Бекітемін
Мектеп директоры : ______________А.Торгеев
Тақырыбы: | 1 сабақ: Оқудағы әлеуметтік өзара іс қимыл, әлеуметтік өзара іс қимыл ауқымын кеңейту. 2 сабақ: Сабақтың интербелсенді және инклюзивті болуын қамтамасыз ету. | ||||||||||||
Мақсаты: | Мұғалімдер оқудағы әлеуметтік өзара іс қимылдың және оқу үдерісіндегі инклюзивтілік қағидаты маңыздылығының себептерін анықтайды. | ||||||||||||
Оқу нәтижесі: | Мұғалімдер оқу үдерісінде «мұғалім оқушы» жүйесіндегі әлеуметтік өзара іс қимыл табиғаты туралы қорытынды жасайды және олардың өзара іс қимылының мүмкіндіктерін кеңейту әдістемесін талдайды. | ||||||||||||
Түйінді идеялар: | Әлеуметтік өзара іс қимыл мәні және оның маңызын негіздеу өзекті болып табылады, себебі олар барлық оқушылар үшін тиісті орта қалыптастыруға ықпал етеді. | ||||||||||||
Сабақ барысы: | |||||||||||||
1 сабақ: | |||||||||||||
№ | Уақыты | Бөлімі | Тренердің іс әрекеті | Тыңдаушының іс әрекеті | Бағалау | Ресурс | Рефлексия | ||||||
1 | 5 мин | Психологиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңберін құру» | Тренер барлық тыңдаушыларды орнынан тұрғызады және шеңбер құрады. | Тыңдаушылар әр кімнің есімінің бірінші әріпіне сәйкес келетіндей сипаттау анықтауыштарды айтады. Бірін бірін әдемі сипаттайды. | «Бас бармақ» |
|
| ||||||
2 | 10 мин | Миға шабуыл. Сұрақтар қойылады «Жуанды және жіңішкелі сұрақтар» | Тренер видеоны қосады.
Сұрақтар қойылады: Бұл видео жайлы не айтасыз? Доңыз өз тұрғысынан қанша әдісті қолданды? Неліктен ол қатты қиналады? Егер ол топта бірлесе жұмыс атқарса, бұндай кедергілерге тап болушы ма еді? | Тыңдаушы өте мұқият қадағалайды. Тыңдаушы сұрақтарға жауап беруге тырысады және сабақ тақырыбын айқындайды. | Комментарийлер беріледі «Жарайсың!», «Тамаша!» | «Доңыз жайлы» видеобейне |
| ||||||
3 | 2 мин | Топқа бөліну «Молекула» стратегиясы бойынша | Тренер барлық тыңдаушыларды орнынан тұрғызады және шапшаң әуенді қосады. Әуенді тоқтады. Тағы бір рет әуен қосылады.
Әуенді тоқтады. | Тыңдаушылар шапшаң атомдар сияқты қозғалады.
Үш үштен болып бірігеді. Молекула атомдарға қайтадан ажыратылады. Алты алтыдан тез ғана екі топқа бөлінеді. | «Шапалақ» | Әуен , интерактивті тақта |
| ||||||
4 | 35 мин | Тақырыптық жаттығулар
«БББ» стратегиясы
| «Әлеуметтік өзара іс қимыл» санатын анықтау. Александер зерттеуін зерделеу жөніндегі материалдар таратылады. Әр топқа нұсқаулар беріледі:
Тренер топта жұмыс жасалып жатқанда жеке дара бақылау жүргізеді. Өзара әрекеттестік үдерісін қадағалайды және дәлелдемелерін жазып жүреді.Қадағалау нәтижелерін айтады. | Бірінші топ «Әлеуметтік өзара іс қимыл» санатын анықтайды және екінші топ Александер зерттеуін зерделеу жөніндегі материалды оқып зерттейді. «БББ» кестесі толтырылады және талқыланады. Әр топ спикері кестесі жайлы айтып шығады. | «Екі жұлдыз және бір тілек»
Комментарийлер мен ұсыныстар беріледі | Түрлі түсті қағазадар, материалдар, кестелер және маркерлер |
| ||||||
5 | 35 мин | Жұптасып жұмыс жүргізу
«Дискуссия» | Әр жұпқа аңыз беріледі. Нұсқаулықтар беріледі. Мұғалімдер оқу үдерісін жетілдіру мақсатында өзара іс қимыл жасайтын сынып моделін жұпта талқылайды және кейін топпен талқылап флипчартта бейнелейді. | Жұптағы тыңдаушылар аңызды оқиды және алдыңғы материалмен байланыстыра отырып, сынып моделін жасайды. Топта талқылайды және флипчартта сынып моделін бейнелейді. | «Кері байланыс бутерброды»: 1 жұлдыз 2 ұсыныс 1сұрақ | «Құмыра жайлы аңыз» Флипчарт, маркер және стикер |
| ||||||
6 | 3 мин | Рефлексия «Еркін микрофон:мен үшін бүгін ... құнды болды» | Тренер тыңдайды және қолдайды. | Тыңдаушы өз ойын білдіреді. | «Бас бармақ» | микрофон |
| ||||||
2 сабақ: |
| ||||||||||||
1 | 5 мин | Жаңа топқа бөліну «Түрлі түсті смайликтер» | Тренер түрлі түсті смайликтерді таратады.Тренер әр түс бойынша тыңдаушының психологиялық тұрғыдан мінезін айтып өтеді. | Тыңдаушылар оздеріне ұнаған түсі бойынша смайликтер алады. Үш топқа бөлінеді.
| «Шапалақ» | Түрлі түсті смайликтер |
| ||||||
2 | 10 мин | Миға шабуыл. Тақырыпты анықтау. «Сұрақ жауап алу» | Тренер видео қосады Алдын ала дайындалған сұрактар бойынша сұрақтар қойылады. Бұл видеоның ерекшелігі неде? Неліктен олай ойлайсыздар? Инклюзивті оқудың мәні қандай? | Тыңдаушы мұқият қадағалайды. Тыңдаушылар өз ойларын еркін білдіреді. | «Жетон беру» жақсы идеялар үшін | «Қытай балеті» видеосы, интерактивті тақта, жетондар |
| ||||||
3 | 20 мин | Тақырыптық жаттығулар.
«Өкіл» стратегиясы | Әр топқа арнайы тақырыпшалар беріледі және түсінгендерін флипчартта бейнелейді.
Тренер әр топқа барып идеяларымен танысып, ойларын дамытады және нұсқайды. | Бірінші қызыл топ сыныптың «инклюзивтілігін» анықтау критерийлерін талқылайды. Екінші жасыл топ инклюзивті сынып және мектеп моделін береді. Үшінші көк топИнтербелсенділікті қамтамасыз ету әдістері мен тәсілдерін айқындайды. | «Бағдаршам»
| Флипчарт, маркер, стикер |
| ||||||
4 | 5 мин | Кері байланыс «Бір сөзбен» әдісі | Тренер жақсы идеялар үшін жетондар береді. | Тыңдаушы бір сөзбен әдісін қолдана отырып, инклюзивті оқудың мәнін ашады. | «Жетон беру» жақсы идеялар үшін | жетондар |
| ||||||
5 | 5 мин | Рефлексия «Қосу, алу, қызықты» | Тренер құнды илеяларын қолдап отырады. | «Қосу, алу, қызықты» кестесін толтырады және талқылайды. | Комментарийлер мен ұсыныстар беріледі | кесте |
| ||||||
6 | 15 мин | Топта жұмыс жүргізуді жалғастыру. «Тұжырымдамалық карта жасау» | Тренер материалдарды таратады және арнайы нұскаулықтар беріледі. | Бірінші топ Кейс стади: Математикалық пікірталас сапасын арттыруды қарастырады. Екінші топ Әңгімелесу дағдыларын жетілдіру арқылы инклюзивтілікке қол жеткізуді қарастырады. Үшінші топ социограмма жасау жөніндегі нұсқаулықты қарастырады. |
| Флипчарт, маркер, стикер |
| ||||||
7 | 20 мин | Презентация Кері байланыс | Тренер қадағалайды және бақылайды. Тренер сұрақтар қояды. | Әр топтың спикерлері өз жұмыстарымен таныстырады.
| «Бес саусақ» «Бессаусақты» қолдана отырып кері байланыс өткізіледі. |
|
| ||||||
8 | 5 мин | «Социограмма» өткізу | Тренер күні бойы жұмыс жасаған тыңдаушыларына социограмма жасауды ұсынады. | Жеке дара социограмма жасалады. | Социограмма кілттері бойынша | Социограмма парақшалары |
| ||||||
9 | 5 мин | Рефлексия «3/2/1» | Тренер тыңдаушыларға шағын эссе жазуды ұсынады. | Тыңдаушылар эссе жазады. | 3 ұнаған тапсырма 2 ұнаған сұрақ 1ұнаған адам
|
|
|