«Весна — лето 2024»

Сабырсыз,арсыз,еріншек

Ұлы ақын Абай Құнанбаевтың шығармашылығымен таныстыра отырып, өлеңнің негізгі идеясын ашуға үйрету. Тәрбиелік мәні: Адам бойындағы жағымсыз қасиеттерден бойын аулақ ұстауға баулу. Дамытушылығы: Көркем мәтінмен жұмыс істей алу дағдысын жетілдіру, оқып түйгендері туралы ой қорытындысын айтқызып жаттықтыру.

Олимпиады: ЗОЖ 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Пәннің аты:Әдебиеттік оқу

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім:Кемелова Мөлдір

Сабақтың атауы

А.Құнанбаев Сабырсыз,арсыз,еріншек

Мақсаты

Күтілетін нәтиже

Сабақтың жабыдығы

Түрі

Ұлы ақын Абай Құнанбаевтың шығармашылығымен таныстыра отырып, өлеңнің негізгі идеясын ашуға үйрету.
Тәрбиелік мәні: Адам бойындағы жағымсыз қасиеттерден бойын аулақ ұстауға баулу.
Дамытушылығы: Көркем мәтінмен жұмыс істей алу дағдысын жетілдіру, оқып түйгендері туралы ой қорытындысын айтқызып жаттықтыру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдісі: сұрақ - жауап, талдау, әңгімелеу, іздену, қорытындылау.
Көрнекілігі: суреттер, кесте, Абай шығармаларынан көрме.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Сабаққа әзірлік. «Алақан жаттығуы».
Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.

Психологиялық ахуал

  1. Сабақтың мақсаты, тақырыбын хабарлау.
    2. Жаңа сабаққа даярлық.
    Тақтада кесте:
    «Талап, еңбек, терең ой,
    Қанағат, рақым, ойлап қой.
    Бес асыл іс - көнсеңіз».
    - Тақтадағы үзінді Абайдың қай өлеңінен алынған?

Сыныпты топтарға бөлу

1-тап «Талап» 2-топ «Еңбек» 3-топ «Қанағат»

  1. Үй тапсырмасын сұрау



1991ж. – Тәуелсіздік алған жыл

1945ж- Ұлы Отвн соғысы аяқталған жыл

1932ж- Ашаршылық жылдары

1845ж.- Ұлы Абай дүниеге келген жыл

Жасырын сөз – Сабырсыз, арсыз,еріншек.

Ақын туралы не білеміз?

«Пікірлер ағашын» толтыру


Ақын туралы мұғалімнің мәліметі











Кестеге оқушылар өз ойларын жазып шығады.

Оқулықпен жұмыс

  1. Өлеңді мұғалімінің мәнерлеп оқуы.
    2) Оқушыларға оқыту.
    3) Сөздік жұмысы.
    3 - тапсырма.

  2. Шығармашылық жұмыс.




Кестені оқушыларға оқыту.

Өтілген тарауаларға байланысты топтарға тапсырмалар беру.

  1. «Тапқыр болсаң , талас жоқ»

1.

«Кәусар бұлақ»




«Халық ауыз әдебиеті»




«Асыл арналар»





«Кәусар бұлақ»

1.Шаңдатып жота,қырларын,

Жылқы ойнаса біріндеп.

Мен сүйемін тұрғанын

Жылқышының күлімдеп.

Қай өлеңнен үзінді? Авторы кім? («Сүйемін өскен Отаным» М.Мақатаев)

2 Бөлімде Қ.Аманжоловтың қандай өлеңімен таныстық?

(«Туған жер»)

  1. «Туған жердің ыстығы -ай» мәтінің авторы кім?

(Қали Сапарбаев)

«Халық ауыз әдебиеті»

1.Халық ауыз әдебиетінің үлгілерін ата

2.. Бір үйдің баласы болма,

Көп үйдің санасы бол.

Бір елдің атасы болма,

Бар елдің данасы бол! (Төле би)

  1. Бедері жоқ қамқадан

Берік тоқылған бөз артық.

Берекеті жоқ ағайыннан,

Берік сөйлескен жат артық. Шешендік сөзін айтқан биді ата.

(Қараби шешен)

«Асыл арналар»

  1. Әдеби ертегі дегеніміз не?

  2. Батырлар жырындағы батырларды ата.

  3. «Әйел-Ананы айрықша қадір тұтатын Күншцвқ елі күні бүгінге дейін бақытты» ғұмыр кешіп келе жатқан көрінеді» Үзінді қай шығармадан алынған авторы кім?



Төле би

Мағжан Жұмабаев


Қорқыт ата

Сырбай Мәуленов


Ахмет Байтұрсынов

Жүсіпбек Аймауытов


6. Қорыту.
- Мен бүгінгі сабақтан нені үйрендім?
- Нені білмей қалдым? – сұрақтарына жауап беру.
7. Үйге тапсырма.
1. Түсініп, мәнерлеп оқу.

Қызығушылықты ояту

Сергіту сәті

Ой толғаныс

Үйге тапсырма























Жаңа сабақ























Ой қозғау

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау



Кері байланыс

Берілген жұлдызшаларды санап,жеңген топты және жеңімпаз оқушыны мадақтау.




Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее