«Зима 2025»

Құстарға көмектесеміз 6 сынып

Орыс сыныбындағы қазақ тілінен 6 сыныпта өткізілген ашық сабақ.

Олимпиады: Физика 7 - 11 классы

Содержимое разработки



Пәні: қазақ тілі (орыс сыныбында)

«М.Әуезов атындағы орта мектебі» КММ

Күні: 14.12.2017

Мұғалімнің есімі:Кобланова Л.К

Сынып: 6 «г»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы

Құстарға көмектесеміз

Сабаққа негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)

Мәтін негізінде құстар ға көмек көрсетудің маңызы жайында ақпараттық танымын кеңейту. Лексикалық тақырып аясында көптік жалғауларын меңгерту.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар :Мәтінді түсінеді, қарапайым тілдік үлгілер арқылы құстардың адам өміріндегі рөлін түсінеді, олар жөнінде ақпарат бере алады. Көптік жалғауларды біледі.


Оқушылардың басым бөлігі: тақырыпқа қатысты қысқа сөйлемдерді қолдану арқылы құстарға көмек жасау туралы айтады. Көптік жалғауларды

қолдану жолдарын біледі.


Кейбір оқушылар: құстарға көмек көрсетудің қаншалықты маңызды екенін дәледей отырып айтып береді. Көптік жалғауларды сөйлесуде қолданады.

Тілдік мақсат:



Негізгі сөздер мен тіркестер: Құстар, аяу, байлау, күтіп алу, қанаты сынған, жазылды, қонады.




Жазылым бойынша ұсыныстар: Қазақ тіліне тән дыбыстардың дұрыс жазылуына мән беру



Алдыңғы оқу

Ұя жасаймыз!

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурс

Бағалау

Басталуы





7 мин


  1. Сәлемдесу

  2. Сыныпта жағымды ахуал туғызу « Сен қандай құссың?» психологиялық тестті ұсыну

  3. Топқа бөліну - құстар(оригами) тарату арқылы бөліну, әроқушы бір оригами алады, содан кейін қанатының астына жазылған сөздер арқылы бөліну( 1-топ «Қарлығаш», 2-топ «Бозторғай», 3-топ «Көгершін»

  4. Топ ережесі:

Ең

Топ мүшелерінің қызметі, топ басшысын сайлау

Бағалау парағын тарату


Б

Болжа

«Болжау стратегиясы»

-Балалар бүгінгі сабақтың тақырыбы жайында қандай болжамдар айта аласыңдар?

-Құстар , оларды қорғау, көмектесу жайлы айтуымыз мүмкін

-Олай болса , бүгінгі сабағымыздың тақырыбы « Құстарға көмектесеміз»




















Ортасы





5мин












10 мин























  1. мин





2 мин




10 мин




















1 «Өрмекші» стратегиясы ( топтық жұмыс)

Мақсаты: Жаңа материалды пысықтау, түйінді ойларды бекіту.

Әр топ берілген уақыт аралығында құстар тақырыбымен байланысты білетін сөздерін жазып шығады


2.Грамматикалық тақырып: Көптік жалғау

«Сен маған, мен саған"

1)Оқулықта берілген граммат материалды оқып, жұпта талқылау

2) әр топ өзіне берілген көптік жалғаумен мысалдар жазады

1-топ көптік жалғау - лар,-лер

2-топ көптік жалғау -дар, -дер

3-топ көптік жалғау –тар, тер




Сергіту «Құстар» әні




3. Мәтінмен жұмыс

1) Мәтінді тыңдау, оқу Тыңдалым, Оқылым


2) Жазылым, Айтылым - топтық жұмыс

1-топ

Бағытталған шеңберге берілген сөйлемдерді мәтін мазмұны бойынша орналастыр

2-топ

Сөйлемдер мен суреттерді сәйкестендіреді , мәтін мазмұны ретімен орналастырады.

3-топ

Мәтін бойынша берілген сұрақтарды ретімен орналастыр

А 1

Маркер



















А3

Маркер

























2 шапалақ
























































стикер

Аяқталуы



3 мин

4. Кері байланыс

«ПОПС формуласы»

  1. Менің ойымша, .......

  2. Себебі, мен оны былай түсіндіремін

  3. Мен оны мына мысалдармен, фактілермен дәлелдей аламын........

  4. Осыған байланысты мен мынандай қорытынды шешімге келдім.......


5.Рефлексия «ҚҰС ҰЯСЫ»















Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Топтық жұмысқа берілен тапсырманың екінші қадамы қабілеті жоғары оқушыларға арналып алынып отыр, мысалы,

топ оқушылары сөйлемдер мен суреттерді сәйкестендіреді , ал мәтін мазмұны ретімен орналастырып шығады.




Әр тапсрмадан соң сұрақ-жауап, қолдау; 4 сөйлем арқылы кері байланыс алу

Тапсырмаларды орындау барысында өздерінің жаратылыстану бағытында алған білімдерімен байланымтырады. Топпен жұмыс ережелерін пысықтауда қауіпсіздік, еңбекті қорғау ережелері қамтылады.

Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақ мақсаты шынайы болды, оқушылардың деңгейлеріне сәйкес алынды.Сыныпта мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы арасындағы қатынас психологиялық ахуал туғызу, бірін-бірі бағалау, өзін бағалау, қолдау арқылы өз дәрежесінде болды.

Мен жоспарлаған шаралар тиімді болғанын бірін-бірі оқыту кезеңінде, топтағы бірлескен жұмыс арқылы жүзеге асты.


Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1. Тапасырмалардың оқушылардың жас ерекшелігіне сай және тақырыппен контекстте болуы


2. Мақсатқа жетуге алынған әдістердің сәйкестігі


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1. Сергіту сәті мен психологиялық ахуал туғызу


2. Топтардағы бірлескен жұмыс


Сабақ барысында мына сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Осы сыныптың бес дағдыны ( тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым, тілдесім) қатар жүзеге асыруға мүмкіндігі бар екеніне көзім жетті.


































Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее