«Весна — лето 2024»

Сүйіспеншілік пен достық

Эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу.(дискуссивті эссе)

Т\А3.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну,ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу.

Олимпиады: Русская литература 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 4-бөлім: Сүйіспеншілік пен достық

Мұғалімнің аты-жөні: Сатыбалдина Перизат Алимханқызы

Мектеп: «№7 мектеп-гимназиясы» КММ

Күні: 17.11.2017ж

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Достықты сақтаудың жолдары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.Ж4.Эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу.(дискуссивті эссе)

Т\А3.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну,ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу.

Сабақ нәтижесі

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:Тыңдалым мәтінінің мазмұнын түсінеді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Мәтіннің құрылымы мен даму желісін сақтап, эссе жазады.


Бағалау критерийі

-Тыңдалым мәтінінің мазмұнын түсінеді.

-Ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата алады.

-Тақырыпты анықтайды,өзіндік көзқарасын жазады.

-Мәтіннің құрылымы мен даму желісін сақтап, эссе жазады.

Тілдік мақсаттар



Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: ауызекі сөйлеу стилі,

фразеологизмдер

Құндылықтарға баулу

  • қарым-қатынас жасау;

  • шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

  • өмір бойы оқуға дайын болу;

  • бауырмалдық;

Құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыстарға бағытталаған тапсырмалар арқылы іске асырылады

Пәнаралық байланыс

Ән-күй, хореография, дене шынықтыру пәндерімен байланыс орнатылады. Топта постер дайындау графика, сызу, сурет салу дағдыларын шыңдайды. Сергіту сәті оқушыларды өз көзқарастарын білдіруге ынталандырып, өз-өздерін тануларына ықпал етеді

Алдыңғы білім

Достық дәнегі. Фразеологизмдер туралы түсінік. Құрамында «ине», «ит», «көз»сөздері бар фразеологизмдерді қатыстырып, 6 сөйлем жазу.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы –. Психология

лық ахуал орнату 2мин


Топқа бөлу

4мин

















Өткен сабаққа кері байланыс

5 мин

«Миға шабуыл» «Ыстық орындық


ҰЖ. Ынтымақтастық атмосфера құру. «Достар» бейнебаян тыңдау арқылы
оқушылар дөңгеленіп тұрып, бір-біріне бүгінгі күнге сәттілік тілеп, жылы сөз айтады


ТЖ. Балалар, жаңа сабаққа көшпес бұрын топ құрамын жасап алайық. Ол үшін сендерге бір жұмбақтың бойындағы сөздер жеке-жеке қағаздарда таратылады. Сендер оны дұрыс құрастыру арқылы, топ құрамын анықтай аласыздар.

Жұмбақ:

Қиындықта тастамайтын ,                                 Жамандықта аластайтын,                                 Ұстанғаны ізгі ниет,

Бұл қандай қасиет?     (Достық)                              Балалар, жұмбақ жауабынан-ақ сабақтың қай тақырыпта өрбитінін біліп отырсыңдар. Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Достықты сақтаудың жолдары»





ТЖ. Өткен сабаққа кері байланыс.Сиқырлы сөздер арқылы үй тапсырмасы сұралады.

АКТ





Жұмбақ сөздері жазылған қима қағаздар



















Ыстық орындық

Сабақтың ортасы – Оқулықпен жұмыс





(Тыңдалым,айтылым)

Элекрондық оқулық



















«Домино» әдісі







(Жазылым)

Кеспе қағаздар 3мин












ҚБ.бойынша тапсырмалар жинағы


ҰЖ. «Жаңа сабаққа қадам «Кубизм»әдісін қолдану, ол үшін әр топқа арнайы тапсырмалар беру. Топтар кубикті лақтыра отырып, тиісті жұмыс түрін таңдайды және сол функцияларына сай келесідей жұмыс жасайды.

«Екі дос» әңгімесін тыңдайды.

1-топ . Әңгімеге сатылай кешенді талдау

2-топ.Фразеологизмдер мен түсініксіз сөздерді мәндес сөздерімен сәйкестендіреді,

3-топ. Маңызды деректерді еске түсір, көп нүктенің орнына толтыр.

-Мен қолдарыңа түскен бір жауынгерге құн төлеп, ------- -------- келдім. Менің оған айырбастап берер ---- ----- жоқ.Бір-ақ нәрсе беремін.Ол- ------ ------.Досымды --------,ол үшін менің -------- ---------,-дейді.

Қолбасы ойланып отырып, оны сынамақ болады да:

-Маған сол өміріңнің --- -------- ғана берсең болады,-дейді.

- --- --?-дейді досын құтқаруға асыққан жігіт.

-Маған сенің ------- керек,-дейді қолбасы.

-Ол да ------! -------- ал да,досымды тезірек босат!-дейді.

4-топ.Сұрақ-жауап түрінде «Домино»әдісімен жұмыс жүргізеді.



«Адам баласына адам баласының бәрі-дос» және «Мұратыңа жеткенше, дос-дұшпанға сыр берме» позициясы бойынша әр топ өз позициясын «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіреді.

ЖЖ. Бірінші сөйлем: «Менің ойымша сөздің басты идеясы - ....»

Екінші сөйлем: «Себебі,оны былай түсіндіремін...»

Үшінші сөйлем: «Оны мына мысалдармен, фактілермен дәлелдей аламын...»

Төртінші сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...»



ҚБ.бойынша тапсырма:

Тақырыпқа байланысты өз қөзқарасын білдіріп, эссе жазу.



Дескриптор:

-Эссе құрылымын сақтайды

-Тақырып эссенің өн бойынан көрініс табады

-Өзіндік көзқарасы бар

-Мәселенің шешу жолын ұсынады


ҚБ. Мұғалім мақсатқа жетуге бағытталаған тапсырманың дескрипторларына сүйеніп, ауызша кері байланыс береді



Сергіту сәті:«Музыка тыңдағанда» ,«4 раунд»

Жігіттер квартеті «Жан досым» әнін тыңдай отырып,білім алушылар сабақтағы әрекетті жинақтап түйінді сөздерді іріктейді.

1-раунд: түйінді 8 сөз;

2-раунд: 8 сөзден түйінді 4 сөзді іріктеу;

3-раунд: 4 сөзден түйінді 2 сөз іріктеу;

4-раунд: қорытынды болатын 1 сөз.


Оқулық

Кубик,







Флипчарт, маркер





















«ПОПС» жазу құрылымы парақтары

Оқушылар өз ойларын жазады.Жұппен жұмыс болады.






















АКТ











Сабақтың соңы – 5мин.

Оқушылар рефлексиясы:




Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Барынша қолдау: топтағы С деңгейлі оқушыларға ынталандыру, уәждеу сөздермен ерекше назар аударылады. «ПОПС» формуласы арқылы жазу кезінде дайын құрылым беріледі. Өз көзқарасын білдіруде ойды тұжырымдауға арналған дайын клише ұсынылады.

Аз қолдау: А деңгейлі оқушылар көзқарастарын мәтін мазмұнынан бөлек өз ойларымен, басқа дереккөздерден алып жаза алады

Оқушылардың жеке, жұптық, топтық жұмыстары мұғалімнің ҚБ қолдау сөздерімен ынталандырылып, дескрипторларға негізделген ауызша/жазбаша кері байланыстары арқылы жүзеге асырылады

Сабақтағы ынтымақтастық пен достық қарым-қатынас оқушылардың топтық, жұптық жұмыстары арқылы сақталады., «Кубизм», «Ыстық орындық», «ПОПС» жазу құрылымы сияқты белсенді оқу әдістері, «Музыка тыңдағанда» сергіту сәті оқушылардың сабақ соңына дейін өздерін сергек ұстап, шаршаңқы сезімге бой алдырмаларына ықпал етеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма?


Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?


Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?


Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?


Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?


Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек?




Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее