«Зима 2025»

Сауаташу пәні К дыбысы мен әріпі

Бұл сабақ жоспары сауаташу пәніне арналған,бірінші сабағы

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Күні:7/12

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мен және табиғат. К дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты,

дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау

1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу

1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады.



Сабақтың мақсаттары

Барлығы: сөздегі дыбыс түрлерін ажыратады,тұтас оқиды6жазу элементеін жаза алады

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі:түсініп оқиды,дауысты,дауыссыз дыбысты ажыратады,жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап жазады .

Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Құндылықтарды дарыту

Құрмет .

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Табғат-пррода

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Ширату жаттығу

Армысың алтын күн

Армысың көк аспан

Армысың жан досым

Жылуыма жылу қос

Міне менің қолым– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!


Қандай жыл мезгілі Қысқа не тән?





Шаттық шебері








Сабақтың ортасы

2 минут



Ой қозғау

«Шашылған дүние» Жұппен жұмыс әр жұп берілген тапсырма бойынша табады

Дауысты:А О У Ұ І Е

Дауыссыз ;Н Л Ш С Д М Қ

Буындар: Ма , ра, ша, қа, та, са, да, на

Сөздер Ара ,ана, ата, сана, дала, марал, қалам

Сөйлем Асан күшік сатып алды

-жарайсыңдар ,Жақсы орындалған

Дыбыс дегеніміз не?

-Әріп дегеніміз не?

-Дыбыстар нешеге бөлінеді?

-Дауысты дыбыстар қалай айтылады?

-Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады?

-Балалар дыбыстардан не құраймыз?

-Буын.

-Буыннан не құраймыз?

-Сөз.

-Сөзден не құраймыз?

-Сөйлем. Сөйлемдегі күшік деген сөзге назар аударайықшы Күшікті әкелу қырау жабысқан

Бірінші дыбысын айтайық қандай дыбыс? Бірінші дыбысын дыбыстату

К дыбысы қандай дыбыс? К- таңдайдың орта шетіне нық жабысып, бірден кілт ажырап кетеді .

К- дауыссыз қатаң , өз алдына буын жасай алмайды

К- дыбысы сөздің басында , ортасында және соңында кездеседі.Қдыбысымен салыстырмалы айту

Тыңдалым Видеороллик К дыбысы қандай сөздер есімізде қалды

Кәне дыбыстық талдау жасайық

Дескриптор

Дыбыстық талдау жасайды1 қырауды аламыз

1 тапсырма

Оқы

-Тізбектей оқу1 Оқылым.

Сөздікпен жұмыс

Ерекшеленетін сөздерге назр аудар

Кісі ескі кеме

Кіші ешкі кесе

кеше

Дыбыстар ауысқанда сөздердің мағынасы өзгереді Дескриптор

Оқыған сөздің мағынасын түсінеді

Дауысты дауыссыз дыбыстарды ажыратады.

ІІ Жазылым

Көркем жазу

К әріпін жазамыз

Ауада жазамыз


Дескриптор

Әріп элементтін жазады

Көркем жазуға дағдыланады



Күшік үстінен қырауды алып отыру



Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

Сергіту сәті

1 минут

К дыбысын денемізбен көрсетейікші

Қуыр қуыр қуырмаш

Мұқият боламыз жан жануарлар қай жерде жүр екен ? Күшік үстінен қырауды алып отыру

Сергіту сәтіне арналған жинақ











Қызықты тапсырма

8 минут


Аяқталуы


16 минут




Жұптық жұмыс

Алдымыздағы қалташадан сөздер оқып оны топтаймыз үш топқа бөлейік

Қандай топтарға бөлер едік?

Берілген сөздерді қалай топтастырар едің?

Неге? К дыбысы, басында ,ортасында ,аяғында

Кісі кеме кесе текемет, терек, шелек елік

Кіші кілт кім ешкім,ешкі

Тақтамен тексеру

Дескриптор

Берілген сөздерді оқиды

Сөзден К дыбысын, басында ,ортасында ,аяғынан табады

Топтық жұмыс «Дыбысты сәнде»

1 топ

К дыбыснан басталатын Киімді салады

2 топ

Тәті тағамдардың суретін салады

3 топ

Сыйлықтың суретін салады

Қалыптастырушы бағалау

Кестедегі әріптерден сөз құраңыз


А

Ш

Е

Л

Е

К

Л

Т

А

Ө

К

І

Ш

І

Ф

Қ

Е

Г

О

Ш

Э

Х

К

Ң

А

К

Г

Т

Е

Р

Е

К

Г

М

Е

А

А

Т

Т

Ғ

Ө

Ұ

А

М

Д

І

К

Е

Ш

Е

Ө

Т

Е

А

Ә

Ж

Ү

Ю

В

С

А

Т

М

Дескриптор

Берілген сөздерді оқиды

Сөзді кестедегі әріптердің арасынан табады





Оқулық, дәптерлер.


Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия

«Еркін микрофон » әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады.



Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?


Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.


Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)


Өнер, ана тілі сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее