«Весна — лето 2024»

Мағжан Жұмабаев

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы (1845-1904)

Сабақтың мақсаты: 1. қазақ халқының ұлы ақыны А. Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылық жолы туралы оқушыларға қысқаша түсінік беру.

Жылдамдық оқу дағдысын, оқушылардың тілін, ойлау қабілетін дамыту, сөз байлықтарын толықтыру. Абай қазақ жазба әдебиетінің көшбасшысы екендігі, шығармаларының өзіндік ерекшеліктеріне назар аударып, тілге деген құрмет сезімдерін тәрбиелеу, әдебиетке деген қызығушылығын оятуға ықпал ету.

Көрнекіліктер: ақын портреті, шығармалары, қосымша материалдар, тірек сызба.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: талдау, сұрақ-жауап, баяндау.

I Ұйымдастыру кезеңі.

-Сәлеметсіздер ме!

-Бүгін сыныпта кім кезекші?

-Бүгін нешісі?

II Үй тапсырмасын тексеру.

Сабақтың мақсат-міндетін түсіндіру.

III Жаңа тақырып. Кіріспе.

Абай-19 ғасырдағы қазақ әдебиетінің Бас ақыны. Абай Құнанбаейұлы-қазақ сөз өнерінің әлемдік деңгейге көтерілген ұлы өкілі.

Абай өзінің өмірден түйген тұжырымдарын қарасөз үлгісінде де жазған. Қарасөздерінде ол тәлім-тәрбиелік мәні терең ойларын шебер жеткізеді.

Сөздік жұмысы:

Бас ақыны

Сөз өнерінің өкілі

әлемдік деңгей

тіл кестесі

тұжырымдар

қарасөз

тәлім-тәрбиелік мәні

Тақтада көрсетілген кестені толтыру:

Жылдар

Маңызды оқиғалар

Шығармалары

Қосымша материалдармен жұмыс:

  1. Абай туралы мәтінді түсініп оқу.
  2. Сұрақтарға жауап беру:

-Абай қай жерде туған?

-Абайдың шын аты кім?

-Абай қандай білім алған?

-Қандай орыс классиктерінің шығармаларыноқыған?

-мәдениет пен білімге арналған қандай өлеңдері бар?

-Абай кімдердің шығармаларын аударған?

-Крыловтан қандай мысалдарды аударған?

-Абай қай жылы қайтыс болды?

IV Бекіту

  1. жұппен жұмыс: берілген мәтін бойынша тірек сызба құрастыру. Сызба бойынша бір-біріне “Абай туралы мен не білдім?” тақырыбына сұхбаттасу.

1904 жыл өлеңдері аудармалары

Абай орыс тіліндегі шығармалары

әжесі Зере, анасы Ұлжан мысалдары

Ахмет-Риза медресесі

V Қорытынды. Оқушыларға сұрақ

-Абайдың балалық шағын қалай елестетесіңдер?

-Бала Абай қандай болған деп ойлайсыңдар?

-Ойларыңды, пікірлеріңді ортаға салыңдар?

VI Үй жұмысы. VII Бағалау

Оқушының аты – жөні

Сұрақтарға жауап беру

Жұппен жұмыс

Қорытынды баға

Олимпиады: Русская литература 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы (1845-1904)

Сабақтың мақсаты: 1. қазақ халқының ұлы ақыны А. Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылық жолы туралы оқушыларға қысқаша түсінік беру.

Жылдамдық оқу дағдысын, оқушылардың тілін, ойлау қабілетін дамыту, сөз байлықтарын толықтыру. Абай қазақ жазба әдебиетінің көшбасшысы екендігі, шығармаларының өзіндік ерекшеліктеріне назар аударып, тілге деген құрмет сезімдерін тәрбиелеу, әдебиетке деген қызығушылығын оятуға ықпал ету.

Көрнекіліктер: ақын портреті, шығармалары, қосымша материалдар, тірек сызба.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: талдау, сұрақ-жауап, баяндау.

I Ұйымдастыру кезеңі.

-Сәлеметсіздер ме!

-Бүгін сыныпта кім кезекші?

-Бүгін нешісі?

II Үй тапсырмасын тексеру.

Сабақтың мақсат-міндетін түсіндіру.

III Жаңа тақырып. Кіріспе.

Абай-19 ғасырдағы қазақ әдебиетінің Бас ақыны. Абай Құнанбаейұлы-қазақ сөз өнерінің әлемдік деңгейге көтерілген ұлы өкілі.

Абай өзінің өмірден түйген тұжырымдарын қарасөз үлгісінде де жазған. Қарасөздерінде ол тәлім-тәрбиелік мәні терең ойларын шебер жеткізеді.

Сөздік жұмысы:

Бас ақыны

Сөз өнерінің өкілі

әлемдік деңгей

тіл кестесі

тұжырымдар

қарасөз

тәлім-тәрбиелік мәні


Тақтада көрсетілген кестені толтыру:

Жылдар

Маңызды оқиғалар

Шығармалары














Қосымша материалдармен жұмыс:

  1. Абай туралы мәтінді түсініп оқу.

  2. Сұрақтарға жауап беру:

-Абай қай жерде туған?

-Абайдың шын аты кім?

-Абай қандай білім алған?

-Қандай орыс классиктерінің шығармаларыноқыған?

-мәдениет пен білімге арналған қандай өлеңдері бар?

-Абай кімдердің шығармаларын аударған?

-Крыловтан қандай мысалдарды аударған?

-Абай қай жылы қайтыс болды?

IV Бекіту


  1. жұппен жұмыс: берілген мәтін бойынша тірек сызба құрастыру. Сызба бойынша бір-біріне “Абай туралы мен не білдім?” тақырыбына сұхбаттасу.






1904 жыл өлеңдері аудармалары


Абай орыс тіліндегі шығармалары

әжесі Зере, анасы Ұлжан мысалдары

Ахмет-Риза медресесі




V Қорытынды. Оқушыларға сұрақ

-Абайдың балалық шағын қалай елестетесіңдер?

-Бала Абай қандай болған деп ойлайсыңдар?

-Ойларыңды, пікірлеріңді ортаға салыңдар?

VI Үй жұмысы. VII Бағалау


Оқушының аты – жөні

Сұрақтарға жауап беру

Жұппен жұмыс

Қорытынды баға








Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее