Сынып: 3
Тақырыбы: Менің інім.
Мақсаты: 1. Оқушыларға отбасы жайлы түсінік беру, отбасы мүшесі іні жайлы ұғындыру, жаңа материалды көрнекіліктер арқылы түсіндіру, жіктеу есімдігін қайталау;
2. Оқушылардың ауыз екі сөйлеу тілін, көру, есту,есте сақтау, ойлану қабілеттерін жан-жақты дамыту,сөздік қорларын молайту;
Күтілетін нәтиже:
Отбасы мүшелерін сыйлауға,құрметттеуге, кішіге қамқор болуға, татулыққа,адамгершілікке дос болуға үйренеді;
Әдіс-тәсілдер: жаздыру,оқыту, әңгімелеу, баяндау, суретпен жұмыс,қайталату,аударма, сұрақ-
жауап, өзара сөйлестіру әдістері;
Көрнекі құралдар: Отбасы суреттері,сызба,жеке тапсырмалар, ребус,тірек сызба,жаңа сөздер.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлеметсіздер ме,оқушылар?
- Кім кезекші?
- Оқу құралдарын түгел ме?
- Сынып таза ма?
- Тіл дамыту сұрақтарын қою;
- Өткен сабақта қандай тақырып өттік?
- Отбасы мүшелері кімдер?
- Отбасы туралы мақалдар білесіңдер ме?
II Үй тапсырмасын - Оқушылар, үйге қандай тапсырма берілді?
тексеру: - өз отбасыңның мінездері жайлы жазу берілген.
- Кім жазып келді?
- Оқушылардан үй тапсырмасын сұрап, дәптерлерінен оқытамын
тексеріп шығып, күнделіктеріне бағаларын қоямын.
Миға шабуыл әдісі: Өткен материалдар бойынша қайталау сұрақтары:
Біз сан есімнің қандай түрін өттік?
Мысал келтір.
Бұл,мынау қандай есімдіктер?
Мысал келтір?
III Жаңа сабақ: - Оқушылар, барлығың бері қараңдар, дәптерлеріңді, ашып тақтадағы күнді, айды бүгінгі жаңа тақырып атын жазыңдар.Тақырып «Менің інім» Мақсатымыз: Жіктеу есімдігіне байланысты жаттығу жұмыстарын орындау,жаңа сөздермен танысу,сұраққа жауап жаз,диалог оқимыз, сөз тіркесін жазамыз,мәтінді аударамыз т.б. тапсырмалар орындау;
Мұғалім сөзі: Оқушылар, іні деген -бір әке-шешеден туған балалар.Жасы кіші болса – «іні» болады.
Сабақ ұраны: «Інісі бардың тынысы бар».
Жаңа сөздер.
Сурет салады – рисует
Оқимын –читаю
Балабақша –дестский сад
Бірге – вместе
Ойнаймыз - играем
Кітаппен жұмыс: Ойлан бірік бөліс ойыны:
1- тап. Мәтінді оқып, аудар.(прочитай текст,переведи)
Менің інім бар. Аты-Қанат. Ол кішкентай. Інім сурет салады. Мен ініме кітап оқимын. Біз бірге ойнаймыз.
2-тапсырма. Сұраққа жауап бер.(ответь на вопросы)
3 – тапсырма. Диалогты досыңмен оқы. (Прочитай диалог с другом).
Антон,сенің інің бар ма?
Иә,бар.
Ол неше жаста?
Аты кім?
Ол бес жаста.
Аты кім?
Аты – Павлик.
Женяның інісі бар ма?
Женяның інісі жоқ.
5-тапсырма. Сөйлеп үйрен. (Научись говорить).
Жеке тапсырмалар: Карточка №1 сәйкес сөз тіркесін тап.
Әкем кішкентай
Сіңілім дүкенші
Анам дәрігер
Інім студент
Ағам балабақшада
Тапсырма. Сұраққа жауап бер.
Отбасыңда неше адам бар?
Олар кімдер?
Ата деген кім?
Әже деген кім?
Жеңге деген кім?
Іні деген кім?
Карточка №2. Көп нүктенің орнына «ы.і» әріптерін жаз.
Қазақ отбас...нда кенже ұл – шаң..рақ иес...Қазақ отбас..нда әкен..ң орн..ерекше. Әке – отбас.. т..рег..Отбас.. мүшелер.. әкен.. т..ңдайд.....н.. б..р әке-шешеден туған балалар.немере – ұлд..ң балас...
IV.Бекіту кезеңі: Кім жылдам ойыны
-Оқушылар, бүгін қандай тақырыппен таныстық?
-Отбасы мүшелерін ата?
- Іні деген кім?
Ребусты ойланып шеш. (подумай,разгадай ребус).
Ң
V. Үй тапсырмасын беру: - Оқушылар, күнделіктеріңді ашып, үй тапсырмасын жазып алыңдар. 59 бет 4-тапсырма сөз тіркестерін жаз. Запиши словосочетания.
Бағалау: Сабаққа белсене араласып отырған оқушыларды бағалап, күнделңіктеріне алған бағаларын қойып беремін.Оқушыларға алған бағаларын айтып,хабарлаймын.
VI Қорытынды кезең: Оқушылар,інілеріңе 2 сөзден мінездеме жазыңдар.