«Весна — лето 2024»

Открытый урок "Үйшік"

Конспект урока для 4 класса. Тема "Үйшік"

Олимпиады: Окружающий мир 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Сабақ:

Тақырыбы: Үйшік

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Жаутеева А.А.

Күні:

Сынып: 4

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны: 0

Мақсаты:

Ж.Мұғалімнің көмегімен оқыған/ тыңдаған/аудиовизуалды материалдар бойынша шағын мəтін жазу

О. Мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну.

Т. Тыңдаған мәтіндегі негізгі ойды анықтау

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

Түртіп алу тәсілі арқылы сөздерді, сөз тіркестерін жаза алады;

Жаңа сөздер көмегімен сөйлемдер құрастыра алады;

Оқушылардың басым бөлігі:

Мәтіннің мазмұнын түсінеді;

Тақырыпқа сәйкес сөйлем жазады;

Кейбір оқушылар орындай алады:

Жаңа сөздер көмегімен графикалық органайзер құрастыра отырып, мәтінді құрастыра алады.

Алдыңғы оқу:

Үй жануарларын сурет арқылы көрсете алады, атауларын айта алады, сөз тіркестерін құрастыра алады.

Жоспар.

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

3 мин




3 мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды

психологиялық жағдай жасау.


Армысың, алтын күн!

Армысың, көк аспан!

Армысың, достарым!

Сендерді көрсем қуанам!

Топқа бөлу әдісі: Пазл арқылы.

4 бөлікке бөлінген үй жануарларының суреттері таратылады. Олар пазлды жинап, сол суреттің тақырыбын анықтайды. Тақырыптар бойынша топтарға бөлінеді.


ауызша өлең


Ортасы

7-8 мин










15 мин










































10 мин

1 тапсырма

Жаңа сөздермен жұмыс (жеке жұмыс)

  • Жаңа сөздерді игеру үшін «Үйшік» ертегісін көреді.

  • «Түртіп алу тәсілі» арқылы жаңа сөздерді, сөз тіркестерін жазып алады.

  • Осы сөздермен сөйлем құрастырады.


2 тапсырма (топтық жұмыс)

«Хикая картасы» арқылы ертегіні құрастырады

Тышкан:

- Қандай әдемі үйшік! Бұл үйшікте кім тұрады?

Қоян:

-Қандай әдемі үйшік! Бұл үйшікте кім тұрады?

Тышқан:

  • Мен Тышқанмын. Ал сен кімсің?

Қоян:

  • Мен Қоянмын.

Тышқан:

  • Кел, бірге тұрайық!

Түлкі:

  • Қандай әдемі үйшік! Бұл үйшікте кім тұрады?

Тышқан:

  • Мен Тышқанмын!

Қоян:

  • Мен Қоянмын. Ал сен кімсің?

Түлкі:

  • Мен Түлкімін.

Қоян:

  • Кел, бірге тұрайық!

Қасқыр:

  • Қандай әдемі үйшік! Бұл үйшікте кім тұрады?

Тышқан:

  • Мен Тышқанмын!

Қоян:

  • Мен Қоянмын.

Түлкі:

  • Мен Түлкімін. Ал сен кімсің?

Қасқыр:

  • Мен Қасқырмын.

Түлкі:

  • Кел, бірге тұрайық!

3 тапсырма: (жұптық жұмыс)

Ертегі кейіпкерлерін сипаттап жазыңыз








Сөздік жұмыс











Постер арқылы



Хикая картасы


Графикалық органайзер



































Суреттер

Соңы


5 мин

Рефлексия «Бағдаршам»

Бағалау парақшасы арқылы.







Критерий

Дескриптор

Ұпай

жазылым


  1. Мәтіннен сөз тіркестерін ажырата алады.

  2. Сөздерді қатесіз жаза алады.

  3. Мәтін құрастыра алады.

  4. Таза, көркем жазады

2


2

4

2



Критерийлер:

Әр тапсырмаға 0-2 ұпай беріледі.

9-10 ұпай – «5»

6-8 ұпай – «4»

3-5 ұпай – «3»

0-2 ұпай – «2»



















Жазылым іс-әрекеті дағдысын дамытуға болады:

  • 1.     Жазбаша жаттығулар (көбінесе әр тақырыпты бекіту мақсатында орындатылады);

  • 2.   Интербелсенді әдіс-тәсілдер (ПОПС,кубизм,автор орындығы т.б.)

  • 3.   Шағын мәтіндер (әр сабақтың пысықтау кезеңінде жүзеге асырылады);

  • 4.   Жазбаша бақылау жұмыстары (тараудың, бөлімді қорытындылау мақсатында );

  • 5.   Диктанттың түрлері (сауаттылықты пысықтау мақсатында);

  • 6.   Іс – қағаздарының үлгілері (сауаттылықты қорытындылау мақсатында);

  • 7. Тезис құру (ойын жинақтау дағдысын дамыту мақсатында);

  • 8. Ой толғау жазу (ойын жүйелі бере білу, дүниетанымын саралау мақсатында);

  • 9. Эссе құрылымымен жұмыс (эссеге кіріспе);

  • 10. Аргументтер беру,талдау, жинақтау, бекіту жұмыстары (эссеге дайындықты бекіту мақсатында жүргізілді);

  • 11. Эссе (ғылыми жоба жазуға; салмақты ойын дәлелді беріп,қоғамдық көзқарас білдіруге дайындау мақсатында орындалды).

Жазылымдағдысықарапайымстратегияларданбастауалады. Олар:

  • -шимайжазу;

  • -сызбалартүсіру;

  • -сөздердіқұрастыру;

  • -белгілеу;

  • -көшіру;

Чизбургер                                Жауынқұрт

  • Бұл парақтар арқылы мұғалім балаға әрі бағыт береді, әрі шабыт береді. Себебі, әрбір бөлігі жазба жұмысының кіріспесін, негізгі бөлімдерін, қорытындысын нұсқап тұрады.

  • Ал, түрлі тақырыптағы жазба жұмысына төменде көрсетілген парақтарды пайдаланған жөн. Оны тақырыпқасайкөркемдеу – мұғаліменшісінде.

Автор орындығы” әдісі

Автор орындығы” әдісі.  Оқушының өзі жазған шығарма, эссесін оқытқанда тақта алдында тұрған отырғышқа  отырғызып оқытуға болады.  Бұл әдісті үй тапсырмасын сұрауда, өткен сабақты бекітуде тиімді. 

Бағалау критерийі:

Критерий

Дескриптор

Балл

Айтылым

Ойдың тиянақтыболуы

2

Жазылым

Сөздердіңдұрыс, қатесізжазылуы

Тыныс белгілердіңдұрысқойылуы

2

1

«5» – 5 балл

«4» – 3-4 балл

«3» – 1-2 балл



























Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее