Сабақ жоспары
Күні:09.11.2022 оқу жылы
Сыныбы: 7 сынып
Пәні: Логопед
Пән мұғалімі: Ханов Ш.У.
Сабақтың тақырыбы: | 4-бөлім: Сүйіспеншілік пен достық. Досы көпті жау алмайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 8.Т/А3 Мәтіннен ақпаратты анықтау. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннен ақпараттарды анықтай алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіннен ақпаратты анықтап, ойын дәлелді жеткізе алады, | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: | Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіне алады; Факті мен көзқарасты ажырата алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: | Пән лексикасы және терминология: Достық туралы ойлар, мақалдар, факт мен көзқарас Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, география ,өзін-өзі тану, әдебиет | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Достықты сақтаудың жолдары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Сабақ барысы | Тапсырмалар | Жұмыс түрлері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау түрлері | Ресурстар
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут
5 минут
Сабақтың ортасы
3 минут
3 минут
10 минут
10 минут
10 минут
|
| Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. «Сенімділік» жаттығуы Шарты: таратылған ақ парақтарды ортасынан екіге бөліңіз. Бір бөлігіне өзіңіздің жақсы қасиеттеріңізді, екінші бөлігіне жағымсыз қылықтарыңызды жазыңыз. Осы парақтардың сіздің жақсы азамат не азаматша болып өсуіңізге көмектесетін бөлігін жыртып, өзіңізге алып қалыңыз. Екінші бөлікті (жағымсыз қылықтарды) умаждап, қоқыс жәшігіне салыңыз. Оқушылар суреттер арқылы үш топқа бөлініп отырады.
Үй тапсырмасын сұрап кету Ой түрткі 1.Достықты сақтап қалу үшін не істеу керек деп ойлайсыңдар? 2.Досыңды ренжітпеу үшін оның орынсыз өтініштерін де орындай беру керек пе? 3.Досыңның қателігін бетіне айтқан дұрыс па? 4.Достықтың ғұмыры ұзақ болу үшін ,оларды байланыстаратын қандай ортақ қасиеттер болуы керек деп ойлайсыңдар? ҚБ "Мұғалімнің мадақтауы" (жарайсың,тамша ,керемет) Оқушы тыңдатылым мәтіні тыңдатылады. "Екі дос" жайлы тыңдалым тыңдатылады. Екі дос Ертеде, ел арасында жаугершілік жиі болған кезде қазақтың екі жауынгері төс қағысып, дос болады. Бірде әскерлер бір өзеннің бойына шатыр тігіп дамылдайды. Сонда тұтқиылдан жаудың қаптаған қалың тобы шабуыл жасайды. Тонаған мал-мүліктерін тиеп кетеді. Қолға түскен қазақ жасағын айдап әкетеді. Әлгі екі достың біреуі жау қолына түседі. Досының қолға түскенін естіген екінші батыр күздің қара суығын елеместен өзенді малтып өтіп, жау жатқан жағаға келеді. Анталаған жау әскерлері оны тарпа бас салады. Жауынгер өзін қолбасыларына алып баруын өтінеді. Алып барған соң, ол жаудың қолбасына: Мен қолдарыңа түскен бір жауынгерге құн төлеп, сатып алуға келдім. Менің оған айырбасқа берер мал-мүлкім жоқ. Бір-ақ нәрсе беремін. Ол - өзімнің өмірім. Досымды босатсаңдар, ол үшін өзімнің өмірімді қияр едім, - дейді. Қолбасы ойланып отырып, оны сынамақ болады да: Жарайды, мен сені қыршыныңнан қимай-ақ қояйын. Маған сол өміріңнің бір бөлшегін ғана берсең болды, - дейді. Ол не? - деп сұрайды досын құтқаруға келген жігіт. Маған сенің көздерің керек, - дейді қолбасы. Ол да болсын, көзімді ал да, досымды босат, - дейді жігіт. Ол бұл сыннан сүрінбей өтеді. Әлгі жауынгер тұтқыннан босанған досының иығына қолын артып, зағип күйі қуана күлімдеп келе жатады. Мұны көрген жаудың қолбасшысы: «Мұндай ерлері бар халықты тұтқиылдан келіп, қапыда бас салған жағдайда болмаса, бетпе-бет ұрыста жеңу өте қиынға соғар»,- деп түйеді. Сөйтіп өзінің әскерлеріне шегінуге бұйрық берген екен. 1-тапсырма: КӘМҚ-талдау: «Адам өміріндегі достық ұғымының ...»
Тыңдалым тапсырмасы: Факті мен көзқарасты ажырата білу үшін теориялық материалдар еске түсіріледі. Факт – шындығында болған немесе бар нәрселер, яғни шындық. Көзқарас – бұл біреудің немесе бірнеше адамның пікірі, жағдайға байланысты көзқарасы. Шын немесе жалған болатын нәрселерге берілетін субьективті бағасы.
2-тапсырма: «Ромбтық» жіктелім Мәтіннен негізгі ақпарат,қосымша ақпарат ,көзқарасты тауып орналастыру Төс қағысқан дос болды. Көзімді ал да, досымды босат Екі достың бірі жау қолына түсті Тонаған мал-мүліктерін тиеп кетеді Әскерлер өзеннің бойына шатыр тігіп дамылдайды Қолға түскен қазақ жасағын айдап әкетеді. Өмірімді қияр едім Зағип күйі қуана күлімдеп келе жатады. Бетпе -бет ұрыста жеңу өте қиынға соғар 3-тапсырма: : Берілген ақпараттардың факт немесе көзқарас екенін анықтап, белгілеңіз.
| Жеке жұмыс Жеке жұмыс Жеке жұмыс Жеке жұмыс Жеке жұмыс Жеке жұмыс Жеке жұмыс | Оқушыға жағымды көңіл күй тудыру үшін, психологиялық тренинг өткіземін. Ауызша түрде үй жқмысын оқушыдан сұрап,сұрақ жауап әдісін қолданамын Оқушыға мәтінді тыңдатып,тапсырмалар беремін, ҚӘМҚ талдау жасағанда оқушы,мәтіннен күшті жақтарын,әлсіз және мүмкіндіктер мен қауіпті жақтарын талдап, кестеге түсіреді. Мәтіннің ішінен негізгі ақпараттан бастап ең бір маңызы жоқ ақпаратқа дейін тоғыз ақпарат беріледі.Оқушы Ақпараттарды маңыздылығынан бастап маңызы жоқ ақпаратқа дейін орналастырып ,себебін айтады. Оқушыға факт немесе жалған екенін ажырататын 5 сұрақ берілді.+белгісімен белгілеп өтеді. | Оқушы менің берген тапсырмаларымды орындауға көшеді. Оқушы мұғаліммен диалогқа түсі отырып, сұрақтарға жауап қайтарады. Оқушы мәтінді мұқият 3 рет тыңдап барып,тапсырмаларды орындайды. Оқушы ҚӘМҚ талдауын жасайды. Оқушы «Ромбыттық» жіктелім жасайды. Оқушы кестені + белгісімен белгілеп толтырады. |
| Презентация
Тыңдалым материалы Оқулық,кеспе қағазы ,компьютер,интербелсенді тақта,т.б. Оқулық,кеспе қағазы ,компьютер,интербелсенді тақта,т.б. Оқулық,кеспе қағазы ,компьютер,интербелсенді тақта,т.б. Оқулық,кеспе қағазы ,компьютер,интербелсенді тақта,т.б. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | | Кері байланыс: Сіз қай кейіпкерге ұқсайсыз? Неліктен? «Блоб ағашы» тәсілі арқылы оқушы өзін-өзі бағалайды.
| | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма : | | Дос туралы мақал-мәтелдер жаттау | |