«Весна — лето 2024»

Музыкальная культура Восточных народов

планирование урока 5 класс с казахским языком обучения

Олимпиады: Музыка 1 - 9 классы

Содержимое разработки

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Алем халыктарынын музыкалык дастури

Мектеп:

Күні

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспайтындар саны:

Сабақ тақырыбы

Шығыс халықтарының музыкалық дәстүрлері

Осы сабақта жететін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.3 - қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің

ерекшеліктерін анықтау;

5.1.1.1 - тыңдалған музыкалық шығармаларды, музыкалық мәнерліліктің түрін,

стилін, жанры мен құралдардын талдау;

5.1.1.2 - әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай

топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру

Сабақ мақсаттары

- Түркі халықтарының музыкалық шығармаларымен танысу;

- түркі халықтарының музыкалық аспаптары мен дәстүрлерін

меңгеріп, олармен танысу;


Бағалау

критерийлері

Білім алушы:

- өз жұмысын көрсете алады;

- музыканы сипаттап, талдайды,

- тыңдалған музыкалық шығармалар туралы пікір айтады.

Тілдік мақсаттар

Білім алушылар:

сәйкес терминологияны қолдана отырып, музыканы талқылай және зерттей

алады, өз жұмыс бойынша пікір айтып,

оны жақсартатын ұсыныстарды бере алады.

- Шығарманы тыңдағанда мен ... елестедім

- Бұл аспап ... тобына жатады

Тілдік мақсат. Терминология және диалогқа арналған сөздер

Дәстүр

традиция

традитион

Музыкалық дәстүр

Музыкальная традиция

Музыкал традитион

Музыкалық аспап

Музыкальный инструмент

Музыкал инструмент


Құндылықтарды

бойға сіңдіру

Шығыс халықтарының дәстүрлеріне, ғұрыптарына, музыкасын тыңдауға

қазығушылықты бойға сіңдіру,

тәрбиелеу және жалпы жұрт таныған мәдениеттік құндылықтарды қалыптастыру.

Пәнаралық

байланыс

Тарих



АКТ қолдану дағдылары




Гаджеттердің көмегімен сабақ тақырыбы бойынша ақпарат іздеу.

Осыған дейін меңгерілуі тиіс білім

Алдыңғы бөлімдерде меңгерілген білім

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері




Сабақтағы жоспаралған іс-әрекет

Ресурстар



Сабақтың басы

5 мин






Сабақтың ортасы

20мин

.









Сабақтың соңы











I.Ұйымдастыру кезеңі:

1тапсырма;

- Қай халықтарТуркі халықтарына жатады?

- Бұл халықтар немен ұқсас?

-Алдынғы сабақта қандай халықтың музыкалық дәстүрімен таныстык?

-Тыва халқының аспаптарын ата.

-Көмеймен ән салу дәстүрі қалай аталады?

2-ші тапсырма. Ақпарат іздеу.Хоомей – көмеймен ән айту дәстүрі

ІІ. Жаңа тақырып. Видеоматериал№1

Хакас халқының музықалық дәстүрі, туралы: презентация

1-ші тапсырма.Талқылау.

- Тыва халқының музыкалық дәстүріне ұқсай ма?

Несімен ұқсайды?

IІІ. Музыкалық аспаптарымен танысу. Видеоматериал №2

2 тапсырма. Хакас халықтарының музыкалық аспаптары

классификация кестесін толтыру.

ІV. Музыка тыңдау. талдау

- Өзгеше не естідіңдер орындауында?

-Құлаққа жағымды ма, жағымсыз ба?Қандай сазда орындалды?

Мажор ма минорда ма?

Өте қиын табу; өйткені бұл халықтардың саз әуені .5 дыбыс әуенінен тұрады.

V.Рефлексия. Әр балаға сурақтарға жауап береді.

1.Хакас халықтың мәдениеті қай халықтың мәдениетімен туыстас болып келеді?

(ТЫВА)

2.Қандай жанрлар жақсы сақталған?(аңыз әңгімелер, ертегілер,

батырлық жырлар)

3.Халық әндерінің арасында кең таралған қандай түрі?(ТАХПАХ, ЫР)

4. Эпостары қандай аспаппен сүйемелденіп орындалады? (ЧАТХАН)

5.Көне музыкалық аспаптары қалай аталады?(ХОМЫС, ЫЫҚ)

6. Хомыс пен ыық қазазақтың қай аспаптарына ұқсайды?(ХОМЫС -ДОБЫРАҒА,

ЫЫҚ- ҚОБЫЗҒА

Жауаптарын бағалау бағалау

Т





Саралау – Сіз

қалайша

көбірек



қолдау

көрсетесіз?

Сіз қабілеті

жоғары білім

алушыларға

қандай тапс

ырмалар бересіз?




Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Саралауды тапсырмаларды таңдау, белгілі бір оқушының болжалды жетістігі, білім

алушыға жеке қолдау көрс

ету, оқушылардың жеке

қабілеттерін есекере

отырып, оқу

материалдары мен

ресурстарды таңдау

арқылы орындауға болады

(Гарднердің көптік зият

теориясы).

Уақытти тиімді

пайдалана отырып,

саралауды сабақтың кез

келген кезеңінде қолдануға

болады.



Білім алушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау әдістерін жазу үшін осы

бөлімді қолданыңыз.

Сабақ бойынша рефлексия

Осы бөлімді сабақ жайында ой талқылыу үшін қолданыңыз. Сіздің сабағыңыз жайындағы сол жақ бағандағы ең қиын сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа жанасқан ба?

Бүкіл білім алушылар ОМ-ға жетті ме?

Жоқ болса, неге?

Сабақта саралау дұрыс өткізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандау ауытқулар болды және неге?







Жалпы баға

Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқыту тұрғысынан алғанда)?

1:

2:

Сабақты қалайша жақсартуға болады (сабақ беру мен оқыту тұрғысынан алғанда)?

1:

2:

Мен сабақ барысында сынып жайында, немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы не білдім, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее