Оңтүстік Қазақстан облысы .Ордабасы ауданы Ынталы ауылы
Қ.Бектаев атындағы жалпы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Есенбаева Венера Сапарәліқызы.
"Сындарлы оқыту -заман талабы" тақырыбында деңгейлік курсты оқып келген ұстаздардың ұйымдастыруымен мектепішілік семинарда конференция,коучингтер ,ашық сабақтар ,дөңгелек үстелдер өткізіліп, тәлімалушылардың арасында "Үздік тәлім алушы " байқауына қатысып "Жаңашыл ұстаз " номинациясымен марапатталды.
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Әдебиеттік оқу Мектеп: Қ.Бектаев атындағы жалпы орта мектебі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Табиғат Күні: 07.12.2016 Сынып: 2"Ә" Қатысқандар саны: 21 Қатыспағандар саны:
| |
Сабақ тақырыбы | Су.Судың қасиеті |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) | Әр түрлі тәжірибелер нәтижесінде судың басты қасиеттерімен және оның шаруашылықтағы маңызымен оқушыларды таныстыру,судың қасиеті туралы ғылыми түсінік беру. |
Сабақ мақсаттары
| 1.Оқушыларға су тіршіліктің көзі екенін ұғындыру. Әр түрлі тәжірибелер жасау арқылы судың қасиеттерін анықтау. Су туралы мақал-мәтелдер мен тыйым сөздер үйрету. Су туралы мағлұматтар беру. 2. Оқушылардың су туралы білімдерін кеңейту. Пәнге деген қызығушылығын арттыру мақсатында заманауй әдіс -тәсілдерді қолдану , шығармашылыққа баулу. Сарамандық жұмыс жасаудың алғы шартын үйрету Барлық оқушылар:Оқи алады Көптеген оқушылар:Сұрақтарға жауап бере алады Кейбір оқушылар: сұрақтарға да жауап бере алады. |
Жетістік критерийлері
| Барлық оқушылар:Оқи алады ,өлі табиғатты және тірі табиғатты ажырата алады Көптеген оқушылар:Сұрақтарға толық қанды жауап бере алады Кейбір оқушылар: Логикалық сұрақтарға да жауап бере алады. , шығармашылықпен айналыса алады. |
Тілдік мақсаттар | Табиғат туралы әңгімелеу,диологқа түсіру. |
Құндылықтарды дарыту | Қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық ,экономикалық тәрбие беру. |
Пәнаралық байланыстар | Әдебиеттік оқу ,математика |
АКТ қолдану дағдылары | Сынтұрғысынан ойлау,жас ерекшелігін қарай оқыту , диалогтық оқыту |
Бастапқы білім
| 1.Үй тапсырмасына берілген " Ауа.Ауаның қасиеті" «Интервью» стратегиясы 1.Жердің айналасын......... қоршап тұр.2.Адам ауасыз ................. қана өмір сүреді.3.Ауаның қасиеттері:.... ...........................4.Өсімдік ауадан көмірқышқыл газын сіңіре отырып, .........................шығарады.5.Зауыттар, фабрикалар, көліктер .................................... ластайды. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланға іс-әрекет
| Ресурстар | |||
Сабақтың басы
| Психологиялық ахуалды жақсарту Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік,жарық,мейірімді Болып кетер сонда дереу жан -жағым - Балалар қазір қандай сабақ? Топқа бөлу "Жыл мезгілдері" Жаңа тақырыптың таныстырылымы."Ой қозғау стратегиясы" - Балалар адамға өмір сүру үшін не қажет? (Ауа, су, азық, киім, баспана қажет) - Олай болса адам бұл қажеттіліктерді қайдан алады? (Табиғаттан алады.) Жұмбақ шешіп көрейік! Жаңа тақырыпты ашу. Бір жылан жол салыпты әрбір сайға, Сай түгіл жол салыпты әрбір жайға. (Су)
Тырс, тырс етеді, Жерге сіңіп кетеді. (Жаңбыр)
Қолы жоқ сурет салады , Тісі жоқ тістеп алады. (Аяз) | Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Жұмбақтарды шешу арқылы жаңа тақырыпты ашады. | |||
Сабақтың ортасы
| Жаңа сабақ. Сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау. «Су. Судың қасиеті» тақырыбы бойынша түсінік беріледі. 1-слайд "Табиғаттағы судың айналымы " 1-тәжірибе. Судың түсі қандай? Шыны ыдысқа сүт, екінші шыныға су құй. Екеуін салыстыр. Сүт – ақ, ал су - түссіз. 2-тәжірибе. Судың мөлдірлігі қандай? Су – мөлдір. Оны анықтап көрейік. Екі стаканның біреуіне сүт, біреуіне су құй. Олардың ішіне қасық сал. Қайсы қасық анық көрінді. Неге? Бұл тәжірибеде судың қандай қасиеті барын байқадың. Суды иіскеп және ішіп көр. Бұдан шығатың қорытынды: су түссіз, мөлдір иіссіз, дәмсіз. 3-тәжірибе. Судың пішіні бола ма? Сен бірнеше ыдысқа: кесеге шыны ыдысқа, стаканға су құй. Осы ыдыстағы су пішініне қара. Су қандай пішінге ие болды? Әрбір құйылған ыдыстың өзіндей емес пе? Олай болса суда тұрақты пішін болмайды. Ол кез келген ыдыстың пішінін алады екен. 4-тәжірибе Таза суды шыны бетіне тамызамыз. Оның астынан май шаммен қыздырамыз . Су буға айналып ,ұшып кетеді .Ал шынының бетінде ақшыл дақ қалады.Бұл не? Таза мөлдір судың өзінде еріген заттар бар.Әсіресе еріген заттар ащы суда көп болады «Кім көп біледі?» ойыны. Бұл ойында оқушылар мақал-мәтелдерді, тыйым сөздердің орнын табу керек. 1-топ. 1.….. да сұрауы бар. 2.….. жер – нулы жер. 3.Сағадағы ….. ішеді, жағадағы у ішеді. 2-топ 4….. тіршіліктің көзі. .5….. тіршілік мекені. 6…. жүрген жер береке, ел жүрген жер мереке. 3-топ 7...... түкірме. 8….. көрсең көзін аш. 9….. өмір жоқ. 4-топ 10Кірдің ….. басуға болмайды. 11.Түнде ….. барма. 12….. өмір тұссыз аспанмен тең. Шығармашылық жұмыс. 1-топ. Қазақстан көлдері мен өзендерін жазу. Балқаш, Алакөл,Зайсан,Теңіз көлі,Сасықкөл , Ертіс, Есіл, Жайық,Сырдария, Шу. 2-топ .Су нақыл сөздер жазу. Терең су жай ағады, ақылды адамдар тыныш өмір сүреді. Үй сатып алсаң көршіңе қара , жер сатып алсаң суына қара Су нәзік әрі жұмсақ болса да, тауды қопарып жіберуге де күші бар. 3-топ. Су туралы қандай тыйым сөздер білесіңдер? Суға түкірме. Беті ашық қалған суды ішпе. Түнде суға барма. Суды ысырап қылма. Қолыңды жуған соң сілкіме. 4-топ Су туралы жұмбақтар жаздыру 1.Жылт-жылт етеді, жылғадан өтеді. (су) 2.Өзі судан жаралған Бірақ судан қорқады.(мұз) 3.Көзге көрінгенмен Ұстасаң қолға ілінбейді.(бу) «Қадам бас» әдісі 1-қадам Судың неше күйі бар? 2-қадам. Судың қасиеттерін ата. 3-қадам. Адам сусыз неше күнге шыдай алады? 4-қадам. Жер бетінің неше бөлігін су алып жатыр? |
Оқушылар сыни ойлай отырып ,қойылған сұрақтарға жауап береді , судың қасиеттерін талдайды , сараптайды .
Оқушылар берілген тапсырмалар арқылы топпен ,жұппен диологқа түседі.
Жас ерекшелігіне қарай деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
| |||
Сабақтың соңы
| Уақыттың біткеніне байланысты жұмысты аяқтап, қорғауға дайындалу керектігі ескертіледі. Логикалық тапсырма: 1)Адам күніне 5 литр су ішу керек болса, 2)1 кг бидай дәнін өсіру үшін шамамен 2 тонна су жұмсалады. Ал 100 кг бидай дәнін өсіру үшін қанша су керек? 3)Тормен су әкелуге бола ма? Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы мұғалім олардың ұғу деңгейін тексереді. БББ кестесі |
БББ кестесі Смайликтер
| |||
Саралау -оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау -оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
"Судың да сұрауы бар" эссе
| Басбармақ әдісі | 2-слайд сергіту сәті Қауіпсіздік техникасы ережелерінің Жолда жүру ережесін сақтау | |||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?Жеткізбесе неліктен ? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды неліктен ? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз . Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
Сабақ мақсаттары тақырыпқа сай қойылды . Барлық оқушылар:Оқи алады ,өлі табиғатты және тірі табиғатты ажырата алады Көптеген оқушылар:Сұрақтарға толық қанды жауап бере алады Логикалық сұрақтарға да жауап бере алады. , шығармашылықпен айналыса алады. Сабақтың әр бөлімі уақыттқа бөлініп кезеңдері сақталды . Ауытқулар болған жоқ. | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да , оқу туралы да ойланыңыз)? 1.Оқыту туралы сауатты оқиды ,тәжірибе жасай алуға алғы шарт жасалды, Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да , оқу туралы да ойланыңыз)? АКТ ны пайдалану
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім ,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сындарлы оқытудың өзге тәсілдерін қолдану арқылы пәнге деген қызығушылықты арттыру .
|