«Весна — лето 2024»

Открытый урок по теме "Животные"

Разработка открытого урока. Урок был проведён в 3 четверти. Урок по ФГОС.

Олимпиады: Английский язык 2 - 11 классы

Содержимое разработки

Конспект открытого урока

по английскому языку

данному в 3 «А» классе

учителем 1 квалификационной

категории Чекмасовой А. А.















































































Цель урока: Систематизация языкового материала по теме «Покупки»

УУД:

Личностные УУД: уважение к личности и её достоинствам; доброжелательное отношение к окружающим.

Регулятивные УУД: выделение и осознание того, что уже усвоено; способность к мобилизации сил и энергии.

Познавательные УУД: осуществление поиска информации; построение логических рассуждений; обучение основам поискового чтения.

Коммуникативные УУД: постановка вопросов; управление поведением партнёра.

Тип урока: урок общеметодологической направленности, (урок - закрепление)

Ход урока.

I. Мобилизирующее начало урока.

1) Приветствие.

Good morning, pupils! Glad to see you! Who is absent today? What date is it today? What day of the week is it today? What is the weather like today?

2) Фонетическая зарядка.

We have an interesting topic for discussion today. But I’d like to begin our lesson with the poem. Try to learn this poem by heart. (проектор)

One, one, one-

Little dogs run.

Two, two, two-

Cats see you.

Three, three, three-

Birds on the tree.

Four, four, four-

Rats on the floor.

3) Сообщение темы и целей урока.

I think now you know the poem. It will help you to answer my question. What are we going to talk about today?

You are right. We’ll speak about the animals.

Today we’ll also swim in the ocean of knowledge. You’ll visit an island at the end of our lesson. What island? It will be a surprise.

4) Речевая зарядка.

Let’s visit the first island. It is a curious island.

You will ask your classmates different questions. Use the example. (проектор)

II. Основной этап урока.

1. Развитие навыков устной речи.

It’s time to visit a clever island. (проектор)You’ll see different animals here. Tell us what they can and can’t do. № 2 p.78. Read the example, please.

2. Совершенствование навыков чтения.

Let’s speak about one more animal. We’ll read the text abut Chuckles. № 3 p.79. Now answer the questions. There is one more task for you. The words from the text are mixed up. Put them in the right order. There is one extra word in each sentence.

Раздаточный материал.

1) is, very, nice, he, cute.

2) Chuckles, name, her, his, is.

3) too, can, he, dance, fly.

4) is, he, nine, eleven.

3.Динамическая пауза.

(проектор)

I think you are tired. It's time to visit the dancing island.

Танец пингвинов

4. Совершенствование грамматических навыков.

Работа в группах.

Let’s go to a friendly island. You will work in groups. I’ll give you the riddles, but the sentences are mixed up. Put them in the right order.

1) has, It, a long, got, nose.

big, is, It.

It, in, Africa, lives.

It, grey, fat, and, is.

2) It, green, is.

can, jump, It.

is, not, It, big.

has, It, got, eyes, big.

3) doesn’t, It, mice, like.

likes, It, milk.

It, black, is, white, or, red.

is, nice, It.

5. Совершенствование орфографических навыков.

I have a crossword for you. I’ll show you the pictures of the animals and you‘ll name them. Then write them here.

III Заключительный этап урока.

1. Подведение итогов урока.

You have worked hard today. Thank you for your work. This is our ocean. Choose the island you have visited this lesson. Write your surname on these sheets of paper and put them here.

2. Сообщение домашнего задания.

p. 87 ex. 5




Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее