«Зима 2025»

Открытый урок по казахскому языку Етістіктен өткенді қайталау

Это открытый урок по казахскому языку в 6 классе.

Олимпиады: Викторина "Родная речь моя, я так горжусь тобой" 1 - 11 классы

Содержимое разработки


Уақыты кезеңдері

Қазақ тілі

6 - сынып

Сабақтың тақырыбы:

Етістіктен өткенді қайталау


Мақсаты :

Оқушылардың етістік бойынша алған білімдерін толықтыру; олардың түрлерін меңгерту; мәтінмен, суретпен жұмыс жүргізу, іздену, шығармашылық жұмыстар жүргізу.
Оқушылардың ой - өрісін, қабілетін арттыру, сөздік қорын молайту, ауызекі сөйлеу тілін дамыту.

Сілтеме:

1. «Қазақ тілі» оқулығы 6 сынып, «Атамұра» 2015ж.

2. Дидактикалық материалдар, Қазақ тілі оқыту әдістемесі

Г. Қосымова.

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Оқушылардың етістік туралы түсінігі қалыптасады және оқып танысады.

2. Сыни тұрғыдан ойлау стратегиялар арқылы оқушылардың етістік туралы танымы және ойы мен пікірі қалыптасады.

3.оқушылар етістіктің құрылысы мен тұлғалық ерекшелігін біледі, ажырата алады. Оқушылар морфология тарауын танып біледі. Етістік туралы жалпы түсінігі мен теориялық білімі артады. Етістік сөз табы жайында танымы, түсінігі қалыптасады.

Негізгі идеялар:

Оқушылар етістіктің маңызды белгілерін таниды .

Әңгіменің мәтінін болжау стратегиясы арқылы сыни тұрғыдан ойлауға пайымдау, оқушылардың морфология тарауы туралы білімінің теориялық негізде артуына ықпал ету, оқу, түсіну, талдау, ойлау және сөйлеу және сауатты жазу нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру.

Сабақта қолданылатын материалдар:

1.Портрет, сурет

2. слайд

3.Үлестірмелі карточкалар, т.б. материалдар

4.Постер құруға қажетті заттар.

Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер, АКТ, СТО сұрақтарға жауап беру , ой қозғау, миға шабуыл, ыстық орындық , семантикалық карта,

Кері байланыс,

1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс

4. Топтық жұмыс

Дерек көздері:

«Қазіргі қазақ тілі» Т. Бектұров , С. «Қазақ тілі» Исаев. К. Назарғалиева .

Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс - әрекеті:

Сабақтың кезеңі

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

І .Психологиялық ахуал туғызу.

2 мин

І. Қызығушылығын ояту

1. Кезекшімен сұхбат.


2. Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау.

Оқушылар шеңберге шығып, кезекпен өздерінің бір жақсы қасиетін айтады, ал қалғандары оны бірге «тамаша екен» деп қошеметтейді

Топқа бөліну .

2 мин

Топқа бөліну «Киндер» ыдысын таратады.

І. Топ Болашақ ІІ. Топ Жас қыран Сабақтың мақсаты мен жүргізілу реті , бағалау түрі таныстырылады .

«Киндер» ыдысындағы етістікке байланысты сөздерді дұрыс оқып, екі топқа бөлінеді. І. Топ Болашақ ІІ. Топ Жас қыран деген топқа бөлінеді.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау кезеңі

3 мин

«Ыстық орындық» әдісімен үй тапсырмасын тексеру . Әр тапсырмаға жіті көңіл бөліп орындаған оқушыларды мадақтап, бағалау .

Оқушы дайындығын көрсетеді .

ІІ. Мағынаны тану

3 мин


Сабақтың мақсаты мен жүргізілу реті , бағалау түрі таныстырылады .


Оқушылар белгілі уақытта сұрақтарға жауап бере отырып, өткен сабақтағы білімін дәлелдейді .


ІV Дәптермен жұмыс :

6 мин





Сергіту сәті

2 мин





Тақтамен жұмыс

3 мин


2-тапсырма. Болымды және болымсыз етістіктерді қатыстырып мәтін құрау .

Болымды етістіктер: жаз, оқы, көр, қара, тапсыр, көшір.

Болымсыз етістік; жазба, оқыма, көрме, қарама, тапсырма, көшірме



Сергіту сәті: « Етістіктер бұрқасыны» өздерінің бар білетін етістіктерді І жақта жазып, қағазды умаждап, сынып бөлмесінің кез келген жеріне қояды . Ал басқа балалар да солай істейді де , қолдарына бір қағазды ашып, топтарына барып оқиды .



Семантикалық картаны толтыру, берілген етістіктерді түрлеріне қарай ажырату

Оқушылар топ болып жұмыс жасайды Жаттығу жұмысын дәптерге орындайды .

І топ: Болымды етістікке

ІІ топ Болымсыз етістікке




Өз болжамдарын білдіреді .



Оқушылар кезекпен тақтаға шығып семантикалық картаны толтырады.



Қорытындылау (5мин)















Бағалау 2 мин





Үй тапсырмасы

2 мин

Рефлексия

3 мин

Дәптермен жұмыс

Тақтада берілген етістіктерді құрамына қарай талда

Шегеле, арманда, көбей, басқар, қолда, ойна, ескер, азайды, тазала, тісте.



«Жалғастыр» ойыны

І топ «дара етістік»

ІІ топ «күрделі етістік»

Болжау стратегиясы. Қалай ойлайсыңдар, етістік қаншалықты маңызды ?

бағалау критерийлері бойынша нәтижеленіп, баға қойылады

5 мақал жазып, етістіктің түрлерін ажырат



Дәптерлеріне жазып түбір мен қосымшасын ажыратады





Оқушылар топпен допты бір-біріне лақтыру арқылы дара етістіктен күрделі етістік жасайды

берілген ережені талдайды және қорғайды









Топ басшысы өз тобында көп жұлдызша жинаған оқушы туралы айтып береді

Күнделікке үй тапсырмасын жазады

Берілген сурет бойынша әр оқушы жазып тапсырады, бір-екеуін өз ойларын айтады





























АБЗЫС

ЕППЕТ

ЕМРІШӨ

АПТЫМҰ

АМАРҰС

РІГҮЖ


ЕЛЕМІГҢӘ


ЕЛЙӨС

ТЕСРӨК

АДНЫРО























Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее