбіреулері: Қазақстанның өсімдіктері мен жануарларының түрлерін айтады, болжам жасайды.







Кейбірі:

Бағалау критерийі

  • Қазақстанда таралған флора түрлерінің әрқайсысына сипаттама беру,нәтижесін кестеге жазу.

  • Қазақстанның флорасы мен фаунасын тіршілік ету ортасына қарай жіктеу және баға беру.

  • Картадан өсімдіктер мен жануарлардың таралу аймағын анықтау.

Тілдік мақсаттар

Оқылым: Қазақстанның өсімдіктері мен жануарларының түрлерін анықтайды.

Тыңдалым: Берілген т апсырмалар бойынша пікірлерін тыңдайды.

Айтылым, жазылым: Қызыл кітапқа енген өсімдіктер мен жануарлардың сандық мәліметтерін жазу және айту.

Құндылықтарға баулу

Қазақстанның өсімдіктері мен жануарларының маңызын білу және оларды қорғауға баулу.


Пəнаралық байланыс

Жаратылыстану пәндері, биология, химия, экология пәндерімен байланыстыру.

Алдыңғы білім

Қазақстанның топырақ жамылғысынң типтері, топырақ эрозиясы мен күресу шаралары.






Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе бөлім

2мин





5 мин

  1. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.

«Шаттық шеңбері» тұрғызып, бір-біріне тілек айту.

  1. Жеміс-жидектің түрлері арқылы топтарға бөлу.

  2. Миға шабуыл. Үй жұмысын тексеру «Жуан және жіңішке сұрақтар» стратегиясы

  1. Топырақты құрайтьын факторларды атау.

  2. Топырақтың механикалық құрылымы қандай?

  3. Топырақ ғылымының негізін салушы ғалым?

  4. Аналық тау жынысынан топырақтың айырмашылығы неде?




Бағалау парағын тарату, стикер, маркер





Мадақтау арқылы бағалау, «Жарайсыңдар» , «Тамаша» деген сөздермен

Сабақтың ортасы

Постер құру 7мин

және қорғау

5мин

Тыңдалым: бейнеролик көру.

https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/qazaqstan-tabihatynyn-fizikalyq-geografiyalyq-sipattamasy/lesson/qazaqstan-aumahynyng-osimdik-zhamylhysy

Топтық жұмыс «Ойлан, жұптас, бөліс» стратегиясы

І топ: Флораның түрлеріне сипаттама беріп нәтижесін кестеге жазу.

ІІ топ: Қазақстанның өсімдіктерінің түрлері мен тіршілік ету ортасын анықтау.

ІІІ топ: Қазақстанның жануарлар түрлері мен тіршілік ету ортасын анықтау.











Фигуралар арқылы бағалау

Өте жақсы

Жақсы


Орташа

Сабақтың соңы

Рефлексия: Де Бононың «Ақылдың алты қалпағы» стратегиясы бойынша қорытындылау







Оқушылар стикерге кері байланыс жасап,ойларын жазып, іледі.

Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау


Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сабақта топтық жұмыс «Ойлан, жұптас, бөліс» стратегиясын пайдалану арқылы оқушылардың пікірлесу, бірін-бірі тыңдау байқалды.

2: Рефлексия кезінде оқушылармен кері байланыс жүзеге асырылды.


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сын тұрғысынан ойлау стратегиясының түрлерін түрленіп қолдану қажет.
































































Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Осень 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее