«Весна — лето 2024»

Проза. Жанрово-стильове розмаїття. Степан Васильченко. « Талант».

Урок знакомит учащихся с основными течениями прозы ХХ столетия, с ее наиболее яркими предстаителями в украинской литературе, проблематикой и образами повести "Талант" Степана Васильченко

Олимпиады: ЗОЖ 1 - 4 классы

Содержимое разработки



Урок 12

Тема. Проза. Жанрово-стильове розмаїття. Степан Васильченко.

« Талант».

Мета. Розглянути прозу 20-х років ХХ століття, її представників, визначити основні літературні течії , тематику,різножанровість, познайомити із життям і творчістю С. Васильченка, його повістю « Талант»,її проб-матикою ,образами; виробляти навички роботи з прозовим текстом,уміння аналізувати твір; виховувати гуманне ставлення до талановитих людей.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет письменника, художній текст,картки, ноутбук,

словник.

Методи роботи: випереджальні завдання, бесіда, презентація, робота у

групах , творчі завдання.

Епіграф до уроку: Талант- це віра в себе,у свою силу…

Максим Горький

Перебіг уроку

I.Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Забезпечення емоційної готовності. Вступне слово вчителя.

Сьогодні я хочу подарувати вам тепло душі,радість пізнання нового. Упевнена,коли робиш людям добро,то отримаєш те ж саме у відповідь.

Хочу,щоб ви не тільки здобули знання,а й збагатилися цінностями,без

яких людина - не людина.

Установчо – мотиваційний блок.

  • З яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок?

Позначте свій настрій на полях зошита смайликами (радісний, добрий,

сумний).

Давайте холодам,осені на зло дарувати один одному тепло.

III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

Учні записують тему уроку в зошиті.

Цілепокладання.

-Сформулюйте мету уроку.

IV.Організація пізнавальної діяльності учнів.

1.Слово учителя .

Проза ,як і поезія, досить різноманітна, представлена такими течіями (реалізм,імпресіонізм,символізм,авангардизм,неоромантизм). Відомі

прозаїки того часу: М.Хвильовий,Ю.Яновський, В.Підмогильний, А.Головко,

С.Васильченко.

Тематику,жанри її ми розглянемо на сьогоднішньому уроці, познайомившись із українським прозаїком, драматургом, режисером, сценаристом, педагогом, перекладачем Степаном Васильченком.

У зв’язку із зміною програми у підручнику даний матеріал відсутній,

тому учні одержали випереджальні завдання.Готуючись до уроку , ви по

винні були познайомитися із матеріалами , взятими із Інтернет-ресурсів.

Розпочинаємо роботу.

2. Прослухаємо повідомлення учнів з показом презентації про життєвий і

творчий шлях С. Васильченка (1879-1932).

Завдання класу.

Слухаючи ,робіть, будь ласка,помітки в зошиті у вигляді плану або тез.

3. Бесіда:

-Які ж теми є провідними у творчості С.Васильченка?

-Які жанри притаманні творчості письменника,а значить і прозі 20-х років

ХХ ст.?

(Виступи учнів. Клас складає таблицю.)

1.Життя села і його революційне пробудження.

( «Чайка», «На чужину», «Мужицька арифметика», «Відьма» -оповідання.)

2.Трагедія народних талантів («Талант»-повість).

3. Школа і діти (« Над Россю», «Вова» -оповідання,

« З самого початку» -новела).

4.Викриття імперіалістичної війни

(«Чорні маки» -новела, «Отруйна квітка» -оповідання).

5. Утвердження радянської дійсності

( «Авіаційний гурток», «Оливяний перстень» -повість).



В останні роки життя С. Васильченко звернувся до образу Т.Шевченка,

він хотів написати повість «Широкий шлях»- невелике полотно про

нашого генія,яке мало складатися з 5 частин, але встиг завершити тільки

першу частину « В бурянах»,що стала одним із найкращих художніх творів про дитинство Т.Шевченка.

Висновок. Як бачимо, і тематика,і жанри прози в С. Васильченка дуже різноманітні, що свідчить про творчу еволюцію письменника.



Із великої кількості творів С.Васильченка зупинимося більш детальніше

на повісті «Талант».

Зверніть увагу на слова ,записані на табличках на дошці. Поясніть їх лексичне значення.

Талант – це дар, здібності,здатність робити те,чому нас ніхто не вчив.

Талан – доля,життєвий шлях,щастя.



-Як називаються такі слова?

(Пароніми).

Звідси слова «поталанило» (пощастило), безталанний (нещасливий).

-Скажіть,чи можемо ми написати тему до цієї частини уроку словами:

«Загублений талант».

Фізхвилинка (вправи для очей).

4. Аналіз повісті.

Бесіда:

-Як ми зможемо визначити тему твору словами із повісті?

( « Про Тетяну, про її долю,про долю кращого світу народного,не коханого,

дощами не поливаного,що гнеться з торбами,сонцем запаленого.)

  • Які проблеми порушені автором у творі?

(Мрії і дійсності, утвердження таланту і його ролі в житті людини,

добра і зла, життя і смерті,пробудження громадянської свідомості).

  • Визначте жанр твору.

(Соціально-побутова повість).

-Скільки сюжетних ліній у творі?

( Дві сюжетні лінії, 1-показ життя молодих учителів: оповідача і Андрія Марковича, 2-головна – показ трагедії молодої співачки Тетяни, доведеної попом і панами до самогубства.)

  • Що ви можете сказати про композицію твору?

(15 розділів,кожний нагадує окрему маленьку новелу).

  • Що незвичного в побудові сюжету?

( Коротка розвязка - смерть героїні подається уже в 1 розділі.)

  • Яка роль епіграфа до твору?

( Налаштовує читача,готує до певного сприйняття оповіді).

  • Що становить експозицію твору?

(Перші шість розділів,тобто розгорнута).

  • Визначте зав’язку твору.

( Приїзд до панського маєтку гостей із міста).

  • Що таке кульмінація? Визначте її.

(Сутичка Тетяни з попом у церкві) .

  • Яка розвязка повісті? (Смерть і поховання талановитої співачки).

-Пригадайте, будь ласка, які компоненти ,крім сюжету, входять до

композиції? (Образи, мова,описи).

Розглянемо ці елементи композиції , працюючи в групах.

Завдання 1 групі.

1. Доведіть,що головна героїня –талановита,але безталанна.

Завдання 2 групі

1. Як описується життя ,робота народних учителів?

Завдання 3 групі.

1. Знайдіть і прочитайте діалог між учителем-оповідачем і дяком.

- У вас тут чарки або хоч шклянки не буде?

- Я сказав,що горілки не буду пити.

Він не почув чи не зрозумів.

- Що?

- Кажу, я пити не буду.

-Чому?

- Не пю .

Він пильно дивиться в очі.

  • Неймовірно. Ви козак?

  • Козак.

  • І не будете?

В очах випливає готовий уже ворожий виблиск.

  • Кажу спокійно і рішуче .

-Ні!









2.Дайте відповідь на питання : « Яку роль відіграє діалог у творі?»

Виберіть правильні судження : « розвивається дія», «розкриваються

людські характери», «індивідуалізується мова персонажів».

А зараз зупинимося ще на одному компоненті сюжету-описах зовніш-

нього вигляду героїв,на деталях,що відіграють велику роль у характерис-

тиці персонажів. Більш за все звертається увага на очі.

Перевіримо наскільки уважно ви читали твір.

Гра «Темна конячка».

Визначте чий це портрет.



« У синіх очах ,як скеля з-під води, виблискує криця.»

( Андрій Маркович)

«На мене пильно дивилися цікаві очі. Великі, довірливі ,карі. Очі ці зразу

викликали в мене якесь хвилювання».

(Тетяна)

« Увіходить сива шапка,пальто наопашки,під рукою кавун. Сміливі сірі

очі,шовкові русі кучері.

( Дяк Запорожець)

« Лютий ,як звір,блідий ,як глина,очі зеленаві ,злісні,не розмовляє , а

шипить»

( Отець Василь)

V. Узагальнення і систематизація знань.



1. Виконання тестових завдань.

1.Скільки осіб було в сімї С. Васильченка?

А) 8.

Б) 6.

В) 4.

2.Якою мовою почав писати вірші С.Васильченко?

А) російською.

Б) українською.

В) польською.

3.Який письменник мав велике значення у творчості зростаючого

С.Васильченка?

А) Т. Шевченко.

Б) І.Франко.

В) М. Коцюбинський.

4.Який улюблений рід літератури у Васильченка?

А) проза.

Б) лірика.

В) драма.

5. Який за жанром твір « Талант»?

А) соціально- психологічний роман.

Б)соціально-побутова повість.

В) соціально-психологічна повість.

Творчі завдання.



2. Продовжіть речення (використання інтерактивної технології

«Мікрофон»).

Талант-це ...

( здатність вірити в успіх; робота над собою; наполеглива

праця;несе світло людям; крапля здібностей і море праці)

3.Складіть сенкан до слова «талант».

4.Поясніть ,як ви розумієте епіграф до уроку ,слова Максима Горького

« Талант –це віра в себе,у свою силу…».



VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Метод « Незакінчене речення»

. Я розумію…

.Я не вмів (ла),а тепер умію…

.Найскладнішим мені було…



VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

Повторити опрацьований матеріал, підготувати образи повісті

або написати твір-есе « Талант – це крапля здібностей і море праці».





Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее