«Зима 2025»

"Менің болашақтағы мамандығым" сабақ жоспары

"Менің болашақтағы мамандығым" сабақ жоспары 10 сынып

Олимпиады: Русская литература 5 - 11 классы

Содержимое разработки

САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ

ТАӘ (толық)

Мустафина Г.М.

Пән

Қазақ тілі

Сынып

10 б

Күні


Деректемелер: Базалық оқулық

Т.М. Артыкова, М.Б.Боранбай

Алматы «Атамұра» 2014 ж

Қосымша әдебиет:

интернеттен

Сабақ тақырыбы: Менің болашақтағы мамандығым

Сабақтың мақсаты: Жаңа тақырыпты ашу.

1.Оқушыларды мамандық тақырыбы бойынша білімдерің кеңейту;

2. Оқушылардың ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту, сұрақтарға дұрыс жауап беруге, түсінгенін, білгенін байланыстырып айтуға жағдай жасау, сөйлеу қабілеттерін қалыптастыру;

3. Таңдаған мамандықтың ыстық-суығына төзіп, оны сүйе білуге тәрбиелеу, адамгершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу;

2. Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы

3. Оқушылардың жұмыс формасы: түсіндіру, іздендіру, өз ойларын жеткізу.

  1. Қажетті техникалық жабдығы: компьютер

  2. Сабақта қолданылатын көрнекі құралдар, дидактикалық материалдар: презентация, маркерлер, стикерлер, бағалау парақтары.

САБАҚ ҚҰРЫЛЫМЫ ЖӘНЕ БАРЫСЫ

Сабақ кезеңі


Мұғалім әрекеті



Оқушы әрекеті


Уақыты

(мин.)


1

I. Ұйымдастыру кезеңі және сабақ басталуы

  • сәлемдесу;

  • түгендеу;

  • сөйлесу;

Кезекші, оқушылар сұрақтарға жауап береді.

1 мин

2

ІІ. Мотивациялық

Оқушылар мұғалімнің артынан қайталайды.

1 мин

3

ІII. Сабақ мақсаты мен міндеттерін қою

Сабақтың мақсаты мен міндеттерін айту


2 мин

4

V. Негізгі білім көкейтестігі


Ісім оңсын десеңіз,
Сол істің маманы болыңыз.
Даңқым шықсын десеңіз,
Көпшіліктің адамы болыңыз.

Оқушылар өз пікірлерімен бөліседі.

3 мин

5

VІI. Жаңа материалды оқу.
















  • Маман дегеніміз не? Белгілі бір мамандық иесі болу үшін не істеу керек? Ендеше әрқайсымыз өз қалаған мамандығымызды айтайық.



Оқушылар екі топқа бөлінеді

Таблица толтыру. Ресурс (қосымша№1)

Келісемің, келіспеймін, дәлелде



Әрбір топ қатысушыларға мынадай сұрақ береді, Қатысушыларға келесі мамандық мінездемелері ұсынылады:

Ең ақшасы көпмамандық

Ең жасыл мамандық

Ең тәтті мамандық

Ең жауапты мамандық

Ең қарым-қатынасы күшті мамандық

Сергіту сәті: «Қол мидың жалғасы»

(Алақан бойынша мамандық саласын анықтау)

Берілген сандар алфавиттегі әріптің орнын білдіреді. Сандар орнына әріптерді қойып, Елбасының сөздерін анықтайсыз (2 минут)

2

23

 

1

7

1

17

 

21

11

17

1

17

1

18

7

37

6

37

18

37

19

 

 

34

8

3

8

23

38

 

3

20

16

26

37

 

14

8

23

8

14


«Әр адам өз мамандығының шебері болуы керек»

Н.Ә.Назарбаев


Мамандық- сөзінен сөздер құрастыру





Оқушылар сұрақтарға жауап береді






Оқушылар сызбада берілген сөйлемдермен келіскенің немесе келіспегенің айтып, дәлелдейді








Оқушылар мінездемеге сәйкес мамандықтарды атайды












2мин












5 мин













5 мин






2 мин




5 мин

4 мин


6

VIІI. Қорытынды

Сұрақ-жауап әдісі арқылы сабақты қортындау


Оқушылар уақыт туралы мақал- мәтел айтады

2 мин

7

ІX. Үй тапсырмасы

Мазмұндамаға дайындалып келу «Менің болашақ мамандығым»

Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазады.

1 мин

8

X. Сабақ бағаларын жариялау

Бағалау парағы арқылы әр оқушы өзің бағалайды


1 мин

9

XI. Рефлексия

және сабақты ұйымдастырылған түрде аяқтау

Не білдік?

Не үйрендік?


2 мин



















































Қосымша №1

Реті

Тапсырма

келісемін

келіспеймін

дәлелде

1

Мамандық бір-ақ рет және біржола таңдалады

 

 

 

2

Мамандық таңдау қалтаның қалыңдығына байланысты

 

 

 

3

Мамандық таңдау адамның қабілетіне, бейімділігіне тікелей байланысты

 

 

 

4

Отбасы мен достарыңның ақылына сүйеніп мамандық таңдауға болады

 

 

 

5

Қартайғанда да мамандық таңдауға болады

 

 

 

6

Ақша болса, мамандық қажет емес

 

 

 

7

Мамандық таңдауда психологтың көмегі қажет.

 

 

 

8

Мамандық таңдаудағы басты өлшем – қызығу мен қоғамдық сұраныстың сәйкестігі

 

 

 

9

Таңдайтын мамандығымды болашақ табысым айқындайды

 

 

 

10

Мамандық таңдау – күнкөріс қамы

 

 

 



















Бағалау парағы ________________________________________________

Сабақтың барысы

критерийлер

Ұпай көрсеткіші

Жалпы ұпай

Ұйымдастыру кезеңі


Сұрақтарға жауап берді

1-5 дейін


Болашақ мамандығы туралы әңгімелеу

толық

1-5дейін


түсінікті

1 -5ұпай


Топпен жұмыс

қатысуы

  1. 5 дейін


  1. тапсырма



  1. тапсырма


  1. тапсырма


  1. тапсырма



қорытынды












Бағалау парағы ________________________________________________

Сабақтың барысы

критерийлер

Ұпай көрсеткіші

Жалпы ұпай

Ұйымдастыру кезеңі


Сұрақтарға жауап берді

1-5 дейін


Болашақ мамандығы туралы әңгімелеу

толық

1-5дейін


түсінікті

1 -5ұпай


Топпен жұмыс

қатысуы

  1. 5 дейін


  1. тапсырма



  1. тапсырма


  1. тапсырма


  1. тапсырма



қорытынды




















35-30 «

29-26- «4»

25-20-«3»





Содержимое разработки

Ісім оңсын десеңіз,  Сол істің маманы болыңыз.  Даңқым шықсын десеңіз,  Көпшіліктің адамы болыңыз.     сеңіз,  Сол істің маманы болыңыз.  Даңқым шықсын десеңіз,  Көпшіліктің адамы болыңыз.

Ісім оңсын десеңіз, Сол істің маманы болыңыз. Даңқым шықсын десеңіз, Көпшіліктің адамы болыңыз. сеңіз, Сол істің маманы болыңыз. Даңқым шықсын десеңіз, Көпшіліктің адамы болыңыз.

Менің болашақтағы мамандығым     сеңіз,  Сол істің маманы болыңыз.  Даңқым шықсын десеңіз,  Көпшіліктің адамы болыңыз.

Менің болашақтағы мамандығым сеңіз, Сол істің маманы болыңыз. Даңқым шықсын десеңіз, Көпшіліктің адамы болыңыз.

Сабақтың мақсаты:   1.Оқушыларды мамандық тақырыбы бойынша білімдерің кеңейту; 2. Оқушылардың ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту, сұрақтарға дұрыс жауап беруге, түсінгенін, білгенін байланыстырып айтуға жағдай жасау, сөйлеу қабілеттерін қалыптастыру; 3. Таңдаған мамандықтың ыстық-суығына төзіп, оны сүйе білуге тәрбиелеу, адамгершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу;

Сабақтың мақсаты:  

1.Оқушыларды мамандық тақырыбы бойынша білімдерің кеңейту;

2. Оқушылардың ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту, сұрақтарға дұрыс жауап беруге, түсінгенін, білгенін байланыстырып айтуға жағдай жасау, сөйлеу қабілеттерін қалыптастыру;

3. Таңдаған мамандықтың ыстық-суығына төзіп, оны сүйе білуге тәрбиелеу, адамгершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу;

Маман дегеніміз не? Белгілі бір мамандық иесі болу үшін не істеу керек? Ендеше әрқайсымыз өз қалаған мамандығымызды айтайық.

Маман дегеніміз не? Белгілі бір мамандық иесі болу үшін не істеу керек? Ендеше әрқайсымыз өз қалаған мамандығымызды айтайық.

Реті 1 Тапсырма Мамандық бір-ақ рет және біржола таңдалады 2 келісемін келіспеймін   Мамандық таңдау қалтаның қалыңдығына байланысты 3 дәлелде     Мамандық таңдау адамның қабілетіне, бейімділігіне тікелей байланысты 4   Отбасы мен достарыңның ақылына сүйеніп мамандық таңдауға болады     5       Қартайғанда да мамандық таңдауға болады 6     7 Ақша болса, мамандық қажет емес         Мамандық таңдауда психологтың көмегі қажет. 8       9 Мамандық таңдаудағы басты өлшем – қызығу мен қоғамдық сұраныстың сәйкестігі 10 Таңдайтын мамандығымды болашақ табысым айқындайды             Мамандық таңдау – күнкөріс қамы            

Реті

1

Тапсырма

Мамандық бір-ақ рет және біржола таңдалады

2

келісемін

келіспеймін

 

Мамандық таңдау қалтаның қалыңдығына байланысты

3

дәлелде

 

 

Мамандық таңдау адамның қабілетіне, бейімділігіне тікелей байланысты

4

 

Отбасы мен достарыңның ақылына сүйеніп мамандық таңдауға болады

 

 

5

 

 

 

Қартайғанда да мамандық таңдауға болады

6

 

 

7

Ақша болса, мамандық қажет емес

 

 

 

 

Мамандық таңдауда психологтың көмегі қажет.

8

 

 

 

9

Мамандық таңдаудағы басты өлшем – қызығу мен қоғамдық сұраныстың сәйкестігі

10

Таңдайтын мамандығымды болашақ табысым айқындайды

 

 

 

 

 

 

Мамандық таңдау – күнкөріс қамы

 

 

 

 

 

 

Мамандық таңдау – болашағыңды айқындау  Ең ақшасы көп мамандық  Ең жасыл мамандық  Ең тәтті мамандық  Ең жауапты мамандық  Ең қарым-қатынасы күшті мамандық

Мамандық таңдау – болашағыңды айқындау

Ең ақшасы көп мамандық

Ең жасыл мамандық

Ең тәтті мамандық

Ең жауапты мамандық

Ең қарым-қатынасы күшті мамандық

«Қол мидың жалғасы» (Алақан бойынша мамандық саласын анықтау)

«Қол мидың жалғасы»

(Алақан бойынша мамандық саласын анықтау)

Алақан бойынша мамандық саласын анықтау. Саусақтарымызды кеңірек ашып, ақ параққа алақандарымызды түсірейік. Бас бармақпен шынашақтың орта О нүктесімен белгілеп, әрбір саусаққа түзу сызық жүргіземіз. Осы жүргізілген сызба бөліктерін сызғышпен олшеп шығарыңыз.

Алақан бойынша мамандық саласын анықтау. Саусақтарымызды кеңірек ашып, ақ параққа алақандарымызды түсірейік. Бас бармақпен шынашақтың орта О нүктесімен белгілеп, әрбір саусаққа түзу сызық жүргіземіз. Осы жүргізілген сызба бөліктерін сызғышпен олшеп шығарыңыз.

Жауап.  1 Егер алақан сызығыңызда бас бармақ пен О нүктесі арасында сызба бөлігі ұзын болса, сіз басқарушысыз.  2. О нүктесі мен сұқ саусақ нүктесінің арасындағы сызық басқаларынан ұзын болса, сіздің қорғаушы әскери қабілетіңіз мол.  3. Ортаң қол сызығы ұзынырақ болса, сіз дін адамы, саясаткер болуға бейімсіз.  4. Аты жоқ саусақ сызығы үлкенірек болса, сіз өнерге бейіміңіз мол, суретші, музыкант, архитектор, дизайнер болуға қабілеттісіз. 5. Шынашақ сызығы үлкенірек болса, сіз - дәрігерлік, шипагерлікке бейімсіз.

Жауап. 1 Егер алақан сызығыңызда бас бармақ пен О нүктесі арасында сызба бөлігі ұзын болса, сіз басқарушысыз. 2. О нүктесі мен сұқ саусақ нүктесінің арасындағы сызық басқаларынан ұзын болса, сіздің қорғаушы әскери қабілетіңіз мол. 3. Ортаң қол сызығы ұзынырақ болса, сіз дін адамы, саясаткер болуға бейімсіз. 4. Аты жоқ саусақ сызығы үлкенірек болса, сіз өнерге бейіміңіз мол, суретші, музыкант, архитектор, дизайнер болуға қабілеттісіз.

5. Шынашақ сызығы үлкенірек болса, сіз - дәрігерлік, шипагерлікке бейімсіз.

Берілген сандар алфавиттегі әріптің орнын білдіреді. Сандар орнына әріптерді қойып, Елбасының сөздерін анықтайсыз (2 минут)   2 23 17 1   1 17 1 7 1 18 7 17   37 6 21 11 37 18   37 19 34 8 3 8 23 38   3 20 16 26 37   14 8 23 8 14

Берілген сандар алфавиттегі әріптің орнын білдіреді. Сандар орнына әріптерді қойып, Елбасының сөздерін анықтайсыз (2 минут)

2

23

17

1

 

1

17

1

7

1

18

7

17

 

37

6

21

11

37

18

 

37

19

34

8

3

8

23

38

 

3

20

16

26

37

 

14

8

23

8

14

«Әр адам өз мамандығының шебері болуы керек» Н.Ә.Назарбаев  

«Әр адам өз мамандығының шебері болуы керек»

Н.Ә.Назарбаев

 

мамандық

мамандық

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее