31
Сабақтар нөмiрi | Мазмұны | Сағаттар саны | Уақыты |
1 | «Ақпараттық мәдениет негiздерi» пәнімен танысу | 1 | |
2-3 | Қоршаған әлемдегi және табиғаттағы ақпарат. Дыбыстық және көру ақпарат түрлерi. | 2 | |
4-5 | Қоршаған әлемдегi және табиғаттағы ақпарат. Дәмдiк, иiс сезу және сипап сезу ақпарат түрлерi | 2 | |
6-7 | Нысан және оның қасиеттерi (атауы, түсi). | 2 | |
8 | Қайталау | 1 | |
9 | Компьютермен танысу. Техника қауiпсiздiгi және компьютерлiк сыныпта тәртiптi сақтау ережелерi. | 1 | |
10 | Пернетақтамен танысу. | 1 | |
11 | Қарапайым жаттығу. | 1 | |
12-13 | Нысан және оның қасиеттерi (көлемi, пiшіні). | 2 | |
14-15 | Нысан және олардың қасиеттерi (құрамы). | 2 | |
16 | Қайталау | 1 | |
17 | Қайталау | 1 | |
18 | Нысан және оның қасиеттерi (ортақ және қарама-қарсы белгiлерi). | 1 | |
19 | Ұқсас және әр түрлi нысандар. Нысанмен жұмыс жасау. | 1 | |
20 | Нысандардың жұмыс жасау әрекеттерi. | 1 | |
21 | Берiлген қасиеттерi бойынша нысан құрастыру. | 1 | |
22 | Тiзбектер | 1 | |
23 | Тiзбектегi әрекеттер реттiлігі. | 1 | |
24 | Қайталау | 1 | |
25 | Жиын | 1 | |
26 | Жиындарды салыстыру | 1 | |
27-28 | Жиын және оларды топтау | 2 | |
29 | Iшкi жиындар | 1 | |
30 | Қайталау | 1 | |
31 | Қайталау | 1 | |
Барлығы | 34 |
Сабақтың тақырыбы: «Ақпараттық мәдениет негiздерi» пәнімен танысу
Сабақтың мақсаты:
оқушыларды «Ақпараттық мәдениет негiздерi» пәнімен таныстыру.
оқушыларға «ақпарат» және «ақпараттық мәдениет» ұғымдарының мағынасын түсiндiру.
оқушыларды жұмыс дәптерiмен және онымен жұмыс істеуге қойылатын талаптармен таныстыру.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
Жаңа сабақпен таныстыруды жұмыс дәптерiн пайдалана отырып, әңгiме түрiнде өткiзуге болады. Әңгiмелесу барысында сабақтың ақпараттық технология болып табылатыны жөнiнде мағлұмат берiледi. Әрi қарай әңгiме желiсi балалардың компьютердi қай жерде көргенiн, онда кiмдердiң жұмыс жасайтынын және оның адам еңбегiн жеңiлдететiн жақтарын айқындайтын ақпараттарды тыңдаумен жалғасады. Ақпараттық технологияның адам көмекшiсi екенiне оқушылардың назарын аудару керек. Ал егер онымен дұрыс жұмыс жасамай қойсаң, онда оның пайдасынан зияны көбейетiнiн ескерткен орынды. Оқушылардың “ақпарат” ұғымымен бала кездерiнен таныс екендiгiн естерiне сала отырып, ақпараттың өмiрдегi түрлi жағдайлардан хабардар ететiндiгi жөнiнде әңгiме жүргiзiледi. Оқушылар жұмыс дәптерiмен, онымен жұмыс iстеу ережелерiмен және Аруна мен Әлім атты жаңа достарымен танысатын болады. Жұмыс дәптерiндегi боялмаған суреттердi бояуға арналған тапсырманы орындауға нұсқау берiп, үлгермегенiн үйден орындап келуге тапсыруға болады.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Құрметтi балалар! Сендер «Информатика» әлемiне саяхатқа аттанатын боласыңдар. Бұл саяхат мектептегі оқудың барлық кезеңдерiнде жүрiп жатады. Сол сияқты мектептi бiтiргеннен кейiн де жалғасатын болады. Бұл тамаша әлем өте кең, сондықтан онда адасып кетуiң де мүмкiн. Сондықтан, мұндай қауiптен құтылу үшiн осы әлемдегi жасайтын саяхатқа қажеттi тәртiп ережелерiн үйренiп алуың қажет. Бұл тәртiп ережелерiн “Ақпараттық мәдениет негiздерi” сабағын өту кезiнде үйренiп аласың. Саяхат-сабақ барысында түрлi достар тауып, бiр-бiрiңе көмектесетiн сәттерге тап боласыңдар.
Ендi бiздi қоршаған тамаша әлемге қарап, жан-жағымызға зер салайық. Айналамыздағы түрлi заттарға назар аударайық: гүлдер жайқалады, құстар сайрайды, күн шығып тұр, жаңбыр жауып тұр, ыстық жаз өтiп, күз келедi де, ол қарлы қысқа ұласады. Бiз ақпаратты гүлдiң иiсiн сезу, сiркiреп жауған жаңбыр тамшысының тырсылын есту, күннiң шыққанын көру сияқты әрекеттер арқылы аламыз. Оны кiтап оқу, теледидар көру арқылы алу мүмкiндiгiмiз бар. Ал теледдидардан көрген ертегiңдi досыңа айтып беретiн болсаң, онда сен досыңа ақпарат бересiң. Ертегiнi бейнемагнитофонға жазу арқылы бұл ақпаратты сақтай аласың. Ақпараттық қоғам жағдайында сендер оны Интернет арқылы алуларыңа және электрондық пошта арқылы алыстағы туыстарыңа хат жазуларыңа болады. Сондықтан осы айтылғандардың барлығын бiз бiртiндеп үйренуiмiз керек. Ақпараттық қоғам жағдайында кез келген адам ақпарат көздерiмен жұмыс жасай бiлудi, оны сақтауды, өңдеудi және дұрыс қолдана бiлу сияқты әрекеттердi үйрену арқылы ақпараттық мәдениетiн қалыптастыра алады.
Сонымен, мынадай қорытынды жасауға болады: ақпарат – бұл қоршаған орта туралы мәлiмет болса, ал ақпараттық мәдениет - бұл ақпарат көздерiн (анықтамалармен, сөздiктермен, энциклопедиямен, ұшақ кестелерiмен және теледидар бағдарламаларымен) қолдана бiлудi үйрену. Ақпараттық мәдениет - бұл дұрыс сөйлей бiлу, теледидарды орынды көре бiлу, компьютермен жұмыс тәртiбiн игеру және достарыңмен жақсы қарым-қатынаста болу сияқты әрекеттердi қамтиды. Осы бағытта сендерге қолұшын беретiн достарың бар. Олар: Аруна мен Әлім. Сәттi қадам тiлейiк!
Тапсырмалар:
Компьютердiң қайда қолданылатынын Әлімге әңгiмелеп бер. Суреттерді боя.
Компьютермен не iстеуге болады?
а) сурет салу
ә) ойнау
б) есептеу
в) ақпаратты сақтау және тарату.
Оқушылармен талқылай отырып, суреттердi боя.
3-4. «Сатылар» және «Батырмалар» сияқты жаттығу ойындары оқушылардың компьютерде жұмыс жасау жылдамдығын дамытуға арналған. Ойын тәртiбi бойынша батырманы қанша рет басу ұсынылса, саусақты сонша рет басу керек. Жаттығу, ең алдымен, бiр қолмен орындалса, содан кейiн екi қолмен бiрге орындалады. «Сатылар» және «Батырмалар» жаттығу ойындарын әрбiр сабақтың соңында қайталап ойнауға болады.
“Батырмалар” ойыны. Батырмаларды алдымен, бір қолмен, содан кейін екінші қолмен, соңынан екі қолмен бірдей бас. Батырмаларда қандай сан жазылса, саусақтарыңмен сонша рет бас.
“Сатылар” ойыны. Саусақтарыңды перне сатыларымен жоғары және төмен жүргіз. Батырмаларда қандай сан көрсетілсе, оны саусақтарыңмен сонша рет бас.
Сергiту сәтi
2-3 сабақтар
Сабақтың тақырыбы: Қоршаған әлемдегi және табиғаттағы ақпарат.
Дыбыстық және көру ақпарат түрлерi
Сабақтың мақсаты:
Өткен материалды қайталау.
Түрлi ақпарат түрлерi туралы мағлұмат қалыптастыру.
Ақпарат түрлерiн ажырата бiлуге үйрету.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
Сабақ басталмас бұрын мұғалiм компьютерлiк сыныпта жұмыс істеу тәртiбi мен техника қауiпсiздiгi ережелерiн оқушылардың есiне салып, көздiң шаршағандығын басу жаттығуларын қайталауды ұсынады. Оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеру деңгейi мен оны қорытындылауы мына тәртiппен жүргiзiледi:
Адам қоршаған ортадағы барлық ақпаратты сезiм мүшелерi көмегiмен қабылдайды, мысалы, көру және есту.
Егер бiз ақпаратты көру арқылы қабылдасақ, онда ол – көру ақпараты.
Егер бiз ақпаратты есту арқылы қабылдасақ, онда ол – дыбыстық ақпарат.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Адам қоршаған ортадағы барлық ақпаратты сезiм мүшелерi көмегiмен қабылдайды: көру, есту, иiс сезiмдерi, сезiну, дәм арқылы.
Балалар, бiз теңiздiң жағалауында тұрғанымызды көз алдымызға елестетейiк. Не естiдiңдер? Егер ауа райы ашық, күн шығып тұрса, онда толқындар жай тербеледi. Ал егер аспанды кiшкене бұлттар қаптап, қатты жел тұрса, онда теңiзде толқындар қатты тербеледi және теңiз жағасында толқынның дыбыстары естiледi. Бұл екi жағдайда да бiз көру және дыбыстық ақпараттарды алдық.
Ал егер бiз гүл отырғызатын ыдысқа гүлдiң тұқымдарын сеуiп отырғызсақ, оны бiрнеше күн су құйып күтетiн болсақ, онда не байқауға болады? Бiрнеше күн өткеннен кейiн дәндердiң қалай бүршiк атқанын байқайсыңдар, яғни бұл жағдайда көру ақпараты арқылы ақпараттарды аламыз. Ал көктем айында құстардың көңiлдi сайрауынан және сiркiреген жауын тамшыларынан көктем айының келе жатқанын байқаймыз. Бұлардан көктем айының жақындағаны туралы дыбыстық ақпарат аламыз.
Балалар, келесi сұраққа жауап берiңдер:
Әлім терезеге қарап, күннiң жарқырап атқанын көрдi. Әлім қандай ақпарат алды?
