«Весна — лето 2024»

"Сүйіспеншілік пен достық" ашық сабақ

ашық сабақ 7 сынықа арналған. ииоллхххххъх ррлллдж. рпавкеннгшщззхзывапролд. проролжд. сспролод

Олимпиады: Обществознание 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пән: қазақ тілі


Мектеп: Ақтоғай ауданы, Қараоба орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Калыкова Эльмира Табылдиновна

Сынып: 7 «а»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім:

Сүйіспеншілік пен достық

Тақырыбы:

Ұлы адамдар достығы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.Т/А3.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу.

7.О5.Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру.

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: мәтіннің мазмұнын түсінеді, берілген ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата біледі.

Көбі: мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады

Кейбірі: тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазады.

Күтілетін нәтижелер

Тарихта көптеген ұлы адамдардың адал дос болғандығын, олардың өнегелі өмір жолын танып біледі, еліктеуіш сөздерді меңгереді.

Сабақтың түрі

Білімді жүйелеу сабағы

Қажетті құрал-жабдықтар



Интерактивті тақта, А4 парағы, маркерлер, тақырыпқа қатысты суреттер, түрлі-түсті қарындаштар мен фломастерлер, парақшалар

Оқыту әдістері

Түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, «Шаңырақ» ойсергегі, «Тірек сөздер» стратегиясы, ассоциаграмма, «Төрт сөйлем» тәсілі, , постер қорғау, «Бес саусақ» тәсілі

Дереккөздері

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар т.б.

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы














Топқа бөлу








Үй жұмысын тексеру


Психологиялық ахуал тудыру

- Оқушылармен амандасу:

-Психологиялық ахуал тудыру мақсатында «Шаңырақ» ойсергегін өткізу.

(Оқушылар шеңберге тұрып, түрлі-түсті ленталарды ұстайды. Неге ұқсайды? (жұлдызша, ұлпа қар, дөңгелек т.б.) Ленталардың үстіне шаңырақтың суреті қойылады. Ал енді ше? Шаңыраққа ұқсайды. Ендеше, бір шаңырақтың астында тұрып бір-бірімізге жақсы тілектер айтайық).


Оқушылар ленталардың түсіне қарай 2 топқа бөлінеді.

Қызыл, жасыл түсті лента - І топ

Сары, көк лента - ІІ топ

Топтың атын қояды, топ басшысын, топ мүшелерін (спикер, тайм-кипер, хатшы, бақылаушы) сайлайды.

«Жүзім шоғы» Кластер толтыру

Оқушылар «Дос деген кім?» деген сұрақ бойынша кластер толтырып келеді


Қалыптастырушы бағалау.

«Жеке әңгіме» техникасы бойынша бағаланады

«Шаңырақ» суреті








Түрлі-түсті ленталар















I Қызығушылықты ояту






II Мағынаны тану









































































































II Сергіту сәті


IV Қорытынды

















V Кері байланыс











VI Үйге тапсырма




































































«Достық» жайлы видеоролик көрсетіледі. Бүгінгі сабағымыз алдыңғы сабақпен байланысты, бүгін біз тағы да достық туралы, яғни ұлы адамдардың достығы туралы сөз қозғаймыз...


1.Білу. Түсіну

А) Тыңдалым

Берілген мәтінді бір оқушы немесе мұғалім оқиды.


Ә) Айтылым

Берілген сұрақтарға жауап беріңдер

1. Мәтіннің кейіпкерлері сендерге таныс па?

2. Мәтінде кімдердің достығы туралы айтылған?

3. Ш.Уәлиханов қандай ғылым салаларымен айналысқан?


Бағалау критерийі

Дескриптор

.- Мәтіндегі негізгі ақпарат пен көзқарас-ты анықтайды.

- Тыңдалған мәтіннің негізгі мағынасын түсінедіҒ

- Негізгі және қосымша ақпарат-тарды анықтай алады;

- Мәтіннен факті

мен көзқарасты ажырата біледі.


Қалыптастырушы бағалау.

«Смайликтер» арқылы бағалау



Б) Жазылым

Мәтінді «Төрт сөйлем» тәсілін пайдалана отырып талдаңдар.

Пікір. Тыңдаған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз.

Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде.

Мысал. Пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір.

Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды жаз.


Қалыптастырушы бағалау

«Бас бармақ» тәсілі



2.Талдау және Қолдану

Ерекше қабілетті оқушылар: (жұппен)

Берілген мәтінді оқып, көтерілген мәселені анықтайды. Көтерілген мәселелер бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады.


Көтерілген мәселені айқындайтын сөйлем

Проблемалық сұрақтар





Бағалау критерийі

Дескриптор

- Мәтін бойынша проблеманы анықтай алады;

- Проблемалық сұрақтарды құрастырады.

- Мәтіннен көтерілген мәселені

анықтайды;

-Проблемалық сұрақтар құрастырады


Қалыптастырушы бағалау

«Бағдаршам тәсілі


Қажеттілігі бар оқушылар: (жеке жұмыс)

1-оқушы: достық туралы мақал-мәтелдер тауып, жазады.

2-оқушы: Еліктеуіш сөздерді қолданып, сөйлемдер құрайды.

3-оқушы: Суреттерді сәйкестендіреді. (ұлы адамдардың бір-бірімен достығы)

Қалыптастырушы бағалау.

«Смайликтер» арқылы бағалау


«Көңілді күн» жаттығуын орындау.


Жинақтау.

Жазылым. «Шынайы достық» тақырыбына постер жасау, қорғау

Бағалау критерийі

Дескриптор


- Постер құрылымын сақтайды.

- Тақырыпты анықтайды;

- Өзіндік көзқарас жазады;

- Жұмыстарын қорғайды.

Қалыптастырушы бағалау.

«Мадақтау сэндвичі»



«Бес саусақ» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жазады.

Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді.

Чемодан – бәрін түсіндім, өте қызық, өзіммен бірге алып жүремін.

Еттартқыш – әлі де ойлану қажет, түсінбеген жерлерім бар.

Қоқыс жәшігі – алған ақпарат маған қажет емес.

Ерекше қабілетті оқушылар:

«Достық – асыл қасиет» тақырыбына эссе жазады,

Қажеттілігі бар оқушылар: берілген суреттер бойынша сөйлемдер құрайды.

Видеоролик






























































































































































































Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее