Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Салт-дәстүр және фольклор | Мектеп: М.Әуезов мектеп гимназиясы | ||||||||
Күні:21.02.2019 ж | Мұғалімдер: Утегенова.П.М | ||||||||
Сынып: 2 «а» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
| Ою-өрнек құрастырамыз. |
|
| ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқумақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме) | 2.2.3.4. Шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану | ||||||||
| Барлық оқушылар: халық өнерінің не екенін біледі; Көпшілік оқушылар: қолданбалы-сән өнерінің адам өміріндегі рөлін түсінеді; өзінің және өзгелердің тәжірибесі негізінде идеялар ұсынады; Кейбір оқушылар: өз жұмысының ерекшеліктерін түсіндіре алады. | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Пәндік лексика және терминология Мыналарды қамтиды: қоржын, кілемдер, көрпелер, қалпақтар, киіздер, сырмақ, саба, кесе, шапан, тақия, сәукеле, тымақ, камзол;визуалды нақыштар, оюлар, өрнектер, түстер, материалдар, ырғақ; Олар қандай материалдан жасалған?
| ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих…. | ||||||||
Бастапқы білім | түстерді айыра алады, өрнектерді таниды…. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|
| |||||||
Сабақтың басы | (Ұ)Ұйымдастыру кезеңі(жұмыс орнын дайындау). Ұялардың ішінде тақырыпқа байланысты суреттер айқын емес түрде көрсетілген. Олар тақырыпты ашуға бағытталу тиіс. Мысалы: (қой, жүн, бояу, жіп) бұлардан не жасауға болады? Сол сияқты соңғысынан басқа ұяшықтар толтырылады. Соңғы ұя сұрақ белгісімен қамтылған. Балалар тақырыпта шамалары келгенше анықтау тиіс. Мұғалім қазақтың қолданбалы- сәндік өнері бұйымдары – тұскиіздер, ыдыс-аяқ, зергерлік бұйымдардың және т.б. суреттерден жасалған слайд-шоуды көрсетеді. Онымен қатар көлемді бүйымдарды да көрсетуге болады.(тақия, қамзол, көрпеше, құмыра, оюланған домбыра т,б) Жағымды көңіл күй орнату. Мұғалім тақтаға бормен киіз үйдің құрылуын балалардың аитуы бойынша кезеңдермен салады. Содан соң ортаға оқушылар шақырылады . Бірігіп киіз үйдің бөлшектерін дене қолдарымен құрайды мысалы; төрт бала шаңырақты, қалғандары айнала тұрып кереге, уық, туырлық, киіз бен оюларын иммитация ретінде байқатады. Оқушыларды кигіз үйдің бөлшектері арқылы топтарга бөлінеді (шаңырақ, кереге,уық, ою)топтар
|
қазақтың қолданбалы-сәндік өнері бұйымдары суреттерінің слайд-шоуын көрсетеді, халық шеберлері жұмыстарының электрондық және қағаздағы көшірмелері, қағаз, қарындаш, өшіргіш, түрлі түсті фетр парақтары, қайшы, желім. Оқулық, жұмыс дәптері, крахмал, бояулар, қылқаламдар, су құюға арналған құтылар.
| |||||||
Сабақтың ортасы | Сен білесің бе? Құрақ көрпе,алаша, түс кілем салып құрастырғанда әжелеріміз арнайы композиция заңдылығын білген? Композиция деген нені білдіреді? Арнайы сұрақтар арқылы құрақ көрпені талдаймыз.Кез келген геометриялық пішіннің ортасы композициялық орта деп аталады оған тұскен кез келген бейне пішін, не көлемімен не түсімен ерекшелену керек екенін балалар нақты ұғу керек. Нақтылау үшін мүғалім сынып ортасына тұрып балалардың назарын өзіне аудартады. Осы жағдайда кім басты болып тұр? Бір оқушыға сұрақ қойып оны орнынан тұрғызтып өзі отырады. Ал енді кім басты кейіпкер болды деген сияқты сұрақтар арқылы аталған терминды ұғып, нақтылауға және кейін практикада қолдануға көмектеседі. Композициядағы тепе теңдік және симметрия терминдерді қарастырамыз. Ол үшін алдын ала дайындалған иллюстрациялар қажет. Үйлестіру компановка деген мағынаға тоқталу. Неге оюлар осылай орналасқан бұл дұрыс па? Сіздің ойыңызша қалай болған дұрыс? Жоғарда талдап айтылған материалдардан алған білім төменде орындайтын жұмысқа септігін тигізу тиіс. Практикалық жұмыс Әр топқа фетр материалы таратылады. Конвертке түрлі түсті фетрдан қиылған оюлар мен жолақ, дөңгелек геометриялық пішіндер салынған.(Миға шабуыл)Топтарға сұрақ қойылады Алдарыңдағы материал қалай аталады және неден жасалған? Қалай жасалған? Немен боялған? Ертеде бояуды қайдан алған? Оқушылардың жауабын мұғалім толықтырады Тапсырма Оюларды композициялық заңдылықа сай шығармашылық түрде (әдемі,қызық, ерекше, басқалардан бөлек) дұрыс орналастыру. Түстік шешімін табу. Бұл тапсырма жаңа материалмен танысып оның қолданатын жерлерін көрсетеді. Дескрипторлар: |
| |||||||
| Бағалау кезеңі Оқушылар аяқталған жұмыстарын тақта алдына әкеліп тізеді, смайликтермен бағалайды. Жұмыстарды салыстыру арқылы өз пікірін білдіреді оны мұғалімнің бағдар сұрақтар арқылы айтады. Мұғалім жұмыстарға өз коментарийін қосады. Сабақ соңында мынадай сұрақтар қойылады: |
| |||||||
|
|
| |||||||
|
|
| |||||||
|