«Весна — лето 2024»

Қосмекенділердің жалпы сипаттамасы

Кластың жалпы сипаттамасы. Бақаның сыртқы және ішкі құрылысы. Оның қосмекенді тіршілігі. Жылдық тіршілік циклы. Қоректенуі. Көбейуі және дамуы. Қосмекенділердің түрөзгерістері, дернәсілдерінің балықтарға ұқсастығы

Олимпиады: Биология 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Қосмекенділердің тіршілігі, сыртқы, ішкі құрылысы, қаңқасы, тыныс алуы, қан айналымы, зәр шығару, көбеюі жайлы түсінік беру Дамытушылық: Қосымша суреттермен жұмыс жасай отырып, оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелелік: Еліміздегі әрбір тіршілік иелеріне келешек ұрпағымыздыңң оң көзқараспен қосмекенділерді таныстырып, оларды қорғауға тәрбиелеу. Сабақтың типі: Аралас сабақ Сабақтың түрі: Ашық сабақ Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ – жауап, топтық жұмыс. Көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайд, суреттер, түрлі түсті бояулар, карточкалар, стикерлер.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қосмекенділердің тіршілігі, сыртқы, ішкі құрылысы, қаңқасы, тыныс алуы, қан айналымы, зәр шығару, көбеюі жайлы түсінік беру

Дамытушылық: Қосымша суреттермен жұмыс жасай отырып, оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелелік: Еліміздегі әрбір тіршілік иелеріне келешек ұрпағымыздыңң оң көзқараспен қосмекенділерді таныстырып, оларды қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Аралас сабақ

Сабақтың түрі: Ашық сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ – жауап, топтық жұмыс.

Көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайд, суреттер, түрлі түсті бояулар, карточкалар, стикерлер.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі Үй жұмысын тексеру:   Торсылдағы болатын балықтар? «Бекіренің басы тасы басқа тимей қайтпайды» - деген сөзді қалай түсінесің? Балық денесінде қандай жүзбе қанаттары болады? Балықтарға торсылдақ не үшін керек? Қара уылдырық алынатын балықтар? Балықтарды зерттейтін ғылым саласы Балықтардың денесі қандай бөлімдерден тұрады? Сүйекті балықтарда алғаш пайда болған қуыс

Сабақтың барысы:

  • Ұйымдастыру кезеңі
  • Үй жұмысын тексеру:

Торсылдағы болатын балықтар?

«Бекіренің басы тасы басқа тимей қайтпайды» - деген сөзді қалай түсінесің?

Балық денесінде қандай жүзбе қанаттары болады?

Балықтарға торсылдақ не үшін керек?

Қара уылдырық алынатын балықтар?

Балықтарды зерттейтін ғылым саласы

Балықтардың денесі қандай бөлімдерден тұрады?

Сүйекті балықтарда алғаш пайда болған қуыс

Жаңа сабақ: Күнімен, түнімен, Көшіп жүр үйімен «Бақа, бақа, балпақ, Басың неге жалпақ? Көзің неге тостақ? Бұтың неге талтақ? – деген өлеңінде бақаға теңеген.

Жаңа сабақ:

Күнімен, түнімен,

Көшіп жүр үйімен

«Бақа, бақа, балпақ,

Басың неге жалпақ?

Көзің неге тостақ?

Бұтың неге талтақ? – деген өлеңінде бақаға теңеген.

Қосмекенділердің үш отряды бар: Құйрықсыз Аяқсыз Құйрықты 4000 – дай түрі бар. Көлбақа, тоған бақасы, құрбақалар 170 – тей түрі бар Құртқа және жыланға ұқсас 400 – дей түрі бар Тритон және саламандралар жатады.

Қосмекенділердің үш отряды бар:

Құйрықсыз

Аяқсыз

Құйрықты

4000 – дай түрі бар.

Көлбақа, тоған бақасы, құрбақалар

170 – тей түрі бар

Құртқа және жыланға ұқсас

400 – дей түрі бар

Тритон және саламандралар жатады.

I – топ. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС Құрбақаның сыртқы құрылысы. Бақаның асқорыту жүйесі. Бақаның тыныс алуы. Қан айналым жүйесі II – топ.

I – топ.

ТОПТЫҚ ЖҰМЫС

Құрбақаның сыртқы құрылысы. Бақаның асқорыту жүйесі.

Бақаның тыныс алуы. Қан айналым жүйесі

II – топ.

I – топ. IV . Жаңа сабақты бекіту. Биологиялық диктант.  Қосмекенділер жүрегі үш қуысты , 2 құлақша, 1 қарыншадан, екі қанайналым шеңбері бар. Қосмекенділерде алғаш рет кіші қанайналым щеңбері пайда болған. Оны өкпелік шеңбер деп атаймыз. Дернәсілдерінің басы жалпақ болғандықтан, оларды шөмішбалық немесе итшабақ деп атайды.

I – топ.

  • IV . Жаңа сабақты бекіту. Биологиялық диктант.

Қосмекенділер жүрегі үш қуысты , 2 құлақша, 1 қарыншадан, екі қанайналым шеңбері бар. Қосмекенділерде алғаш рет кіші қанайналым щеңбері пайда болған. Оны өкпелік шеңбер деп атаймыз. Дернәсілдерінің басы жалпақ болғандықтан, оларды шөмішбалық немесе итшабақ деп атайды.

I I– топ. Аяқсыз қосмекенділердің сыртқы бейнесі және ұқсас болғандықтан, сақиналы құртпошым деп аталады. Құйрықтылар отрядына жататын қосмекенділерге тритондар мен саламандралар жатады. Тоқ ішектің соңғы бөлігі тік ішек деп аталады. Стегоцефалдар су жағалауларында тіршілік еткен. Жақсүйектеріндегі ұсақ тістер мен тіл қоректі ұстауға көмектеседі.

I I– топ.

Аяқсыз қосмекенділердің сыртқы бейнесі және ұқсас болғандықтан, сақиналы құртпошым деп аталады. Құйрықтылар отрядына жататын қосмекенділерге тритондар мен саламандралар жатады. Тоқ ішектің соңғы бөлігі тік ішек деп аталады. Стегоцефалдар су жағалауларында тіршілік еткен. Жақсүйектеріндегі ұсақ тістер мен тіл қоректі ұстауға көмектеседі.

Кері байланыс.
  • Кері байланыс.
Үйге тапсырма: §53 Өтілген тақырыпты оқып, сөзжұмбақ құрастыру. Балықтар мен қосмекенділердің айырмашылығы. Сөзжұмбақ құрастыру.
  • Үйге тапсырма: §53 Өтілген тақырыпты оқып, сөзжұмбақ құрастыру.
  • Балықтар мен қосмекенділердің айырмашылығы.
  • Сөзжұмбақ құрастыру.

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее