«Зима 2025»

ҚМЖ на тему: "Жұрнақ жалғану жолымен жасалған туынды сөздер"

Қысқа мерзімді жоспар жаңартылған білім бағдарламасы бойынша жасалған. Жоспарда жаңа әдіс-тәсілдер қолданған.

Олимпиады: Физика 7 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақ: қазақ тілі

Мектеп: Свободный ОМ

Күні: 03.05.2016

Мұғалім есімі: Жалгасбаева С.К.

Сынып 5

Жұрнақ жалғану жолымен жасалған туынды сөздер.

Қатысқандар саны: 6

Қатыспағандар саны 0

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Жұрнақ туралы ұғымын кеңейте отырып, туынды сөздердің жасалу жолын үйрену.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар

Жасалу жолын біледі, түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі

Жасалу жолын біледі, түсінеді, құрастыра алады.

Кейбір оқушылар

Туынды сөздерге талдау жасай алады.

Тілдік мақсат
















Оқушылар түбірден жұрнақты ажырата алады, жұрнақ арқылы жаңа сөз жасай алады.


.... (істей алады)

Негізгі сөздер мен тіркестер

Жұрнақ, түбір, туынды сөз

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған мақсаттар:

Жұрнақ арқылы жаңа сөз жасалатынын түсіну.

Сіз неліктен.... екенін айта аласыз ба?

Жаңа сабақ

Жазылым бойынша ұсыныстар:


Алдыңғы оқу - сөзжасам туралы түсінік.

Жоспар

Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз )

Ресурстар

Жоспарланған уақыт



Басталуы

8 мин

1.Психологиялық ахуал: щеңберге тұрып, бір-біріне тілек білдіреді. Мұғалім бастайды да, оқушылар жал-ғастырады. М-лы: балалар, мен бүгін сендерге сабаққа белсене қатысып, көңіл-күйлеріңіз жақсы болсын деп тілеймін.

2.Топқа бөлу: түбір мен жұрнақтың белгілері арқылы екі топқа бөліну.

3.Үй жұмысын тексеру: «Ой шақыру» стратегиясы бойынша (мұғалім-оқушы):

1.Сөзжасам деген не?

2.Жаңа сөздер қалай жасалады?

3.Сөздерге жұрнақ қосқанда қандай өзгеріс болады?

4.Тағы қандай жасалу жолдарын білесіңдер?


Түбір мен жұрнақ белгілері салынған карточкалар.

Ортасы

8 мин














8 мин












2 мин


10 мин









2 мин












Жаңа сабақ: презентация

1. Топтық жұмыс:екі топқа түбір сөздер мен жұрнақтар беріледі,оқұшылар туынды сөз жасайды. Топтағы оқу-шылар кезекпен сөздерді айтып, жасалу жолын түсін-діреді. Мұғалім сұрақ қояды, оқушылар жауап беріп, ереже шығарады:

Түбір сөздерге сөз тудырушы жұрнақтар жалған-

ғанда, жаңа мағыналы сөздер жасалады.

(1 слайд).

1 топ 2 топ

Кес – пе Жең – іс

Сүз – бе Біл – ім

Көр – ме Қуан – ыш

Өр – мек Ал – ғыр (2 слайд)


2. Жаттығу жасау:

1) 366-жаттығу: деңгейлік тапсырма.

1 деңгей: бір түбірге әртүрлі жұрнақ жалғау арқылы

бірнеше туынды сөз жасаңдар.

2 деңгей: туынды сөздер жасап, сөз тіркестерін

құраңдар.

3 деңгей: туынды сөздер жасаңдар, бес сөз тіркесін

құраңдар, үш сөйлем құраңдар.

Сөз, біл, жаз, әдеп, айт, бол, жас, сана.

(3 слайд)

2) Сергіту сәті: интербелсенді тақта


3) Жұптық жұмыс: уш жұпқа бөлу, әр жұпқа бөлек-

бөлек мәтін беру (368, 369, 370-жаттығулар).

Мәтінді оқыңдар, түсінгендеріңді айтыңдар, мәтін-

нен туынды сөздерді тауып, жасалу жолын түсіндірің-

дер.

Жұппен оқып, талқылап,жазбаша жұмысын дәптерге

орындайды. Әр жұп тізбектеп мазмұнын айтады.

3. Сабақты бекіту: «Семантикалық карта»

сөздер

ғыр

ыш

іс

ім

пе

бе

мек

ме

жең









біл









қуан









ал









өр









көр









сүз









кес










(4 слайд)





Плакат,интерактивті тақта, қазақ тілі кі- табы, карточкалар.

Аяқталуы

Үйге тапсырма беру. 2 мин


Сабақты бағалау. 5 мин



рефлексия




177 бет, ереже жаттау.

178бет 367-жаттығу,181 бет 373-жаттығу. (5 слайд)


Оқушылар сабақ барысында өзін-өзі бағалайды. Бағалау парағына әр жұмыс істеген сайын бал қойып, сабақ соңында балдар бойынша баға қояды.

Бағалау парағы:


Тапсырмалар

Бағалау критерийлері

Ұпай

Ұпай

саны

1.

Үй жұмысы

Бір сұраққа жауап

1


Екі сұраққа жауап

2

Үш-төрт сұраққа жауап

3

2.

Топтық

жұмыс

Туынды сөздерді жасау

1


Сүздерді жасау, жасалуын түсіндіру

2



3.

366-жатты-

ғу, деңгей-

лік тап.

Бір тапсырманы

орындау

1


Екі тапсырманы орындау

2

Үш тапсырманы орындау

3

4.

Жұптық

жұмыс

Мазмұнын айту

1


Туынды сөз табу

2

Жасалу жолын түсіндіру

3

5.

Семантика-

лық карта

4-5 қате

1


2-3 қате

2

қатесіз

3


Балдар саны - Баға –

Мұғалімнің бағалауы -

(6слайд)

Оқушылар стикерге сабақта не оңай , не қиын болғандығын жазады.

Бағалау парағы, стикерлер.










Қосымша ақпарат

Саралау-cіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделенлдіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылықтардағы байланыс

Сабақ барысында оқушы-лардың сұрақтарына жау-ап беріп, көмектесемін. Деңгейлік тапсырма орындаған кезде тапсыр-маны күрделендіріп бере-мін. Сұрақ-жауап кезінде қиындау сұрақ қоямын.

Сабақ барысында бағалау парақшалары арқылы өздері өзін бағалайды.

Кері байланыс арқылы.


Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынай ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақ мақсаты тақырыпқа сай болды. Бүгін оқушылар жұрнақ арқы-лы жаңа мағыналы сөз жасалатынын білді. Сыныптағы ахуал жақсы болды, оқушылар жұмысқа белсенді қатысып, барлығы жауап беру-ге тырысты. Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды. Берілген

уақыт ішінде үлгерген жоқпын, себебі бұл жаңа форматтағы сабақ болғандықтан шығар. Мен осы сабақ жоспарына түзетулер еңгізген жоқпын.

Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Топтық жұмыс.


2: Семантикалық картаны толтыру.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?


1: Оқушылардың өзін-өзі бағалауы.


2: Ықпалдастыру атмосферасы.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?





Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее