«Весна — лето 2024»

Сулы ерітінділер

Сулы ертінділер және жүзгіндер. Суды тазарту әдістері, қоспаларды бөлу.

Сулы ерітінділердің табиғаттағы түрлерін, маңызын біледі. Сулы ерітінділердің қолдану салаларын талдайды

Сулы ертінділер және жүзгіндер, суды тазарту, қоспаларды бөлу әдістерімен танысады, судың маңызын біледі.

Су – әмбебап еріткіш.

Олимпиады: Химия 7 - 11 классы

Содержимое разработки

Күні: 03.03.2017 ж

Сынып: 8 «а»

Пән: Химия

Сабақ тақырыбы

Сулы ертінділер және жүзгіндер. Суды тазарту әдістері, қоспаларды бөлу.

Сабақтың мақсаты

Сулы ерітінділердің табиғаттағы түрлерін, маңызын біледі. Сулы ерітінділердің қолдану салаларын талдайды

Күтілетін нәтиже

Сулы ертінділер және жүзгіндер, суды тазарту, қоспаларды бөлу әдістерімен танысады, судың маңызын біледі.

Түйінді идеялар

Су – әмбебап еріткіш.

Көрнекіліктер

Интерактивті тақта, оқулық

Сілтеме

Күнтізбелік жоспар, оқу жоспары, окулық.

Сабақ барысы

Уақыт

Оқу белсендігін арттыруда қолданылатын

әдіс - тәсілдер

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының

іс - әрекеті

Бағалау (форматив-ті)

Сабақ кезеңдері

Ұйымдастыру


2 мин
















А) Амандасу, оқушыларды түгендеу, жаттығу жасату.

Ә) Жағымды психологиялық

ахуал орнату.

Б) Бағалау парағын ұсыну.

В) Терминдерді қайталау


А) Амандасады, жаттығу жасайды.








Терминдерді оқу






Қол

шапалақ



Үй тапсырмасын тексеру

5 мин

«Химиялық диктант»

Таратпа тапсырмаларды тарату арқылы тест алу.

Таратпа тапсырмаларды тарату арқылы тест алу.

Бір-бірімен ауысып жауаптарын тексеру.

Жаңа тақырып

7 мин



«Ойланайық, ойлайық!»


Әр жұпқа толықтыру мақсатында кластер

беру.

Әр жұп кластерді толтырып, бір-біріне түсіндіреді.


Қолдау

көрсету

Зертханалық жұмыс

10 мин

«Қызықты химия»

Топқа бөліп, зертханалық жұмыс орындау орындату.

Топқа бөлініп, зертханалық жұмыс жасау.

Қолдау көрсету

Бекіту

10 мин

«Миллион кімге бұйырады»

Презентация арқылы тапсырмаларды ұсыну.

Оқушылар топпен ақылдасып

деңгейлік

сұрақтарға жауап береді.

Дұрыс жауап берген балға ие болады.

Бағалау

3 мин


Жинаған ұпайларын есептету

Жинаған ұпайларын есептету

Критерий бойынша

Үй тапсырмасы

1 мин


5-7 – тапсырларды

үйге беру.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазу.


Кері байланыс

2 мин

Ойды аяқта

Оқушылар стикер таратады.

Тақта да көрсетілген ойды аяқтап жазып көрсетеді.




СУ – ВОДА – WATER
ЕРІТІНДІ – РАСТВОР – SOLUTION
ҚОСПА – СМЕСЬ – MIXTURE
ТАЗАРТУ – ОЧИСТКА – CLEANING


Химиялық диктант

1/ Сутектің реттік нөмірі және протон мен электрон саны.
а/ 1, 1, -1 ә/ 2, 1, +1 б/ 1, 0, +1 в/ 1, 1, +1

2/ Сутектің изотобы болмайтын нұсқаны белгіле.

а/ тритий ә/ дейтерий б/ литий в/ протий

3/ Сутектің алыну әдісі қай нұсқада дұрыс белгіленген:

а/ мыс пен калий гидроксиді

ә/ мырыш пен тұз қышқылы

б/ оттегі мен сутек

в/ кальций гидроксидінің ыдырауы

4/Тотығу дәрежесі 0-ге тең болатын нұсқаны белгіле.

а/ K2O ә/ NaH б/ PH3 в/ Cl2

5/ KMnO4 қосылыстағы марганецтің тотығу дәрежесі қаншаға тең?

а/ -1 ә/ +7 б/ +6 в/ +5

6/ Периодтық жүйе бойынша І топтың негізгі топшасындағы элементтердің қосылысағы тотығу дәрежесі қаншаға тең?

а/ -1 ә/ 0 б/ +1 в/ +2

7/ Сутегі мен оттегіден құралған, табиғатта көп таралған қосылыс.

а/ метан ә/ газ б/ ауа в/ су

8/Жердің су қабаты.

а/ гидросфера ә/ литосфера б/ атмосфера в/ биосфера

9/ Адам ағзасының қанша пайызын суға тиесілі.

а/ 50-60% ә/ 60-65% б/ 80-85% в/ 65-70%

Жауаптары:

  1. А

  2. Б

  3. Б

  4. В

  5. Ә

  6. Б

  7. В

  8. А

  9. В

Бағалау критерийі:

«5» – 8-9 дұрыс

«4» – 6-7 дұрыс

«3» – 4-5 дұрыс

«2» – 0-3 дұрыс




Жаңа тақырып: «Ойланайық, ойлайық»

Сулы ерітінділер:


Су



















Суды тазарту әдістері:




























Бағалау критерийі

  • Толық түсіндім – «5»

  • Түсіндім – «4»

  • Жартылай түсіндім – «3»

  • Түсінбедім – «2»


Зертханалық жұмыс. «Қызықты химия»

Топқа бөлініп, зертханалық жұмыс орындайды.

Бекіту: «Миллион кімге бұйырады»

Интерактивтьі тақтаны пайдаланып, «Миллион кімге бұйырады» ойынының желісімен, деңгейлік тапсырмаларды орындату.


  • БАҒАЛАУ

Бағалау парағы:

Аты-жөні: __________________________________________

Химиялық диктант

Ойланайық, ойлайық

Қызықты химия

Жалпы ұпай

Баға










«5» - 13-15 ұпай

«4» - 10-12 ұпай

«3» - 7-9 ұпай

«2» – 0-6 ұпай


Кері байланыс: «Ойды аяқта»

Стикерге көрсетілген сөйлемді аяқтайды.

Үйге тапсырма: №5-7 жаттығулар


Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее