«Зима 2025»

Lessen stadu - сабағы "Қазақстанның астаналары"

Кіріспе бөлімінде сыныпта қолайлы атмосфера қалыптастыру үшін өлең шумақтарын оқып сабаққа назар аудардым. Өткен материалдар қайталанып, пысықтау сұрақтары қойылды.

Тұсаукесер бөлімі бойынша оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын шығарып алды.

Негізгі бөлімде интербелсенді тақта арқылы көрсетілген суретпен жұмыс жасау негізінде жаңа материалды өздеріне меңгеруге бағыт сілтедім. Формативті, критериялық бағалаудың түрлі стратегияларын қолдану арқылы білім алушылар өздерін және өзара бағалауды жүзеге асырып отырды. Интербелсенді тақтадан бейнеролик көрсету арқылы сергіту сәті ұйымдастырылды. Талантты және оқуында кедергісі бар оқушылармен жұмыстану мақсатында деңгейлік тапсырмалар орындалды. Мәтінмен жұмыс жүргізіліп, жаттығу жұмыстары жасалды. Топтық жұмысты диалогтық оқыту арқылы жүзеге асыру үшін интербелсенді тақта арқылы 4 топқа мәтін берілді. Кейін тапсырма қол шапалақ арқылы бағаланды. Топтар мен жеке оқушылар арасында пікірталас тудыру үшін Қорытынды бөлімде оқушылардың білімін жинақтау әрі бекіту мақсатында «Дұрыс-Дұрыс емес» стратегиясы пайдаланылды

Оқушылар бағаланып, үй тапсырмасы берілді. Сабақтан алған әсерлерін баяндауға мүмкіндік беретін рефлекция парақтары толтырылды.

Олимпиады: Музыка 1 - 9 классы

Содержимое разработки

Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар. 6 «А» сыныбы

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстанның астаналары

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларды астаналардың тарихымен таныстыру, сөздік қорын молайту, сөздерді сөйлесуде дұрыс байланыстырып сөйлесуге үйрету, күрделі сөздерді ажырата біліп, дәлілдеу

Дамытушылық: оқушылардың сөйлесу қабілеттерін дамыту, ауызекі сөйлеу дағдысын қалыптастыру, мәтіннің мазмұнын айтуға үйрету.

Тәрбиелік: Отанына, туған жеріне сүйіспеншіліктерін арттыру.

Күтілетін нәтиже

Оқушылардың Қазақстанның астаналары туралы білімдері қалыптасады, өз бетімен білім алады, ізденеді, АКТ-мен, топпен, жұппен, жеке жұмыс жасайды.

Дүниетанымы кеңейеді, пәнге деген қызығушылығы артады, шығармашылық қабілеттері дамиды.

Сабақта қолданылатын материалдар:

 Оқулық . АКТ . Бағалау парағы . Ереже жазылған кесте

Қазақстан картасы, тірек сөздер, суреттер, постер, маркерлер, интербелсенді тақта, презентация.

Оқыту әдістері:

СТО

Ой қозғау

Оқыту үшін бағалау

1.топтық жұмыс

2.талдау жұмысы

3.жеке жұмыс

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық даярлық

















II. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу











ІІІ. Жаңа сабақ

















YI.Мәтінмен жұмыс кезеңі







Y. Топпен жұмыс





















YII. Қорытыңды кезеңі











































YIII. Бағалау









Музыка бойынша



IX.Үйге тапсырма

X. Рефлексия








Сәлемдесу Балалар көңіл-күйлеріңіз қандай?Олай болса  кішкене қимылдап тілін дамытамыз

1 слайд Психологиялық дайындық /парталарында отырып

Мен орысша айтамын ал сендер слайдқа қарап, қазақшасын тауып айтып қимылын көрсетесіңдер

1.Поздороваться с помощью рук

2.Побориться руками

3. Помириться руками

4. Выразить поддержку с помощью рук

5. Попрощаться руками


  1. Қол арқылы амандасу

  2. Қол арқылы күресу

  3. Қол арқылы татуласу

  4. Қол арқылы аяушылықты көрсету

  5. Сәттілік тілеу

2 слайд Ой шақыру.

Сұрақ-жауап, арқылы:

1.Біз қайда тұрамыз?

2.Қазақстан Республикасының астанасы қай қала?

Әр мемлекеттің өз астанасы болады. Енді балалар тақтаға назар аударайық. Слайдта нелерді көріп жатырсыңдар. «Логикалық қатарды » табайық.

Орынбор,Қызылорда, Алматы, Астана Қазақстанның алғашқы астанамыз – Орынбор, кейін Қызылорда, Алматы және бүгінгі астанамыз Астана қаласы.


3 слайд

Ендеше Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Қазақстанның астаналары».

Бүгін сендердің мақсаттарыңыз

  • Біріншіден, Қазақстанның астаналары туралы мәтінді оқып, түсіну керек.

  • Екіншіден, оқыған мәтіннің  мазмұнын айтып беруге дағдылану қажет;

  • Үшіншіден, Қаз-ның астаналары туралы бір-біріне сұрақ қойып,  сөйлесе білу қажет.

  • Төртіншіден, Күрделі сөздерді ажырату керек.

4 слайд Бағалау парағы

Балалар бағалау параққа назар аударайық

5 слайд Мәтінмен жұмыс

Астана туралы мәтінді аса назар аударып бір-бірін тыңдап, мәнерлеп оқимыз,.........

Берілген мәтінді мәнерлеп, қатесіз оқимыз

Әр оқушы 1 сөйлемнен оқып 1 балл алады

6 слайд Деңгейлік тапсырмалар

Топпен жұмыс 4 топтың ережесін есіңе түсірейік.


7 слайд Бағалау парағын көрсету

8 слайд Топтық тапсырмасы

1 топ - Постерді қорғау

2 топ - Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру

3 топ - Хронологиялық кесте толтыру

4 топ - Интервью Орынбор, Қызылорда,

Алматы, Астана

Дайындыққа 2 мин беріледі

Қорғауға 2 мин беріледі


9 слайд Сергіту сәті Өлең айту «Астана» туралы

Бәріміз бірге айтып мазмұнына назар аударамыз

Ендеше - Астанамыз қандай?

10 слайд Өз бетінше жұмыс 4 нұсқа бойынша

Хронологиялық кестені толтыру «Қазақстанның астаналары»

Содан соң бір-бірің тексересіңдер тақта бойынша

қаласы



Орынбор


Қай жылдары Қазақстанның астанасы болды ?


Орналасқан жері




Қазақ зиялылары туралы не білдің ?



11 слайд Тексеріңдер

Бағалау парағына балл қойындар.

12 слайд Өз бетінше жұмыс Грамматика

Берілген мәтін бойынша күрделі сөздерді дұрыс бос орынға қоясыңдар.



Оқушының аты-жөні: ----------------------------------

Грамматикалық тапсырма. Бос орынға күрделі сөздерді қойыңдар.

Қазақстан Республикасының 1.............. жылдар аралығында ең алғашқы астанасы Орынбор болған. Онда Ахмет Байтұрсынов, 2...................... қазақ зиялылар еңбек еткен. 3........... Сырдарья өзенінің оң жағында орналасқан. Астана көркейіп, 4......... дамып келеді.

Керекті сөздер: /Күннен-күнге, жас, Сәкен Сейфуллин, 1920-1925, аралығында, Қызылорда /

13 слайд Экранға қарап жауаптарын тексерейік..


14 слайд Бір-бірін бағалау Ал енді бағалау парақтарын санап жалпы баға шығарыңдар

Формативтік бағалау Координаттық ось арқылы

Бүгінгі сабақта білгенін, түсінгенің, қолданғаның,

көңіл күйін нүктелерді қойып сызықты сызып қосу

Неше «5»алғандар

« 4» алғандар

«3» алғандар қолдарынды көтеріңдер

Ал енді тақтаға парақтарды іліп қойындар


15 слайд Сұхбат дайындау 79 бет 5 тапс



16 слайд Рефлексия

Сендерге бүгінгі сабақ ұнады ма?


17 слайд Тамшы ой

Қанша білсең, ізден тағы, тағы да,

Білікті адам жетер тілек бағына.

Біле бер, қанша білсең де тағы біл,

Жетерсің мақсатыңа біле, біле!

Ж.Баласағұн.

Бәріңе рахмет Сабақ аяқталды Сау болыңдар.

.



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее