Пән: Химия Тарау : 7.4А Атом құрылысы | Мектеп: Қарасай ном | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дата:16.11.2017ж | Мұғалімнің аты-жөні: Испанбаева И | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
сынып: 7 | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Химиялық элементтер және олардың таңбалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 7.1.2.3 металдар мен бейметалдарды физикалық қасиеттері бойынша ажырату 7.1.2.4 элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Химиялық элементтің атомын және оның символын анықтайды Элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктейді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Негізгі сөздер мен тіркестер: химиялық элемент,элемент таңбасы,жай зат,күрделі зат,металл,бейметалл | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | физика, география | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта қолданылады
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | Сабақтағы іс -әрекет
| Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 1мин 3мин 2мин 1мин
Жаңа білім
10мин
|
Сәлемдесу. Миға шабуыл: Біліміңді тексер Алдыңғы оқуды қайталау а) Ауа-қоспа,оның құрамына оттек ……кіреді. ә) Су….. сутек пен оттектің …… түзілген б) Йод….. ауаға таралуына байланысты иісі білінеді. в) Құрамында қант ….. болуына байланысты тосаптың дәмі тәтті болады. қ\б стикерлер арқылы Ой шақыру: Оқушыларға тақтадан химиялық элементтер туралы презентация көрсету. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау. Топқа бөлемін : «Қима қағаздары» арқылы топқа бөлінеді. Оқушыларды қима хаттарын алып, 1,2, топтарға бөлініп отрады І-топ «Атом» ІІ-топ «Молекула»
“Екі түрлі түсініктеме күнделігі” стратегиясы арқылы топта оқушылар топта жұмыс жасайды. Соңында топтан сайланған спикер ортаға шығып топ атынан қорғайды.
қ\б екі топ бір-бірін басбармақ арқылы бағалайды. |
парақшалар презентация қима қағаздары Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2мин 5 мин 5 мин 7 мин | № 1 видео Элементтердің латынша атауы
Химиялық элементтерді дұрыс белгілеу: Мұғалім оқушыларға атомдық нөмірлері 6,8,12,18,22,33,29,79,80-ге тең химиялық элементтерді периодтық жүйеден тауып көрсетіп,оларды ата. қ\б жұппен бағалау Тапсырма 1. Әрбір химиялық элементтің өзінің символы мен атауы бар. Символ бойынша химиялық элементтерді атаңыз және химиялық элементтердің атауы бойынша символын көрсетіңіз. Al - ______________________; Калий - C - _______________________; Күкірт - Fe - ___________________ __; Литий - Na - ______________________; Кремний - Ca - ______________________. Мыс - Дескриптор Білім алушы − символдары арқылы химиялық элементтерді атайды; − атауы бойынша элементтің химиялық символын көрсетеді. қ\б жұппен бағалау Тапсырма 1. Суреттерге қарап, элементтердің қасиеттерін анықтап, металл немесе бейметалға жіктеңіз.
мыс мырыш фосфор күкірт
Дескриптор Білім алушы − суретке қарап мыстың қасиетін анықтайды; − суретке қарап мырыштың қасиетін анықтайды; − суретке қарап фосфордың қасиетін анықтайды; − суретке қарап күкірттің қасиетін анықтайды; − металл және бейметалға жіктейді. қ\б | smk.edu.kz оқулық тапсырмасы қалыптастырушы бағалау парақша | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 мин | Рефлексия: «Жетістік сатысы» Оқушылар жетістік сатысына өздерінің стикерлерін жабыстырады.
| Кері байланыс парағы. «Жетістік» баспалдағы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? | |
Тексерілді
Оқу ісі орынбасары
_________ С.Т.Бакбаева
Пән: Химия Тарау : 7.4А Атом құрылысы | Мектеп: Қарасай ном | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дата:16.11.2017ж | Мұғалімнің аты-жөні: Испанбаева И | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
сынып: 7 | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Химиялық элементтер және олардың таңбалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 7.1.2.3 металдар мен бейметалдарды физикалық қасиеттері бойынша ажырату 7.1.2.4 элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Химиялық элементтің атомын және оның символын анықтайды Элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктейді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Негізгі сөздер мен тіркестер: химиялық элемент,элемент таңбасы,жай зат,күрделі зат,металл,бейметалл | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | физика, география | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта қолданылады
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | Сабақтағы іс -әрекет
| Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 1мин 3мин 2мин 1мин Жаңа білім
10мин
|
Сәлемдесу. Миға шабуыл: Біліміңді тексер Алдыңғы оқуды қайталау а) Ауа-қоспа,оның құрамына оттек ……кіреді. ә) Су….. сутек пен оттектің …… түзілген б) Йод….. ауаға таралуына байланысты иісі білінеді. в) Құрамында қант ….. болуына байланысты тосаптың дәмі тәтті болады. қ\б стикерлер арқылы Ой шақыру: Оқушыларға тақтадан химиялық элементтер туралы презентация көрсету. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау. Топқа бөлемін : «Қима қағаздары» арқылы топқа бөлінеді. Оқушыларды қима хаттарын алып, 1,2, топтарға бөлініп отрады І-топ «Атом» ІІ-топ «Молекула» “Екі түрлі түсініктеме күнделігі” стратегиясы арқылы топта оқушылар топта жұмыс жасайды. Соңында топтан сайланған спикер ортаға шығып топ атынан қорғайды.
қ\б екі топ бір-бірін басбармақ арқылы бағалайды. |
парақшалар презентация қима қағаздары Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2мин 5 мин 5 мин 7 мин | № 1 видео Элементтердің латынша атауы
Химиялық элементтерді дұрыс белгілеу: Мұғалім оқушыларға атомдық нөмірлері 6,8,12,18,22,33,29,79,80-ге тең химиялық элементтерді периодтық жүйеден тауып көрсетіп,оларды ата. қ\б жұппен бағалау Тапсырма 1. Әрбір химиялық элементтің өзінің символы мен атауы бар. Символ бойынша химиялық элементтерді атаңыз және химиялық элементтердің атауы бойынша символын көрсетіңіз. Al - ______________________; Калий - C - _______________________; Күкірт - Fe - ___________________ __; Литий - Na - ______________________; Кремний - Ca - ______________________. Мыс - Дескриптор Білім алушы − символдары арқылы химиялық элементтерді атайды; − атауы бойынша элементтің химиялық символын көрсетеді. қ\б жұппен бағалау Тапсырма 1. Суреттерге қарап, элементтердің қасиеттерін анықтап, металл немесе бейметалға жіктеңіз.
мыс мырыш фосфор күкірт
Дескриптор Білім алушы − суретке қарап мыстың қасиетін анықтайды; − суретке қарап мырыштың қасиетін анықтайды; − суретке қарап фосфордың қасиетін анықтайды; − суретке қарап күкірттің қасиетін анықтайды; − металл және бейметалға жіктейді. қ\б | smk.edu.kz оқулық тапсырмасы қалыптастырушы бағалау парақша | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 мин | Рефлексия: «Жетістік сатысы» Оқушылар жетістік сатысына өздерінің стикерлерін жабыстырады.
| Кері байланыс парағы. «Жетістік» баспалдағы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? | |
а) Ауа-қоспа,оның құрамына оттек ……кіреді.
ә) Су……… сутек пен оттектің ……….. түзілген
б) Йод….. ….ауаға таралуына байланысты иісі білінеді.
в) Құрамында қант ……… болуына байланысты тосаптың дәмі тәтті болады.
а) Ауа-қоспа,оның құрамына оттек ……кіреді.
ә) Су….. ….. сутек пен оттектің …… ….түзілген
б) Йод………. ауаға таралуына байланысты иісі білінеді.
в) Құрамында қант ….. …..болуына байланысты тосаптың дәмі тәтті болады.
а) Ауа-қоспа,оның құрамына оттек ……кіреді.
ә) Су………. сутек пен оттектің …… ……түзілген
б) Йод….. …..ауаға таралуына байланысты иісі білінеді.
в) Құрамында қант ….. …..болуына байланысты тосаптың дәмі тәтті болады.
а) Ауа-қоспа,оның құрамына оттек ………….кіреді.
ә) Су….. …… сутек пен оттектің …… …..түзілген
б) Йод….. ……ауаға таралуына байланысты иісі білінеді.
в) Құрамында қант ………… болуына байланысты тосаптың дәмі тәтті болады.
а) Ауа-қоспа,оның құрамына оттек ………….кіреді.
ә) Су….. …… сутек пен оттектің …… …..түзілген
б) Йод….. ……ауаға таралуына байланысты иісі білінеді.
в) Құрамында қант ………… болуына байланысты тосаптың дәмі тәтті болады.
а) Ауа-қоспа,оның құрамына оттек ………….кіреді.
ә) Су….. …… сутек пен оттектің …… …..түзілген
б) Йод….. ……ауаға таралуына байланысты иісі білінеді.
в) Құрамында қант ………… болуына байланысты тосаптың дәмі тәтті болады.
а) Ауа-қоспа,оның құрамына оттек ………….кіреді.
ә) Су….. …… сутек пен оттектің …… …..түзілген
б) Йод….. ……ауаға таралуына байланысты иісі білінеді.
в) Құрамында қант ………… болуына байланысты тосаптың дәмі тәтті болады.
7