«Весна — лето 2024»

Онтогенез. Сабақ жоспары.

Өткен материалды бүгінгі сабақпен байланыстыра қолдану біліктіліктерін тексеру, жалпылау; зерттеу, болжау, нақтылау дағдыларын тереңдету. Ағзалардың онтогенезі туралы білімдерін жүйелеп, тереңдету; Онтогенез этаптарының мазмұнын ашып көрсету; Эмбриональдық және постэмбриональдық кезеңдерін сипаттау.

Ойлау, есте сақтау, анализдеу, оқыған материалды жалпылау; қосымша материалмен, оқулықпен жұмыс жасау дағдыларын дамыта отырып, білім деңгейлерін көтеру, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Сыни ойлауға үйрету, ұжыммен, топпен жұмыс істей отырып ынтымақтыстыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Олимпиады: Биология 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Тақырыбы 36

Алюминий және оның қосылыстары. Алюминийдің маңызды табиғи қосылыстары және олардын Қазақстандағы кең орындары

Мақсаты

Оқушылар тақырыпқа байланысты тәжірибелерді меңгереді, маңыздылығын түсініп оқу ойын жеткізе білуге үйренеді, топпен тапсырмалар орындауға пайдаланады

Жалпы мақсат

Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін ажыратуға дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже

Топпен жұмыс істеу арқылы өзгелерді тыңдай білуге , тиянақтылыққа, ұқыптылыққа үйренеді.

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Композициялық талдау, Венн диаграммасы ,Сәйкестендіру, Адасқан әріптер

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Ұйымдастыру кезеңі

Тренинг

Сәлемдесу

Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу

Түгелдеу

Топқа бөлу (Мозайка арқылы 3 топқа бөлінеді)

Әр топ өзорнына отырып сабаққа дайындалады

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білім


Қызығушылық

тарын ояту

Композициялық талдау жасау арқылы сұрақ жауап өткізу

Үй тапсырмасын кайталау

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар өзі бір- біріне қоя отырып өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады

Бір- біріне жақсы сөздер айта отырып сұрақ джауап арқылы бір- біріне жақсылықпен сәттіліктілейді

Түсіну

Адасқан әріптер

Өтке тақырыпты еске түсіру және жаңа тақырыпты ашу

Өткен тақырыпты тексеру жэәне жаңав тақырыпқа көшу мақсатында тақтаға шатасқан әріптерді ілу, оқушылар әріптерден құрастырыз сөз жазу, әр топтан оқушы шығып тақтаға өткен тақырыппен жаңа тақырыптың мағанасын ашады, айтып түсіндіреді

Әр топтан оқушы шығып шатасққан әріптерден ссөз құрап мағанасын ашады,түсіндіреді, талқылайдды , өткен тақырыпты жаңа тақырыппен байланыстыру үшін сөден жаңа тақырыпқа шатасқан әріптерден сөз құрайды

Қолдану

Венн диаграмманы тапсырма мақсатында қолдану

Тақырыптың мазмұнын қысқаша баяндайды,тақырыптың ең маңызды жерін ең қызық жерін табады,оны неге қызық деп тапқанын айтады,тақырып туралы ақпарат жинайды

байланыстырыды, суреттейді - өз бағасын береді

Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады.

Сергіту сәті

«Қара жорға биі» атты жаттығу жасау

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.

Талдау

«Сәйкестендіру» тақырыпқа қатысты жауаптарын сәйкестендіру

арқылы сабақты талдау


Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында сәйкестендіру әдісін пайдалану арқылы тапсырмалар беріледі.Ол әдіс арқылы оқушы жаңа тапсырманы түсінеді,ойланады тапсырмаға байланысты тапсырмаларды сәйкестендіреді

Берілген жаңа тақырыпты топтан талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қазаға жазылған тапсырмаға қатысты сйкестендіріп жауабын көрсетеді.

Берілген сұрақтар арқылы топтар бір-біріне сұрақ қою арқылы диалогке түседі.

Жинақтау

Жаттығу жұмыстары

Топ бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты кітаптан жаттығу жқұмыстарын орындайды

Тақырыпты меңгере отырып жаттығу жұмыстарын орындау арқылы сабақты жинақтайды

Бағалау

Өзін-өзі бағалау (2 мин)

Бағдарша, бағалау парақшалары

Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату

Өзін өзі топпн бағалайды

Рефлексия

Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру























































Сынып: 10

6.02.2017

Пәні: Биология

Абраимова Г.Т:

Тақырыбы

Онтогенез

Күтілетін нәтиже

9 сыныпта өткен «Онтогенез» тақырыбын қосымша материалдармен толықтыра, жүйелей отырып негіздеу.

Сабақтың мақсаты

Өткен материалды бүгінгі сабақпен байланыстыра қолдану біліктіліктерін тексеру, жалпылау; зерттеу, болжау, нақтылау дағдыларын тереңдету. Ағзалардың онтогенезі туралы білімдерін жүйелеп, тереңдету; Онтогенез этаптарының мазмұнын ашып көрсету; Эмбриональдық және постэмбриональдық кезеңдерін сипаттау.