Бiз таудағы су ағынының дыбысын естiдiк. Бiз қандай ақпарат алдық?
Асүйде қайнап жатқан сүт тасып кеттi, сен оны қалай байқадың?
Егер бiз қолымызды отқа жақындатсақ, онда қандай ақпарат аламыз?
Аруна мерекелiк торт пiсiрдi. Оның дәмiнiң тәттi екендiгiн қалай байқады?
6. Дыбыстық және көру ақпараттарына өздерiң мысалдар келтiрiңдер.
2-сабаққа арналған тапсырмалар:
Балалар немен шұғылданып жатыр? Боя.
Аруна мен Әлім не iстеп отыр? Аруна мен Әлімнiң қандай ақпарат түрлерiн алды? Оқушылармен талқылай отырып, боялмаған суреттердi боя.
Аруна терезеге қарап, “ауа райының жақсы” екендiгiн көрдi. Бұл – көру ақпараты. Әлімнiң күнделiгiнде тек бестiк бағалар. Олай болса, “Әлім жақсы оқитын оқушы”. Бұл – көру ақпараты.
Әлім қоңырау сағаттың шырылынан дыбыстық ақпарат алды. Ал Аруна барабанда ойнау арқылы дыбыстық ақпарат алды т.б.
Қай жануарға қандай үн сәйкес келеді? Аңдарды шығаратын дыбыстарына қарап, бiр-бiрiмен жалға және ол суреттердi боя.
Суретте жасырынған бейнелерді тап. Олар қандай үн шығарады? Бейнелердің кескінін ажыратып, айналдыра сыз. Суретте мысық, ит, қаз жасырынып қалған.
Сурет бойынша ауызша әңгiме құрастыр. Боя. Әңгiменi құрастыру барысында олардың қандай дыбыстар шығаратын және қандай түспен боялатын да ескер.
3-сабаққа арналған тапсырмалар:
Дыбыс шығаратын заттарды боя.
Мына дыбыстарды не шығарады, суреттен тап.
Аңдардың қандай дыбыстар шығаратынын балалармен талқылаңдар. Егер сыныптағы балалардың iшiнен жаза алатын балалар табылса, онда осы аңдардың атын жаз деген тапсырма берiңдер.
Тiзбектi жалғастыр. Логикалық ойлау қабiлетiн дамытуға арналған жаттығу.
Артық заттарды сыз. Бiрiншi топтағы нысандар атауы – бұл дыбыстарды шығаруға болатын қоңырау, ал екiншi топтағы нысанның атауы – дыбыс шығармайтын глобус.
Бiр, екi, үш, төрт, бес дейік.
Барлығын санап көрейiк.
Оқушылардың аңдардың орналасқан орнын нөмiрлеп, жазуы керек немесе мұғалiммен қосылып ауызша аңдарды санауы қажет.
Сергiту сәтi
Берiлген тақпақты оқушылар қайталау арқылы саңырауқұлақтың қозғалысын көрсетедi: ары берi жүредi, жерге қарай иiледi, саңырауқұлақтарды жинайды. Қозғалысты асықпай, белгiлi бiр ырғақпен жасағаны дұрыс.
4-5 сабақтар
Сабақтың тақырыбы: Қоршаған әлемдегi және табиғаттағы ақпарат.
Дәмдiк, иiс сезу және сипап сезу ақпарат түрлерi
Сабақтың мақсаты:
Ақпараттың жаңа түрлерiн қарастыру.
Оқушыларды ақпарат түрлерiн ажырата бiлудi үйрету.
Оқушылардың ақпараттық мәдениетiн қалыптастыру.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
Оқушыларға ақпарат және оның түрлерi материалдарын қайталату ұсынылады.
Жаңа тақырыпты меңгерту мен оны сынып оқушыларымен бiрге қорытындылау мына түрде өткiзiледi:
Адам қоршаған ортадағы барлық ақпаратты иiс сезу, сипап сезу және дәмдi сезу мүшелерiнiң көмегiмен қабылдайды.
Егер бiз ақпаратты сезiм мүшелерi арқылы қабылдасақ, онда ол – сипап сезу ақпараты болып табылады. Ал оның ғылыми атауы – “тактильдiк ақпарат”.
Егер бiз ақпаратты иiс арқылы қабылдасақ, онда ол – иiс сезу ақпараты болып табылады.
Егер бiз ақпаратты тiл мүшесi арқылы қабылдасақ, онда ол – дәмдiк ақпарат деп аталынады.
Есту, көру, сезу, иiс және дәм сезу мүшелерi – бұл ақпаратты алу арнасы болып табылады.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм :
Бiз денемiз арқылы сипап сезу ақпараттарын ала аламыз, мысалы, өзендегi су жылы ма, әлде үтiк ыстық па және т.б. әрекеттердi өз денемiз арқылы байқаймыз.
Бiздi қоршаған иiстер де маңызды ақпараттар қатарына енедi. Егер газдың иiсiн сезсеңдер, онда не iстер едiңдер? Ондай жағдайда жедел жәрдем қызметiне хабар беремiз. Жаңа жылда қандай иiстер сезесiңдер? Мәселен, шыршаның иiсi шығады, анаңның жасаған бауырсақтарынан дәмдi иiс шығады. Бұл ақпараттарды бiз иiс сезу мүшелерi арқылы анықтаймыз. Сондықтан ол иiс сезу мүшесi арқылы анықталатын ақпарат деп аталады.
Ал ендi мына бiр көрiнiске назар аударайық. Аруна Әлімге алма бердi. Оның сыйлаған алмасының қышқыл, не тәттi екенiн Әлім қалай бiледi? Бұл жағдайда, ол дәм сезу мүшесi - тiл арқылы анықтайды. Ол – дәм сезу ақпараты деп аталады.
Сонымен, ақпаратты мынадай сезiм мүшелерi арқылы қабылдаймыз: есту, көру, сипап сезу, иiс сезу және дәм сезу. Көру, есту, сипап сезу, иiс сезу және дәм сезу – бұл ақпаратты қабылдау арналары болып табылады.
4-сабаққа арналған тапсырмалар:.
Суретте не бейнеленгенін әңгімеле. Боя.
Аруна мен Әлімнiң қандай ақпарат түрлерiн алатынын оқушылармен бiрге талқылаңдар .
1 және 2 суреттер – дәмдi сезу ақпарат.
3 және 4 суреттер – иiс сезу ақпараты.
5 және 6 суреттер – сипап сезу ақпараты.
2. Қайсысы қай тағамды ұнатады? Сызықтар арқылы қос.
тышқан – сыр
қоян – сәбiз
балапан – бидай
ақ тиін – жаңғақ
қонжық – бал
3. Гүл мен оның атауын сызықтар арқылы қос. Боя. Бұл тапсырманы орындау барысында гүлдердiң иiс сезу ақпаратына енетiнiн талқылаңдар.
Суретте не бейнеленгенiн әңгiмеле. Боя.
Суреттерде қандай ақпарат түрлерi бейнеленген?
Сөздердi әрiптермен қос. Бұл сөздердiң қандай ақпарат түрлерiмен байланысты екенiн талқылаңдар.
5-сабаққа арналған тапсырмалар:.
Суреттер ішінен дәмі тәттi, тұзды, қышқыл, ащы заттарды тап.
Сөздердi құрастыр: торт, сары, суық, түтін, дыбыс.
Қатарды жалғастыр. Тақ сандар – 1,3,5,7,9
Жеуге болатын заттарды боя.
Тиісті әрiптердi қойып, шыққан сөзді оқы. Елік, есік, ара, аша
Суреттерді сәйкес әрiптермен қос. Піл, от, шырша, әтеш. Олардың қандай ақпарат түрлерiне жататынын талқылаңдар.
Тiзбектi жалғастыр.
Сергiту сәтi
Балалар желдiң қозғалысын көрсетедi. Оқушылар “Тыныш” сөзiне отырады, ал “жоғары” сөзiне – тұрады.
6-7 сабақтар
Сабақтың тақырыбы: Нысан және оның қасиеттерi (атауы, түсi).
Сабақтың мақсаты:
Ақпарат түрлерiн қайталау.
Нысанның ұғымын түсiндiру.
Нысан қасиеттерi (атауы, түсi) туралы ұғымды қалыптастыру.
Нысанды түр-түсiне қарай қабылдау, елестету мен назар аудару жөнiнде мағлұмат беру.
Әдiстемелiк нұсқау:
Сабақтың бiрiншi бөлiмiнде ақпарат түрлерiн қайталау ұсынылады. Жедел-сұрақтар түрiнде оқытуда оқушылардың ынтасын арттыру барысында сергiту жаттығуларын беруге болады:
Кiм «Мяу» дедi? Оқушы «Мысық» деп жауап бере отырып, ақпарат түрлерiнiң бiрiн атайды. Мәселен, «Дыбыстық ақпарат».
Қандай доп екенiн қалай бiлуге болады? Оны ұстау керек. Резіңкелі. Сипап сезу ақпараты.
Қуырылған картоптың иiсi шығады. Бұл – қандай ақпарат? Иiс сезу ақпараты.
Лимон ащы? Дәм сезу ақпараты.
Парта үстiнде кiтап жатыр. Көру ақпараты және т.б.
Жаңа материал әңгiме түрiнде түсiндiрiледi. Бұл сабақта нысан ұғымы, оның атауы және қасиеттерiнiң бiрi ретiнде түс алынатындығы туралы жалпы ұғымдар берiледi. Аталған материалдарды беру арқылы оқушының ұғымдарды есте сақтауға байланысты ойлау қабiлеттерi қалыптасады. Соның нәтижесiнде талдау, салыстыру, жалпылау сияқты ойлау жүйесi дамиды.
Жаңа материалды бекiту барысында геометриялық денелер мен олардың түстерiн анықтау туралы мысалдар берiледi.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Балалар, сендер жансыз (доп, кiтап, парта, компьютер және т.б.) және жанды заттарды (мысық, құс, адам және т.б.) ажырата бiлдiңдер. Осы аталған затты бiз бiр сөзбен айтқанда, нысан деп атайтын боламыз. Нысан ретiнде ертегiнi, математикалық есептердi және күнделiктi салып жүрген суреттерiңдi де алуға болады. Әрбiр нысанның өзiндiк аты, мысалы, шаршы, дөңгелек, үшбұрыш. Сонымен бiрге нысанның өзiндiк қасиетi бар. Сол қасиеттерiнiң бiрi – түс. “Доп” заты қызыл, көк және жасыл түстi болуы керек. «Гүл» ақ, сары, күлгiн болуы мүмкiн. Жасыл түстi нысанға мысал келтiр (жапырақ, шегiртке, бақа, қалтырауын).
6-сабаққа арналған тапсырмалар:.
Заттарды қажеттi түспен боя.
Артық нысанды сызып таста. Қияр мен қызанақ.
Түстерi бiрдей заттарды қос.
Шарларды боя. Шар түстерi алмасады: қызыл, көк, жасыл және т.б.
Суреттері бірдей өрнектерді тап.
Ойыншықтарды үлгi бойынша боя.
Кемпiрқосақтың әрбір түсiне сәйкес заттарды таңда.
Гүлдердi, үшбұрыштарды және көбелектерді толықтырып боя: гүлдi – қызыл, үшбұрышты – жасыл, көбелектi – сары түстермен. Әрбiр жол мен бағанда Нысан түстерiнiң қайталанбайтынын оқушылармен талқыла.
7-сабаққа арналған тапсырмалар:.
Қандай жемiстер жасыл, қызыл, сары түстi болуы мүмкiн? Суретін сал.
Нысандар тобын ата: ЫДЫСТАР, ЖЕМIСТЕР, ҚҰРАЛДАР, АҢДАР, БАЛЫҚТАР, ГҮЛДЕР.
Сенiң атың кiм? Егер балалар аттарын жазуға қиналса, онда жаттығуды ауызша өткiзуге болады.
Көктем мен күз мезгiлдерiнде жапырақтардың түсi қандай болатынын анықта: көктемде – жасыл, күзде – сары.
Жұмбақты шеш.
Ақ сарайын талқандап,
Шықты біреу балпандап. (Балапан)
Аспаннан түсті ақ мамық (Қар)
Жауыннан соң қаптаған
Тұздап алып, сақтаған (Саңырауқұлақ)
Сергiту сәтi
8-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты:
Өткен материалдарды қайталау арқылы оқушылардың бiлiмiн бекiту.
Тапсырмалар:
Әлім қандай дыбыстарды естiдi? Жұмыс дәптерiнiң бос жолына жауаптарыңды жазыңдар. Оқушылар «дыбыстық» сөзiн жазуы керек
Аруна қандай ақпараттар алды? Жұмыс дәптерiнiң бос жолына жауаптарыңды жазыңдар. Оқушылар «көру» сөзiн жазуы керек.
3. Сөздердi сәйкес нысандармен қос. Суреттегi нысан дәмдiк және иiстiк ақпараттар туралы мағлұмат бередi.
4. Келесi денелердің суретін сал.
а) дөңгелектi.
б) оң жақтағы жалауды.
5. Қатарды жалғастыр. Пирамиданың 4, 5 сақинасын толықтырып сал.
6. Не артық? Сәбiз.
7. Қатарды жалғастыр. Үшбұрышты сары, көк, қызыл қарындашпен бояу керек.
8. Толықтырып боя. Әрбiр жолда және бағанда гүлдер алмасқан. Шаршыны сары түспен бояу керек.
9-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Компьютермен танысу. Техника қауiпсiздiгi және компьютерлiк сыныпта тәртiптi сақтау ережелерi.
Сабақтың мақсаты:
Компьютердi және оның бөлiктерiн түсiндiру.
Компьютердiк сыныптағы тәртiптi сақтау ережелерiмен таныстыру.
Көз жаттығуларымен таныстыру.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
Компьютердiң мәнi туралы оқушыларға әңгiмелеп беру. Компьютердiң негiзгi құрылғыларымен оқушыларды таныстыру: жүйелiк блок, монитор, пернетақта, тышқан. Бұл сабақ барысында компьютер құрылғыларын толықтай сипаттаудың қажет емес. Жұмыс дәптерiндегi компьютердiң негiзгi құрылғыларына қарап, берiлген суреттердi бояңдар.
Содан кейiн жұмыс дәптерiнде берiлген компьютер сыныбында сақталатын тәртiп ережелерiн қараңдар да, компьютермен жұмыс жасаудың техника қауiпсiздiгi ережелерi бойынша әңгiме өткiзiңдер. Көз жаттығуларын жасаңдар.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Балалар! Компьютерлер өте көп. Әрине, бiз онымен ойнай аламыз, ән тыңдаймыз, оның көмегiмен түрлi-түстi боялған суреттер саламыз, есептер шығарамыз ертегiлер басып шығара аламыз. Егер сен дұрыс бұйрық берсең, онда оны компьютер дұрыс орындайды. Сонымен бiрге жаңа пәндi меңгеру барысында компьютер бiзге көмекшi болады.
Компьютер неден жасалған және ол қандай бөлiктерден құралған? Компьютер - өте күрделi құрылғы. Оның құрамына жүйелiк блок, монитор, пернетақта және тышқан енедi. Аталған құрылғыларды бiлсе де жеткiлiктi. Тышқан – екi немесе үш батырмалардан тұратын кiшкене сұр құрылғы. Бұл батырмаларды бiр немесе екi рет шертуге болады. Екi рет тез басқан кезде онда қажеттi программалар немесе файлдар ашылады. Егер тышқан көрсеткiшiн қандай да бiр нысанаға апарып, оны жiбермей, басқа орынға апарып бiр орыннан келесi орынға жылжытуға болады.
Суретке назар аударсақ, онда Арунада 3 батырмалы, ал Әлімде екi батырмалы тышқан бар екенiн байқаймыз. Оның бiр батырмасы “сол жақ”, ал келесi батырмасы “оң жақ” деп аталынады. Аруна сол жақ батырманы жасыл түске, ал Әлім оң жақ батырманы сары түске бояп қойды. Тышқан өзiмен дұрыс қарым-қатынас жасағанды жақсы көредi. Ал егер оны қалай болса солай ұстап, онымен жұмыс жасаудың ережелерiн сақтамайтын болсақ, онда ол тез iстен шығып қалады да, сенiң жасайтын әрекеттерiңiздi дұрыс орындамайды. Егер сен тышқанмен жұмыс жасайтын ережелердi дұрыс сақтасаң, онда ол сенiң әрекеттерiңдi дұрыстап орындап бередi және сенi тыңдайтын болады. Ендi оны дұрыстап ұстауды үйренейiк. Суретте көрсетiлгендей етiп, алақаныңызды тышқан үстіне қойыңыз. Сұқ саусағыңды “сол жақ” батырмаға, ал ортаңғы саусақты “оң жақ” батырмаға тигізіп ұста. Үлкен саусақ пен кiшкентай саусақ оның қырынан қысып ұстайды.
Компьютер құрамына мәлiметтердi енгiзуге негiзделген пернетақта құрылғысы енедi. Пернелердi басу арқылы түрлi ақпараттарды бiз компьютерге енгiзе аламыз. Мәтiндiк ақпарат, сурет, фотография монитор деп аталатын құрылғыда бейнеленедi. Жүйелiк блоктың алдыңғы бөлiгiнде компьютердi iске қосу батырмасы, сонымен бiрге онда негiзгi бөлiктер, атап айтқанда, процессор, жады және т.б. орналасқан.
Балалар, Сiзде компьютермен жұмыс жасаған кезде техника қауiпсiздiгi ережелерiмен қатар тәртiптi сақтау ережелерiн де есте сақтағандарың дұрыс: электр сымы мен ажыратып қосқышты тиiспеу, сыныпта жүгiрмеу, компьютер жанына артық заттарды қоймау, ылғал қолмен және киiммен жұмыс жасамау, компьютер алдында қисаймай тiк және монитор экранынан 50 см қашықтықта отыру.
Жұмыс дәптерiндегi көздiң шаршағандығын басуға арналған жаттығуға назар аударыңдар. Аруна мен Әлім көздерi шаршамас үшiн не iстейдi? Аруна көзiн бұлшық етiне салмақ түсiре отырып 1 – 4 рет қатты жұмады да, содан кейiн көзiн ашады. Көздiң бұлшық етiне көп салмақ түсiрмей, 1 – 6 рет алысқа көз тастайды. Аталған әрекеттердi еске сақтап, қайталап көрейiк. Әлім көзi шаршамас үшiн не iстедi? Әлім 1 – 4 рет алысқа көз тастады, содан кейiн көздi ашып, 1 – 6 рет алысқа қарайды. Оқушылар осы әрекеттердi де еске сақтап, қайталайтын боламыз.
Тапсырмалар:
Аруна мен Әлім компьютер сыныбында. Суретте қандай жағдайлар бейнеленгенiн оқушылармен талқылау.
Көзге арналған жаттығуларды қайталау.
Сергiту сәтi:
Сабақтың тақырыбы: Пернетақтамен танысу.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды пернетақтамен таныстыру.
“Меңзер” ұғымын енгiзу.
Оқушылардың пернетақтамен жұмыс iстеу дағдысын қалыптастыру.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
Бұл тақырыпты игеру балаларға онша қиындық келтiрмейдi. Әрiптердi дәптерге жазғаннан гөрi оны пернетақта арқылы басқан жеңiл. Пернетақтадағы әрiптердiң орналасу ретiн бiлiп алсаң жеткiлiктi. Кез келген компьютерде мәтiндiк редактор бар. Мәтiндiк редактордың қай түрiн таңдайсыз, ол мұғалiмнiң еркiнде. Әрбiр сабақтың алдында мәтiндiк редакторды барлық компьютерге жүктеп қойғаныңыз дұрыс. Бұл жағдайда, балалар аталған тақырыпты тез меңгеруге мүмкiндiк алады. Балалар өзiне қажеттi программаны таңдауды тез меңгерiп алады. Әрбiр сабақта балаларға перненi басу мүмкiндiгiне көңiл аудару керек. Кiмде-кiм жұмыс дәптерiндегi тапсырманы тез орындаса, онда сол оқушыға сыйлық ретiнде компьютермен өздігінен жұмыс істеуге мүмкiндiк берiлу керек. Сыныпты екi топқа бөлуге болады: бiрiншi топ жұмыс дәптерiндегi тапсырманы орындаса, ал екiншi топ пернетақтадағы перненiң жұмыс жасау мүмкiндiктерiмен танысады. Әрiптердi қате терсе де, мақтап қойған абзал. Әлiппе немесе Ана тiлi оқулықтарынан мәтiндердi, сергiту сәтiндегi берiлген тақпақтарды, тақпақтар мен жұмбақтарды пайдаланып тергiзу арқылы оқушыларды компьютермен жұмыс жасата берген тиiмдi. Ондай әрекеттердi орындау оқушылар үшiн үлкен қуаныш.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Балалар! Бүгiн бiз алғаш рет компьютермен жұмыс істеп отырмыз. Ендi бiз компьютердiң негiзгi құрылғыларының бiрi пернетақтамен танысатын боламыз. Онда өте көп батырмалар орналасқан және олар 100-ден асады. Пернетақтада әрiптер, сандар және арнаулы таңбалар орналасқан пернелер бар. Олармен болашақта танысатын боласыңдар. Өздерiңнiң аттарыңды жазып көрiңдер. Бұл - өте қарапайым, яғни пернетақтадағы қажеттi әрiптердi тауып, соған бассаңдар жеткiлiктi. Пернеге саусақтарды басып тұрмай, үзiк қозғалыспен жеңiл басу керек. Нәтижесiнде не пайда болды? Барлық әрiптердiң көлемi бiрдей, сендер ендi аты-жөндерiңнiң үлкен әрiптермен жазылатынын бiлесiңдер. Ал ендi үлкен әрiптердi басып көрейiк. Ол үшiн бiр колдарыңмен Shift пернесiн жiбермей басып тұрып, екiншi қолдарыңмен қажеттi пернелерге басасыңдар. Нәтиже шықты ма? Жарайсың! Егер балалар сендер, CapsLock пернесiне басатын болсаңдар, онда саусақтарыңмен Shift пернесiн басып ұстап тұру қажет емес.
Балалар! Монитор экранында сендер көрiп отырғандай тiк сызықша өшiп жанып тұр. Бұл – меңзер. Ол мәтiннiң қай орынға басылатынын көрсетедi. Тышқанның немесе ←↑↓→ тілсызық пернелердiң көмегiмен меңзердi экран бойынша жылжытуға болады. Меңзердi келесi жолға көшiру үшiн Enter батырмасына басамыз. Оны еске сақтаңдар! Сен оны жиi қолданатын боласыңдар. Сөздердi бiр-бiрiнен ажырату үшiн бос орын пернесiн басамыз. Ол пернетақтаның төменгi қатарында орналасқан ұзынша перне. Таптыңдар ма?
Егер сен қате жiберсең, түзету үшiн мына пернелер қолданылады: егер меңзердiң сол жағында қате жiберсең, онда Backspace пернесiн, ал меңзердiң оң жағында қате жiберiлсе, онда Delete пернесiн басасың. Меңзердi сөздiң ортасына орналастырып, Backspace және Delete пернелерiне басып көр. Әрiптердiң қалай өшiрiлгенiн байқадыңдар ма?
Тапсырма
Пернелердің атаулары мен қызметтерiн есiңе сақта. Олардың пернетақтадағы орнын тауып, сызықтармен қос.
Сергiту сәтi
Сабақтың тақырыбы: Қарапайым жаттығу.
Сабақтың мақсаты:
Пернетақтаның қарапайым жаттығуымен таныстыру.
Меню ұғымын енгiзу.
Пернетақтамен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
Пернелермен жаттығу програмаларының түрi өте көп. Әрiптер түсiп қалмас үшiн немесе бiреу оны жұтып қоймас үшiн қажеттi пернені басып үлгеру керек. Алғашқы сабақтарда мұндай жаттығулармен жұмыс жасау ұсынылмайды. Әрбiр оқушыға өз жылдамдығына сәйкес жұмыс жасайтындай жаттығу программаларын беру ұсынылады. Оқушы қажеттi әрiптi терiп болғанша, жаңа мәтiн экранда көрiнбеуi керек. Ондай жаттығу программаларының қатарына «Емеля және пернелер» программасын алуға болады. Оны компьютермен жұмыс істеу барысында барлық сабақтарда да қолданылу ұсынылады. Жұмыс дәптерiндегi Меню, қарапайым Меню, күрделi Меню қарастырылады.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Балалар, сендер, Емеля мен оның кез келген тiлегiн орындаған сиқырлы Шортан туралы ертегiнi бiлесiңдер. Сиқырлы Шортан Емеляға компьютер сыйлайды екен. Ендi ол компьютерде жұмыс істеуді үйренiп жатыр. Ендi бiз де компьютерде жұмыс жасауды үйренемiз.
Пернетақтада дұрыс және тез басып үйрену өте қажет. Ал егер балалар сендер пернетақтаға қарамай 10 саусақтарыңмен бiрдей жұмыс жасап үйренсеңдер өте жақсы болады. Бұған да үйренуге болады! Тек жаттығып, қарапайым ережелердi орындау керек:
- жан-жаққа қарап иiлмей, тiк отыру;
- аяқты имей, созбай, еденге тiк қою;
- пернелердi жеңiл басу;
- қолдың барлық саусақтарымен пернелерді басуға тырысу;
- жұмыс кезінде демалу үшiн үзiлiстер жасау;
- егер алғашқыда тапсырманы дұрыс орындай алмасаң, оған налымау керек.
Компьютермен жұмыс істеу барысында бiз негiзгi ұғымдардың бiрi Менюмен таныс болуымыз керек. Меню – бұл бiзге қажеттi әрекетті таңдауға мүмкiндiк беретiн тiзiм. Жұмыс дәптерiндегi берiлген суреттерге қарап, тапсырманы орындаңдар.
Тапсырма.
Қарапайым Менюдi қарастыру.
Күрделi Менюдi қарастыру.
Сергiту сәтi
12-13 сабақтар
Сабақтың тақырыбы: Нысан және оның қасиеттерi (көлемi, пiшіні).
Сабақтың мақсаты:
Нысан (пішін, өлшем) қасиеттерiн қарастыру.
Нысандарды белгiлерiне қарай ажырата бiлуге үйрету.
Нысанды пайдалана отырып, оқушылардың логикалық ойлау қабiлетiн дамыту.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
Нысанның белгiлерiне қарай ажырату оқушылардың ойлау әрекеттерiн қалыптастыруда негiзгi қызмет атқарады. Нысанның қасиеттерi, пiшіні және көлемі ұғымдары түрлi формаларда (әңгiмелесу, сұрақ-жауап, әңгiме, ойын және т.б.) түсiндiрiледi.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Нысанның пішін деп аталатын қасиетi бар. Ол ұғым түсiнiктi болу үшiн бiз сiздермен ойын ұйымдастырамыз. Мен сендерге түрлi геометриялық денелерді ұсынамын, ал сендер, оның iшiнен сол денелерге ұқсас заттарды анықтайсыңдар. Мысалы, тiктөртбұрыш. Ол қандай пішін бередi? Дәптер, кiтап, конверт және т.б. дұрыс анықтадыңдар. Дөңгелек түрiне ұқсайтын қандай заттарды бiлесiңдер? Дөңгелек, шар, қарбыз, алма және т.б. Үйдiң төбесi неге ұқсайды? Үшбұрышқа ұқсайды деп жауап бередi. Әрине, жауаптарың дұрыс. Ұқсас заттардың түрлерi әр түрлi болуы мүмкiн, мысалы, сағат дөңгелек және шаршы, ал айна дөңес немесе тiктөртбұрыш.
Нысанның тағы бiр қасиеттерiнiң ретiнде көлем қарастырылады. Бұл – жалпы ұғым. Көлем туралы қандай ұғымдар болуы мүмкiн:
Биiк таулар – төмен қыраттар.
Тар соқпақ – кең жол.
Терең теңiз – тайыз бұғаз.
Бойы сұңғақ Алпамыс – қысқа бойлы Тазша бала.
Үлкен пiл –кiшкентай тышқан.
Толық Палуан – арық жалмауыз кемпір.
Көлемдерi мен пішіндерi бойынша әр түрлi болатын нысандарға мысалдар келтiрiңдер.
12-сабаққа арналған тапсырмалар:
Нысандарды қарап шық.
Ұқсас денелерді бір-бірімен қос.
Бейнелерді толықтырып сал: етеккөйлек – трапеция, доп – дөңгелек, бел – иiлген.
Есептi шеш: Аруна Әлімнен биiк,
Әлім Динадан биiк.
Кiм биiк? _______________
Кiм аласа? _______________
Үлгiге қарап, денелерді боя.
13-сабаққа арналған тапсырмалар:
Пішіндері бірдей суреттерді бiр түспен боя.
Пішіндері бірдей нысандарды сызық арқылы қос.
Бiрдей жалаушаларды сызық арқылы қос.
Денелер қайдан қиып алынған? Олардың өз орындарын тауып, бір-бірімен сызық арқылы қос.
Қатарды жалғастыр. Мұндай тапсырмалар көп қиындық келтiрмейдi, келесi тілсызық – жоғары қараған.
Жалаушаларды қызыл түспен боя.
ТҮС – бір қатарға дәл осындай жалауды басқа түспен бояп салу керек, мысалы, көк түс.
КӨЛЕМ – қызыл түстi үлкен немесе кiшкентай жалауды салу.
ПІШІН – қызыл түстi төртбұрыш жалаушаны салу.
ТҮС және КӨЛЕМ – көгiлдiр түстi үлкен жалаушаны салу
ПІШІН және ТҮС – көгiлдiр түстi үшбұрыш жалаушаны салу.
Артық нысанды сызып таста (дөңес шар).
Берілген қасиеттеріне сәйкес нысандардың суретін сал:
- пішіндері бірдей. Олар дөңгелек, шаршы, дөңес және үшұрышты нысандар болуы мүмкiн.
- түстерi бірдей;
- көлемдері бірдей.
8. Түйелердi бойларына қарай өсу ретiмен орналастыр.
Сергiту сәтi
Сабақтың тақырыбы: Нысан және олардың қасиеттерi (құрамы).
Сабақтың мақсаты:
оқушыларды нысанның құрамды бөлiктерi ұғымымен таныстыру.
оқушыларды нысанның құрамын анықтауға дағдыландыру.
оқушыларға құрамды бөлiктерi бойынша нысанды анықтау мен сипаттау әрекеттерiн үйрету.
оқушылардың ынтасы мен шығармашылық ойлау қабiлетiн дамыту.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
Бүтiн нысанды құрамды бөлiктерге бөлу арқылы бастауыш сынып оқушыларының ойлау әрекеттерiн қалыптастыруға болады. Нысанды құрамды бөлiктерге бөлу, бiрiншiден, оқушылардың ойлау қабілетін дамытады, екiншiден, қарапайым нысандарды, құбылыстарды және процестердi талдаудан олардың арақатынасын талдауға өтуге қоршаған ортадағы құбылыстардың негiзгi түсiнiгiн қалыптастыруға мүмкiндiк бередi. Бұл тақырыпты әңгiме түрiнде және жұмыс дәптерi бойынша түсiндiруге болады.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Барлық қоршаған ортадағы нысандардың iшiндегi қарапайымының өзiн талдау өте көп қиындық келтiредi. Нысанды жан-жақты үйрену үшiн олардың қандай бөлiктерден тұратыны туралы мәліметті бiлу керек. Мысалы, кiтап қағаз бен парақтардан, жүк машинасы кабинадан, жүксалғыштан және дөңгелектен, үстел ағаш аяқтардан және ағаш қақпақтан құралады, ал орындықтың қосымша ағаш арқасы бар, терек тамырдан, бұтақтардан және жапырақтардан құралған.
Ендi, балалар, компьютер қандай бөлiктерден тұратынын есiмiзге түсiрейiк. Ол жүйелiк блоктан, монитордан, пернетақтадан және тышқаннан тұрады. Ал ендi үй, сөмке, пернетақта, компьютер, қалам, шәйнек, қаламұштың қандай бөлiктерден тұратынын айтыңдар?
Ұқсас құрама бөлiктерден тұратын нысандарды атаңдар (үстел – саңырауқұлақ, сағат– компас, машина – түймелі коньки, ұлу – тасбақа, құс - ұшақ).
Төмендегi берiлген ертегiлер кейiпкерлерiнде қандай ерекшелiктер бар:
- Мақта қыз бен мысық;
- Түлкi мен бөдене;
- Ақ тиiн мен қасқыр;
- Арыстан мен тышқан
- Қасқыр мен Қызыл телпек
Төмендегі заттардың қандай нысанның (жанды немесе жанды емес) құрамды бөлiктерi болып табылатынын анықта:
- аяқтар (үстел, орындық, адам, аңдар);
- жапырақ (ағаштар, гүлдер);
- дөңгелек (машина, ұшақ, паровоз);
- парақтар (кiтап, дәптер, альбом);
- телпекше (шеге, саңырауқұлақ).
14-сабаққа арналған тапсырмалар:
Төменде берілген нысандар қандай денелерден құралған?
Суреттердi бояп, не артық екенiн айт.- Үстел.
а)Үлкен дене қандай жай денелерден тұрады?
ә) Үлкен денені құраған жай денелерді тауып, қорша.
Берiлген денелерден нысанды құрастырып, суретін сал.
15-сабаққа арналған тапсырмалар:
Нысанды толықтырып сал.
Жұмбақтарды шеш:
Үй үстінде ұсақ тас (Жұлдыз)
Көк лағым көгенде жатып семіреді (Қарбыз)
Екi ұшы мен екi құлағы бар
Ортасында пышағы бар (Қайшы)
3. Шарлардағы әріптерден сөз құрастыр және оны боя (Компьютер)
Сергiту сәтi
16-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты:
Өткен материалдарды қайталау арқылы оқушылардың бiлiмiн бекiту.
Тапсырмалар.
1. Бұл нысандар қандай белгiлері бойынша бiрiктірілген.
2. Суреттер қандай бөліктерден құралған? Боя.
Оқушылар олардың қатарына тiктөртбұрыш, үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, трапеция, сызықты салу керек.
3.Қандай сезім мүшелерінің көмегімен ақпараттар аламыз?
Есту
Көру
Дәм сезу
Иіс сезу
Сипап сезу
4.Тапсырманы оқып, ИӘ немесе ЖОҚ деп жауап бер.
Компьютерде ойнауға болады - ИӘ
Компьютер сыныбында ойнауға болады - ЖОҚ
Компьютер көмегімен сурет салуға болады – ИӘ
Сымға және токқа тиісуге болмайды – ИӘ
5. Бұл нысандар бір сөзбен қалай аталады? Өсiмдiк, ойыншықтар, киiм, аңдар.
Сабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты:
Өткен материалдарды қайталау арқылы оқушылардың бiлiмiн бекiту.
Тапсырмалар.
Пішіндері бірдей нысандарды сызықтар арқылы қос? Боя.
Не артық?
Суреттер қандай нысандардан құралған. Боя.
Нысандардың ортақ белгісі қандай?
Моншақтар тізбегін жалғастыр.
Шарлардан қандай сөздер құрастыруға болады? КІТАП ҚАЛАМ
Мына нысандарды сал:
А) жасыл инелері бар (ШЫРША)
ә) ұзын құлақты
кішкене құйрықты,
өзі сұр,
сәбізі бар. (ҚОЯН)
8. Суретші нені салуды ұмытты? ТЫШҚАН
18-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Нысан және оның қасиеттерi (ортақ және қарама-қарсы белгiлерi).
Сабақтың мақсаты:
нысанның қасиеттерiн қайталау.
оқушыларды нысанның белгiлерiн анықтауға, бөлiп алуға және қарама-қарсы қоя бiлуге дағдыландыру.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
Бұл сабақ нысан қасиеттерi бойынша жалпылама болып табылады. Аты, түсi, көлемi, пішіні және құрамы деп аталатын қасиеттерi бар екенiн атап өту қажет. Нысан белгiлерiнiң қарама-қарсы ұғымын енгiзу. Сабақты әңгiме түрiнде өткiзуге болады.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Сонымен, кез келген нысанның өзiндiк аты бар. Бiрақ бiз оның атын естiп, көз алдымызға елестететiн жағдайлар да мүмкiн болмай қалады. Мысалы, гүл үлкен немесе кiшкентай, қызыл, ақ немесе көгiлдiр болуы мүмкiн. Сонда бiз нысан туралы түсiнiктi қалыптастыруымыз үшiн оны белгiлерi бойынша анықтауды үйренуiмiз керек.
Балалар, нысанның ортақ белгiлерiн анықтай бiлуiмiз керек, мысалы, доп, қарбыз және алма – дөңгелек пішінді берсе, ал қияр, айдаһар және бақалардың ортақ белгiсi – жасыл түстi болып келеді.
Нысанмен әрi қарай жұмыс жасау үшiн бiз олардың ортақ қарама-қарсылық қасиеттерiн ажырата бiлуiмiз керек, мысалы:
Суық сүңгiлер – ыстық тоқаштар.
Сулы қолшатыр – құрғақ құм.
Қараңғы түн – жарық күн.
Мықты көпiр – жұқа жаңа қатқан мұз.
Әйнек құмыра – ағаш ыдыс.
Темiр балға – резіңке доп.
Жейтiн жемiс – жемейтiн саңырауқұлақ.
Ауыр балға – жеңiл қауырсын.
Ортақ және қарама-қарсылық белгiлерiне мысалдар келтiрiңдер.
Тапсырма.
Нысандардың ортақ белгiсін анықта. Оқу құралдары, гүлдер, сары гүлдер, жасыл гүлдер, металдан және ағаштан жасалған.
Мына топтағы артық суретті көрсет. Боя. Аяз ата костюмiн киген қоян.
Мағынасы қарама-қарсы сөздердi жаз. Үлкен – кіші, ЫСТЫҚ – СУЫҚ, КЕҢ - ТАР
Не артық? Кiтап, Қызыл телпек, саңырауқұлақ, қарындаш, парашют (тек төмен қарай ұшады).
Сергiту сәтi
19-сабақСабақтың тақырыбы: Ұқсас және әр түрлi нысандар. Нысанмен жұмыс жасау.
Сабақтың мақсаты:
«Ұқсас» және «әр түрлi» нысандарды қарастыру.
“әр түрлi” және “ұқсас” нысандарды анықтап, таба бiлуге үйрету.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
“Ұқсас” және “әртүрлi” нысандар ұғымын қалыптастыруды жұмыс дәптерiндегi берiлген нысанмен жұмыс түрiнде өткiзуге болады.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Қар ерiп, көктем ерте басталған кезде қар астынан гүлдер өсiп шығады. Жаз бойы күз түскенге дейiн бұл гүлдер түрленiп гүлдене бередi. Гүлдi нысан ретiнде қарастырайық. Олар ұқсас немесе пішіні, көлемi, иiсi бойынша әр түрлi болуы мүмкiн.
Егер сен мектептiң кiтапханасына барсаң, онда кiтаптар жиналған сөрелердi көресiң. Кiтаптар аты, мазмұны, көлемi және түсi бойынша ұқсас немесе әр түрлi болуы мүмкiн.
Жұмыс дәптерiндегi берiлген геометриялық денеге назар аударыңдар. Ондағы геометриялық денелер – моншақтар дөңгелек, шаршы, үшбұрыш. Олар түрлi-түстi, үлкен және кiшкентай болуы мүмкiн.
Жапырақтың түбiрi мен бұтағын, қарақат пен аққайыңды бiр-бiрiнен қалай ажыратасың? Оларды пішіні мен көлемi бойынша ажыратуға болады. Қайыңның жаздағы және күздегi жапырақтары бiр-бiрiнен қалай ажыратасыңдар? Түстерi бойынша ажыратылады. Дұрыс айтасыңдар.
Ендi балалар, сендер ұқсас және әр түрлi болып келетiн нысандарға мысал келтiрiңдер.
Тапсырмалар
Үлгiге қарап боя.
Ұқсас денелерді жалға.
Ұқсас және әр түрлi нысандардан құралған тiзбектердi қарастыр.
Ұқсас нысанды жалға: гүл, моншақ, саңырауқұлақ, жапырақ. Оларды боя.
Нысандардың қандай айырмашылықтары бар? Оларды бірдей етіп сал және боя.
Не артық?
Сергiту сәтi
20-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Нысандардың жұмыс жасау әрекеттерi.
Сабақтың мақсаты:
нысанмен жұмыс жасау әрекеттерiн атап, анықтауға үйрету.
нысанды жұмыс жасау әрекеттерi бойынша топтап, жалпы қасиеттерін табуға үйрету.
нысанның белгiлерi, құрамды бөлiктерi және әрекеттерi бойынша анықтап, сипаттауға үйрету.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Нысандармен жұмыс жасаудың көптеген iс-әрекеттерi түсiнiктi, мысалы, доп секiредi, машина жүредi, қоңырау шылдырлайды, гүлдер өседi, кiтаптар оқылады.
Ұшақ, компьютер, көтерме кран, қарға, мысық, тышқан, қалам, қарындаш, қаламұш, фонтан, мұғалiм, оқушы қандай iс-әрекеттердi орындауы мүмкiн? Ал ендi оқушылар, мына әрекеттердi қандай заттардың орындайтынын анықтаңдар: жүгiру, секiру, оқу, жазу, сурет салу, жүзу, ұшу, шиқылдау, кесу, соғу, иiскеу.
Ендi нысанды сипаттауға көшейiк. Көбелек - кiшкентай, сары, ұшады. Қарындаш – ағаштан жасалған, қызыл, сурет салады. Апельсин – үлкен, сарғыш, тәттi, оны жейдi. Карлсон – кiшкентай, толық, ұша алады. Күнбағыс – үлкен, сары, өсiп келедi.
Шешiңдер! Бұл кiм немесе бұл не? Бұл нысан қандай әрекет орындауы мүмкiн?
Өзi үлкен, сұр, тұмсығы ұзын? (Пiл).
Тық-тық етедi, уақыт өтедi? (Сағат).
Өзi үлкен, жасыл түстi, жүзедi? (Крокодил).
Дөңгелек пен кабинадан тұрады, көлемдері әр түрлi, түрлi-түстi болады (Машина).
Сырты жасыл, iшi қызыл? (Қарбыз).
Тапсырмалар
Мына нысандар қандай әрекеттерді орындауы мүмкiн?
Қарындаш – сурет салу.
Машина – жолда жүру.
Компьютер – ақпаратты сақтау.
Сағаттар – уақытты көрсету.
Гүл – гүлдену.
Доп – секiру.
Артық нысанды сызып таста: ұшақ, қарындаш, парашют.
Мына нысандарды қолдану арқылы қандай әрекеттер орындауға болады?
Кiтап – оны оқуға болады.
Гүл – оны суару керек.
Балта – онымен ағаш жаруға болады.
Алма – оны жеуге болады.
Күрек – онымен жер қазылады.
Жеуге болатын нысандардың астын сыз – алма, қарбыз.
Жүзе алатын нысандарды дөңгелекпен қоршап, сурет салуға болатын нысандарды шаршымен белгіле – кеме, балық, қарындаш.
Нысандарды бiрдей етiп сал. Боя.
«. . . не шығады?» ойыны.
Жұмыртқадан – балапан.
Кiрпiштен – үй.
Балапаннан – құс.
Ұннан – нан.
Жiбек құртынан – көбелек.
Сергiту сәтi
Сабақтың тақырыбы: Берiлген қасиеттерi бойынша нысан құрастыру.
Сабақтың мақсаттары:
оқушыларға нысан қасиеттерiн ажыратуды үйрету.
оқушыларды берiлген тапсырма бойынша нысанды құруға үйрету.
оқушылардың ойлау қабiлетiн, аналитикалық iс-әрекеттерiн және байқағыштығын дамыту.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Әр түрлi белгiлер бойынша жаңа нысан құрастыру өте маңызды. Мысалы, әрбiр моншақтың дұрыс тiзiлуiнiң өзiндiк белгiсi бар. Олардың түрлерi ұқсас, түрлi-түстi, түстерi бiрдей немесе әртүрлi болуы мүмкiн. Нысанның белгiлерiн бiлу жаңа нысан құрау үшiн қажет. Мысалы, құрылысшылар үй салғанда қажеттi материалдың, оның терезесінің, есігінің, тастарының және т.б. қасиеттерінің, пішіндерінің, түстерінің қандай болатынын бiледi. Биолог мамандар тұқым сортының түрлерiне байланысты өсiмдiктер мен гүлдердiң жаңа түрлерiн қалай өсiру керектiгiн бiледi. Ал, балалар, сендермен бiрге заттың қасиеттерi мен құрамды бөлiктерi бойынша оларды сипаттап, анықтап және құрастырып үйренейiк.
Тапсырма.
Берiлген денелерден құрастыруға болатын нысанды сал (шырша, машина, аққала, үй).
Берiлген қасиеттерi бойынша нысанды тауып, сызық арқылы қос.
а) түсі қызыл, секіреді – доп
ә) тіктөртбұрышты тілдері бар - сағат
б) жасыл, тез жүреді – машина
в) жасыл, өседі - шырша
г) қызыл, иісі бар – гүл
ғ) қызыл, гүрілдейді - машина
д) тіктөртбұрышты, қатты – кірпіш
е) тіктөртбұрышты, тәтті – қант
ж) домалақ, жүреді – тасбақа
з) сұр, жұмсақ – мысық
и) сұр, ұзын тұмсықты – піл
к) домалақ, ілініп тұрады - люстра
Не артық? Нысанды боя.
Гүл салынған құмыраларды бiрдей етіп сал. Боя.
Мына нысандардың ортақ белгiлерiн тап.
Балмұздақ, мұз – салқын.
Қарындаш, қалам – әрекет (жазады), көлемі.
Кiрпi, шырша – тiкенек.
Пышақ, ара – темір.
Дәптер, кiтап – құрамы (қағаз), пішіні (тiктөртбұрыш).
Мына нысандардың құрамды бөлiктерiн ата
Кiтап – бет, парақтар.
Үстел – бетi, аяғы.
Көзілдірік – әйнек, ілмек.
Компьютер – жүйелiк блок, монитор, пернетақта, тышқан.
Сөздердi тауып оқы: парта, кітап, перне, сөмке, шырша, қалам.
Бос орынға тиісті санды қой: керекті немесе iзделетін сан – барлық қалған сандардың қосындысы.
Сергiту сәтi
22-сабақСабақтың тақырыбы: Тiзбектер.
Сабақтың мақсаты:
Тiзбектер ұғымын енгiзу.
Тiзбектердегi заңдылықтарды айқындауды үйрету.
Оқушылардың логикалық ойлау қабiлетi мен шығармашылық байқағыштығын дамыту.
Әдiстемелiк нұсқау:
Тiзбек – «Алгоритмдер» тақырыбындағы негiзгi ұғымдардың бiрi.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Тiзбек – бұл белгілі бір таңбалар бойынша нысандарды орналастырудағы заңдылық. Нысанның түсi, пішінi, көлемi және онымен жасалатын iс-әрекеттер оның таңбалары болып табылады. Балалар, егер сендер нысан тiзбектерiндегi заңдылықтарды анықтауды үйренсеңдер, онда ары қарай қандай процестердiң болатынын алдын-ала бiлiп отырасыңдар. Бұл тақырыпты мысалдар ретiнде қарастырған дұрыс. Тiзбектер мысалдары ретiнде моншақтарды тiзу, цифрлардың өсу және кему реттерiн, алфавиттердегi әрiптердi, апта күндерiн, айлар аттарын, мезгiлдердiң өзгеруiн алуға болады. Ал ендi, балалар, тiзбектерге мысалдар келтiрiңдер.
Тапсырма.
Түсіп қалған сандарды жаз:
а) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
ә) 9, 8, 7, 6, 5, 5, 4, 3, 2, 1.
2. Тiзбектi жалғастыр:
а) 2, 4, 6, 8, 10, 12.
ә) 1, 3, 5, 7, 9, 11.
б) а, б, в, г, д, е.
3. “” немесе “ ” таңбаларының қажеттісін қой :
а) 2
ә) 8 7 4 1
б) 1 3
Ноталарды нөмiрле.
Жыл мезгiлдерiне сай табиғатта болатын өзгерістерді әңгімеле. Жұмыс дәптерiндегi тапсырмаларды оқушылармен бiрлесе отырып, қарап, қыс, жаз, күз, көктем сияқты тiзбектердiң бар екенiн талқылаңдар.
Заңдылықтарды тап: сандар мен түстерi бойынша шарлар алмасады
Бос орындарға қажетті суреттерді салып, боя. Әрбiр жол мен бағанда ойыншықтар қайталанбайтындай бiр реттен кездесетiндей етiп, орналастыр.
Апта күндерiнiң дұрыс реттілігін көрсет.
Сергiту сәтi
Сабақтың тақырыбы: Тiзбектегi әрекеттер реттiлігі.
Сабақтың мақсаты:
оқушыларға тiзбектердегi әрекеттер реттiлігі ұғымын беру.
оқушыларға оқиғалар тiзбегiн анықтауды үйрету.
оқушыларға «алгоритм» ұғымын түсiндiруге дайындық жұмыстарын жүргiзу.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Бiздiң барлық iс-әрекетiмiз белгiлi бiр ретпен орындалады, яғни ол iс-әрекет тiзбектi құрайды. Ендi мысалдарды қарастырайық. Сен таңертең ұйқыдан тұрасың, алдымен, жаттығу жасайсың, жуынасың, содан кейiн киiнесiң, таңертеңгiлiк тамақты iшесiң және мектепке барасың. Егер сен ағаш отырғызғың келсе, онда жердi қазып, оны отырғыза аласың. Анаңа бауырсақ пiсiруге, үйдi жинауға көмектесесiң, сурет саласың, компьютердi өшiресiң, есiктi құлыптау, көшеден өту және т.б. күнделiктi өмiрде iстелетiн кез келген жұмыс белгiлi бiр ретпен орындалады. Қыс, көктем, жаз, күз – бұл табиғаттағы тiзбек. Қай ертегіде қысқы айлардан бұрын сәуiр айы басталады деп тізбектер орны ауысқан? “12 ай” деп аталатын ертегiде. Дұрыс айтасыңдар. Тiзбектегi берiлген әрекеттер қалай көрсетілсе, солай орындағандарың дұрыс, себебi бiр әрекет орындалмай қалса, онда керекті нәтиже шықпайды. Мысалды өздерiң келтiрiңдер!
Тапсырма
Суреттегi әрекеттердің дұрыс реттілігін көрсет. Боя.
Әрекеттер тiзбегiнің дұрыс реттілігін көрсет.
Қандай әрекет көрсетілмеген? (теледидарды iске қосу).
Қандай жыл мезгiлi бейнеленбеген? Толықтырып сал. (жаз – жасыл жапырақты ағаштар).
Сергiту сәтi
24-сабақСабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты:
Өткен материалдарды қайталау арқылы оқушылардың бiлiмiн бекiту.
Тапсырмалар
1. Нысандарды бірдей етiп сал. Боя.
Оқушы 1-суретте көлденең сызықтарды, ал екiншi суретте көлденең және тiк сызықтарды және үшiншi суретте тiк сызықтарды жүргiзiп алуы керек.
2. Мағыналары қарама-қарсы сөздердi сызық арқылы қос.
1-нұсқа
Жақсы – жаман
Ыстық – суық
Әлді – әлсiз
Жарық – қараңғы
Жоғары – төмен
Қысқа – ұзын
3. Нысанды өзіне сәйкес әрекетпен сызық арқылы байланыстыр:
Ракета – ұшу
Дельфин – сүңгу
Магнитофон – тыңдау
Теледидар - қарау
Торт – жеу
4. Кестенi толтыр
Оқушы көрсетiлген белгiлермен және әрекеттер бойынша заттың атын жазады, керiсiнше, егер заттың аты белгiлi болса, онда оның белгiлерi мен әрекеттерiн жазады. Жауаптары бiрнеше нұсқадан тұруы мүмкiн.
Атауы | Белгiсi | Әрекет |
Балмұздақ | Тәттi | Жейдi |
Сүңгi (мұз) | Салқын | Еридi |
Көбелек | Сары | Ұшады |
Қоян | Сұр | Секiредi |
Алма | Қызыл | Жейдi |
5. Ноталардың атын жаз.
1-нұсқа. Ми, ля, си.
6.Заңдылығын тауып, қатарды жалғастыр.
Торкөздерді жазып толтыр.
Оқушы мына суреттi толықтырып салуы керек:
8.Толықтырып сал және боя.
25-сабақСабақтың тақырыбы: Жиын
Сабақтың мақсаты:
Жиын ұғымы мен оның элементтерiн енгiзу.
Жиынға енетiн элементтердi анықтауды үйрену.
Берiлген қасиеттерi бойынша жиын элементтерiн бөлiп алуды үйрету.
Жиынмен жұмыс жасау барысында оқушылардың логикалық ойлау қабiлетiн дамыту.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
Жиын деген ұғым математика мен информатика саласының маңызды түсінігі болып табылады. Жиын элементтерден құралады. Жиын туралы формальды талдау жүргiзу үшiн бiзге мынадай үш шарт көмектеседi:
Жиын элементтерi саналуы бойынан реттеліп берілуі мүмкiн.
Жиын элементтерi әр түрлi болуы мүмкiн
Жиын элементтерiнiң қатарында мән болмайды.
Мысалы, {1, 2, А, В} және {В, А, 2, 1} жиындары тең.
Ортақ жиындар деген түсiнiк енгiзiледi, ал әзiрге оны жалпы жиын деп атауға болады.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Жиын – бұл әр түрлi заттардың өте үлкен саны, кейде математикада бос жиындар да болады, бiрақ бiз қазiр ол туралы айтпаймыз. Балалар, сендердiң сөмкелерiңде iшiнде не бар екенiн көрейiк? Онда оқуға қажеттi құралдар жиынтығы бар. Аттарын атаңдар. Дәптер, кiтап, қалам, қарындаш – бұл элементтер оқуға қажеттi құралдар жиыны. Егер сөмкеңде ойыншық болса, онда ол осы жиынға жатпайтыны түсiнiктi. “Гербарий” қандай элементтер жиынынан құралған? Әрине, кептiрiлген жапырақтардан тұрады, ал әр жапырақ – бұл “гербарий” жиынының элементтерi. Ендi мынадай бiр мысал қарастырып көрейiк. Анаң базарға барып картоп, орамжапырақ, алма, алмұрт, өрiк, қызылша, және сәбiз сатып әкелдi. Сорпа пiсiрiп және компот қайнату үшiн не алу қажет және олардың жиындарын қалай атайды? Әрине, бұл “жемiс – жидек” жиындары. Ал егер мамаң балық сатып алса, онда ол элемент бiздiң жиындарымызға жата ма? Дұрыс, ол - бұл жиынға жатпайды. Жиынға тағы да басқа мысалдар келтiруге болады Орман – бұл ағаштар жиыны Кiтапхана – бұл кiтаптар жиыны. Ал өздерiң қандай жиындарды бiлесiңдер?
Тапсырма
Нысандар жиынын бiр сөзбен ата?
Мектептiң оқу құралдары.
Гүлдер.
Ойыншықтар.
Жемiстер.
Жапырақтар.
Жиындарды жаз.
а) Әрiптер
ә) буындар
б) сөздер
в) цифрлар
г) сандар
“Менiң отбасым” жиынына кiмдер кіредi? Қызыл қарындашпен белгiле. (Мен, анам, әкем, ағам, әпкем).
4. Жалауша қызыл жиынға жата ма? Жауабы – жоқ.
Қоян қызыл жиынға жата ма? Жауабы – иә.
5.Қызыл түспен аңдар жиынын (қоян, мысық, балапан, кiрпi), көк түспен ағаштар жиынын (шырша, қайың, емен), жасыл түспен – тiкенек заттар жиынын белгiле.
1.Тек қызыл түстi жиынға жататын заттарды атап шық? Қоян, мысық, балапан.
2.Тек көк түстi жиынға жататын заттарды атап шық? Қайың, емен.
3.Тек жасыл түстi жиынға жататын заттарды атап шық? Шеге, ине.
4.Қандай заттар қызыл және жасыл жиынға кіредi? Кiрпi.
5.Қандай заттар жасыл және көк жиынға кіредi? Шырша.
Сергiту сәтi
26-сабақСабақтың тақырыбы: Жиындарды салыстыру.
Сабақтың мақсаты:
Жиын элементтерiнiң саны бойынша жиындарды салыстыра бiлудi үйрену.
Бірдей жиындар түсiнiгiн бекіту.
Жиындарды салыстыру амалдарын орындау арқылы оқушылардың логикалық ойлау қабiлетiн дамыту.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
Жиындар бір-бірімен элементтерiнiң саны бойынша салыстырылатындықтан, бірдей жиындар ұғымын анықтап алу қажет. Егер жиын элементтерiнің саны бiрдей болса, онда жиындар бiрдей деп аталады. Бұл тақырып бойынша «үлкен», «кiшi» ұғымдары қайталанады.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Жиын элементтерiнiң саны бойынша оларды салыстыру өте жеңiл. Мысалы, бiр қызда бір құшақ гүл болса, ал келесi қызда бірнеше ғана гүл. Сол сияқты бiр себетте – бірнеше ғана саңырауқұлақ, ал келесi себетте – көп саңырауқұлақ. Егер сыныптағы оқушылардың қаншасы ұл, қаншасы қыз екенiн анықтау қиын болса, онда оларды санап шығу жеткiлiктi. Әр түрлi элементтерден құралған жиындарды бiр-бiрiмен салыстыруға болады. Егер жиын элементтерiнiң саны тең болса, онда жиындар бiрдей деп аталады.
Тапсырма
Жиындар арасына таңбаларын қой. Жиын элементтерiн боя.
Нысандар саны бірдей жиындарды сызықтар арқылы қос. Боя.
Таңбалары дұрыс болатындай етiп, жиын элементтерiн толықтырып сал.
Қызыл және көк екi жиыны берiлген.
Қызыл жиынға қандай элементтер жатады? А, Б, В, Г, Д, Е, 1, 5.
Көк жиынға қандай элементтер жатады? 2, 3, 4, 5, 6, Д, Е.
Ортақ жиынға қандай элементтер жатады? Д, Е, 5.
5. Денелер санына қарай жиындарды салыстыр.
Сергiту сәтi
27-28 сабақтарСабақтың тақырыбы: Жиын және оларды топтау.
Сабақтың мақсаты:
оқушыларға “жиындарды топтау” ұғымын беру.
оқушыларға жиын элементтерiнiң ортақ белгiлерi немесе қасиеттерiн анықтай бiлудi үйрету.
оқушыларға жиындарды топтай бiлу дағдыларын бекiту.
Әдiстемелiк нұсқаулар:
Топ – бұл ортақ белгiлері бойынша жиын элементтерiн, олардың әрекеттерiн, заттарды бөліп алу. Топтау – бұл жиын элементтерiнiң ортақ қасиеттерiн немесе белгiлерін анықтай бiлу. Бұл анықтаманы балаға жай интуитивтi түрде түсiндiрген дұрыс. “Аңдар әлемi” кестесiн мысал ретiнде қарастыру ұсынылады.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Балалар, аңдар әлемi жануарлардан, құстардан, балықтардан және жәндiктерден тұрады. Қандай жануарларды бiлесiңдер және оларды қандай топтарға бөлуге болатынын еске түсiрiңдер. Оқушылар жануарларды атауына, түр-түсiне қарай бөлуге болады. Сонымен қатар құстар, балықтар, жәндiктердi қасиеттерi бойынша анықтауға болады.
Аңдар әлемi | |||||||
Жыртқыштар | Құстар | Балықтар | Жәндiктер | ||||
Жабайы | Үй жануарлары | Ұшатын | Жүзетiн | Теңiз | Көл | Қоңыздар | Көбелектер |
Қасқыр | Қой | Бүркiт | Аққу | кит | Сазан | Майский | Капустница |
Түлкi | Түйе | Бұлбұл | Қаз | Итбалық | Алабұға | Короед | Лимонница |
Қоян | Сиыр | Қарға | Үйрек | Акула | Жайын | ұзынаяқ | Махаон |
Өсiмдiктер әлемi мен адамдарды (ересек, балалар, мамандығы және т.б.) қарастыруға болады. Түрлi заттарды топтауға болады, атап айтқанда, адамның белгiлi бiр мамандығына қажеттi құралдарды iрiктеу. Балалар, дәрiгерге, өрт сөндiрушiге, мұғалiмге, суретшiге, тiгiншiге, аспаз қандай құралдар қажет екенiн анықтаңдар.
Балалар, бiрдей элементтерi бар және берiлген қасиеттерi ортақ жиындарға мысал келтiрiңдер. Мысалы, барлық элементтерi дөңгелек, сары, темір. Ұшатын, жүзетiн, кесетiн, ұратын сияқты элементтерi бар жиындарға мысал келтiрiңдер.
27-сабаққа арналған тапсырмалар:
Әрбiр жиынға ат бер – саңырауқұлақтар, киiм.
Бұл жиындар қалай аталады? Цифрлар, әрiптер (алфавит), сан.
Не артық? Суреттерді боя.
Аруна туған күнiне қонақтар күтiп отыр, артық – глобус.
Әлім анасына көмектесiп жүр, артық – доп.
Аруна сорпа, ал Әлім компот қайнатқысы келдi. Жиындарды сызықтармен бөліп, атау бер. Боя. - Жемiстер, жидектер.
28-сабаққа арналған тапсырмалар:
Сәйкес жиын элементтерiн сызықтармен қосып, боя. Нан пiсiрушi, дәрiгер, өрт сөндiрушi және жұмысшы
Мына жиындарға кіретін элементтердің суретін сал:
а) Тек қызыл жиынға? Саңырауқұлақ, кубик, доп
ә) Тек жасыл жиынға? Кесе, үй.
б) Ортақ жиынға? Үшбұрыш, т.б.
Тілсызық бойынша дененің суретін сал. Боя.
Сергiту сәтi
Сабақтың тақырыбы: Ішкі жиындар.
Сабақтың мақсаты:
Нысанның қасиеттерi мен белгiлерiн оқушыларға қайталату.
Берiлген белгiлерi мен қасиеттерi ортақ нысанның iшкi жиынын анықтауға оқушыларды үйрету.
оқушыларға бос жиын ұғымын беру.
оқушылардың жиындармен және iшкi жиындармен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру.
Мұғалiмге арналған мазмұндық бөлiм:
Енді ұлдар жиынынан шаштары қоңырқай түсті ішкі жиын және шаштары қара түсті екінші ішкі жиын шығатынына назар аударайық.
Сыныптағы қыздар арасында көк шатыр, көйлек киген қыздар бар екенiн көрейiк? Жоқ, олай болса, бiз бос жиын алдық. Тақтаға бос дөңгелек сызамыз да, оның бос жиын екенiн түсiндiремiз.
Сонымен, бiз жиындардан iшкi жиын бөлiп алуды үйрендiк. Балалар, бiздiң сыныптың оқушыларын тағы қандай белгiлерi бойынша бөлуге болатынын анықтаңдар?
Тапсырма.
Жиынның ішінен жидектердi таңдап алып, оларды қызыл түспен қорша.
Жиынның ішінен пішіні домалақ және жеуге болатын заттарды таңдап алып, көк түспен қорша.
а) Көк жиында қанша элемент бар? 7.
ә) Қызыл жиында ше? 5.
б) Көк жиындағы элементтердің қызыл жиынға қарағанда қаншасы артық? 2-ге.
в) Ортақ жиында қанша элемент бар? 5.
4. 1. Қызыл жиында қанша элемент бар? 2.
2. Көк жиында қанша элемент бар? 5.
Аруна мен Әлімге көмектес. Екі жиынның арасын сызықпен қос.
ҚАЛАМПЫР ҚЫЗҒАЛДАҚ
БАҚБАҚ АЛМҰРТ
РАУШАН АЛША
ЖАУҚАЗЫН ШАБДАЛЫ
АЛМА ӨРІК
6. Жануарлар жиынының ішінен үй жануарларын тауып, көрсет – ит, мысық, ешкi, бұзау.
7. Жиынның ішінен компьютерге қатысы бар заттарды таңда – пернетақта, тышқан, монитор, дискета.
8. Денелерді толықтырып сал.
9.Суретті тілсызық арқылы көрсет.
10. Ақпарат сөзiнен жаңа сөздер ойлап тап.
Сергiту сәтi
Сабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты:
Өткен материалдарды қайталау арқылы оқушылардың алған бiлiмiн бекiту.
Тапсырмалар
Мына жиындардың қандай элементтерден тұратынын жаз?
Мектеп құралдары
Жемістер
2.Дұрыс таңбаларды қой.
8 5 2
3. Екi жиынды сызықgен бөл.
4. {A, C, Е, 5, 4, 3} жиынын қызыл қарындашпен белгiле
{B, D, A, 1, 2, 7, 5} жиынын жасыл қарындашпен белгiле
5.Жасыл жиында – 5 элемент, ал қызыл жиында – 4 элемент болатындай етiп, суреттерді боя. Ортақ жиын құрайтын элемент қанша? 2 элемент.
6.Жеуге болатын қызыл түстi нысанды таңдап, оны қызыл түсті қарындашпен қорша.
Қызыл жиында қанша элемент бар? 4 элемент.
31-сабақСабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты:
Өткен материалдарды қайталау арқылы оқушылардың алған бiлiмiн бекiту.
Тапсырма.
Артық сөздi тауып, сыз.
а) қызғылт, қоңыр, ақшыл, көк, жас; - жас
ә) жылы, ыстық, тікенек, суық, мұздай; - тiкенек
б) қатты, жай, ыстық, дауысты; - ыстық
в) қош иісті, жұпар, жағымды, жасыл; - жасыл.
Қатарларды жалғастыр
10100100010000100000
01011011101111011111
10110011100011110000
Мына жиындардың элементтерiн жаз:
Жәндiктер – көбелек, маса, шыбын.
Ыдыстар – қасық, кесе, тәрелке.
Отбасы – ана, әке, әпке, аға.
Өсiмдiктер – гүлдер, ағаштар, бұталар.
Ертегiлердегi жағымды кейiпкерлер – Желаяқ, Саққұлақ, Алдар көсе
Жағымсыз кейiпкерлер – Жалмауыз кемпiр, Дию.
Бізде ойыншықтар, қуыршақтар және Барби қуыршағының жиындары бар. Осы жиындардың элементтерін жазып, көрсет.
Қызыл түстi жиын – ойыншықтар.
Көк түстi жиын – қуыршақтар.
Жасыл түстi жиын – Барби қуыршағы.
Мына элементтер бөлігі болып табылатын негізгі бүтiн затты көрсет:
Қалта – көйлек.
терезе – үй.
саусақ – қол,
қанат – құс.
бұтақ – ағаш.
дөңгелек – машина.
бет – кiтап.
қала – ел.
6.а) Жұмбақтарды шеш:
Тәтті көрсе бас салар,
Айнымайды баладан.
Үп-үлкен боп жасқанар,
Кіп-кішкентай арнадан
(Аю)
Дегендей ешкім тимесін,
Алыпты қадап инесін.
(Кірпі)
Құйрығы ұзын, әдемі,
Көркіне сән береді,
Жасамай қулық жүрмейтін.
Оны әркім біледі.
(Түлкі)
Ұзын құлақ, сақ құлақ,
Орманда жүрер шапқылап.
Қитар дейді көздерін,
Қорқақ дейді өздерін.
(Қоян)
ә) Жаңылтпашты оқып, қайтала
Төрт торт,
Торт төрт.
Әжеме, атама торт,
Маған торт, саған торт,
Болды төрт..
Бөл төртті,
Кес тортты.
7.Жазғы және күзгі жапырақтарды боя.
8.Тізбекті жалғастыр.
9. Жетіспейтін бейнелерді толықтырып сал.
Балалардың ой-өрісін дамыту барысында қосымша келесі тапсырманы беруге болады.
Ұйқасатын сөзін тап:
Қадірлі, қоян шырағым,
Бар еді саған .... /сұрағым/
Қашасың да жүресің,
Қайда сенің .... /тұрағың/
/Б.Бөрiбаев/
Бақа-бақа бақылдақ,
Қонаққа досын .... /шақырмақ/
Қоянға суға түс дейді,
Тамағымды .... /іш/ дейді.
/Б.Бөрiбаев/
Тазалап тиін қолдарын
Шағып жеді .... /жаңғағын/
Жемеді бірақ ол бәрін
Досына берді .... /қалғанын/
/Б.Бөрiбаев/
Аспанда көп жұлдыз бар,
Орманда көп ... /құндыз/ бар.
Сыныпта көп ұл-қыздар,
Келмей қалған .... /бір қыз/ бар.
/Б.Бөрiбаев/
Әріп білмей, мақтанба,
Шалқып бекер .... /шаттанба/.
Кітап оқып жатқанда,
Қарама биік .... /аспанға/.
/Б.Бөрiбаев/
Қонақтар келмей жатқанда,
Тортыңды жеп .... /мақтанба/
Көп ойнайтын баланың,
Кім оқиды ..... /сабағын/
Кәмпит құмар баланың,
Шыбын жейді .... /тамағын/
/Б.Бөрiбаев/
Мақтайды оны анасы
«4» пен «5» екен ... /бағасы/.
Мезгілмен жеп тамағын
Дайындайды .... /сабағын/.
/Б.Бөрiбаев/
СЕРГIТУ СӘТТЕРI
1. Еркiн ұста денеңдi,
Тарсылдатпай едендi
Орнымыздан тұрып ап
Жүгiрейiк бiр уақ.
Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.
Аяқты алға созайық
Тiк көтерiп, қозғайық.
Тым сылбыр да болмайық
Алға қарай озбайық.
Бiр, екi, үшi, бiр, екi, үш.
2. Орманда кірпі келеді,
Саңырауқұлақ тереді.
Кездесті, міне, керегі:
Екеуі қайың астынан.
Біреуі терек қасынан.
Қанша олар болмақ есепте,
Тоқылған салса себетке?
3. Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкентай бөбектер
Үлкен болып өседі.
4. Иiлiп оңға бiр, иiлiп, солға бiр.
Жаттығу жасаймын.
Оң аяқ, сол аяқ, оң аяқ , сол аяқ
Жаттығу оңай-ақ.
5. Еркiн ұста денеңдi,
Тарсылдатпай едендi
Орнымыздан тұрып ап
Жүгiрейiк бiр уақ.
Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.
Аяқты алға созайық
Тiк көтерiп, қозғайық.
Тым сылбыр да болмайық
Алға қарай озбайық.
Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.
6. Өсемiз бiз күлiп-ойнап,
Он саусақтың саласындай,
Өсемiз бiз күлiп-ойнап,
Бiр адамның баласындай.
7. Бала, бала, балапан
Қане, қайсы, алақан.
Саусақтарың әйбат,
Былай-былай ойнат.
Бала, бала, балапан
Қане, қайсы, алақан.
Саусақтарың әйбат,
Былай-былай ойнат.
8. Орнымыздан тұрамыз,
Алақанды ұрамыз.
Бiр отырып, бiр тұрып,
Тез шынығып шығамыз.
9. Сағаттың тіліндей,
Иіліп оңға бір,
Сағаттың тіліндей
Иіліп солға бір.
Оң аяқ, сол аяқ,
Жаттығу оңай-ақ.
10. Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады)
Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды)
Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды)
Болайықшы ақ жаңбыр (Ақырын жауған жауын тырсылын жасайды)
Астан-кестен жауатын
Өткiншi ендi бiз жаңбыр (Тез-тез жауған жаңбыр тырсылын келтiредi)
12. Қырғауыл боп ұшамыз, ұшамыз (Екi қолымен қанат жасап ұшады)
Түлкi болып қашамыз, қашамыз (Бiр орындарында тұрып жүгiредi)
Қырғауылдай тапқыр боп, тапқыр боп,
Орнымызға қонамыз (Бәрi орындарына отырады).
13. Орманның бiз емшiсiмiз
Тоқ, тоқ, тоқ (Партаны үш рет ұрады)
Құрт бiткендi жоқ етемiз
Жоқ, жоқ, жоқ, (Қимыл көрсетедi)
Тоқ, тоқ, тоқ,
Жоқ, жоқ, жоқ.
14. Аққу болып ұшамыз
Көлге келiп қонамыз
Көлдiң бетiн құшамыз
Қайта самғап ұшамыз.
15. Иiлiп оңға бiр,
Иiлiп солға бiр.
Денемiздi дұрыстап,
Тұрамыз тік ұстап.
16. Әппақ болып таң атты,
Түтiн тiке шығады.
Қарлығаштар қанатын
Самғап биiк ұшады.
17. Топ-топ, топ басайық,
Жалаудан күн жасайық.
Жаса, жаса алтын күн
Жаса, жаса жарқын күн. (балалар қолдарын соғады)
18. Шынығамыз, жастай бiз,
Жаттығуды бастаймыз.
Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш
Бойымызға жинап күш.
Шынығамыз, жастай бiз,
Жаттығуды бастаймыз.
19. Шаршасаңдар, балалар,
Қолдарыңды созыңдар.
Саусақтармен ойнаңдар,
Қолдарыңды сермеңдер.
Денелерiң шынықсын,
Саналарың тынықсын.