Қысқа мерзімді жоспар
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Сансызбаева Г.П.
Пәні: Қазақ тілі | Күні: | Сыныбы: 6 «А»сынып | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Құттықтаулар.Сыйлық сыйлау-өнер. | |||||||||||||
Сілтеме | Орыс тілінде білім беретін 6 сыныпқа арналған әдістемелік құрал, Ғаламтор | |||||||||||||
Мақсаты
| Оқушылардың ауызекі сөйлеу тілін дамыту, білімдерін қайталап, жүйеге келтіру.Сыйлық, сый тарту туралы қағидаларды анықтау,оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін жетілдіру,пәнге деген қызығушылығын арттыру. | |||||||||||||
Күтілетін нәтижелер
| Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді,сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді. | |||||||||||||
Құндылықтарды игерту: | Адамгершілік, ізгілік, парсаттылыққа тәрбиеленеді, уақытымен және орынды сыйлық жасап, өзгелерге қуаныш білдіруге тәрбиеленеді. | |||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгерту | |||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Музыка,өзін-өзін тану | |||||||||||||
Қолданылатын әдістер | Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары: «Мағынаны ашу», «Джиксо» әдісі, «Инсерт» әдісі, АКТ, PowerPoint таныстырылымы | |||||||||||||
Керекті жабдықтар
| Оқулық, интербелсенді тақта, кеспеқағаздар, стикер, маркер т.б. | |||||||||||||
Сабақтың барысы: | ||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |||||||||||
Сабақ басы-5мин
| 1мин
2мин | Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады: Шеңбер болып тұрайық. Алақанды созайық. Сәттілік тілеп сабақта Көңілді де болайық! Топқа бөлу Суреттердің қиындыларын ұсынады. | Оқушылар қол ұстасып,сөздерді қайталайды,қимыл арқылы білдіреді.
Оқушылар суреттердің қиындыларын біріктіріп, топтарға бірігеді. | |||||||||||
Тұсаукесер
| 2мин | «Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді. Сыйлық жайында интерактивті тақтадан бейнеролик көрсетіледі. Мұғалім оқиды. -Балалар, бұл не? -Дұрыс айттыңдар, сыйлық екен. -Ал сыйлықты біз не істейміз?Ендеше сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?(оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру)
| Оқушылар бейнероликті көріп, сабақтың тақырыбын анықтайды, сабаққа мақсат қояды. | |||||||||||
Сабақ ортасы 30мин
| 5 мин
5мин | Тапсырма: Жаңа сөздермен танысу үшін сөздерді суреттермен сәйкестендіріңіз.
Жаңа сөздермен жұмыс – «Кім сыйлыққа жетеді?»әдісі арқылы сөз тіркестерді, сөйлемдерді құрастырады. | Оқушылар сөздерді оқиды, суреттермен сәйкестендіреді. Оқушылар сөз тіркестерін, сөйлемдерді құрастырады. | |||||||||||
Мәтінмен жұмыс | 3мин | Оқушыларға тілдерін жаттықтыру мақсатында сұрақ беріледі. «Сен анаңа қандай сыйлық сыйлайсың?» Берілген сұраққа сын есімнің асырмалы шырайын қатыстырып , құрастыруға ұсынады. | Оқушылар топта бұл сұрақты талқылайды, әрбір топтан бір оқушы шығып, топтың атынан бұл сұраққа жауап береді. (Мысалы:Иван анасына өте әдемі гүл сыйлайды. Настя анасына өте қызық кітапша сыйлайды.және т.б. | |||||||||||
Түсіну Сергіту сәті | 10мин 1мин | Мағынаны тану» Мұғалім әрбір топқа мәтіннің бөлігін ұсынады. «1.Мәтінмен жұмыс Мұғалім мәнерлеп оқиды. «Инсерт» стратегиясы бойынша мәтінмен жұмыс. Сергіту сәті – Әртүрлі әндерді тыңдап, туған күнге қатысты әндерді таңдайды. | Оқушылар өз бөліктерін аударады, «Джиксо» әдісі бойынша ауысады, мәтіндегі өз бөліктерін аударып,топтарына қайта оралады. Оқушылар әндерді тыңдайды, туган күнге қатысты әнді естігенде, шапалақтайды | |||||||||||
Қолдану | 2мин | Мәтін бойынша «Ең жақсы сұрақты»құрастыруға ұсынады. | Оқушылар сұрақты қарастырып,дәптерлеріне жазады,топтың ішіндегі ең жақсы сұрақты көршілес топқа қояды | |||||||||||
Шығармашылық жұмыс. | 4 мин | «Шашу » дәстүрі бойынша топтарға шығармалық жұмыс ұсынылады.-Берілген бұйымдар арқылы сыйлық жинау (кәмпиттің ішінде кімге құттықтау сөз арналған аты жазылған) | Оқушылар сыйлықты жинайды, әр топ құттықтау сөзін оқиды. | |||||||||||
Сабақ соңы | 5мин | Тақтада сыйлық суреті ілінген, сол суретке, оқушылар түрлі-түсті стикерлерді жапыстырады. Қызыл –ұнады Көк- ұнады, | Стикерді тақтаға жабыстырады. | |||||||||||
Бағалау | 2мин | Формативті бағалау.Мұғалім оқушылардың бағалауы бойынша өз ойларын айтып, қорытынды бағаны өзі қояды. | «Ішкі және сыртқы шеңбер»техникасы бойынша өзара бір-бірін бағалайды. | |||||||||||
Үйге тапсырма | 3мин | «Менің сыйлығым» тақырыбына эссе жазып келу | Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
Бағалау парағы:
Оқушылардың аты жөні | Сөздік жұмысы | Түсіну | Қолдану- сұрақ құрастыру | Шығармашылық жұмыс | Мұғалімнің қорытынды бағасы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|