Ойлау, есте сақтау, анализдеу, оқыған материалды жалпылау; қосымша материалмен, оқулықпен жұмыс жасау дағдыларын дамыта отырып, білім деңгейлерін көтеру, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Сыни ойлауға үйрету, ұжыммен, топпен жұмыс істей отырып ынтымақтыстыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақ типі

Аралас сабақ

Сабақ түрі

«Онтогенез» тақырыбы бойынша білімдерін толықтыруға және жүйелеуге арналған дәстүрлі емес сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі

Сыни ойлауға үйрету, талдау, дәлелдеу, сәйкестендіру. сұрақ-жауап әдісі, Insert әдісі.

Сабақтың білім беру формасы

Топпен жұмыс және жекелей, жұппен жұмыс.

Көрнекіліктер

презентация, бейне жазба материалы, электронды оқулық, таратпа материалдар, тапсырмалары бар үлестірмелер; микроскоп, микропрепарат.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Білімді тексеру, бағалау

Ұйымдастыру мезеті.

(2 мин)

Сабақтың басталуы, сыныптың сабаққа даярлығын тексеру, оқушыларда жағымды көңіл-күй туғызу.

Кезекші сабаққа даярлықтарын жеткізеді.

Топқа жіктеліп отырады.


«Кім жылдам?»

(3 мин)


Топ жетекшісін анықтау сұрақтарын береді. (слаид 2)

1топ: Көбею дегеніміз не? Қандай түрлерін білесің?

2 топ: Гамета дегеніміз не? Қандай түрлерін білесің?

3 топ:Ұрықтану дегеніміз не? Ұрықтанудың биологиялық маңызы?

4 топ: Ұрықтану нәтижесінде не түзіледі? Одан қалай тұтас ағза дамып шығады?





Сабақтың тақырыбын ашу

(2 мин)

Сұрақ қою арқылы сабақ тақырыбын ашады

Оқушылар сабақ тақырыбын анықтап, дәптерге жазады.(Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы организмнің жеке даму процесі болды, оны біз – онтогенез деп атаймыз)


«Миға шабуыл»

Проблемалық жағдай туындату

(2 мин)

Түйінді ой:

«Онтогенез филогенездің қысқаша тарихи қайталануы» (слаид 1)


Сабақ барысында проблемалық ситуацияны шешіп, сабақ аяғында жаңа, негізі ойды тиянақтайды.


«Шығармашылықпен жұмыс»

(8 мин)

Әр топтан үй тапсырмасын қорғауға жағдай жасайды. (слаид 3)

Топпен жұмыстарын қорғайды (синквеин, эссе, сурет, хат т.б.)

Топ жетекшісі бағалау парағына түсіреді.


«Мағынаны ашу»

(10 мин)



«Бағдаршам» стратегиясын қолдануға болады.

1. Қосымша мәтінімен (insert стратегиясы) жұмыс.(2 мин)

2. Электронды оқулықтан бейне жазба көрсету. (5мин)



3. Микроскоппен микропрепарат көрсетеді. (3 мин)

(слаид 4)

1.Қосымша материалымен жұмыс.


2. Әр топ басқа топқа бөгет жасамайтындай (орташа дауыспен) бейне жазбаны көреді.


3. Жұппен микроскоп арқылы дайын микропрепарат көреді.

Топ жетекшісі бағалау парағына түсіреді.

Сабақты қорытындылау

(5 мин)

Оқыған, көрген қосымша материалдардың көмегімен сабақтың тірек сызбасын сыздыру.


Топпен жұмыс (тірек сызбаны сызып, тақтаға іледі)

Топ жетекшісі бағалау парағына түсіреді.

Білімдерін бекіту

(5 мин)

Тапсырмалар орындату (слаид 5)



Қоршаған орта факторларының ағзаның дамуына кері әсері бар ма? Қалай ойлайсыңдар? (темекі, арақ, есірткі зат)

Тапсырмалар орындайды (орындарында үлестірме материалдар көмегімен, нәтижесін тақтадағы дұрыс жауап арқылы топтың 1мен 3, 2 мен 5 және 4 пен 6 сандары алмасып тексереді.)


Топ жетекшісі бағалау парағына түсіреді.

Қосымша (2 мин)

Электронды оқулықтағы зертханалық жұмыс (тапсырманы )береді

Электронды оқулықтағы зертханалық жұмысты (тапсырманы) топпен орындайды.

Мұғалім –ң дәптерді жинап бағалауы

Проблеманың шешілуі

(1мин)

«Онтогенез филогенездің қысқаша қайталануы» деген сөздің негізгі түйіні неде? (слаид 1)

Оқушылар өз ойларын айтады.


Бағалау

(2 мин)

Жиынтық бағалану

Сабақты қорытындылау. Топбасшысының бағалауы.

Мұғалімнің формативті бағалауы

Суммативті бағалау

Үйге тапсырма

(1 мин)

Өсімдіктер мен жануарларда онтогенездің жүруі –қосымша материалмен жұмыс. (слаид 6)



Кері байланыс

(2 мин)

Мұғалім бүгінгі сабақта әр оқушының өз білімін қалай көрсеткені туралы пікірлерін стикерлерге жазып қалдыруын тапсырады. (слаид 8)


! - «Сабақ өте жақсы ұнады және бар мүмкіндігімді пайдаландым»

!? - «Сабақ ұнады және өз мүмкіндігімше қатыстым»

? - «Тарау бойынша

әлі жұмыс жасау керек»














Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее