«Зима 2025»

Наукове вивчення проблеми розвитку студентських ЗМІ в суспільно значущий феномен сучасності

Тези про наукове вивчення проблеми розвитку студентських ЗМІ в суспільно значущий феномен сучасності

Олимпиады: Технология 1 - 4 классы

Содержимое разработки

1


Наукове вивчення проблеми розвитку студентських ЗМІ в суспільно значущий феномен сучасності


Студентські ЗМІ є важливим чинником соціалізації сучасної української молоді та істотно впливають на формування її світогляду, професійних компетентностей. Наукові праці, присвячені вивченню проблеми розвитку студентських ЗМІ в суспільно значущий феномен сучасності, мають важливе значення для системного дослідження цієї галузі діяльності сучасного студентства України.

Деякі аспекти розвитку концепцій студентських ЗМІ привернули увагу вітчизняних та зарубіжних дослідників (історії філософії, соціології, психології, теорії масової комунікації, теорії та історії журналістики). Питанню українського телебачення і формуванню духовності молоді присвячено дослідження Н. Темех (виявлено особливості створення програм для молодіжної аудиторії, з’ясовано оптимальні варіанти і механізми духовного виховання молодих людей засобами телебачення); проблемами університетського телебачення опікуються Т. Сидорова (університетське телебачення розглядається як інструмент формування корпоративної культури), С. Говердовська-Привезенцева (університетське телебачення вивчається як потенційний ресурс медіакомунікацій). Т. Бережна вивчає варіативність концепцій університетського телебачення. Питання сучасного студентського радіомовлення досліджують Л. Болотова, А. Колесникова, В. Колодкін. Студентську пресу − Ю. Носова, В. Кондик, В. Слінчук.

Вивченню функціонування ЗМІ, їх ролі та функцій у соціокультурних та духовних процесах присвятили велику увагу зарубіжні учені: Г. Лассуелл, Г. Маклюен, А. Моль, Ч. Сендидж, Ю. Хабермас, М. Хоркхаймер, Г. Шиллер, Р. Чалдині.

З огляду наукової літератури випливає, що проблемі теоретичного аналізу студентських ЗМІ нового століття приділяє увагу невелике коло вчених, дослідження яких частіше залишаються продуктом внутрішнього користування поміж себе. Проблеми студентських ЗМІ досліджено фрагментарно, жоден з названих авторів не запропонував загальної системи поглядів на студентські ЗМІ.

Недостатньо розроблено принципи системно-типологічного аналізу процесів і тенденцій в розвитку студентських ЗМІ, що ускладнює або зовсім залишає відкритим розвʼязання кардинальних проблем, пов'язаних з періодизацією, виявленням закономірностей в історії національної та інтернаціональної журналістики загалом. Багато в чому ці труднощі пов'язані зі становленням історії журналістики як самостійної наукової дисципліни і необхідності створення понятійного і наукового апарату, здатного адекватно описувати специфічні проблеми історії журналістики. Це стосується й історії теорії журналістики, в межах якої ми намагаємось вивчити проблему студентських ЗМІ. Існує необхідність розроблення принципів аналізу та методології теоретичного підходу до вивчення проблем історії журналістики, в тому числі, додамо, і в галузі історії становлення теорії журналістики. У журналістській науці, незважаючи на дискусії і спроби визначити основні поняття, до сих пір немає загальноприйнятої системи детермінованих категорій, відсутня необхідна якісна визначеність деяких найважливіших понять, що підтверджує слабкість традиції комплексного історико-теоретичного підходу.

Оскільки журналістика загалом за своїм змістом своїм багатогранна, вміщує в собі всі аспекти життя людського суспільства, то її вивчення повинно бути комплексним і здійснюватись на засадах філософії, антропології, політології, соціології, культурології, психології, філології, загальної теорії масових комунікацій, широкого спектру гуманітарних, природничих і технічних наук.

Отже, перш за все необхідний філософський аналіз журналістики, тим більше що це не тільки шлях до створення її фундаментальної теорії, а й можливість подальшого поглиблення власне філософського знання.


Актуальність проблеми, а також недостатній ступінь її наукового вивчення окреслили мету і завдання дослідження, його внутрішню логіку і структуру.

Об'єкт дослідження − феномен студентських ЗМІ, його філософське осмислення, значення теорії для повсякденної журналістської практики.

Предмет дослідження − концепції студентських ЗМІ, які сформувалися в руслі розвитку філософської, політичної, соціологічної думки в європейському суспільстві цієї епохи.

Мета дослідження – теоретичне обґрунтування перетворення студентських ЗМІ в суспільно значущий феномен, який став об'єктом розгляду наукової думкою як важливого​​ складника всього розвитку соціуму.

Завдання дослідження:

− визначити принципові підходи до характеристики концепцій студентських ЗМІ на різних етапах в період кінця ХХ – початку ХХІ століття;

− показати багатоаспектність цих підходів і концепцій, взаємозв'язок з філософськими, політичними, лінгвокультурологічний, соціологічними, психологічними поглядами епохи;

− простежити історію створення основ сучасної теорії журналістики, підкресливши її інтернаціональний, глобальний характер;

− виявити характер концепцій студентських ЗМІ як складника громадської думки кінця ХХ – початку ХХІ століття;

− проаналізувати конкретні концепції студентських ЗМІ, характерних для різних періодів розвитку;

− вказати на принципово нові положення, висунуті філософами, соціологами, політологами, психологами, положення, що стали базою для створення концепцій студентських ЗМІ;

− визначити взаємовплив культурно-ідеологічних концептів і практики студентських ЗМІ, поєднання раціональних та ірраціональних компонентів теорії журналістики, показати актуальність цих теоретичних положень для сучасної журналістики.

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее