«Весна — лето 2024»

Сабақтың тақырыбы: Байқоңыр - халықаралық ғарышайлақ.

Сабақтың тақырыбы: Байқоңыр - халықаралық ғарышайлақ

Олимпиады: Биология 5 - 11 классы

Содержимое разработки

22 Сабақтың тақырыбы: Байқоңыр - халықаралық ғарышайлақ.

Мақсаты

Мәтінді түсініп оқуға, мәтіннің негізгі ойын табуға үйренеді, дұрыс ойлау, сөйлеу қабілетін, ой өрісін дамытуға дағдыланады

Жалпымақсат

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру

Күтілетіннәтиже

Тақырыптың ерекшеліктерін меңгереді. Топтық жұмыс арқылы бір-бірімен шешімге келіп ынтымақтасып жұмыс істеуге үйренеді.Өз ойын тұжырымдап, қорытынды шығарады.

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалаужәнеоқудыбағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Миғаша буыл, Жұптық әңгіме, Ғажайып тоғыздық ойыны

Қолданылатынресурстар

маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер,



Кезең

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Модуль.

Әдіс-тәсіл

1.Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Психологиялық тренинг.

Жағымды психологиялық жағдай жасау.

Оқушыларды түгендеу.

«Жүректен жүрекке» тренингіне

, қатысады. Бір-біріне шын жүректен қандай тілек тілегісі келеді.


2.Қызығушылықты ояту.

Слайд арқылы Байқоңыр ғарыш айлағының суреттерін көрсету.

Тыңдайды, білгендерін айтады.

«Ой шақыру»


Мағынаны тану

Теориясы:

«БІЛУ»

(Кім? Не? Нені? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді?


Теориясы:

«ТҮСІНУ»

(Неге?

Неліктен? Себебі? Не үшін?)

Теориясы:

«Қолдану»

(Салыстыр, Айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде?

Тақырыптыңбастыидеясынжаз, деген болу керек)

1.Жаңа сөздермен таныстырады.

Зерттеу бағдарламалары-исследовательские программы, игеру - освоение,болжам - гипотеза,предсказание

Мәтінді оқып, бөліктерге бөліп аудару.

3-тапсырма. мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.

1-тапсырма. Жалғауларды қайталап, берілген сөздерге жалғауларды рет-ретімен жалғау.

4-тапсырма. Сөйлемдерді толықтыру,

5-тапсырма. "Мені тап" тапсырмасын орындау


1.Жаңа сөздермен таныстырады.Мәтінді оқып, бөліктерге бөліп аударады.

3-тапсырма. мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

Жұппен, топпен бірлесе отырып әр топтан оқушылар сұрақтарға жауап береді, бірін-бірі толықтырады. Түйінді ой айтады. Бірін-бірі бағалайды.

1-тапсырма. Жалғауларды қайталап, берілген сөздерге жалғауларды рет-ретімен жалғайды.

4-тапсырма. Сөйлемдерді толықтырады,

5-тапсырма. "Мені тап" тапсырмасын орындайды

СТО

Ой толғаныс

«Етістік» туралы әңгімелесу.

«Етістік» туралы сөйлеседі.


Бекіту

Теориясы:

«Талдау»

(Қорытындышығар, анықтамабер. Мазмұндыжүйеле, кесте, сызба, т.б. түрінде

Практикасы:

«Жинақтау»

(қарапайымтапсырмалар

"Ғажайып тоғыздық" ойыны

1.2015 жылдың қыркүйегінде ұшқан қазақтың үшінші ғарышкері кім?

2.Алғашқы қазақ ғарышкері кім және ол қашан ұшты?

3. Ғарышта жарты жыл еңбек еткен ғарышкер кім?

4. Алғашқы әйел ғарышкер кім?

5. Байқоңыр ғарыш айлағын салу жөнінде шешім қай жылы қабылданды? (1955 ж. 12 ақпан)

6. Байқоңыр ғарыш айлағы қай жылы қолдануға берілді? (1957)

7. 1957 жылы 3 қарашада "Спутник 2" кемесімен ғарышқа ұшқан ең алғашқы тіршілік иесі.(Лайка)

8."Восток" ғарышкемесімен ұшқан алғашқы адам.

9.Ғарыштан аман есен келген тіршілік иелері. (Белка/Стрелка)

Диалог құрастырады.


Бағалау

Формативті бағалау

Өзін-өзі және өзара бағалау


Үйге тапсырма

Жалғауларға байланысты тест құрастыру.











Ғарышқа ұшатын ғарышкер қандай болуы керек? 

Балалар адам ғарышқа көтерілер сәтте өте қолайсыз жағдайларға тап болады, қуатты мотор дауысы құлақты тұндырады, тек орбитаға шыққан сәтте тылсым тыныштық орнайды, өз салмақтарын сезбейтін халге келеді. Ал осының бәріне шыдау үшін ғарышкерлерге ең алдымен өте күшті денсаулық, мықты төзімділік қажет.

Болашақ ғарышкерлер ұшу алдында ұзақ жылдар бойы дайындықтан өтеді. Олар спорттың әр түрімен жаттығып, парашюттерден секіріп үйренеді. Ұзақ уақыт бойы сурдокамерада (дыбыс өткізбейтін камера) тұрады, көптеген сындардан өтеді, сондықтан да «Азамат сыны -ерлік» -деп бекер айтылмаған. Ғарышкерлерге жерден көтерілу мен  түсер сәтте де өте мықты төзімділік қажет, соған шыдау үшін оларды «центрифуга» -деп аталатын, тағы да басқа ондаған аппараттарда айналдырып сынақтан өткізеді. Сонымен бірге  балалар, ғарышкерлердің міндеті тек ұшу емес, олар математика, физика, астрономия сияқты  көптеген ғылымдарды меңгерген  жан-жақты болу тиіс, себебі олар ғарышта атмосфераға, жерге, жұлдыздарға зерттеулер жүргізеді.

Міне сондықтан да «Бәрінен күшті адам – өзіне - өзі сенетін адам» -деп біз ғарышкер ағаларымызды айта аламыз, себебі олар өздеріне сенгендіктен осы ұшқыш мамандығын таңдаған.

  1. «Мені тап» стратегиясы бойынша әр оқушы сандықшадан алған сөз қай сөз табына жататындығын айтады.

  • Амалсыздан, бекерге – себеп-салдар үстеу

  • Ойбай, әттеген –ай -көңіл-күй одағайы

  • Бір-бірден, бес-бестен – топтау сан есім

  • Әдейіліп, қасақана –мақсат үстеу

  • Ешқашан, дәнеңе – болымсыздық есімдігі

  • Қадірлі, ашушаң – қатыстық сын есім

  • Бірталай, көптеген – мөлшер үстеу

  • Жымың-жымың, жылт-жылт – бейнелеуіш

  • Сірә, әрине, біріншіден – қыстырма сөз

  • Тек, ғана, -ақ – шектік демеулік шылау

  • Сарылау, қоңырқай – салыстырмалы шырай

  • Оқыған, оқитын, оқыр, оқымақ, оқымас – есімше

  • Жазғыз, жаздыр, оқыт – өзгелік етіс

  • Бірақ, дегенмен, әйтсе де – қарсылықты жалғаулық шылау

  • Арқылы, үшін, кейін, қатар –септеулік шылау

  • Маңы, жаны, алды, ортасы – көмекші есім

  • Барма, көрме, отырма – болымсыз етістік



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее